Автор Тема: Разликата между халюцинацията и видението  (Прочетена 21976 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #30 -: Април 29, 2009, 18:03:37 pm »
Не знаех, че говориш само, за да оправдаеш поведението си :) Мислех, че търсиш и други гледни точки.

Пътят на някои хора е да служат за пример на други. Не че наистина е така, но има много, които не знаят какво да правят със себе си, веднъж щом са се родили и се забъркват в различни деструктивни роли. Който може да се учи от чуждия опит, си спестява такива преживявания. Затова нарочно няма да пробвам опиати, само ще наблюдавам отстрани как влияят на тези, които се спират на това. А аз сетива имам много, а най- си харесвам едно от тях и то се нарича интуитивна емпатия. Помага ми много бързо да усетя как се чувства някой друг и какво изпитва в момента. Така че имам едно предложение за теб, що не вземеш малко гъбки и ела при мен, заедно да им се насладим :) После пък може аз да те открехна как да го правиш и без тях. 8)
« Последна редакция: Април 29, 2009, 18:11:01 pm от WhiteRider »

Неактивен ShadowOfSun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #31 -: Април 29, 2009, 19:39:19 pm »
Цитат
"Има случаи, когато духовен учител сам дава на ученика си опиати или наркотична напитка. Понякога това се прави с цел да бъде изпитан ученика, а понякога има по-дълбоко значение:  учителят дава напитката на своя адепт и в полу-сънното му състояние сам претворява в ума му видения – нещо, което истинският учител може да направи и без питие, но дава питието на ученика, за да може вторият да повярва. Подобно нещо се случва изключително рядко – учител сам да дава опиати и много лъжеучители се възползват от това, като го пропагандират, че е нещо естествено, нормално. Гуруто не въздейства на ученика си със стимуланти и ако понякога сам прибегне до такива случаи, той го прави, или за да съкрати времето на своя ученик, през което ще се извършат множество процеси, за да види втория реалията на своето съновидение – (тук всичко става само, защото учителят е пряко при ученика си и може да контролира процеса), или ако учителят прибягва до подобни методи, той е лъжеучител.
    Ако учител направлява потока от опиати, приети от ученик, това вече не са стимуланти, които ще изкривят ЦНС и ще въздействат объркващо на шестте гръбначни центъра. Тук гуруто ще преобрази тежката химия на стимулантите в светлинен поток и ще го насочи правилно към хипофизната жлеза, от където ще се явят виденията. Това наистина се случва рядко.
    Един известен стимулант в Индия, Непал и Тибет е „божествената напитка” сома. Тя се приготвя от билки, набрани от свещени места в Хималаите, които са достъпни само за истинските учители. Това е божествен нектар, който води до Великото Познание, според Ведическите писания. Приготвя се веднъж на няколко години и се дава на един единствен ученик. Благодарение на напитката, адептът има видения и е в пряк контакт с Космическото Съзнание. Ученикът се изправя сам срещу себе си, т.е. вижда вътрешната си същност, също може да разговаря с учители, които да му посочат техники за собственото му освобождение.
    Подобна напитка приема богинята на Непал – Кумари. Тя изпива по три панички „алкохол” всеки ден, за да е в непрекъсната връзка с по-висшите сфери на съзнанието. Напитката е наистина подобна на алкохол. Приготвя се по специален начин, а технологията и състава й са известни само на посветените, подчинени на Кумари и закрилници на Непал.
    Няколко случаи сочат, че учителят Бабаджи, който е преподавал карма-йога в Индия, Хайдакхан, е давал на свои ученици чирас – местна форма на марихуана. Първо им обяснявал, че човек не трябва да взема опиати и наркотични вещества, а след това им раздавал чирас. Неговите форми на игра и изпитание станали известни за много ученици. Веднъж например казал на свой ученик, който бил отишъл в ашрама и бил пристрастен към опиатите, че не бива повече да приема такива. На другия ден лично му дал чирас. Ученикът много се учудил, но с радост употребил марихуаната. След половин час пред него се появил Бабаджи, после Бабаджи застанал и зад него, след това видял Бабаджи и от лявата и от дясната си страна, започнал да вижда Бабаджи навсякъде, където ходел и много се изплашил. Накрая ученикът влязъл в ашрама и отишъл при истинския Бабаджи, като го помолил да го освободи от виденията. Бабаджи му обяснил, че чрез тази игра ще се научи да вижда Божественото във всичко. После снел конструкцията на виденията, а ученикът престанал да взема стимуланти."

            из "Махасамадхи - Книга на Великото Освобождение"


 Въпросът е дали и доколко човек иска да бъде самостоятелен в своя път.

Аз така и не се научих да пуша или да пия в промишлени количества, но голяма част от хората не могат и ден да живеят в своя свят без да се надрусат с горепосочените вещества. Много приятно ми беше да разбера как един приятел не можел да стане и да танцува, ако преди това не е пословично пиян. Друг пък не можел да общува спокойно, ако в устата му нямало цигара.  :D Все едно какво... на мен ми се повръща като чуя как цивриме за глупости. Циркът става пълен, когато осъзнаеш, че социалният живот и обществото ни се крепят на най-различни методи за разсейване на съзнателността от хората. Повечето от тях, когато са млади намират своя начин да се държат леко приспани (прекалено много алкохол, прекалено много секс, прекалено много цигари, прекалено много телевизия, прекалено много компютри, прекалено много дискотеки, прекалено много контакти с прекалено много хора, с които всъщност нямат нищо общо и т.н. и т.н. ), така че да не им пука, че има нещо, което куца в цялата история. Всеки има разни дребни или големи пристрастености, които с времето почват да го човъркат. Трябва да се грижиш за тях, ако искаш да са в живота ти.

Не съм употребявал треви или гъби, така че не мога да дам личен пример защо за мен е важно да ги използвам. Ще е интересно някой да каже, ако е имал период от живота си, в който активно е търсил такива преживявания. Защо ги е търсил и какво реално са му дали в крайна сметка. 
« Последна редакция: Април 29, 2009, 19:46:00 pm от ShadowOfSun »

Неактивен targy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 35
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #32 -: Април 29, 2009, 19:41:40 pm »
@WhiteRider,
не бих казал точно поведение, и аз търся отговори :) в предния пост реших точно към теб да отправя този въпрос, защото бях останал с точно това впечатлението - че наблюдаваш взимащите или поне се дистанцираш от тях. Интересно е да си "взимащ" наблюдател, но какво е да си в ролята на "виждащ" наблюдател? Не ми се е случвало да разговарям с някой по този въпрос имайки в предвид, че езотериката не е широко разпространена, особено в мойто обкръжение. Като казвам разговарям държа да уточня, че говоря за хора, които си имат вземане даване с този вид усещания, разбират ги и могат да ги проумеят, дори да постигнат тези състояния без външни катализатори. Ако можеш да споделиш някоя подбна техника, или по какъв начин приемаш тези хора, как ги виждаш, от къде разбра, че се разрушава емоционалното тяло ще бъде наистина интересно. Все такива питанки.

Мерси за поканата ;)
« Последна редакция: Април 29, 2009, 19:47:45 pm от targy »
where is the truth

Неактивен Tuki

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 134
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #33 -: Април 29, 2009, 20:02:23 pm »
Цитат
    Подобна напитка приема богинята на Непал – Кумари. Тя изпива по три панички „алкохол” всеки ден, за да е в непрекъсната връзка с по-висшите сфери на съзнанието. Напитката е наистина подобна на алкохол. Приготвя се по специален начин, а технологията и състава й са известни само на посветените, подчинени на Кумари и закрилници на Непал.

Не знаех, че на Кумарите им дават са пият всеки ден алкохол. Това са малки момиченца, които веднага с настъпването на пубертета престават да бъдат почитани като богини и ги изпращат да си ходят, вече в качеството им на обикновени момичета.


Ето това са непалските богини Кумари. Няма такива богини в пубертета. Почитат се само, докато са деца. Избират се по специален критерий - съвършен външен вид и после уж била подлагана на изпитания за смелост. На мен тук малко ми намирисва на педофилия, ама де да знам.  :-X





« Последна редакция: Април 29, 2009, 20:04:37 pm от Tuki »

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #34 -: Април 29, 2009, 21:26:40 pm »
@тарги, аз съм избрал един подход към почти всички, с които говоря и то е да припомням непрекъснато неща, които вече са изяснени, но по една или друга причина, остават неразбрани. Марихуаната не разрушава емоционалното тяло, само LCD и няколко други синтетични наркотици. Само те. Нито хероинът го прави, нито кокаинът, нито гъби или други опиати. С радост ще го повторя пак, ако още някой каже, че съм го казвал за всички наркотици :)
Ще споделя един случай, защото хем е смешен, хем е показателен. Преди години трябваше да посрещна група познати на централна гара в София, те идваха от друг град. С тях имаше едно момче, което не познавах и което ми се стори странно. Докато вървяхме през чакалнята, подлеза и излизахме на спирката на рейсовете и си говорехме през това време, той на няколко пъти избухваше в невъздържан смях. Почти през цялото време говорех аз и вярно, че имаше няколко шегички в разговора, но когато се шегувам го правя със сериозен вид, така че на хората им трябват няколко секунди, за да решат, че наистина е шега и да реагират, а той беше готов да се захили на всичко, така че не го отдадох на разговора. В рейса трябваше да седнем по-далеч един от друг и си направих труда да се опитам да го разбера. Първото, което ми направи впечатление беше, че той нямаше никакви филтри, всички емоции в него си личаха, усещаха се мисли и дори се виждаха картини (и когато казвам виждаха, нямам предвид на физическо ниво, вътрешният взор няма нищо общо с двете очи, а е по-скоро като гледане навътре, не навън). Разликата с повечето хора е, че държат вътрешното си състояние наистина вътре и не е толкова лесно, почти без усилие да се разбере нещо за тях. Другото, освен ясно изразените емоции, беше едно натрапчиво усещане за разделеност в областта на гърлото му, сякаш тялото и главата бяха отделени :) По-късно вечерта бяхме седнали в едно заведение и той продължаваше да се занимава да си се смее. При една пауза в разговора, причинена от неговия смях, реших да стрелям направо и му казах директно "Май главата ти не е на мястото си", при което последва още по-силна реакция и малко по-късно признание, че е пушил трева във влака през целия път и си каза защо се смее непрекъснато - защото имал усещането, че се изстрелва нагоре и "ни бил виждал отгоре". Та всъщност човекът не е бил изцяло в тялото си и това го е забавлявало. Каза, че му се е случвало много често, но не винаги е било смешно, сега било така, защото ние сме се забавлявали - защото той е попивал емоциите на околните и ги е преживявал много силно - което пък потвърди другото ми впечатление, че няма прегради и че не само другите могат да го усетят, а и той тях. За такъв вид изместване на фокуса на съзнанието говорех. Това, разбира се, е единичен случай и има доста други, но пък буквално обяснява израза "главата да ти е в облаците" :)

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #35 -: Април 29, 2009, 21:33:02 pm »
@туки, миларепа е проповядвал "с бира и вино - към просветление", идеята е била, че ако можеш да запазиш съзнанието си ясно дори, когато тялото изкривява процесите, значи можеш винаги да го направиш. това са просто средства.
Друг пример, някъде във форумите стана дума за Рамта. Учил съм една техника, soulwisdom clearing (http://www.soulwisdom.net/) от Карол Хатор, която прави ченълингите на Рамта. Та в началото, тя препоръчва (но не задължава) да се изпие една чаша червено вино с обяснението, че това освобождава някои задръжки на съзнателния ум и изчиства връзката с малкия мозък и по този начин се активират няколко от чакрите там. Така че, не всичко е черно и бяло и трябва да се подхожда догматично, ако се използва за повече съзнателност, би трябвало да се приветства.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #36 -: Април 29, 2009, 22:51:17 pm »
има една приказва за нея "тъпите стават още по тъпи, умните още по умни" и да ти кажа това е факт..

Това определено съм го наблюдавал в леко по-различен контекст макар и при друг "халюциноген" - Алкохола. Понеже е много лесно достъпен и се ползва напрактика във всяко заведения , компания и т.н - материал за наблюдаване има доста. И това което ми прави впечатление е че когато човек приеме алкохол проявява в по-голяма степен истинската си самоличност, която се крие обикновено зад определена маска защото вече не може да упражнява контрол.Та затоова едни като пият стават весели, други разговорливи а доста тръгват да налитат на бой.

Неактивен targy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 35
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #37 -: Април 29, 2009, 22:53:27 pm »
Добри примери WhiteRider,
съгласен съм за ЛСД-то, но да не забравяме, че и там е тъмно и дълбоко. Момента, в които сте били в автобуса и си видял всичко в този човек, предполагам, че всичко е станало за миг.. смисъл, погледнал си го и направо си разбрал за какво иде реч, или е било нещо като "изследователски поглед" :) първото явление - момента в които видиш нещо и вече знаеш много за него как се нарича? Ние го наричаме просто "снимка" да снимаш някой ;) Но до колко е вярна една снимка? Вторият момент, които ми направи впечатление е това, което каза "което пък потвърди другото ми впечатление, че няма прегради и че не само другите могат да го усетят, а и той тях" - еднакви честоти, но как става това, че взел ЛСД може да предаде "трип"-а си на свой събеседник? До колкото знам това е възможно и с други подобни "катализатори". Ако отсрещинят човек и взелия имат общи виждания и достатъчно богато въображение - работата е почти ясна, но при другият вариант - напълно непознати, дали този механизъм ще сработи? Според мен е напълно възможно, но немога да си обясня как ;)

добра стана темата ;)
where is the truth

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #38 -: Април 29, 2009, 23:19:42 pm »
Остави това LCD, онзи беше пушил трева :)
Емпатията или съпреживяването зависи само от едно - да не търсиш основа в своето его, само тогава може да почувстваш цялото. Егото означава отделяне, затваряне, усилия, борба, прегради. Ако искаш да почувстваш света около теб, остави преградите. Човек сам се е затворил в атома, в материалното тяло, сам е набутал сетивата си в торбата от кожа, както обичаше да казва един приятел ;) Виденията, защото за тях си говорехме, идват, когато си готов да се отвориш за нещо повече от малкия аз. Целият спектър вече съществува и няма метод, чрез който да го създаваш или откриваш тепърва. Нищо не трябва да правиш, просто да спреш за момент. Поне аз това правя.
Но и тук, идва съществената разлика, когато спираш, няма и нищо в теб, което да привлича и да трупа боклука около теб. Разликата между това състояние и продуцираното от пушенето на трева е, че в надрусаният има много несъзнателни модели, мисли, емоции, фрагменти, които действат и са отворени за всякакви енергии. При "чистото" състояние, ти не каниш нищо в себе си, защото активността е застинала, ти само наблюдаваш, има център на осъзнатост, но няма процесинг. В другото състояние няма толкова много съзнателност, центърът не е единен, но за сметка на това има много процесинг, много разпокъсани центрове, всеки със свои чувства и мисли, които "канят" подобна енергия отвън - и заради това се получава замърсяване. А това какво "каниш" в себе си и какво допускаш да навлезе е много важен урок, през който всеки преминава. В това е разликата между истинските състояния и тези, които са причинени по изкуствен начин - в това дали съзнанието е готово да ги понесе и да ги усвои (не казвам управлява, защото не е в точно такъв смисъл).

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Re:Разликата между халюцинацията и видение
« Отговор #39 -: Април 29, 2009, 23:27:27 pm »

Това определено съм го наблюдавал в леко по-различен контекст макар и при друг "халюциноген" - Алкохола. Понеже е много лесно достъпен и се ползва напрактика във всяко заведения , компания и т.н - материал за наблюдаване има доста. И това което ми прави впечатление е че когато човек приеме алкохол проявява в по-голяма степен истинската си самоличност, която се крие обикновено зад определена маска защото вече не може да упражнява контрол.Та затоова едни като пият стават весели, други разговорливи а доста тръгват да налитат на бой.


Аз колкото и пияни да съм видял, те май са с една и съща истинска самоличност - жалки, несвързано говорещи, доизбиващи натрупаните комплекси. Зависи вече до каква степен за приемане на алкохол говориш. Ако е колкото да си наквасят устата, тогава просто им падат част от втълпените задръжки - тогава можеш да видиш каква би била малка част от истинската им същност. При непреценено голямо количество вече написах, а при още по-голямо няма какво повече да видиш от тях.


След като сте подкарали темата /няма много общо, но../ - на няколко пъти след умерено използване на наргиле се проявява интересен ефект - достигане до "състояние на наблюдателя". Изключително засилени сетива, промяна на съзнанието и възприятията, отдалеченост от заобикалящият свят, хаотичните мисли престават да текат, което е доста полезно след като се променя драстично приемането и премислянето на всичко, което минава през главата... най-добре може да се опише с пълния образ на Наблюдателя от книгите на Зеланд /състоянието съм го достигал и преди да ги прочета, не е втълпено... /.

Интересно ми е защо се достига до него/ гарантирано не е пласебо ефект/ и защо не се получава винаги? В тютюна за наргилето има само плодчета, меласа и мед, няма вещество което да докара това състояние. На няколко пъти се е проявявало от нищото, без използването на каквото и да е, но за доста кратко време.

Мен лично, не ме бърка ако успея да го направя и като пласебо с наргилето/ съответно и с каквито и да е вещества/методи /. Ако неможеш в "нормално" състояние да достигаш до друго и то ти помага за нещо, няма нищо лошо във временните помощни средства... стига да не те превръщат в зомби. Станеш ли такова, язък за опитите.
« Последна редакция: Април 29, 2009, 23:33:02 pm от UpsideDown »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #40 -: Април 30, 2009, 00:02:57 am »
UpsideDown,  ;) Аз затова съм писал приема алкохол а не натровил с алкохол както доста хора правят преди да го "върнат" обратно  ;D

А иначе това което каза за наргилето и самия тютюн сигурен ли си че има само това което си писал щото ми мязаше че има доста химия в този ябълков тютюн който продават в Турция - поне така ми се стори аз така и никога не съм пробвал ама мога да му видя съдържанието.

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Re:Разликата между халюцинацията и видение
« Отговор #41 -: Април 30, 2009, 00:09:35 am »
За 4 лв кутийката от 50 грама, какво могат да сложат вътре? Официално пише че има плодове, мед, глицерин/освен ако има някакви непознати свойства при нагряване.. / и уж 20-30 % истински тютюн. Да, ама аз като отворя и се разровя из вече готовия тютюн се оказва, че повечето е меласа, плодове и глицерин. Дори и да го блъскат с боклуци причиняващи подобен ефект , би трябвало да действа доста често. Състоянието съм го достигал с един вид тютюн и не след дълго пробвах пак със същата кутийка - нищо повече и "необичайно" от приятния аромат и вкус от наргилето.
А и подобно нещо се случи първо от самосебе си, в последствие вече наргилето се появи като посредник, от изневиделица  :-\

П.С
В Турция пробутват гадния, който е по-жалък и от този в нашите магазини, на туристите. Щом си го видял / ако не е бил опакован/, познай какво е качеството му ;)
« Последна редакция: Април 30, 2009, 00:14:01 am от UpsideDown »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #42 -: Април 30, 2009, 00:18:17 am »
Може ли да се е получило нещо като вид холотропно дишане при тебе и затова да си постигнал подобен ефект ?

P.S - Мисля че беше опакован - те в България ми го донесаха оттам заедно с наргиле - ама не съм тествал щото и по принцип не пуша, но пък съм имал странни сънища в които пуша пура  :P
« Последна редакция: Април 30, 2009, 00:21:43 am от Alien »

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Re:Разликата между халюцинацията и видение
« Отговор #43 -: Април 30, 2009, 00:26:34 am »
Абсурд. Преди доста време, прохождащи все още в наргилетата използвахме метод за разпалване на въглена, които се състоеще грубо казано, да не изпадам в дълги обяснения, в поемането на огромни количества кислород. Тогава не е имало подобно нещо, а сега със спокойното и леко поемане на дим, не се вързва. А и от това което прочетох, ефекта при холотропното дишане е доста по-различен.

П.С
Това за пушенето е относително - и аз не пуша, не понасям цигарите. Просто наргилето като усещане е прекалено далеч от стереотипа "пушене".
« Последна редакция: Април 30, 2009, 00:28:46 am от UpsideDown »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Разликата между халюцинацията и видението
« Отговор #44 -: Април 30, 2009, 00:33:01 am »
Добре, а не може ли да е пак свързано с дишането - просто начина на дишане  - не е задължително да е точно холотропно а да се получава специфичен начин на дишане , който да подпомага процеса - щото ако не е в съставките на тютюна и не е плацебо е нещо което ти правиш може би.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27