Автор Тема: САЩ и Тероризма - Дългата война  (Прочетена 51271 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Дългата война
« Отговор #60 -: Ноември 17, 2006, 13:02:52 pm »
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #61 -: Декември 11, 2006, 12:20:37 pm »

След случая Литвиненко Великобритания чака атентат с “мръсна бомба”

11 Декември 2006

Вътрешният министър Джон Рийд призова сънародниците си да бъдат бдителни по Коледа и Нова година



Британските спецслужби предупреждават за възможността от мащабен терористичен акт на територията на страната по време на Коледните празници, пише днес британският ежедневник The Times. Министърът на вътрешните работи на страната, Джон Рийд (John Reid), обяви вчера по време на предаването Sunday Programme в ефира на телевизия ITV1, че оценява вероятността от терористичен акт на територията на страната като “изключително висока”. По думите му, наличните оперативни данни дават възможност да се предположи, че престъпници готвят мащабен атентат по времето на Коледните празници. Рийд отказа да съобщи повече подробности, но призова жителите на Острова да проявяват бдителност.

Според информация на The Times, Рийд направил предупреждението въз основа на сведения, получени в хода на разследването на убийството на бившия полковник от руската ФСБ Александър Литвиненко, който беше отровен с радиоактивния изотоп полоний-210 в Лондон миналия месец. Както посочва пред изданието високопоставен сътрудник на британските спецслужби, пожелал да остане анонимен, същестуват подозрения, че подоготвяният атентат предвижда използването ва т. нар. “мръсна бомба” – взривно устройство, заредено с радиоактивни материали.

В хода на разследването по случая Литвиненко било изяснено, че на територията на Великобритания лесно могат да бъдат внесени радиоактивни материали. Друго неприятгно откритие, направено от спецслужбите при разследването на смъртта на руския ексеагент е, че полицията не е в състояние оперативно да изчисли зоните на радиоактивно замърсяване и няма нужните навици за работа със заразени с радиация обекти. По данни на The Times, 2 сътрудници на органите на реда, занимавали се с делото Литвиненко в ранните етапи на разследването, получили значителни дози радиация, която може да доведе до сериозни проблеми със здравето им.

Делото Литвиненко, напомня сътрудникът на специалните служби, е показало, че в случай на взривяването на “мръсна бомба”, ще е изключително трудно да бъде определен кръга на пострадалите и да им бъде оказана необходимата специализирана медицинска помощ. По данни на полицията, местата, на които е бил Литвиненко след както е поел смъртоносната доза полоний-210, едновременно с него или в близките няколко часа са били посетени от най-малко 250 души, като досега органите на реда не са изготвили дори приблизителен списък на тези хора.

Във връзка с очевидната уязвимост на Великобритания при евентуалното използване на “мръсна бомба” от терористите, Министерството на вътрешните работи смята да проведе специални курсове сред своите сътрудници, за начините на действие в случай на радиоактивно замърсяване. В момента се обсъжда въпроса за провеждането на подобна разяснителна кампания и сред населението. Според източника на The Times обаче, властите се опасяват, че провеждането на масови учения по радиационна сигурност ще предизвика истинска вълна от паника сред обществото.



www.bgfactor.org
musica universalis

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Дългата война
« Отговор #62 -: Декември 11, 2006, 19:35:31 pm »
Атомен удар в западноевропейска столица навръх Коледа.
Pro-военно "обръщение към нацията" на Джордж Буш за нова година.
Хиляди ядрени слънца в небесата през първите седмици на Януари.
Да пази Бог.
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #63 -: Февруари 09, 2007, 14:53:32 pm »

Пентагонът вижда в Русия потенциален противник

Освен войната със световния тероризъм САЩ могат да се сблъскат и с опасност, идваща от такива страни като Русия и Китай.
Това заяви министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс в защита на бюджета на страната за 2008 година, огромна част от който е предназначена за военни нужди.


Необходим ни е целият спектър от военни средства, включително наземни сили, способни да воюват с големи армии, така и мобилни части със специално предназначение, способни да се борят с терористичните заплахи, тъй като ние не знаем какво се случва в страни като Русия, Китай, Северна Корея и други, заяви Гейтс пред комитета по въоръжени сили в камарата на представителите в Американския Конгрес.

Би Би Си коментира, че за разлика от своя предшественик Доналд Ръмсфелд, Гейтс призовава да се увеличи числеността на армията и морската пехота на САЩ.
По-рано за необходимостта от увеличение на американската армия се обяви и президентът Джордж Буш, припомня електронното издание НЮЗру.

Освен воденето на война с глобалния тероризъм ние сме длъжни за се противопоставим на заплахите, с които се сблъскват САЩ заради ядрените амбиции на Иран и Северна Корея и неясните позиции на страни като Русия и Китай, които между другото се занимават с увеличаване на въоръжението си, подчерта американският военен министър.

Припомняме, в деня на назначаването му като шеф на Пентагона бившият директор на ЦРУ заяви пред сенаторите, че мисли за съвременна Русия и политиката на нейното ръководство.
Той подчерта, че Владимир Путин се стреми да върне на Русия статута й на велика държава, опитва се да възроди националната гордост и използва за тази цел голямата си популярност в родината.
Според Гейтс Путин се стреми да възстанови влиянието на Русия в региона и се опитва да възвърне контрола над принадлежалите някога на държавата стратегически ресурси и предприятия.

НЮЗру отбелязва, че в същото време САЩ се опитват да укрепят позициите си, с разполагането на елементи за противовъздушна отбрана в Полша и Чехия, което предизвика рязка реакция от страна на Москва, както и преместването на радари от Хавайските острови към Алеутските острови в Берингово море, по-близо до Камчатка.



www.news.bg
musica universalis

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Дългата война
« Отговор #64 -: Февруари 12, 2007, 09:52:29 am »
"Ню Йорк таймс": Путин обвинява САЩ, че подкопават глобалната сигурност


Руският президент напада американците заради едностранния подход, смятат от "Уошингтън поуст"

Руският президент Владимир Путин отправи една от най-острите си критики срещу САЩ, откакто пое поста преди седем години, като обвини вчера Вашингтон, че техният едностранен, милитаристичен подход е превърнал света в по-опасно място, отколкото когато и да било по времето на Студената война, пишат в кореспонденция от Мюнхен коментаторите от в. "Уошингтън поуст" Томас Рикс и Крейг Уитлок.

"САЩ подкопават глобалната сигурност, обяви Путин" - под това заглавие "Ню Йорк таймс" също помества коментар от международната конференция по политиката на сигурността(SecurityConference.de).

Руският президент обвини САЩ, че провокират нова ядрена оръжейна надпревара, разработвайки противоракетна отбрана, пишат авторите Том Шанкър и Марк Ландлър.

Путин освен това упрекна американците, че подкопават международните институции, правят по-настабилен Близкия изток чрез непохватната си политика в Ирак и

се опитват да разделят отново съвременна Европа,

като налагат нови разделителни линии и правила, макар и може би все още виртуални.

Той изостави дипломатическата любезност и изреди дълъг списък от оплаквания от US господството в световните дела, пише "Ню Йорк таймс".

В речта си на Мюнхенската конференция руският президент заяви, че САЩ се опитват да налагат волата си на останалите държави, възкликвайки: "Е, на кого би се харесало това?"

Едностранните, често нелегитимни действия, не решиха нито един проблем, а често ставаха генератори на нови огнища на напрежение. Все повече се пренебрегват принципите на международното право, а отделни норми на една държава, преди всичко на САЩ, прекрачват националните граници и се натрапват на други държави във всички области - и икономиката, и политиката.

Все по-често сме свидетели на стремеж проблемите да се решават съобразно текущата политическа целесъобразност. Това подтиква надпреварата във въоръжаването,


тласка някои страни да се сдобиват с ядрено оръжие,

и в света се появяват нови заплахи, защото вече никой не се чувства в безопасност, защото не може да се скрие зад международното право като зад каменна стена", каза Путин, цитиран от руските агенции.

"Процесът на разширяване на НАТО няма нищо общо с модернизирането на алианса. Напротив - това е сериозно провокиращ фактор, снижаващ равнището на взаимното доверие, и ние имаме справедливото право да попитаме откровено: Срещу кого е това разширяване?", добави Путин.

По думите му, Русия критикува дейността на Организацията за
сигурност и сътрудничество в Европа, смятайки, че е нарушен
балансът и тя е превърната във вулгарен инструмент за обслужване
на външнополитическите интереси на една или на група страни за
сметка на други.

"За съвременния свят еднополюсният модел е не само неприемлив, но и невъзможен - не само защото за еднолично лидерство в съвремения свят не стигат военнополитическите и икономически ресурси, но и понеже в основата й не лежи морално-нравствената база на съвременната цивилизация.

Както и да се украсява терминът "еднополюсен свят", в крайна сметка той
означава само едно - един център на властта, един център на силата, един център за взимане на решения.


Това е свят на един господар, на един суверен

И това, в крайна сметка, е пагубно не само за намиращите се в рамките на тази система, но и за самия суверен, понеже го разрушава отвътре. Това няма нищо общо с демокрацията.

Както е известно, демокрацията е власт на мнозинството при отчитане на интересите и мненията на малцинството. Нас, сиреч Русия, постоянно ни учат на демокрация, но тези, които ни учат, кой знае защо, не искат особено да се учат самите те", заяви Путин.

По думите му ООН е единствената инстанция, имаща право да взима решения за използване на сила за решаване на конфликти.

Единствена легитимна възможност за употреба на военна сила като последно средство може да бъде само Уставът на ООН, и ако някой смята, че използването на сила може да бъде разрешено от НАТО или ЕС, ние сме на друго мнение, категоричен бе руският държавен глава.

"Прибягването до сила е излючителна мярка, както и използването на смъртно наказание в някои страни. Още по-странно е, когато в някои държави се смята за възможна намесата в конфликти, способни да доведат до хиляди жертви. Такива методи трудно може да се нарекат легитимни", предупреди президентът на Руската федерация.


Коментарите бяха най-острите, чувани досега от Путин,

който отдавна понася критики от САЩ. Речта му може би е насочена отчасти към публиката в Русия, където той има траен и висок рейтинт на обществено одобрение, дължащ се до голяма степен на способността му да се противопоставя на Запада, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Вестникът цитира и думите на оратора, че "Русия ще води независима политика". Някои наблюдатели тълкуват тона на речта като доказателство колко силен са направили Путин печалбите от петрола и енергийните ресурси.

Според специалистите тезите му са познати по същество, но необичайни по враждебността към САЩ, пише на свой ред "Уошингтън поуст". Речта на президента подчертава промяната в руско-американските отношения
напоследък, смята вестникът.

Приятелството, което започна, когато Буш се запозна с Путин

за първи път през 2001 г. и каза, че е надникнал в душата на бившия полковник от КГБ, се вгорчи, откакто Кремъл започна да потиска вътрешната политическа опозиция, да използва енергийните си ресурси, за да притиска съседите си и да противоречи на Белия дом по Ирак, Иран и други проблеми.

Стопанинът на Белия дом все повече се разочароваше от Путин и се опитваше от време на време да го подтикне да се върне към демокрацията и да подобри отношенията си със съседите, но всеки опит бе отблъснат.

Буш не проявява охота за по-пряка конфронтация от страх, че това може още повече да отдалечи руския му колега от Запада, и защото има нужда от подкрепата му за натиск над Иран, продължава вестникът.

През последните дни висши представители на администрацията на Буш са се срещнали във Вашингтон с бившия шахматен шампион Гари Каспаров, очертаващ се като водеща фигура в маргиназилизираната руска политическа опозиция.

Той посъветвал американците, че ако поучават Русия да спазва демокрацията, това може да даде обратен резултат - но не бива да се преструват, че Путин е един от тях. Не се намесвайте, но не го подкрепяйте - така им казах, заяви Каспаров.

Вестникът отбелязва, че критиките на Путин в Мюнхен на пръв поглед не са предизвикани от никакъв конкретен повод. Неговата 32-минутна реч приличаше повече на внимателно обмислена лекция, отколкото на тропането по масата на Хрушчов.

Европейски дипломати, настояли за анонимност, възприемат атаката срещу САЩ като

изпреварваща мярка за отклоняване на недоволството срещу Русия,

което се трупа в европейските столици. Освен с кампанията срещу политически опоненти и неправителствени организации, Путин настрои срещу себе си някои в Европа с използването на енергийните ресурси като инструмент на външната политика, допълва вестникът.

Генералният секретар на НАТО вече коментира, че е разочарован от чутото.

Путин е прав, че Студената война приключи, но намирам, че изказването му е разочароващо и малко продуктивно по отношение на онова, което той нарича "експанзията на НАТО" и което всъщност е разширяване на алианса, коментира Яп де Хоп Схефер в кулоарите на форума.

"Не виждам връзка между това, което каза Путин, и онова, което прави НАТО. В Румъния и България няма бази на Алианса", подчерта генералният секретар на НАТО.



Netinfo.bg
« Последна редакция: Февруари 12, 2007, 10:13:58 am от Horus »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #65 -: Февруари 12, 2007, 18:30:55 pm »


Владимир Путин: Системите за противоракетна отбрана на САЩ променят равновесието на силите

Bulgarian Post
11.02.2007 г.

Руският президент започна обиколката си в страните от Близкия Изток. Той още веднъж потвърди думите си, че САЩ се опитват да налагат волята си над останалите държави. В интервю за "Ал Джазира" той изрази мнението, че все повече се пренебргват принципите на международното право, а САЩ прекрачват националните граници и се натрапват на други държави във всички области.

Руският президент Владимир Путин предупреди, че създаването на американски системи за противоракетна отбрана ще предизвика асиметричен отговор от руска страна, предаде ИТАР-ТАСС. "Плановете за създаване на системи за противоракетна отбрана променят равновесието на силите", каза Путин в интервю за катарската телевизия ”Ал Джазира”.

Путин отправи една от най-острите си критики срещу САЩ, откакто пое поста преди седем години, като обвини Вашингтон, че неговият едностранен, милитаристичен подход е превърнал света в по-опасно място, отколкото когато и да било по времето на Студената война.

Руският държавен глава обвини още САЩ в провокиране на нова надпревара в ядреното въоръжаване със създаването на системи за противоракетна защита в Европа. Според него така се създава нестабилност в Близкия изток.

Путин изброи дълъг списък с оплаквания срещу доминирането на САЩ на международната сцена, като засегна и много от темите, които изостряха отношенията между Кремъл и Вашингтон през седемте години на неговото управление. Сред тях бяха разширяването на НАТО в Прибалтика и представата на Русия за оказаната от Запада подкрепа за политически кръгове свалили правителства в държави от сферата на влияние на Русия.

В интервюто пред "Ал Джазира" руският президент предложи да се обсъжда приемствеността в руската политика. Путин посочи, че обвиненията срещу Русия в "газов шантаж" и нарушения на човешките права нямат реални основания и ги определи като "инструмент на недобросъвестна конкуренция".

Думите на Путин предизвикаха различни реакции. Министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс отхвърли изказването на руския президент Владимир Путин. “Една студена война беше напълно достатъчна. Говорейки за събития от миналото като участник в Студената война, Путин почти ме изпълни с носталгия по по-малко трудните времена. Почти”, каза Гейтс в рамките на международната конференция в Мюнхен.

Той обаче прие поканата на руския президент да посети Русия. Според него страните от НАТО трябва да си сътрудничат с Русия в сферата на сигурността.

 “Ние всички имаме много общи проблеми и предизвикателства, които трябва да решим в партньорство с други държави, включително и Русия
”, отбелязва Гейтс.

От своя страна председателят на горната камара на руския парламент Сергей Миронов смята, че изказването на президента Владимир Путин на международната конференция в Мюнхен е важно и значимо. “В изказването на Путин има много важно послание към САЩ, което се заключава в това - Русия е готова за многостранен диалог по всички жизнено важни международни проблеми”, каза Миронов. По думите му Русия няма да допусне с нея да се разговаря от позицията на диктат и с пренебрежение към националните й интереси.
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #66 -: Февруари 20, 2007, 11:35:48 am »

“Студената война” около американския Ракетен щит се разгорещява

www.bgfactor.org - 20 Февруари 2007

Прага и Варшава готови да приемат щатската ПРО-система, Москва ги заплашва


Конфликтът около възможността за разполагането в Чехия и Полша на американската система за противоракетна отбрана (ПРО) вече приближава точката на кипене. На съвместна пресконференция във Варшава вчера, министър-председателите на двете държави обявиха официално готовността си да приемат американския Противоракетен щит, а военното ръководство в Москва отговори, че срещу базите на чешка и полска територия ще бъдат насочени ракети, които при нужда ще бъдат използвани срещу тях.

На съвместната пресконференция във Варшава, където чешкият премиер Мирек Тополанек (Mirek Topolanek) се намира на 2-дневно официално посещение, полският му колега Ярослав Качински (Jaroslaw Kaczynski) обяви, че двамата са дълбоко убедени от нуждата от принципно решение по въпроса за европейската сигурност, както и за разполагането на американските ПРО-бази.  “Това, което установихме, е че имаме сходни възгледи по много въпроси, в т. ч. и за разполагането на американски ПРО-бази”, заяви Качински, подчертавайки, че американската противоракетна система в двете държави няма да е насочена срещу Русия или други държави, съблюдаващи международните споразумения в областта на сигурността. “Ще се постараем да убедим Русия, че тези обекти не са насочени срещу нея”, заяви полският премиер.

Качински повтори американската теза, че Щитът ще е насочен “срещу евентуалните действия на държавите, които не се подчиняват на световните правила за сигурност”. Той допълни, че не вижда причини за провеждането на национален референдум по въпроса в Полша, за което настоява опозицията. На свой ред Мирек Тополанек заяви, че въпросът с разполагането на ПРО-системата изисква от Полша и Чехия “сериозни комуникационни усилия” в контактите с Русия, Германия, Франция и най-вече с обществеността в двете страни.

Правителствените лидери бяха категорични, че Полша и Чехия ще вземат съвместно решение за началото и начина на водене на преговорите със САЩ за разполагането на елементите на ПРО-системата. Що се касае за сроковете за това, новият министър на отбраната на Полша, Александър Шчигло (Aleksander Szczyglo) уточни, че Варшава ще даде на САЩ отговор по въпроса в рамките на 2 седмици.  Повечето политически сили в Полша, в т. ч. и невлизащите в състава на правителството, са склонни да приемат разполагането на американска ракетна база. Опозицията, най-вече в лицето на десноцентристката “Гражданска платформа” на Доналд Туск, се съмнява, че властите ще успеят да договорят изгодни за страната условия с Вашингтон.

Според последните социологически проучвания на полския Център за изследвания на общественото мнение, 55% от поляците са против разполагането в страната на елементи от американската ПРО-система. “За” са малко над 25% от запитаните. Социолозите отчитат, че броят на противниците на Щита от лятото на м. г. остава практически непроменен, докато поддръжниците на ракетното сътрудничество със САЩ намаляват. Привържениците на идеята смятат, че това ще увеличи сигурността на Полша, а противниците са убедени, че Щитът ще увеличи единствено риска от терористични актове.

Русия: Базите в Чехия и Полша могат да станат наша цел

Военните кръгове в Москва реагираха остро на изявленията във Варшава. В частност, командващият на Стратегическите ракетни войски на РФ (РВСН), ген. Николай Соловцов (Gen. Nikolai Solovtsov) заяви, че ако Чехия и Полша приемат на територията си бази на американската ПРО-система, руските ракетни войски могат да ги възприемат като своя цел и да поразят Ракетния щит, посочва Associeted Press. В същото време дипломатите във Вашингтон посочват, че руската реакция е неоснователна, тъй като планираното разполагане на 10 ракети-прехващачи цели спирането на евентуален удар от страна на Иран или враждебни сили в Близкия Изток и изобщо не застрашава Москва. С огромния си и усъвършенстван ракетен арсенал, Русия лесно може да се справи с подобна малка система, като просто изстреля повече от 10 ракети едновременно.

Версията на Вашингтон бе потвърдена и от думите на самия ген. Соловцов, който подчерта, че в бойна готовност на територията на Русия има балистични ракети, способни да поразят всяка цел във всяка гочка на света. “Коефициентът на техническа готовност на ракетите на бойно дежурство е 0,97-0,98, т. е. от всеки 100 ракети, 97-98 ежеминутно и ежесекундно са готови да изпълнят бойната си задача”, посочи командващият РВСН. 

Коментирайки позицията на САЩ, че елементите от ПРО в Източна Европа ще пазят Запада от Иран, Соловцов я определи като “несъстоятелна”. “Дълбоко се съмнявам, че Иран в скоро време ще разполага с балистични ракети. Сами си направете извода, срещу кого е насочен този Ракетен щит. Именно по тази причина следим с особено внимание и тревога ситуацията около разполагането му”, коментира ген. Соловцов.

Командващият на РВСН потвърди, че като ответна мярка Русия може и да излезе от Договора за съкращаване на ракетите със среден и малък радиус на действие, подписан между СССР и САЩ през декември 1987 г. Това ще позволи на Москва да проектира, произвежда и разполага с балистични ракети с далекобойност от 500 до 5000 км., което ще й позволи да порази ПРО-базите в Чехия и Полша без да прибягва до резерва си от междуконтинентални балистични ракети.

Според специалистите, възобновяването на руското производство на ракети със среден радиус на действие може да бъде осъществено в най-кратки срокове, заради конструктивното сходство на основната съветска ракета със среден обсег РСД-10 “Пионер” и сегашните междуконтинентални балистични ракети РС-12 “Топол”. Според Соловцов, Русия ще може да приведе новите ракети в постоянна бойна готовност след 5-6 години. Според него, ще се касае по-скоро не за нови комплекси от типа “Пионер”, а за ракети “нови технологии, нова елементна база, система за управление и възможности”.

САЩ искат изграждането на ПРО-система в Източна Европа за защита от евентуално ракетно нападение от страна на държавите от т. нар. “Ос на Злото”, в която още влиза КНДР, както и Иран. Стойността на разполагането на Ракетния щит в Полша и Чехия през следващите 5 години, се оценява на $ 1,6 млрд. В по-дългосрочен план, системата може да бъде разширена, за сметка на включването на елементи с морско базиране, както и изстрелването в космоса на спътници за следене.





Студен мир

Източник: www.BulgarianPost.com
 17.02.2007


Известната реч на Уинстън Чърчил от 1947 г. положи началото на това, което сега наричаме Студената Война. Половин век по-късно, на 10-ти февруари 2007-ма, речта на Владимир Путин в Мюнхен полага началото на нещо, което можем да остане в историята като Студен мир.

Всичко започна с Конференцията по сигурността в Мюнхен. Те е известна още от времето преди перестройката като "шпионската конференция". На нея по онова време се обменят мнения за сигурността на Запада пред съветската заплаха. Сега със своята искрена реч Владимир Владимирович върна първоначалния смисъл на мероприятието и припомни понятието съветска заплаха. Той порица САЩ за водената от тях външна политика и открито ги упрекна в опит да налагат волята си на всички останали.

"Какво е това еднополюсен свят? Един център на властта, един център на силата, един център на вземането на решения. Това е свят на един стопанин, на един господар. И това е унищожително не само за тези, които са в системата, но и за самия господар, понеже го разрушава отвътре".

Путин смята, че в съвременния свят еднополюсният модел вече е неприемлив, а дори и невъзможен. Според него, американците вече нямат възможност да диктуват правилата на играта поради изчерпване на доверието към тях. А и поради липса на морал и нравственост като база на съвременната цивилизация.

Личното мнение на президента изглежда се превръща в официална политика на Кремъл. Руснаците са притеснени от разполагането на американските противоракетните системи за защита в Полша и Чехия. Според Москва, това е пряка заплаха насочена срещу нея. Тя припомня обещанията на НАТО, че след разграждането на Варшавския договор и обединението на Германия, американски войски няма да се разполагат в Източна Европа.

"А какво става сега? В България и Румъния се появяват така наречените американски "малки изнесени бази" с по 5 хиляди човека всяка" - продължава Путин.

Русия явно е твърдо решена да промени ситуацията в своя полза. Основание за порасналите претенции и дават политическата и икономическа стабилизация на бившата империя. От както стана президент, Владимир Путин успя да се разправи първо с олигарсите - недоволните са или в затвора или зад граница, а доволните - на държавни постовe или също зад граница, но не като изгнаници. Макар да търпи много основателни критики от Запада за потъпкването на свободата на словото в Русия, президентът се ползва с подкрепата на населението в страната си. Това му дава достатъчно основание да продължава да се движи по ръба на потъпкването на гражданските свободи в Русия.

Икономиката на страната също дръпна напред и основна причина за това бе повишените цени на енергийните ресурси, които Русия смело изнася. През последните три години цените на петрола трайно се задържат на нива от 60 долара за барел. Огромните обеми на износ на нефт и газ позволиха на Москва да си изплати големия външен дълг - близо 160 милиарда долара, а и да натрупа резерв в хазната. Ето кой наистина спечели от Войната в залива.

Освен енергийни ресурси, Русия продава и оръжия на страните от Третия свят за около 6-7 милиарда годишно. По този показател тя дори успява да изпревари Щатите.

За да не бъде голословен, веднага след мюнхенската конференция президентът Путин направи няколко бързи хода. Те демонстрират неговата готовност да използва всички средства и да върне позабравената слава на Русия като световна суперсила. Първото такова действие бе една бърза совалка в Близкия изток. Посещение на руски държавен глава в столиците на арабски страни, и то верни съюзници на САЩ като Йордания и Саудитска Арабия, вече само по себе си е знаково. Показателно е, че бе радушно приет от своите домакини.

Русия иска не само да влияе директно на събитията в региона, но и да получи подкрепа за своите действия в Чечня. Известно е, че чеченските сепаратисти се ползват от финансовата подръжката на вахабитите - едно ислямско течение, идващо от Саудитска Арабия. Изглежда то ще престане и Путин получава карт-бланш от Рияд да омиритвори Кавказ.

Това предопредели и следващите ходове на руския президент. Веднага след завръщането си в Москва, той направи две персонални промени. Замени президента на Чечения Алу Алханов със силният човек в размирната република - премиера Рамзан Кадиров. Досегашният президент става заместник-министър на правосъдието в Москва и "поради преместването му на друга работа", поста се заема, уж временно, от министър-председателя Кадиров-младши. "Временното" е до провеждането на президентски избори "с поне двама претенденти", но за никого не е тайна, че Кадиров ще бъде избран и за постоянно. Всъщност се чакаше младия наследник да навърши 30 години - той е роден през октомври 1976-та година. Сега вече може да се узакони властта на удобния за Москва клан Кадирови в севернокавказката република.

Другата персонална промяна бе издигането на военния министър Сергей Иванов за първи вицепремиер в руското правителство. В неговия състав вече ще има четирима вицепремиери, от които двама - първи. Другият първи е Дмитрий Медведев. Той именно представляваше Русия на скорошния икономически форум в Давос. Впечатляващата му проява там, накара наблюдателите да смятат, че Путин като че ли вече е избрал своят приемник и им го показва.

Е, сега се вижда, че не е точно така - Владимир Владимирович ще държи никой от двамата вероятни приемници да не получи явно предимство до последния момент. И още нещо - дава се повече власт на "силовия министър" Иванов. Не за друго, а за да се усили военната мощ на Русия. Едновремнно с това, началникът на руския Генерален щаб генерал Юрий Балуевский, заяви че Русия може да наруши едностранно довора за ликвидация на ракетите със среден и малък обсег на действие. Според него, действията на САЩ за разполагане на противоракетна отбрана в Чехия и Полша "не се подават на никакво обяснение". И че Русия вече губи много от спазването на този двустранен договор.

Този "Договор за ликвидация на ракетите със среден и малък обсег на действия" бе сключен от СССР и САЩ през 1987 г. С неговото подписване Михаил Горбачов и Роналд Рейгън де факто прекратиха Студената война. Сега Владимир Пути извървява обратния път. Предстои ни, ако не една нова Студена Война, то един нов Студен мир между Изтока и Запада.
« Последна редакция: Февруари 20, 2007, 12:07:26 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Дългата война
« Отговор #67 -: Февруари 20, 2007, 17:31:19 pm »
Лавров: Няма да влизаме в нова надпревара във въоръжаването


20.02.2007
Netinfo

Русия е сериозно обезпокоена от плановете за разполагане на системата за противоракетна отбрана /ПРО/ в Европа и придвижването на военната структура на НАТО към руските граници, но няма да допусне да бъде въвлечена в нова надпревара във въоръжаването, заяви руският външен министър Сергей Лавров.

Сериозно ни безпокоят плановете за разгръщане на елементи на системата за ПРО на САЩ в Европа, безпокои ни кризисното състояние на Договора за обикновените въоръжени сили, явно за укрепване на доверието не спомага и процесът на разширяване на НАТО, който се осъществява въпреки уверенията, които получихме, безпокои ни и придвижването на военната инфраструктура на Алианса към руските граници, заяви Лавров в Москва. Той подчерта, че “на възникващите заплахи за нашата национална сигурност Русия ще реагира уравновесено, адекватно, не допускайки да бъде въвлечена в нова конфронтация, в нова надпревара във въоръжаването”. /Интерфакс
БГНЕС
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Re: Дългата война
« Отговор #68 -: Март 02, 2007, 08:27:26 am »
САЩ разполагат база за ПРО в Кавказ

news.bg
 
САЩ искат да инсталират в Кавказ радар от системата си за противоракетна отбрана (ПРО), съобщи високопоставен американски военен за АФП.

Генерал-лейтенант Хенри Объринг, началник на американската Агенция за противоракетна отбрана, подчерта, че радарът ще бъде насочен срещу Иран, но не и срещу Русия, която е враждебно настроена срещу плановете за разполагане на елементи от американския противоракетен щит в Източна Европа.

« Последна редакция: Март 02, 2007, 08:46:55 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #69 -: Юни 06, 2007, 00:30:59 am »
ПРО – европейско буре с барут

 По-голямата част от чехите не одобряват разполагането на американски ПРО на тяхна територия.



 

Ще доведат ли споровете за ракетите между Русия и САЩ до надпревара във въоръжаването, позната ни от епохата на студената война?


Инатът на САЩ да разположат противоракетния си щит в Чехия и Полша може да превърне Европейския континент в буре с барут. За това предупреди неотдавна руският президент Владимир Путин. Той отиде и още по-далече с хвърления в градината на Буш камък, че диктатът и империализмът на някои държави излагат на ненужна опасност отношенията в Европа и в света. Вашингтон не можа да отговори на това най-остро изказване на руски държавен глава от времето на студената война по друг начин освен с успокоителни слова, че противоракетната отбрана не е насочена срещу Москва, а цели да неутрализира възможна иранска или севернокорейска заплаха. Този довод обаче е неубедителен, тъй като сега иранските ракети са с максимална далекобойност 2000 км, а разстоянието от Техеран до евентуалните цели в Европа е 8000 км. Едва ли някой е очаквал, че от Кремъл ще гледат безучастно как се опитват да минират вратата на апартамента им, както образно се изрази руският министър на отбраната Анатолий Сердюков.

Доказателство, че Москва не вярва на сълзи, е и изстрелването на новата междуконтинентална балистична ракета РС-24. От Кремъл веднага се похвалиха, че тя ще може да преодолява без проблеми както съществуващите, така и най-новите системи за противоракетна отбрана.

Работата по изграждането на американската противоракетна отбрана (ПРО) протече в два етапа, като първият започна в края на 40-те години на миналия век и беше ознаменуван през 1957 г. с излизането на бял свят на системата "Найк-Зевс" за защита на обекти от ядрени ракети чрез засичането и следенето им с радари. Първите й успешни изпитания бяха през юли 1962 г., но скептицизмът на администрацията на Кенеди спрямо ефективността на тази система доведе до прекратяване на работата по нея. Година по-късно - през 1963, американските военни заченаха ново отроче - системата за ПРО "Найк-Икс" за засичане на ракети с многофункционални радарни станции с фазирана антенна решетка. Унищожаването на натрапниците трябваше да става на два рубежа: на 650 км от отбранявания обект или много близо до него, на височина 30 км. В Пентагона се потиха над "Найк-Зевс" до 1971 г., като същевременно научните му екипи насочиха своя хъс към системата "Сентинел", предназначена да брани от вражески ракети крупни региони по северните граници на САЩ и около Вашингтон, Ню Йорк, Бостън и т. н. Проектът щеше да даде плодове за 5-6 години, но администрацията на Никсън отряза финансирането му. Новата система "Сейфгард" трябваше да бди над американските силози за балистични ракети. Предвиждаше се засичане на съветските "нашественици" с радари ПАР и МСР и унищожаването им или надалеч чрез противоракети "Спартан", или отблизо с посестримите им "Спринт". Планираше се да действат 12 комплекса "Сейфгард" с 40 противоракети "Спартан" и 75 противоракети "Спринт". Един от тях пое бойно дежурство през 1975 г., но скоро цялата система отиде в архив.

Вторият етап в развитието на щатските програми за ПРО

стартира през 80-те години на миналия век с любимата рожба на тогавашния президент Рейгън - т. нар. програма "звездни войни". Краят на студената война отне аргументите на привържениците на звездните войни и те бяха преориентирани към програмата "Джи Палс" за защита от ограничен ракетно-ядрен удар, изтъква сайтът СНВ. През 90-те години тя даде живот на противоракетните комплекси "Пейтриът", "Иджис" и ТХААД. Администрацията на Клинтън лансира програма за ПРО в три етапа, за която се зае с още по-голям ищах след влизането си в Белия дом наследилият я екип на сегашния президент Буш. Първото действие в американската противоракетна пиеса приключи през 2005 г. с подслоняването в Аляска на нов радар и 20 ракети-прехващачи там и в базата "Ванденбърг" в Калифорния. Модернизирани бяха радарите във Великобритания и Дания. До края на тази година броят на ракетите-прехващачи в Аляска ще нарасне до 100, а до 2015 г. - до 250. Ще заработят и още 8 радара.

За администрацията на президента Буш защитата на американската територия от ракетно нападение се превърна в приоритет от първите дни на управлението й. Претърпя изменения позицията на Вашингтон по отношение на Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана от 1972 г. Докато по времето на Клинтън САЩ се опитваха да убедят Русия в необходимостта от някои промени в този документ, новият екип в Белия дом въобще не виждаше необходимост от запазването му. Американците наричаха договора отживелица от времето на студената война и отсичаха, че въпросите на стратегическата стабилност ще се решават в рамките на новите партньорски отношения. За Кремъл договореностите с Вашингтон от началото на 70-те години на миналия век бяха крайъгълен камък на стратегическата стабилност. Москва предложи създаване на съвместна система за противоракетна отбрана за защита на Европа. На 14 декември 2001 г. американците уведомиха руските си партньори, че се оттеглят от Договора от 1972 г.

САЩ се опитаха да парират гнева на Русия

с обещание за сключване на ново споразумение за ограничаване на стратегическите въоръжения, което да предвижда изискваните от Кремъл проверки. Навремето Путин осъди остро тези американски действия, но изключи какъвто и да е руски агресивен отговор.

За намерението на Вашингтон да разположи елементи от своята ПРО в страни от Източна Европа се заговори именно след излизането на САЩ от договора за ПРО. Предвижда се стойността на проекта да бъде $ 1.6 млрд. Той включва настаняването на 10 ракети-прехващачи в Полша и радар за поддръжка в Чехия. Само изграждането и изпитанията на радара ще струват $ 500 млн. Не по-малки ще бъдат разходите за прехващачите на полска територия. Планира се Полша и Чехия наред с Аляска и Калифорния да бъдат т. нар. трети позиционен район от щатската система за противоракетна отбрана, коментира в. "Независимая газета". На среща край Прага чешкият президент Вацлав Клаус и полският му колега Лех Качински се разбраха да координират позициите си по отношение на общия им бизнес със САЩ. Полският държавен глава обаче не отговори какви са изгодите за неговата страна от базата за противоракетна отбрана. Миналогодишно проучване показа, че близо 2/3 от поляците са против да бъдат домакини на американски противоракетни гости. Анкета на чешкия изследователски център "Ипсос-Тамбор" сочи, че против радара са 55.8% от чехите, а феновете му са едва 28.2% от тях.
От друга страна, анализатори изразяват сериозни съмнения в ефективността на ракетите-прехващачи,
които трябва да се настанят в полския си дом. Според анализатора Шанън Кайл от Стокхолмския институт за международни мирни изследвания, цитирана от сайта ISN, щатските ловци на вражески ракети са недоразвити, а резултатите от изпитанията им са лоши. И експертът на "Грийнпийс" по разоръжаването Мерав Датан не си поплюва с твърдението, че никой извън тесния кръг щатски спецове не мисли, че ракетите-прехващачи ще си свършат добре работата.

Острата реакция на Москва спрямо намеренията на Вашингтон за разширяване на американския противоракетен щит върху Чехия и Полша може да се раздели на две части - политическа и военна. Към първата се отнасят гневът на Русия, че с действията си САЩ целят да отслабят позициите й в регион, който тя разглежда като традиционна своя сфера на влияние. Заплахите на Путин, че руски ядрени ракети ще бъдат насочени към нови цели в Европа за сефте след края на студената война, също могат да се разглеждат като част от сложната му политическа игра на покер с Буш. Дали Путин блъфира, за да окаже натиск върху Вашингтон, Прага и Варшава, времето ще покаже. Военната част от руско-американския ракетен спор съдържа опасенията на Кремъл, че с прехващачите от полска територия и радарът на чешка земя Америка, както цветисто се изразява "Независимое военное обозрение", забива нож в гърлото на руските стратегически ракетни войски

Новите планове на Пентагона ще му позволят да засича балистичните ракети на Кремъл в най-уязвимата им фаза - още на старта. Освен това с помощта на полско-чешкото мероприятие и едно рамо от ракети-прехващачи от английска земя, за което Лондон даде тайно съгласие още преди три години, САЩ ще си осигурят възможност за практически пълен контрол на руския космодрум в Плесецк.

Че руските военни няма да се оставят да бъдат надиграни в сложния шахматен двубой с американските им колеги, говори не само наличието на балистичната ракета РС-24. В края на миналия месец на полигона Капустин Яр, Астраханска област, беше извършен успешен опит с новата руска крилата ракета Р-500, която е предназначена за ракетния комплекс "Искандер-М" и също като балистичната си посестрима може да преодолява сегашни и бъдещи системи за противоракетна отбрана. Окончателните изпитания трябва да приключат догодина.

Могат ли ракетните търкания между Русия и САЩ да доведат до надпревара във въоръжаването, позната ни от епохата на студената война, е уравнение с много неизвестни. Белият дом и Кремъл ще кръстосат шпаги по темата и на срещата на Г-8 в германския град Хайлигендам, като резултатът от двубоя се очаква с интерес.


ДИМИТЪР ПАВЛОВ
анализ на в-к Сега
www.segabg.com
musica universalis

ton

  • Гост
Американският противоракетен щит
« Отговор #70 -: Юни 06, 2007, 03:18:55 am »
Какво ще представлява американският противоракетен щит?

Global Ballistic Missile Defense Planning 2017
« Последна редакция: Юни 10, 2007, 00:37:54 am от ton »

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #71 -: Септември 04, 2007, 20:29:28 pm »


Русия провежда военни учения в близост до САЩ

www.epochtimes-bg.com/2007-01/2007-09-04_08.html


Руски стратегически бомбардировачи участваха във военно учение в района на Северния ледовит океан, като изстреляха тактически крилати ракети.

Говорител на руските ВВС не уточни, къде е било проведено учението, но потвърди, че 12 самолета Ту-95МС са излетели от пет бази, намиращи се от град Енгелс на река Волга до Анадир на полуостров Чукотка в близост до САЩ. Самолетите са тренирали и зареждане във въздуха с транспортни самолети Ил-78.

Президентът Владимир Путин съобщи през миналия месец, че Русия подновява патрулите на стратегическите си бомбардировачи, които бяха прекратени след края на Студената война в началото на 90-те години. Той обяви, че това е необходимо, за да се гарантира националната сигурност на Русия.

През август изтребители на британските ВВС бяха изпратени да прихванат руски бомбардировачи, които се бяха насочили към въздушното пространство на Обединеното кралство в северния Атлантически океан.

Учението над Северния ледовит океан идва след широко популяризираната руска експедиция до Северния полюс през миналия месец, за да бъдат потвърдени руските претенции към района, за който се смята, че е богат на минерални ресурси.

Отношенията на Москва с Европа и САЩ се влошиха, след като Русия започна да провежда по-настоятелна и агресивна външна политика, подсилена от високите цени на петрола и природния газ. Западът критикува президента Путин за ограничаване на свободите в Русия, докато Кремъл твърди, че САЩ водят агресивна политика, като заобикалят страната с военни бази. :-\
musica universalis

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #72 -: Октомври 14, 2007, 13:24:49 pm »


Кондолиза Райс : Путин може да подкопае демокрацията


Противоречията по плана на Съединените щати да инсталират ракети прехващачи в Полша и радарна станция в Чехия не бяха преодолени


14.10.2007
www.netinfo.bg

Американският държавен секретар Кондолиза Райс разкритикува прекалената концентрация на власт в Русия в ръцете на президента Владимир Путин, предадоха информационните агенции.

Правителството на Путин е съсредоточило толкова много централна власт, че това може да подкопае обвързаността на страната с демокрацията, подчерта Райс пред репортери в Москва след среща с правозащитници.

Тя се аргументира, че липсата на балансиращи институции срещу властта на президента е проблематична за демократичното развитие на всяка държава.

Всички се съмняват, че съдебната власт в Русия е напълно независима, отбеляза още Райс. Тя освен това постави под въпрос независимостта на електронните медии и реалната власт на парламента.

Райс и американският министър на отбраната Робърт Гейтс бяха в Русия за среща във формат "2 плюс 2" с руските си колеги Сергей Лавров и Анатолий Сердюков. Главна тема на разговорите им бяха намеренията на САЩ да изградят радарна база в Чехия и да разположат ракети прехващачи в Полша, които да противодействат на ракетни нападения от страни като Иран или Северна Корея.

След цял ден тежки разговори най-сериозни се оказаха противоречията по плана на Съединените щати да инсталират 10 ракети прехващачи в Полша и радарна станция в Чехия, които така и не бяха преодолени.


Може би затова, когато се срещна в американското посолство с активисти на правозащитни организации, държавният секретар ги увери, че иска да им помогне да създадат институции, които да защитават хората от своеволията на държавата.

Срещата може да подразни Кремъл, който е чувствителен към западните обвинения, че ограничава демократичните свободи и който подозира, че чужди правителства се опитват да влияят на резултата от президентските избори догодина, отбеляза агенция Ройтерс.

Робърт Гейтс пък попитал по време на разговорите дали Русия наистина е заинтересована от сътрудничество със Съединените щати в областта на противоракетната отбрана.

Това разкри самият Гейтс пред репортери по време на обратния път към Вашингтон.

Шефът на Пентагона и Кондолиза Райс заявили на руските си събеседници, че виждат малко логика в опитите на страната им да предотврати разполагането в Източна Европа на елементи от противоракетния щит на САЩ.

"Ако вашите приказки за партньорство са само за да ни спрат в Чехия и Полша, няма да стане", предупредил ги Гейтс.

Министърът на отбраната призна, че Съединените щати и Русия се разминават в позициите си доколко непосредствена е военната заплаха от страна на Иран.

Според Москва Ислямската република се нуждае от 15 до 20 години, за да се сдобие с ракета, която е в състояние да достигне Европа, докато Вашингтон смятат, че този срок е по-кратък, уточни той.

Веднага след руско-амер иканската среща в Москва бе декларирана тревога и от общия японско-американски проект за ракетна отбрана.

Русия и гледа на него като на опит за осигуряване на военно превъзходство, заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за японската агенция Киодо.

Американската армия за пръв път разположи в петък в Япония мобилна система за засичане на ракети. Мярката е в рамките на усилията на САЩ за защита на архипелага от евентуална севернокорейска атака.

Лавров подчерта, че Москва се опасява от перспективата системата да бъде използвана срещу Русия и Китай. "Ние сме против разполагане на системи за ракетна отбрана, чиято цел е осигуряването на военно превъзходство", допълни той.

Системата, състояща се от сателитни антени и компютри за обработка и анализ на събраната информация, ще гарантира ранно предупреждение за ракети, изстреляни в посока към Япония. Предвижда се данните незабавно да бъдат получавани от американските сили в Япония и от японското правителство.

Мобилният комплекс е доставен в базата Мисава в северната префектура Аомори. Той ще бъде управляван от 18 американски военни. Друга подобна система вече действа в Южна Корея.

Американският противоракетен щит и други щекотливи теми - статута на Косово и отношението към иранската ядрена програма - ще обсъждат днес във Висбаден канцлерът на Германия Ангела Меркел и руският президент Путин.

Очаква се Меркел да засегне и други въпроси като тенденцията към авторитаризъм в Русия и положението на правата на човека там, заяви експерт по руско-германските отношения.

"Отношенията между двамата са добри, без да са приятелски. Меркел е по-предпазлива и по-прагматична от предшествениците си и винаги изтъква, че най-важни са отношенията със САЩ, без обачеда е антируски настроена и без да споделя силно отрицателната позиция на Полша към Москва", посочи експертът.

В тази девета германско-руска среща на върха ще участват също 13 министри и ръководители на държавни агенции от руска страна и 11 министри от германска.

Ще бъде обърнато голямо внимание на търговско-икономическите отношения, които са ключов фактор в стратегическото германско-руско партньорство. Германия иска да получи по-голям достъп до руския пазар за индустриалните си гиганти, а Русия иска да инвестира в Западна Европа, където е приемана с подозрение, отбелязва Франс прес.


 ;D  ;D  ;D
musica universalis

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Дългата война
« Отговор #73 -: Октомври 16, 2007, 22:22:03 pm »


Кондолиза Райс : Путин може да подкопае демокрацията
Демокрацията....
Снощи, в едно предаване за българка преводачка на италиански филми, италиански режисьор каза:
Цитат
- Добре си бяхте Вие при социализма, сега тепърва ще започнете да изпитвате трудности с демокрацията.
Какво ли е имал предвид? :-\
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Дългата война
« Отговор #74 -: Октомври 23, 2007, 16:54:38 pm »
Мюсюлманите са разтревожени от "седмицата срещу ислямофашизма" в САЩ


Тя се провежда в 200 университета и колежа с цел привличане на вниманието към проблема за връзката между радикалния ислям и тероризма



23.10.2007
www.netinfo.bg

Най-голямата организация за защита на правата на мюсюлманите в САЩ, Съветът за американо-ислямски отношения (CAIR), изрази тревогата си във връзка провежданата тази седмица в най-големите американски университети "седмица срещу ислямофашизма".

В разпространено изявление във Вашингтон съветът обръща внимание на факта, че участник в предстоящите мероприятия е публицистът Робърт Спенсър (вж. колонката му в сп. "Фронт пейдж").

Той е смятан от американските мюсюлмани за "най-големия ислямофоб", който наскоро взе участие в международна конференция в Брюксел заедно с представители на европейски "расистки и неонацистки партии".

"Всички, които ценят религиозната толерантност и разнообразие, трябва да бъдат разтревожени от нарастващите връзки между европейските расисти и американските ислямофоби", подчерта в изявлението директорът на връзки с обществеността в съвета Ибрахим Хупър.

"Седмицата срещу ислямофашизма" се провежда в над 200 университета и колежа в САЩ с цел привличане на вниманието към проблема за връзката между радикалния ислям и тероризма.

Между участниците в мероприятията са известни представители на консервативните американски политически кръгове, включително бившият заместник-министър на отбраната и президент на вашингтонския Център за политиката на сигурност Франк Грифин и бившият дипломат, политологът Даниъл Пайпс.

Мероприятията са съпроводени с прожекции на филми и разпространяване на литература за радикалния ислям и ислямистките терористични организации.

През април миналата година в реч във Вашингтон американският президент Джордж Буш заяви, че "ислямските терористични актове обслужват ясна и целенасочена идеология и комплекс от възгледи, които са зло, но не са лудост".

"Някои наричат това зло ислямски радикализъм, други - войнствуващ джихадизъм, трети - ислямофашизъм. Както и да се нарича, тази идеология се отличава много от исляма.

Тази форма на радикализъм използва исляма за обслужване на насилствена политическа идея - създаването на тоталитарна империя с помощта на тероризма и подривната дейност, в която отсъстват всякакви политически и религиозни свободи
", заяви тогава Буш.
musica universalis

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27