Автор Тема: Нибиру - Астрономическа гледна точка  (Прочетена 273603 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен x-file

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 68
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #420 -: Януари 13, 2011, 20:02:07 pm »
Никола Петров, астроном: Земята я очаква сблъсък с комета, но никой все още не знае кога

Радио "Фокус"-Смолян

Слънцето през втората половина на декември бе подложено на истинска „кометна атака” – в течение на десет дни в светилото се забиха над 20 комети, съобщи НАСА. „Кометната „атака” започнала на 13 декември и завърши на 22 декември 2010 г. За това, крият ли тези удари някаква опасност за живота на Земята, радио „Фокус” – Смолян разговаря с астронома от Националната астрономическа обсерватория на Рожен Никола Петров.

Фокус: Г-н Петров, стана ясно, че през месец декември общо 25 комети са се сблъскали със Слънцето. Опасно ли е това явление по някакъв начин за Земята?
Никола Петров: Единственият начин да се наблюдават тези, т.нар. близкоминаващи комети, удрящи се в Слънцето, е от спътника „SOHO”. Това е международна станция за наблюдение на Слънцето и слънчевите прояви на него, посредством 13 специални инструменти на нея. Станцията е изстреляна преди повече от 10 години. Намира се в т.нар. Първа лагранжова точка – мястото, където гравитация между Слънцето, Луната и Земята се уравновесява и по този начин спътникът не се нуждае от енергия, за да запази позицията си в орбита. От земната повърхност няма възможност да се наблюдават комети, които се удрят в Слънцето, защото земната атмосфера пречи. Те са малки комети и могат да се забележат само от космоса. Така, че ние и никой друг от Земята с телескоп не може да ги наблюдава. SOHO засича много такива комети и е вярно, че всеки месец средно на Слънцето падат от четири до шест комети, като това е минимумът. Може да падат и много повече както сега, може и да са една-две на месец. Не бих казал обаче, че това е нещо абсолютно необичайно, но можем да кажем, че е нещо смущаващо. Земята, Слънцето, Слънчевата система обикалят около центъра на нашата Галактика със скорост от около 210 км в секунда. Ние обаче не обикаляме в плоскостта, идеалната плоскост на Млечния път и образно един път ние сме под тази плоскост, а друг път над нея. На всеки 50 млн. години ние пресичаме плоскостта на Млечния път, гравитационната плоскост. Когато я пресечем, се получава т.нар. гравитационен резонанс. Той дава смущения в положението на кометите, които в Слънчевата система са най-много, но се намират на разстояние 50-80 пъти разстоянието Земя-Плутон, наричано още Облак на Орт. Тези комети са се образували по време на формирането на планетите и Слънцето в Слънчевата система, но от инертните сили са изхвърлени в покрайнините на Слънчевата система, стоят там и когато системата премине през плоскостта на Галактиката-Млечния път, те се разбъркват и някои от тях се насочват по посока на Слънцето. Необходими им са между 10 и 15 млн. години, за да го достигнат. Има много комети, които изобщо не са изследвани, като заради това постоянно се откриват нови, пристигащи към нас. Смята се, че преди около 65 млн. години динозаврите са изчезнали след голям катаклизъм, породен от сблъсък на Земята с комета. Но какво всъщност става? Това е станало преди 65 млн. години назад във времето, а 50 млн. години са необходими, за да пресечем плоскостта на Галактиката, 10 до 15 млн. години са необходими на кометите да достигнат Земята и Слънцето. В общия случай ние потенциално сме заплашени от сблъсък с голяма комета. Това, че през декември 15-20 малки комети са паднали върху Слънцето обаче не бива да се свързва с явлението край на света. Така или иначе обаче сблъсък на Земята с голяма комета ни очаква.
Фокус: Очаква ни?
Никола Петров:Да, но е въпрос на време кога. Така или иначе учените в момента могат много по-точно напред във времето да регистрират, да изучат орбитите на големи астероиди, но с кометите въпросът е малко е по-труден и сложен, защото идват от много далеч, движат се с огромна скорост и в крайна сметка се оказва, че комета, която заплашва с удар Земята, ние можем да я видим за първи път едва в последните 20-30 дни.
Фокус: В тази връзка не трябва ли да се отделят повече средства за изучаване и наблюдения?
Никола Петров: Разбира се. Чухме, че през 2010 г. в много държави, бюджетите за астрономия и наука са съкратени, но що се отнася за космическите изследвания на НАСА, там бюджетът е с 3,5 млрд. долара повече от предишните години. Сериозните икономически държави в света, заделят все повече средства за проекти, свързани с наблюдение на такива тела и изграждане на ефективни програми за защита от тях в бъдеще. Това е неизбежно, въпросът обаче е кога и дали ние ще сме готови да отразим такъв сблъсък.
Фокус: Колко голяма комета би могла да причини катаклизъм на Земята?
Никола Петров:Кометите, падащи върху Слънцето, са малки и са с диаметър от няколко десетки метри до 1 км. Средните са с диаметър до 3-4 километра. Ако комета с диаметър около 20 км, т.е. голяма комета, падне в Европа, само ударната вълна би разрушила всички сгради на континента. Такива комети вече са минавали. През 1997 г. всички наблюдавахме комета „Хейл Боб”. Тя бе с диаметър около 40 км. Една такава комета би причинила такъв катаклизъм на Земята, че след нейния сблъсък всички големи живи същества над 30 килограма на Земята биха умрели. Могат обаче да се вземат мерки, като хората се скрият в специални помещения. Радиацията обаче след сблъсъка, запрашеността на атмосферата, ще доведат застудяване или затопляне, което ще предизвика сериозни климатични изменения за много кратко време, което е по-сериозният постфактор от сблъсъка.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ

Нибуру иде...
« Последна редакция: Януари 13, 2011, 20:04:52 pm от x-file »

Неактивен smarfcho

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #421 -: Януари 14, 2011, 01:23:56 am »
А каква е връзката на тази статия с митовете за Нибиру?

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #422 -: Януари 17, 2011, 17:53:22 pm »
А каква е връзката на тази статия с митовете за Нибиру?

НАСА знае за Нибиру, но за да не предизвика паника, скрива истината от хората!

Чети и гледай: http://www.liveinternet.ru/users/yukuru/post147086479/

Цитат
През май 2011 г. Нибиру ще се вижда с просто око на всички хора на планетата.
На 21-ви декември, 2012 Нибиру ще премине през еклиптиката на планетата като ярко червена звезда
и ще се наблюдава като втора по големина след слънцето.

Тъй че апокалипсис няма да има! Езотерична справка
« Последна редакция: Януари 17, 2011, 18:47:17 pm от Hacko »

Неактивен x-file

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 68
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #423 -: Януари 25, 2011, 00:23:39 am »
През декември 2010 г. астрономическата обсерватория SOHO  е регистрирала безпрецедентно явление в историята на наблюденията: в рамките на десет дни  нашето Слънце е атакувано двадесет и пет комети! Небесните агресори са парчета лед. Според учените, това може да означава, че към Слънцето се приближава някакъв огромен космически обект. :nea:

Апаратът SOHO е изстрелян още през 1995 година. Монтираният на борда на сондата коронограф е предназначен за наблюдение на Слънцето и събиране на информация за такива характеристики като състоянието на короната, атмосферата и слънчевия вятър. В неговите задължение влиза и това да регистрира  комети.

Около 85 на сто от кометите,  открити с помощта на  SOHO, принадлежат към т. нар. група на Creutz.

Астрономите смятат, че всички обекти от тази група – са частици от една огромна комета, разрушила се преди векове. Като правило, преминавайки на близко разстояние от Слънцето, кометите   просто изгарят. Вярно е обаче, че има случаи, когато те остават непокътнати, като кометата  96R, която е в орбита около Слънцето.

Падащите на Слънцето комети отдавна са известни на астрономите, буквално от самото начало на системните наблюдения на светилото. Те представляват части от космически лед, размерът на всяка от които не надвишава десет метра в диаметър. Но обикновено   близо до Слънцето се приближава не повече от една комета на ден. Толкова интензивна бомбардировка може да означава, че в близко бъдеще  в близост до светилото ще се приближи  някакво гигантско небесно тяло. :o

Неактивен smarfcho

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 59
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #424 -: Януари 25, 2011, 01:37:57 am »
Какъв е адреса на официалната статия? :-X

Неактивен plameny

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #425 -: Февруари 14, 2011, 14:22:15 pm »
Полека, полека нещата ще се изяснят. Както се казва "когато му доиде времето".

http://www.dnes.bg/science/2011/02/14/nova-planeta-v-slynchevata-sistema-tihi.111176

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #426 -: Февруари 14, 2011, 18:37:22 pm »
Но все пак не става въпрос за Нибиру. Нали вече щеше да се вижда нейното приближаване?
« Последна редакция: Февруари 14, 2011, 18:38:55 pm от teni »

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #427 -: Февруари 15, 2011, 02:25:47 am »
Прочетете това: Загадката Нибиру   и  НИБИРУ Е ВЕЧЕ НА ХОРИЗОНТА

 От 15 май, 2009 Нибиру може да се види с малък телескоп, а от май 2011 тя ще достигне яркостта на Венера и ще бъде най-яркият обект на небето след Слънцето и Луната. От май 2012 година Нибиру ще свети по-ярко от Луната, а ъгловият размер на нейният диск ще отстъпва много малко на слънцето.

Що се отнася до десетата планета Тихе - Вижте

Обектът не е видим с телескоп - за последен път е бил в относителна близост до Слънцето преди 30 милиона години. На тази звезда учените й присвоили  името Немезида.

Небесни странници над България   Разсекретените фотографии
 

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #428 -: Февруари 15, 2011, 12:41:41 pm »
Наско, благодарско,и аз го бях чел това, но нямам нито голям, нито малък телескоп. Някой все пак видял ли е Нибиру, след като вече сме февруари 2011?Фото?

Неактивен cassio

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 324
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #429 -: Февруари 18, 2011, 08:50:01 am »
Наско, благодарско,и аз го бях чел това, но нямам нито голям, нито малък телескоп. Някой все пак видял ли е Нибиру, след като вече сме февруари 2011?Фото?

А може би и официална покана да я посетият със совалка на НАСА ще пожелаят някои. Аз я видях вчера без телескоп- както си стоях на терасата, много ми заприлича и на небето се образува едно "Н" в същото време....  :drinks:

Неактивен plameny

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #430 -: Март 13, 2011, 14:16:24 pm »
Някой има ли текущи координати на планетата Нибиру. Аз имам едни ама те нещо не са актуални:

RA = 05h53m23s,
DEC = -05:58:31


все пак се движи.
Ето Ви и клипчето:

http://wn.com/Nibiru_found_on_Google_earth (гледате клипче №6, и ползвате онлаин телескопа на Майкрософт/World Wide Telescope/)

И още нещо ако обърнете внимание къде е била планетата на 11.03. /ако можете да изчислите към дата на тази публикация/ ще стане още по-интересно. Въобще при всяко завъртане на Луната, когато двете неб. тела са на една линия върху тази точка на Земята става интересно.Интересно.
« Последна редакция: Март 13, 2011, 14:59:19 pm от plameny »

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #431 -: Март 13, 2011, 19:24:49 pm »
А становището на НАСА? Пълно мълчание-нито отричат, нито потвърждават. Напълно ги разбирам. Представяте ли си какъв хаос ще настъпи, ако официално се обяви, че ни наближава и какви ще бъдат последствията? Ужас. :diablo:

Неактивен raliko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 146
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #432 -: Март 13, 2011, 19:44:31 pm »
Ако се вижда Нибиру пък макар и с радио-телескоп-до сега да са направили  множество снимки и да ги видим някъде в мрежата!Едва ли е толкова невидима,ако я има,и ако има тайни снимки-все някой би ги изкарал на светло. :-X
Боиш ли се от Мрака,превърни се в Слънце. Ако ли не – изчакай утрото./Африканска поговорка/

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #433 -: Март 13, 2011, 20:16:55 pm »
Известно е, че планетата има силно елиптична орбита и прави една пълна обиколка около Слънцето за 3600г. Според астрономични изчисления, такова тяло би трябвало да обикаля на разстояние около 12 пъти по-голямо от това между Слънцето и Нептун, минавайки през астероидния пояс няколкократно. Според теорията на пертурбациите нито едно тяло, дори да оцелее при подобна орбита и не се разбие следствие на многобройните удари, които със сигурност ще понесе, не би могло да запази същия период за повече от две пълни обиколки. Причината е гравитационното влияние на всички обекти в близост до обритата му.

Работата на Зекария Сичин попада по-скоро в сферата на научната фантастика.
« Последна редакция: Март 13, 2011, 21:23:49 pm от sidewinder »

Неактивен teni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 717
Re:Нибиру - Астрономическа гледна точка
« Отговор #434 -: Март 13, 2011, 20:45:44 pm »
Сайде, искаш да кажеш че Нибиру не съществува, защото и да я имало астероидите щяха да я разбият? Ако може да завършиш мисълта си. :hi:

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27