Тази вечер имаше репортаж по БТВ.
Въпросният професор Иларион Янчев /с напълно побеляла побеляла коса е/ биеше на бели плъхове изготвения от него билков препарат. Щом БТВ-то са го снимали, доста шум се е вдигнало.
Та какво представлява билката Котешка стъпка?
Според книгата "Билки и билкосъбиране" на Венелин Топалов, Младен Гаврилов и Йордан Янкулов, изд. Хр. Г. Данов - 1983г., билката е описана с наименованието СМИЛ ЖЪЛТ - Helichrysum arenarium. Другите синонимни народни наименования /както я наричат в различните части в България/ са: безсмъртниче, каменно цвете, КОТЕШКА СТЪПКА, сухо цвете и смин.
Тук вече ще ви приведа написаното в статията за Смил жълт.
"Особености на растението. Жълтият смил е многогодишно тревисто растение от сем. Asteraceae (Cosmopoitae) - сложноцветни. Стъблата са прави, тънки, по много на корен, покрити плътно със сиво-бели власинки, неразклонени, високи до 30 см. Листата са тесни и дълги, сплъстеновласинчести, долните лопатовидни, горните линейно-ланцетни, целокрайни, стеснени в основата, приседнали. Цветовете са многобройни, дребни, по периферията еднополови, навътре тръбести, жълти, събрани в малки кълбовидни кошнички, с обвивка от лъскави жълти листчета, разперени в горната си част. Разположени са в гъсти шитовидни метлици по върховете на стъблата. Плодовете са удължени семчици на върха с хвърчилка. Растението цъфти през лятото.
Разпространение. Среща се малко из слънчевите сухи, тревисти, песъчливи и каменисти места.
Употребяема част. Стръковете - herba Helichrysi arenarii, и цветните кошнички - flores Helichrysi arenarii.
Съдържание. Цветните кошнички и стръковете съдържат флавоноида салипурпозид, фитостерин, смолисти и танинови вещества.
Използване. Като противонасекомно и жлъчогонно средство и при възпаление на бъбреците и пикочния мехур.
Време и начин на бране. Стръковете и кошничките се берат по време на цъфтежа - юли, август. За стръковете се ожънват целите облистени растения. Цветните кошнички се изрязват с малка част от стъблата (1-2 см).
Сушене и рандеман. Стръковете се разстилат за сушене на тънък пласт върху площадки на слънце или върху рамки под навеси и в проветриви помещения. От 3 кг. сурови стръкове се получават и кг сухи.
Опаковка и съхраняване. Опаковат се в бали и се съхраняват на сухо място.
Камечствени изисквания. Дрогата трябва да отговаря на БДС 1550-72. Стръковете да са запазили естествения златистожълт цвят на кошничките, да нямат примеси от други растения. Влагата да бъде под 12 %.
Цветните кошнички с къси дръжки се разстилат за сушене на слънце. От 3 кг сурови кошнички се получават и кг сухи. Опаковат се в бали. Дрогата трябва да отговаря на БДС 1550-72. Цветните кошнички да са запазили златистожълтия си цвят, да нямат повредени, потъмнели и мухлясали цветове. Влагата да бъде под 12 %."
Както виждате в народната медицина се е използвала надземната част на растението за определени заболявания. Може би професорът е открил напълно неизвестно приложение на съставките на билката като начин и концентрация. Интересно е коя част на растението използва. Някой не знае ли? Интересното е и как прави концентрирането на препарата? Интересно е и каква настойка прави за използване - спиртна или водна? Водната настойка има малка трайност. Дали ученият не прилага концентриране с намаляване на водните или спиртните съставки с изпарение?
С очите си видях, как професорът извлече със спринцовка от една НЕХЕРМЕТИЗИРАНА КОЛБА концентриран извлек, който след това инжектира в туморните образувания на две мишки.
Дано скоро да има новини по тази тема!