"ДНЕВНИК" 23/1 - 17:32 ч.
Дипломатически скандал избухна между Москва и Лондон в понеделник, след като в руската столица беше разкрита дейността на британски агенти под прикритието на дипломати.
Руската държавна телевизия “Русия” излъчи в неделя вечерта видеоматериал, в който се разказваше как служители на руската Федералната служба за сигурност (ФСС) са разкрили явка-тайник на британското разузнаване. Тя била маскирана като камък и служела за предаване на информация. В него била монтирана високотехнологична апаратура. Тя се използвала за предаване на информация от един персонален компютър на друг. Това ставало, като вербуван за агент руснак минавал покрай камъка сякаш се разхождал бавно. След ден или два покрай мястото се появявал служител на британското посолство. Той носел специално разработен компютър, който източвал намиращата се информация.
При разследването е било установено също, че уличените в шпионаж дипломати са превеждали пари за руски неправителствени организации, в частност за Московската хелзинкска група и за фонда “Евразия”. Фондът "Евразия" е със седалище във Вашингтон. Основната цел на организацията е установяване на демокрацията, отвореното общество и пазарната икономика в страните от бившия СССР, по специално Русия и Централна Азия. Московската хелзинкска група работи основно за спазването на човешките права. Нейните акции срещу действията на руските войски в Чечения неведнъж са предизвиквали неодобрението на Кремъл.
В материал, излъчен снощи по телевизионния канал “Русия”, журналистът Аркади Мамонтов изнесе четири имена на предполагаемите британски агенти, сред които това на Марк Доу, втори секретар в британското посолство. Телевизията показа бланки на посолството с неговото име, които свидетелстват за раздаваните пари. Според единия документ от 18 януари 2006 г. над 5700 лири са били преведени за създаването на развитието на малкотиражни вестници в Сибир и Далечния изток.
Британското министерство на външните работи отрече информацията, че в Москва са работили британски шпиони под прикритието на дипломати, предаде Би Би Си. Посолството на Великобритания също отрече всички обвинения в неправомерни действия, свързани с руски неправителствени организации. Според разпространеното комюнике отпусканите помощи и финансиране се открити и насочени към развитието на гражданското общество в Русия.
Според в. "Гардиън" избухналият скандал показва, че администрацията на бившия кадър на КГБ, президента Владимир Путин няма да се спре пред нищо в желанието си да наложи контрол над неправителствените организации. На 10 януари оспорваният закон за третия сектор влезе в сила. Той поставя под сериозен контрол дейността на чуждестранните НПО в Русия.