Вярата в Бога може да помогне да избегнем тревогата и да намалим равнището на стреса Според резултатите от изследване на Университета в Торонто, вярата в Бога може да помогне да избегнем тревогата и да намалим равнището на стреса . Това изследване показва, че в начина на мислене на вярващите и невярващите има съществена разлика.
В две изследвания , проведени от доцента по психология Майкъл Инзлихт (Michael Inzlicht), участниците станали част от известния тест за когнитивно внимание (Stroop Test), където мозъчната активност на участниците се измерва чрез тяхното включване към електроди.
В сравнение с нерелигиозните хора , вярващите са показали по-малка степен на активност в предната част на мозъка, която регулира поведението , сигнализирайки кога е необходим контрол и внимание и се явява резултат от всяко събитие, предизвикващо тревога, като например, правенето на грешки. Колкото по-силно са вярвали в Бога участниците в експеримента, толкова по-малко е реагирала предната част на мозъка на собствените грешки и толкова по-малко грешки са правили.
„Вие можете да наречете това покорен звънец, който се включва, когато човек прави грешки или с него се е случило нещо неопределено”, казва Инзлихт, главен автор на изследванията. , който преподава и провежда изследвания в Торонто, Скарбороу. „Ние изяснихме, че религиозните хора и тези, които вярват в съществуването на Бога, много по-малко преживяват собствените грешки. Те са по-малко нервни и не изпитват висока степен на стрес при правенето на грешки.” Тези връзки са останали така силни и при контрола на личните и когнитивните способности , твърди Инзлихт, който също така отбеляза, че вярващите правят по-малко грешки в теста за когнитивно внимание , отколкото хората, невярващи в Бога.
Изследванията показват, че религията има успокояващо въздействие върху хората, по силата на което те по-малко чувстват безпокойство, правят грешки и се сблъскват с неопределености. Но, Инзлихт предупреждава, че вълнението е чувство, което понякога е полезно.
„Очевидно, тревожността е негативно чувство, тъй като ви парализира страхът”, казва той.”В същото време това чувство има важна функция, да ни прудупреждава , когато правим грешки. Ако не се вълнувате, когато правите грешки, то какъв стимул бихте имали да промените или подобрите вашето поведение, за да не извършите тези грешки отново?”
---
Аз лично не вярва в "Бог", но на някои явно им помага.