ЕКОЛОГИЧНО УБИЙСТВО ИЛИ СКРИТО САМОУБИЙСТВО ?"Ако камъка удари яйцето жалко за яйцето,
ако яйцето удари камъка жалко за яйцето."
Арабска пословица В началото на второто хилядолетие живеем във време на небивал технически прогрес. Той ни донесе много придобивки но ни отнема природата. Връзката ни с природата не е наш собствен избор - ние съществуваме в нея. Но какво правим ние с природата ? Отговорът който дава екологията (наука за законите, които управляват живота на растенията, животните и микроорганизмите в тяхната естествена жизнена среда, за взаимоотношенията между организмите и между тях и средата) е мрачен.
Типичен пример за такива трагични промени е непрекъснато разрастващата се над Антарктида озонова дупка - следствие от аерозолните производства и непрекъснато увеличаващото се количество въглероден двуокис в атмосферата. Непрекъсната промяна на концентрациите на газовете в атмосферата променя структурата й и води съответно до изтъняването на озоновия слой. Появила се през осемдесетте години на нашия век, тази дупка заплашва живота на милиони хора, населяващи южното полукълбо. Ултравиолетовите лъчи, част от които трябва да бъдат спирани от озоновия слой, преминават безпрепятствено през атмосферата там, където той липсва и засипват земята. Озоновият слой би могъл да се възстанови, стига да му бъде оставено малко време, но хората засега не му го дават.
Днес в света има над 500 млн. автомобили. Очаква се в недалечното бъдеще броят им да се увеличи няколко пъти, с което и употребата на петролни продукти. Затова светът около нас е препълнен с изгорели автомобилни газове, съдържащи много вредни за здравето на хората и животните съставки, някои от които силно токсични за нервната система. Заради парниковите газове промените в климата ще продължат да се задълбочават.
Горите се изсичат навсякъде. Тропическите гори, които са основен носител на органическият живот на нашата планета и дават около 50% от кислорода на земята намаляват всяка секунда с 4 декара. А горите са най - големият и най - добрият пречиствател на водите. Още при падането на валежите значителна част от тях се задържа по короните на дърветата, а онази, част която достигне земната повърхност, се задържа от горската почвена покривка. Тя като гъба попива огромни количества вода. Затова горите представляват уникален резервоар за чисти води с подобрени питейно - вкусови качества. Горските насаждения си остават и най-големия пречиствател на въздуха. При фотосинтезата дърветата поглъщат огромни количества въглероден двуокис от въздуха и освобождават кислород. Те поглъщат от въздуха и други вредни газове - серни, азотни, хлорни и др. Задържат върху листата си големи количества пепел, прах, сажди и пр. Отделят фитонциди, които пречиства въздуха, убивайки болестотворните микроорганизми. Горите са и преграда за ветровете, с което намаляват изпарените на почвената влага, което осигурява повече влага на растенията. През летните месеци усилено изпаряват значително количество води, с което увеличават атмосферната влажност на въздуха. Горите насищат въздуха с отрицателни йони, които повлияват положително върху здравето на хората.
В света има 434 действащи ядрени реактора. Безопасна доза на облъчване с радиация няма. Всяка доза, дори и минимална, причинява някакво увреждане в организма. Това е становището на Международната комисия по радиационна защита.
Преди аварията в Чернобил се знае за още 18 аварии. Най-голямата от тях е в Три Майл Айлънд, Пенсилвания (130000 души са засегнати, срещу компанията са заведени над 2000 правни процеса. Разходите вследствие на аварията се изчисляват на 3 млрд. долара). Аварията в Чернобил е най-голямото нещастие, сполетяло човечеството от собствената му дейност. Според учени от Института по радиобиология и радиационна защита истинските последици от него ще започнат да се проявяват в организмите през 1999 - 2002 година. В следващите години смъртните случаи, причинени от аварията, ще нараснат с 60000, с 1000 повече ще бъдат случаите на вродени дефекти и с 5000 повече - на вродени аномалии в плода (д-р Гейл, САЩ). Икономическите измерения на аварията в Чернобил се оценяват на загуба от 600 млрд. долара.
Човечеството създаде ядрени заряди способни да унищожат НЯКОЛКО пъти земята. Кому е нужно земята да бъде унищожена няколко пъти, след като тя е една ? Какво ще се случи след ядрен конфликт ?
Главния ефект ще бъде рязкото и изключително силно изразеното и продължително застудяване на въздуха над континентите. Понижаването на температурите ще се предизвика от силното замърсяване на атмосферата от праха от ядрените взривове и от саждите, които ще се отделят при пожарите в селищата, промишлените комплекси, горите, запасите от гориво и т.н. В долните слоеве температурата на въздуха силно ще се снижи. Но като цяло замърсената атмосфера ще се нагрява по-силно, отколкото сега. От ненормално ниските величини върху повърхността на сушата температурата на въздуха на височина 8 - 12 км. постепенно ще се увеличава до ненормално високи величини. Атмосферата ще стане свръх устойчива. Вертикалните потоци въздух и водните пари ще бъдат силно подтиснати. Коренно ще се наруши хидрологическият цикъл на атмосферата, нейното самоочистване ще става извънредно бавно.
Океанът поради неговата колосална термична инерция ще се охлажда бавно. По протежение на крайбрежието от огромния температурен контраст между сушата и бавно изстиващия океан ще възникват силни урагани, съпровождани от колосални валежи от сняг върху широка ивица на крайбрежието. Независимо от годишните времена ще започне продължителна "ядрена зима". Във вътрешността на континентите количество на валежите ще бъде близко до нулата. Селскостопанските култури ще бъдат унищожени, а домашните животни, ако преживеят застудяването, ще умрат от жажда, тъй като прясната вода ще се намира предимно в твърдо състояние. Описания ефект на остро падане на температурата на въздуха над повърхността на сушата е основното, но не единственото климатично следствие от ядрените взривове. Ще настъпят и изменения в състава на атмосферата. На големи височини в нея ще се отдели огромни количество азотни окиси, което многократно ще надвишава нормалното им съдържание. Това ще предизвика разрушаване на озонния слой и след разсейването на дима интензивността на убийствените ултравиолетови лъчи ще се увеличи няколко пъти. От пожарите в селищата ще се отделят въглероден окис, цианиди, диоксин и фурани, което ще доведе до разрушаване на екосистемите.
Тропическите гори ще бъдат погубени даже от краткото въздействие на студа и мрака (те съществуват в тесен термодинамичен диапазон и не са способни да понасят резки колебания на температурата и светлината). Това ще доведе до гибелта на растенията и животните, а биосферата ще остане без основния източник на кислород. Посочените ефекти ще възникнат практически при какъвто и да е сценарий на ядрената война. Географските разстояния за театъра на военните действия са без значение. При локален ядрен конфликт, в която и да е точка на планетата циркулацията на атмосферата ще доведе до замърсяване на цялата атмосфера на земята само след един - два месеца.
Последствията - хората, преживели първия удар, ще се окажат в условията на жесток студ, липса на вода, храна и топливо, под въздействието на мощна радиация, замърсители, болести и в условията на краен психически стрес. Крайният ефект - една мъртва планета.
Друга част от заплахата се крие в замърсяването вследствие безразборното ограбване на ресурсите на планетата. Ресурсите използват онези, които трупат богатства за себе си. Установена е връзка между промишленото и радиационното замърсяване и увеличението на злокачествените заболявания.
Апокалиптичните картини могат да бъдат продължени и с други сценарии: Биологично оръжие (друг вид оръжие за масово поразяване, при което се използуват някои болестотворни микроби и техните токсини.); Локални и глобални замърсявания на екосистемите в следствие на производствени аварии и катастрофи, Изчерпване на запасите от питейна вода; Пандемии, Генетични манипулации и т.н.
Възможно ли е тези сценарии да се сбъднат ? Да и това се случва и днес въпреки всички законодателства и конвенции за забрани на ядрени опити.
Всъщност екологичният конфликт е много сложен. От една страна, това е навлизането на технологиите сред хората и създаването на изкуствен свят, който няма аналог в природата. От друга страна, той е социален проблем, който засяга природните закони, а не непосредствено обществото, поради което на хората им изглежда, че е сякаш извън обществото, т.е. не е социален. Но ако имаме предвид първото условие, е ясно, че щом не е социален, конфликт въобще не е налице – нали хората са свикнали да живеят само в изкуствен свят, свят неприроден, виртуален, фантастичен и илюзорен.
Всички ние употребяваме продуктите на същите мултинацонални компании, които са основните замърсители на природата, караме или се возим на автомобили или пък гласуваме за правителства, които включват във военните си бюджети разходи за разработване на всевъзможни оръжия за масово поразяване.
От друга страна човекът не може да не възприема и да не консумира новите придобивки на културата. Ако се откаже да ползва кола заради замърсяването на въздуха, ако не яде в "Макдоналдс", защото тази фирма е един от най-неморалните врагове на околната среда или ако се противопоставя на атомната енергетика, ще гледат на него като на аутсайдер. Ако съвсем избяга от консуматорското общество, то ще го възприеме за психично болен, при това съвсем сериозно.
Конфликтът става иманентен. Пример: стратегическа компютърна игра, която ползват предимно децата – играчът трябва да добива злато, камъни, да изсича дървета, да излови рибата, да избие слоновете, сърните, да обере плодовете. Всички тези неща му дават възможност да строи кули, да произвежда рицари, бойни слонове, магове, стрелци, с които ще победи вражеската нация. Когато накрая на екрана се изпише "You are victorious", на картата са останали само континентите, морето и останалите живи бойци – няма дървета, няма риба, няма плодове, няма сърни, няма го живота.
Ал Гор, сегашният вицепрезидент на САЩ, изявен природозащитник ;D, дава една метафора по отношение на неразбуденото и все още неразбуждащото се отношение на хората за защита на природата: "Ето известните думи на пастор Мартин Нимолер за начина, по който нацистите успяха да завладеят цялото общество: "В Германия нацистите най-напред се разправиха с комунистите. Аз не се противопоставих, защото не съм комунист. После се разправиха с евреите. Пак не се възпротивих, защото не съм евреин. След това разгромиха профсъюзите. Аз не се противопоставих, защото не съм профсъюзен деец. Тогава се заеха с католиците. Не казах нищо, защото не съм католик. Накрая дойдоха за мен и тогава вече не бяха останали хора, за да ме защитят".
Природата е добро. Природата е източник на ценности, които са иманентни на нашата (човешката) природа, т.е. без нея животът ни освен че е невъзможен, се обезценява. Трябва да си наложим промяна в ценностната система, да прекратим (като осъзнаем) нашето скрито самоубийство. Първо на себе си да си обясним, че сме взели природата назаем от нашите деца и трябва да я върнем чиста, за да можем да ги гледаме открито в очите.
В противен случай - жалко за яйцето.
Ползувана литература: 1. Свилен Енев С. (1999) Философия на екологията - философия на бъдещето стр. 26
2. Милев В., Слаников И., (1986) Смърт и безсмъртие, изд. "Медицина и физкултура", София, стр.49, 50
3. Тонева Т. (1985)"Ядрената зима" сп. Природа и знание бр. 2 1985 стр.20,21
4. Greenpeace, "Nuclear Safety in Central and Eastern Europe and the Former Soviet Union: Current Situation Perspective" http://mindilikov.hit.bg/article/eko.htm