WWF: Дунав може да бъде превърнат от жива река в плавателен канал28.06.2007
По случай Деня на Дунав мнозина ще кажат добри думи за реката, но дали моментът е подходящ за празнуване, след като инфраструктурните проекти, предлагани от националните правителства и подкрепяни от ЕС, могат да я превърнат от жива река в плавателен канал?
Това се пита в специално изявление на международната природозащитна организация WWF (Panda.org).
Заради Европейския транспортен коридор над 7000 км от Дунав ще бъдат изкуствено удълбани, вкарани в диги и язовири. Това ще унищожи някои от най-красивите речни пейзажи на Европа и оцелелите влажни зони, включително райони като Щраубинг-Филсхофен в Германия, изключително богатите влажни зони по унгарския, хърватския и сръбския участък, дунавските острови в България и Румъния и дори впечатляващата Дунавска делта. Политиците си поставиха амбициозни задачи и постигнаха значителен напредък в продължаващия диалог за устойчивото използване на Дунав за навигация и защита на реката чрез Рамковата директива за водите на ЕС, казва експертът на WWF по дунавските проблеми д-р Кристине Братрих.
Но в същото време текущи и бъдещи проекти вече заплашват Дунав и ценностите, които реката ни предоставя - от питейна вода и риболов до условия за туризъм и почивка, допълва той.
Заплахата е най-сериозна в Румъния, където на риск са изложени 200 км от реката между градовете Кълъраш и Браила.
Десетки дунавски острови и странични канали може да изчезнат в името на корабоплаването и с подкрепата на европейските фондове.
Проектът, който вече започна, ще прекъсне 90% от миграционните маршрути на моруната. Според природозащитниците се предлагат старомодни, скъпи и ненужни методи за подобряване на корабоплаването по Дунав. Те приспособяват реката към все по-дълбоко газещи кораби, вместо да подкрепят новите технологии в проектирането им, логистиката и комуникациите, които могат да увеличат капацитета на водния транспорт.
WWF подкрепя процеса на диалог за корабоплаването по реката, воден от Международната комисия за опазване на река Дунав, който трябва да създаде най-екологичните стандарти за навигация.
Осъзнавайки заплахите, през март WWF публикува доклад, който включи Дунав в топ 10 на най-застрашените река в света. Организацията, в сътрудничество с партньори от Германия и други дунавски страни, започна кампания "Спасете Дунав, спрете канала".
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1065601Тия нямат ъкъл то бива алчност но това на нищо не прилича.