Разговор с министъра на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски - Програма "Хоризонт", "Неделя 150" на Българското национално радио, 14 май 2006 г., 11.09 часа
Водещ Величко Конакчиев:
Сега за спешната помощ. Никак не е добро положението на нашата спешна помощ.
Р.Гайдарски:
Да.
Водещ:
Какво може да се направи вече не като стратегия, а в близко време?
Р.Гайдарски:
Аз непрекъснато подчертавам и онзи ден в Народното събрание го казах, спешната ни помощ е зле. Тя просто боледува, защото към 2000 г. се прави една реформа, която спира там. Не е замислена добре тази реформа, която беше направена в спешната помощ. От тогава поради това, че Световната банка отпуска една определена сума, закупени са доста коли, и оттогава насам са закупени само 10 коли, по разни други начини, и миналата година ни бяха подарени 17 коли. Това са, значи от 2000 г. досега само 27 санитарни автомобила имаме нови. Всичко е износено.
Водещ:
Е, няма ли да има още?
Р.Гайдарски:
Самата организация на спешната помощ не е добра и ние искаме. . .
Водещ:
Има и текучество на хората.
Р.Гайдарски:
Текучество на хората, там работят хора, които не са специалисти. Много малко са хората, които остават там за по-продължително време.
Водещ:
Ясно е, че не може така за ден, два да се уреди всичко, но какви мерки ще предприемете?
Р.Гайдарски:
Мерките са, ние предвиждаме отделения, защото аз посетих, например специално заради това ходихме в Лондон, в Съсекс, в Америка и видяхме хората как са организирали. Там до осмата минута, където и да се намира колата, тя трябва вече да е стигнала до обекта, който трябва да обслужи.
Водещ:
Как да стане това?
Р.Гайдарски:
А тук при нас ние не можем някога по половин час да излязат линейките от мястото, където домуват. Предвиждаме сега разстановка на тези коли, които ще бъдат близо до болниците, които обслужват спешната помощ, не всичко да се кара в института "Пирогов", имаме много болници в София, където отделните санитарни автомобили биха могли да бъдат разстановени и след това вече много бързо да се придвижат до болницата, за да се окаже действително спешна помощ.
Водещ:
Ще трябват и нови коли, ще има ли нови коли?
Р.Гайдарски:
Да, ето това е другият момент. Предвидили сме в момента 7 милиона лева за закупуване на нови коли. Значи, предвиждаме преструктуриране на цялата спешна помощ плюс закупуване на санитарни автомобили и оборудване на тези санитарни автомобили, защото ако ние имаме специалисти, а нямаме санитарни автомобили, нямаме организация добра, то си е същото, няма да имаме никакво подобрение в спешната помощ. Ние предвиждаме много бързи, даже ние няма да чакаме да започне да действа стратегията от догодина, а до края на годината ще трябва да извършим промени в спешната помощ, защото виждате какви случаи и в Русе, и в София, и на много места се случват тези неща.
Откъс от интервю под надслов :
НИЕ ИСКАМЕ С ТАЗИ СТРАТЕГИЯ ДА ДАДЕМ ЕДНО ПО-КАЧЕСТВЕНО, ПО-ДОБРО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ, ТАКОВА, КАКВОТО ЗАСЛУЖАВА НАШИЯТ НАРОД И КАКВОТО ИМА В СТРАНИТЕ, КЪДЕТО ОТИВАМЕ http://www.mh.government.bg/information.phpЕ, и като знаем, че след всяко отпускане на траншове и средства кабинетите в Министерството и на "Здравна каса" започват преоборудване, закупуват се не толкова линейки, а последни модели автомобили за да се разхождат бюрократите и чиновническите шефове. Аз си спомням за два такива случая съобщени по телевизията. Ако не се лъжа единия път си бяха купили 19 леки коли последен модел на някаква изв. марка. Ей това е - здравеограбване в БГ.