ЗА МЕСТАТА НА ЗВЕЗДИТЕ
Ще напишем няколко реда за звездния свод, който обгръща пространството над главите ни. Днес е 21-ви Ноември, 2006 и се намираме в София, което, както ще стане на въпрос по-долу, има значение за вида на картинките, с които ще се занимаем. Сега е около девет и трийсет вечерта – това също има значение...
Изхождаме от разбирането, че ориентацията е от съществена необходимост за разгръщане на многоизмерния пространствен модел, който стои като чиста абстракция в главите на повечето от нас и в случай на необходимост не е в състояние да предостави дори елементарна навигация. Необходимо е решително вглеждане в звездната реалност, търпеливо огряваща ни нощ след нощ с надеждата, че най-после ще я забележим и ще се замислим.
Да започнем нашата разходка от Полярната звезда: при ясно небе тя със сигурност изгрява високо на север и около нея се върти като около център останалата част от звездната сфера. (Всъщност, единствената въртяща се сфера е Земята, но това за сега не ни интересува.) На картинката долу курсорът посочва полярната звезда, която, както знаем от бабите и батковците, е начало на опашката на съзвездието Малка мечка (URSA MINOR) и приблизително посочва мястото на северния полюс и на оста, около която Земята се върти.
Приблизително.