В края на седмицата висш държавен служител от САЩ се обяви категорично против поемането на контрола върху основните компютри, които направляват трафика по Интернет от надзорен орган сформиран от представители на Обединените нации. Тази позиция дава да се разбере за пореден път, че САЩ искат на всяка цена да запазят историческата си роля на основен страж на глобалната компютърна мрежа.
Не сме съгласни Обединените нации да управляват Интернет, заяви посланик Дейвид Грос, координатор на САЩ по международни комуникации и информационна политика към министерството на външните работи. Някои страни са заинтересовани от такъв обрат, но за нас той е недопустим- беше категоричен посланикът.
Все повече нараства загрижеността на много държави, най-вече на тези със статут на развиващи се, относно монопола на САЩ над контролирането на Интернет трафика. Страната на неограничените възможности възприема тази роля като нейно изконно право поради факта, че Интернет се появява на бял свят като проект касаещ вътрешната сигурност създаден от Пентагона и в резултат на това основно САЩ финансират развиването на тази комуникационна среда в първите години от създаването и.
Грос присъства на предварителната среща организирана в Женева във връзка със срещата на високо равнище на ООН посветена н проблемите на Информационната общност, която ще се състои през ноември в Тунис. В Женева представителите на някои от страните участнички изразиха набиращото все повече привърженици мнение, че трябва да се постигне компромис отхвърлящ варианта контрола над такава съществена част от световната икономика, каквато е Интернет, да е съсредоточен в ръцете на само една държава.
Посланик Грос съобщи пред журналисти, че докато по много от въпросите свързани с изготвянето на текста необходим за срещата в Тунис, е бил постигнат значителен напредък, контролът над Интернет си остава ябълката на раздора. Ако ситуацията не се промени значително, има опасност срещата в Тунис, чиято цел е осигуряване на справедлив контрол върху Интернет, да се превърне в провал.
Някои държави негодуват от това, че САЩ и Европа узурпират повечето от свободните адреси за включване в мрежата и така ощетяват развиващите се страни. Те искат също и по-сериозни гаранции, че когато започнат да използват Мрежата за правителствени и други важни цели, техните планове няма да зависят по никакъв начин от САЩ.
Едно от дискутираните предложения е да се пренасочи контрола върху имената на домейните от базираната в САЩ Интернет Корпорация за Имена и Номера ( ICANN ) към международна група под ръководството на Обединените Нации.
През 1998г. Министерството на Търговията в САЩ определи ICANN за надзорен орган на основните Интернет директории, които определят как уеб браузърите и имейл програмите да насочват трафика. Интернет потребителите от цял свят са в ежедневен досег с тази структура без да подозират.
Въпреки че ICANN е частна организация с борд с международно участие, министерството на търговията в САЩ си запазва правото на вето върху решенията й. То може с един замах да направи последните знаци в адресите на всички уеб сайтове толкова специфични, че сайтовете да станат трудно достъпни. Споменатата институция може да окаже влияние и върху достъпа до домейни, чийто адреси не са изписани на английски.
"Пари"
Честно казано то която и двете страни да спечели все сме прецакни. Първо има доста сериозни слухове че ООН е инфилтрирано или дори създадено от Илюминати. Така че в момента кое е по-добре да стане не мога да преценяа пък може и да няма значение в крайна сметка и всичко да е фарс за пред хората.