Джон Маркс - - "ЦРУ и контролът над разума"Глава 10: Системата на ГитингерТова е превод от руския превод тук:
http://co6op.narod.ru/txt/cia/cia11.html В.Ф.Енгалычев, перевод на русский язык, 2002
Английският текст(кликането върху съответните глави отваря целия текст):
http://www.whale.to/b/m/marks.htmlИ така...
С едно изключение, изследванията на човешкото поведение на ЦРУ (свързани както с LSD, така и с електрошок) изглежда са имали по-голямо влияние върху външния свят, отколкото върху операциите на самото ЦРУ. Това изключение беше резултат от проучванията на блестящия психолог Джон Гитингер,работил по програмата MKULTRA. В търсене на методи за манипулиране на поведението на хората,Гитингер, чиято работа беше платена от ЦРУ, създаде уникална система за оценка на личността на човек и прогнозиране на неговото поведение. Той нарече метода си Система за Оценка на Личността (СОЛ). Тази система направи толкова дълбоко впечатление на ръководството на ЦРУ, че започна да се използва в повечето случаи, свързани с работата на агентите. Вярно е, че като правило оперативните агенти не стигат толкова далеч,колкото един от бившите помощници на Гитингер, който твърди, че „СОЛ е ключът към всички разузнавателни дейности“.
Въпреки това, след като повечето от хвалените учени ,работещи по контрола на ума се отказаха или бяха уволнени, именно Гитингер, щатен психолог, продаде системата си на недоверчивите оперативни служители на тайните подразделения на ЦРУ, противопоставящи се на всякакви съмнителни нововъведения. А по време на кубинската криза именно Гитингер беше извикан в Белия дом с искане да прогнозира реакцията на Хрушчов върху американския натиск.
Докато остарява, Гитингер,тежкогабаритен мъж с козя брадичка,родом от Оклахома, придобива прилика с актьора Уолтър Слезак: външно прилича повече на добър дядо, отколкото на пресметлив теоретик. Изпитва ненаситно любопитство към индивида и прекарва по-голямата част от свободното си време в опити да подобри системата си. Обсебен от работата върху нея, дори след като други изследователи потвърдиха валидността на много постановки на СОЛ и ЦРУ започна практически да я използва в своите операции, той понякога продължавал да смята, че тя представлява „вид параноична заблуда“.
Гитингер започва да работи по системата още преди работата си за ЦРУ през 1950 година. Преди това е бил директор на психологическите служби в болница в Норман, Оклахома. Високопарното заглавие на длъжността му не отразява факта, че той е единственият психолог на пълен работен ден. По време на Втората световна война Гитингер е капитан-лейтенант във флота. Започва кариерата си като психолог на 30-годишна възраст, с магистърска степен. Всеки ден Гитингер изследва няколкостотин пациенти, чиито проблеми включват буквално всичко, което се намира в клиничните учебници.
Многобройни скитници и други хора,тръгнали да дирят щастие в Калифорния, често се забиват в Оклахома през студените зимни месеци и търсят прием в болницата на Гитингер. В топлия сезон някои от тях, ако е необходимо, работят като готвачи или миячи на посудата в пунктовете за продажба на хамбургери, разположени по маршрута, по време, предхождащо крайпътните заведения за бързо хранене. Те работят добре, докато мразовитите нощи не ги принудят да се разделят с нощувките на открито. В болницата ги наричат „сезонни шизофреници“ и им осигуряват подслон до пролетта. Гитингер ги включва в психологическите тестове, които толкова обича да провежда със своите пациенти.
По време на измервания, използващи скалата на Уекслер/ Wechsler (обичайният тест за определяне на коефициента на интелигентност( IQ) в 11 части)
1Гитингер прави случайно наблюдение,станало крайъгълният камък на неговата система. Той забелязва, че готвачите от щандовете за бързо хранене се справят добре с цифровия подтест, който оценява способността им да запомнят числа. Напротив, съдомиячите не запомнят много добре номерата. Тъй като готвачите трябва да запомнят сложни поръчки с безброй вариации в готовността на храната и рецептите за готвене, добрата им памет им помага много.
Гитингер забелязва също, че готвачите имат различни личностни характеристики от съдомиячите. Готвачите ефективно работят при наличието на голям брой разсейващи фактори, когато трябва да се ориентират в условията на постоянна доставка на нови поръчки. Те използват вътрешните си ресурси и остават спокойни, изключвайки се от околната суматоха.Гитингер нарече този тип "насочен навътре" ("Internalizer"), обозначавайки го с буквата
I. Съдомиячите не знаят как да се изключват от външния свят. За да могат да работят, те трябва да са отделени в далечния ъгъл на кухнята, до котлите и тиганите, тъй като околното оживление ги отвлича от работата им. Гитингер нарича хората от този тип "насочен навън" („Externalizer “), обозначавайки ги с буквата
Е. Той решава, че измервайки паметта за числа на всеки човек, не само на готвачите, ще може да направи преценка за личността му.
Въз основа на наблюденията Гитингер заключава, че децата се раждат с определени личностни черти, които след това се променят под въздействието на външни фактори. Детето
I е потопено в себе си, следователно се счита за пасивно, а околните го наричат „добро дете“. Детето
Е се интересува повече от външни стимули и събития, така че създава проблеми на родителите си, поставяйки искания. Гитингер счита, че начинът, по който родителите и другите възрастни реагират на детето, влияе върху формирането на неговата личност. Възрастните често оказват натиск върху деца като
I, за да ги направят по-отворени, и върху деца като
Е, за да ги направят по-самостоятелни. Гитингер смята, че може да измери компенсациите,правени от детето в друг подтест на Уекслер, който му позволява да определя математическите способности на човека. Той забелязва, че по-късно, когато човек изпадне в стресова ситуация, тези компенсации изчезват и човек се връща към първоначалния си тип личност. Гитингер пише, че неговата система позволява да се определят основните разлики между това как човек се възприема и това, което всъщност е, т.е. несъответствия, които създават напрежение, конфликт и тревожност.
В допълнение към параметрите
E и
I , Гитингер открива още два основни типа личностни характеристики, които могат да бъдат измерени с помощта на други подтестове на Уекслер. В зависимост от това как човекът реагира на подтеста,Гитингер може да определи дали е от тип
R (Regulated – регулиран,подреден) или
F (Flexible - гъвкав). Подреденият човек няма затруднения с механичното заучаване, но обикновено не разбира смисъла на наученото. От друга страна, гъвкавият човек трябва да разбере материала, преди да го усвои.Гитингер отбелязва, че децата могат да се научат да свирят на пиано умерено добре, със сравнително малко усилия. Детето
F често мрази работата, свързана с уроци по пиано, но Гитингер отбелязва, че големите концертиращи пианисти принадлежат към хората от тип
F, които учат усилено и овладяват инструмента.
Други психолози са измислили личностнии параметри, подобни на параметрите на Гитингер
E и
I ,
R и
F, въпреки че са ги дефинирали по малко по-различен начин.
Най-оригиналният принос на Гитингер идва под формата на трето личностно измерение, което показва колко добре хората са в състояние да адаптират своето социално поведение към изискванията на културата, в която живеят. Гитингер открива, че може да оцени това качество с помощта на рисунки от подтеста на Уекслер, и го нарича адаптивна роля
A (Role Adaptive) и обикновена роля,
U(Role Uniform). Това съответства на „харизма“, тъй като хората, естествено, биват привлечени от хора от тип
А , докато по правило игнорират хора от тип
U.
Всичко това значително се усложнява, когато Гитингер измерва компенсациите и модификациите с помощта на други подтестове на Wechsler. Тази сложност само пречи на признаването на неговата система от външния свят, както и факта, че той основава повечето от нея на идеи, които противоречат на общоприетата психологическа доктрина;пример е неговото еретично предположение за съществуването на генетични различия. Фактът, че Гитингер не е принадлежал към учените - доктори на науките,а в основата на теорията му лежат кухненските навици на скитници от Оклахома,също не допринася за успеха.
Всеки от тези недостатъци би могъл да унищожи Гитингър в академичния свят, но те не са от значение за прагматиците от ЦРУ. Изглежда странните идеи на Гитингер работят.С тайнствена прецизност той може да разгледа човек само като продукт от числата на Уекслер, да разкрие слабостите му и да покаже начини да го превърне в шпионин за ЦРУ. След като шефът на Гитингер,Сид Готлиб и други високопоставени служители на ЦРУ разбраха как да използват системата за оценка на личността, за да помогнат на оперативните да манипулират агентите, те дадоха на психолога време и пари за подобряване на тази система под егидата на Обществото за човешка екология ( SHE - Society for Human Ecology,в английския текст на книгата е Human Ecology Society).
Въпреки че е сътрудник на ЦРУ, Гитингер работи под прикритието на Обществото за човешка екология през 50-те години. Ръководителите на ЦРУ смятат СОЛ за едно от най-големите си постижения, заслужаващо по-нататъшно развитие след закриването на Обществото.
(моя вметка – може да не са го закривали или са го открили отново,има си сайт)
През 1962 г. Гитингер и неговите служители преместват базата на своите операции от централата на Обществото за човешка екология в Ню Йорк, в специално организираната за тях компания на ЦРУ във Вашингтон, наречена „Филиал за подготовка на психологически оценки“(Psychological Assessment Associates) .Гитингер е президент на компанията, чието прикритие е предоставянето на психологически услуги на американските фирми в чужбина. Той лично открива клона в Токио (който по-късно се премества в Хонконг), за да обслужва станциите на ЦРУ в Далечния Изток. Персоналът във Вашингтон, който се е увеличил до 15 души през 60-те години на миналия век, работи в други страни по света, изпращайки им експерти по психологически оценки.
Стотици хиляди долари безвъзмездни средства чрез Human Ecology Society, а след това още повече пари под формата на договори - всички от фондовете на ЦРУ - се вливат, потвърждавайки и разширявайки СОЛ. Например, Обществото предоставя около 140 000 долара на Дейвид Сондърс от Службата за обучение по тестване, на компания, която подготвя въпроси за изпити за колежи. Сондърс, който знаеше за сътрудничество с ЦРУ, откри корелация между моделите на мозъка( ЕЕГ ) и резултатите от цифровите тестове и той помага на Гитингер да използва системата си в други страни, защото Гитингер и неговите колеги разбират, че подтестната система на Уекслер е повлияна от културния фон и личността японското Е значително се различава от личността, да речем на руското Е. За да компенсират това, те разработват местни опции на СОЛ за различните нации.
Работейки в Обществото за екология на човека, Гитингер участва в различни проучвания на Обществото в областта на бихевиоризма и винаги се опитва да заинтересува със своята система получателите на грантове(финансиране) от Обществото.Той търсел начини да свърже изследванията им със своите теории и обратно. Някои, като Карл Роджърс и Чарлз Осгуд, учтиво се съгласиха и не следваха съветите му. И все пак Гитингер винаги успява да научи нещо за тяхната работа, което може да се приложи към СОЛ. Като очарователен човек и умел събеседник, Гитингер убеждава получателите на безвъзмездни средства във валидността на своите теории и значението на идеите си. Опитвайки се да не уплаши егото на професионалните си колеги, той никога не подчертава превъзходството си. Способността му да скицира точен психологически портрет на човек, когото никога не е виждал,обезкуражава дори скептиците. Понякога той е обвиняван в измама: хората твърдят, че познава човека, когото описва, или преди това е събирал информация за него.
Гитингер търпеливо преподава системата на колегите си. Мненията за него варират от дълбоко уважение до обожествяване. Въпреки факта, че с готовност споделя информация за СОЛ, Гитингер не успява да научи другите как да използват системата толкова умело, както той самият. Не може да се каже, че не се е опитал, просто е бил по природа по-надарен от другите. В допълнение, неговата система е пълна с взаимозависимости, има много променливи параметри, които Гитингер разбира инстинктивно, но не може да обясни. В резултат той може да разгледа фигурите на Уекслер и да избере надеждни модели на поведение, които другите не могат да видят. Дори след като ЦРУ харчи цяло състояние в опит да компютризира СОЛ, резултатът, според един психолог, е, че „машината не може да свърже всички променливи“, които Гитингер свързва в ума си без помощта на технологията.
Някои от получателите на грантове от Human Ecology Society (например, Робърт Хайд) са толкова впечатлени от системата на Гитингер, че включват СОЛ в собствените си изследвания. Хайд редовно проверява своите тествани по Wexler лица, преди да им даде алкохол, което е част от програма на ЦРУ, насочена към изучаване на реакцията на хората към употребата на алкохол. През 1957 г. Хайд прехвърля своята изследователска група от психиатричния център в Бостън ( Джон Маркс е написал „Boston Psychopathic Hospital“ - Бостънска психопатска болница) в Butler Health Center ,където е първият американски учен,предприел „пътуване“(trip) с LSD.
Със средства от ЦРУ той построява експериментална парти стая там, оборудвана с игрални инсталации за хвърляне на дартс и топки, с бамбукови седалки по протежение на бара. Използвайки система от огледала, психолозите наблюдават как тестваните лица пият и внимателно записват реакцията им към алкохола. Не е изненадващо, че както забелязват наблюдателите, хората от тип I , след употреба на алкохол стават затворени в себе си,а некомпенсирани хораот тип Е са по-склонни да станат приказливи, по същество,разпуснати пияници. Въз основа на това Гитингер успява да направи заключения относно реакцията на алкохол на хора от тип
I и
E 2 Знаейки резултатите им от теста на Уекслър, той може да предвиди реакцията им към алкохола. Подобни наблюдения върху LSD направиха Хайд и Харолд Абрамсън в болница Маунт Синай; освен всичко друго, те откриха, че вероятността да се чувстват зле за хората Е е по-голяма от тази на хората
I. (Очевидно човек от тип
I е по-адаптиран към „запазването на ума“ и към загубата на връзка с външната реалност).
По настояване на Гитингер, други получатели на грантове от Обществото за екология на човека подлагат своите подопитни лица на тестове по Уекслер и му изпращат резултатите. Факт е, че той създава уникална база данни за всички етапи на човешкото поведение и има нужда от извадки от възможно най-много конкретни групи. Така че той би могъл да направи общи изводи за това от какъв тип хора се получават добри актьори. Мартин Орн от Харвард изпращал резултатите, получени от хипнотизирани експериментални субекти, а Гитингер е можел да отдели личностните модели на онези, които се поддават лесно на хипноза, от тези,които не се поддават.Гитингер събира данни за тестовете на Wechsler, свързани с бизнесмени, студенти, високоплатени топмодели, лекари и като цяло за всички групи, до които може да има достъп. Данните от тестовете на Wechsler продължават да текат: до началото на 1970 г. резултатите за 29 хиляди души са пристигнали и всеки резултат е придружен от биографични данни. При анализа на 10-те подтеста, които той използва и поне 10 възможни резултата за всеки от тях, нито един от резултатите на Wechsler не съвпада точно с останалите. Гитингер държи на бюрото си компютърна разпечатка с всичките 29 хиляди резултата и ги разглежда почти всеки ден в търсене на всички нови истини, които могат да бъдат извлечени от тях.
Джон Гитингер се интересувал от всички страни на индивида, но тъй като работил за ЦРУ, той се концентрирал върху различни отклонения. По-специално той изследва данните по Уекслер на онези хора, които отхвърлят ценностите на обществото си или имат някакви недостатъци, очевидни или скрити, благодарение на които другите хора ги отхвърлят.Изучавайки резултатите от тестовете на изменниците, които се преместват на Запад, Гитингер се надява да разкрие общите характеристики на онези хора, които предават своите държави. Ако съществуват характерни черти, тогава оперативните лица могат да ги търсят в потенциалните шпиони.Харис Исбел, който провежда програми за тестване на наркотици по програмата MK ULTRA във Федералния медицински център Лексингтън, Кентъки(за лечение на затворници),изпраща резултатите от тестовете на хероинови наркомани.Гитингер е искал да знае какво да очаква от хората, податливи на наркотици. Проектът на Обществото за човешка екология в болницата в Йония, Мичиган дава възможност да се получат тестови резултати по Wexler по отношение на сексуалните психопати. Тези резултати показват, че хората с неконтролирани стремежи имат различни модели на личността от така наречените нормални хора. Самият Гитингер отива на Западния бряг, за да тества хомосексуалисти, лесбийки и проститутки, които интервюира с помощта на Джордж Уайт в охранявани къщи в Сан Франциско. Във всяка група той отделя характерни признаци, които могат да бъдат индикатори за сексуални предпочитания към други лица. Гитингер разбрал, че просто като погледне резултатите от тестването на нов човек, може да открие модели, които съответстват на поведението на хората от базата данни.