От класацията става ясно, че се отхвърлят категорично идеите на комунизма и феминизма
Някои не смятат така
:
www.netinfo.bg,
14.07.2005Гласуване: Карл Маркс е най-великият мислител на всички временаНегови 'поддръжници' станаха Дейвид Хюм и Лудвиг Витгенщайн, а Платон и Сократ са едва на пето и осмо мястоКарл Маркс е най-великият мислител на всички времена - така смятат 23,67% от близо 30 000-те гласували на интернет сайта на Би Би Си "Радио 4". Авторът на "Комунистически манифест" и "Капиталът" е спечелил в надпревара с 20 други философи.
Негови "поддръжници" станаха Дейвид Хюм и Лудвиг Витгенщайн, а Платон и Сократ са едва на пето и осмо място, информира "Сънди Таймс".
"Маркс дава най-ясна представа за механизмите на днешния капиталистически свят. Той говори за капитала от философска гледна точка и в това отношение наистина е уникален" - така Андрю Чити от Университета в Съсекс, който преподава в единствената на Острова магистърска програма по марксическа философия, се опитва да обясни отразения като "шокиращ" от днешната британска преса резултат.
Победата на Карл Маркс изглежда ще зарадва и Франсис Уийн, авторът на наскоро издадената биография на немския мислител.
"Маркс е далеч по-многопластов от останалите в списъка. Не просто философ, а и с широки познания в областта на политиката, икономиката, историята. Марксизмът все още е спорна тема, и затова неговият създател продължава да е актуален и значим", казва той.
Мнозина обаче не са съгласни - те възразяват, че комунистическата идея напълно се е провалила. След рухването на режимите в Съветския съюз и сателитите му, и след като Китай прегърна идеята за свободния пазар, само шепа страни като Куба и КНДР все още се крепят на марксистката идеология.
"Всъщност Маркс е бил "закопан" от самите комунистически лидери, като Сталин и Ким Ир Сен. Именно те дискредитираха комунизма, но идеите на мислителя все още са живи и авторитетни", настоява Уийн.
Други обаче смятат, че Маркс не може дори да се нарече философ.
"Хората гласуват за него, просто защото е старче с бяла брада, а те така си представят философите", смята Лиза Жардин, професор по култура на ренесанса в Лондон.
Карл Маркс е роден в семейство от средната класа в Германия. Увлича по революционни идеи в Париж, Брюксел и Лондон. Във Франция среща Фридрих Енгелс, с когото написват фундаменталния труд "Комунистически манифест" (1848 г.). Изгонен от родината си, а после и от Париж, накрая той се установява в Лондон, където живее до смъртта си и където е погребан. Условията на емигрантския живот били крайно тежки. Благодарение на постоянната финансова помощ от съмишленика му Енгелс, както и от време на време заработваните от писане на статии пари, Маркс успял да завърши "Капиталът" (1861, 1885, 1894 г.), другата си основополагаща творба. По това време създава най-важните си икономически произведения. През 1864 г. организира Международна работническа организация (International Workingmen's Association), преименувана по-късно на Първи интернационал.
Карл Маркс развива идеите, на които се основава съвременният комунизъм, и се смята за бащата на икономическата история и социологията. Той развива своите теории в "Комунистически манифест" и "Капиталът" - а именно, че икономическите отношения определят облика, идеите и постиженията на дадено общество. Маркс очертава и целта на своето учение - създаването на социална и икономическа утопия чрез революция на пролетариата, която ще "централизира всички оръдия на производството в ръцете на държавата". Според мислителя всички граници ще бъдат премахнати и всеки човек ще открие лично удовлетворение, без да има нужда от буржоазните религиозни и семейни институции. Самият той бил атеист, и негова е популярната сентенция: "Религията е опиум за народа".
Маркс продължава да изразява възгледите си за класовата борба и буржоазното подтисничество през целия си живот, живеейки в изгнание и понасяйки болестта си и смъртта на своите деца.
Повечето модерни социални теории се базират на неговите трудове, но Маркс има много по-широко влияние и познание в редица области на човешката мисъл и живот - политика, икономика, философия, литература.
Класацията:
1. Карл Маркс
2. Дейвид Хюм
3. Лудвиг Витгенщайн
4. Фридрих Ницше
5. Платон
6. Иманюел Кант
7. Тома Аквински
8. Сократ
9. Аристотел
10. Карл Попър