"Труд" 28 октомври 2005 , 30 стр.
Българската "Комета" - приспивателно за бомби
Васил Люцканов
Идеята за апарата дал зам. -шефът на НАТО Маршал Билингсли по време на оръжейното изложение "Хемус 2004" в Пловдив. След като похвалил изделията на фирмата, Билингсли попитал могат ли експертите й да разработят уред за обезвреждане на бомби, задействани дистанционно. В "Електрон прогрес" приели идеята като задача и за няколко месеца екипът на о.з. полк. Ангел Карамишев, бивш зам.-шеф на закрития военнонаучен институт на МО, конструирал системата. През октомври м.г. "Кометата" предизвикала фурор на изложение на НАТО в Брюксел. През октомври т.г. е приключило тестването й у нас. Предстоят изпитания в Брюксел и САЩ.
Петниста метална костенурка с три антени на гърба и две лъскави черни кутии до нея стоят кротко на масата. Оператор натиска два клавиша, кутиите оживяват. След 10 секунди всички GSM-и в залата блокират, а телефоните в сградата онемяват. Действието се развива в столичната централа на "Електрон прогрес" - първата българска фирма, която през септември т.г. стана предпочитан доставчик на НАТО.
Чудото, която направи номера с мобилните и стационарните връзки, е кръстено "Комета". От него се интересуват едновременно в София, Брюксел и Вашингтон. Защо? "Кометата" обезврежда всякакви терористични бомби, задействани дистанционно.
Изделието е без аналог и без конкуренция в страните от НАТО, като отговаря на всички стандарти на алианса, твърди шефът на "Електрон прогрес" Красимир Пингелов. Разработката е на екип, ръководен от о.з. полк. Ангел Карамишев, бивш зам.-шеф на закрития научноизследователски институт на МО. Няма нищо случайно.
Системата "Комета" е от два модула. Металната костенурка всъщност е антенен контейнер с размери 6 на 4 м и височина 1,6 м. Двете лъскави черни кутии са предаватели, които покриват различен честотен диапазон. Захранват се от мрежа с мощност 220 W - стационарна, или и с акумулатори в автомобил. "Кометата" се задейства с 2 секретни ключа. За секунди автоматизирана система проверява състоянието на модулите. Предавателите се управляват с 4 клавиатури. Чрез тях се включват комуникационните канали и за секунди заглушават вражите връзки. Става дума за мобилни телефони, пейджъри и радиоиграчки, чрез които в 70% от атентатите по света се взривяват дистанционно терористични взривове, казва Пингелов. Ефектът е прост - "Кометата" приспива бомбата, като орязва всички радиосигнали, чрез които от разстояние може да бъде задействана. На практика предлагаме технология за опазване на човешкия живот, обобщава Пингелов.
Системата може да охранява ВИП ескорти, военни и цивилни автоколони. При ескорти и конвои антенният контейнер се монтира на покрива на средния автомобил, а предавателите с минипулт за управление - в купето до шофьорското табло. "Кометата" действа в радиус от 1 км. При колона от камиони заглушителните системи се слагат на първата и последната машина. Комбинация от няколко "Комети" в авангарда, центъра и ариергарда осигурява охраната на по-дълъг военен конвой. Дори когато заглушава вражите канали, системата оставя "прозорец" за действие на "своите" комуникации. Тази възможност силно заинтригувала американците, които искали да тестват "Кометата" в САЩ и да екипират с нея бойците си в Ирак. МВР и МО също харесали изделието за спецчастите си - антитерористи, командоси и рейнджъри. "Кометата" е добро средство за защита и на посолства, държавни сгради, стадиони, летища, метростанции, пътни кръстовища. Системата работи на фиксирани и профамируеми канали, което дава възможност за бързи реакции в рязко сменящи се ситуации. "Комета" имала дори вариант под формата на дамска чанта, както и допълнителни антени тип "буркан" за дистанционно управление.