Автор Тема: Беглик Таш - Българският Стоунхендж?  (Прочетена 24375 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Относно: Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #15 -: Февруари 14, 2009, 11:56:22 am »
Tina :)-сърдечно благодаря-не бях виждал Стоунхендж от такава близост и ъгли.(Даже не една а три снимки) :) :D Виждат се и алеи, които ги няма на моята снимка (всъщност не знам от коя година е).
Е Бейлик Таш сигурно не е чак толкова голям, но със сигурност е древен. Ще гледам да направя актуални снимки при първия удобен случай.Сега горският път до светилището сигурно е непроходим а и времето е студено.
Намерих района на Google Map (Приморско, Перла, Маслен нос, устието на р.Ропотамо) и се позагледах на едно кръгло, каменно място, но при това увеличение не съм сигурен дали е Бейлик Таш.А и по-голямо увеличение не може да се постигне.Ако разкопките продължат това лято, със сигурност ще излязат повече подробности за това тракийско свещено място.

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #16 -: Февруари 14, 2009, 23:58:02 pm »
Tina :)-сърдечно благодаря-не бях виждал Стоунхендж от такава близост и ъгли.(Даже не една а три снимки) :) :D Виждат се и алеи, които ги няма на моята снимка

Моля, моля - трябва само да го "гугълваш"  :D: Ето така: http://images.google.co.uk/images?gbv=2&hl=en&ei=dj2XSYfaEdS0jAfgnKifCw&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=stonehenge&spell=1

Намерих района на Google Map (Приморско, Перла, Маслен нос, устието на р.Ропотамо)

Тия са най-късно от 2004-та. Имаше голям скандал с държавни и военни огранизации след почване на войната в Ирак и преди 2 години пред очите ми Google върнаха снимките обратно ... докато ми изчезна навеса между къщата и лятната кухня, който беше направен точно през зимата на 2002-ра...

П.П. Мисля, че имат право да публикуват само сателитни снимки по-стари от 5 години.
« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 00:04:31 am от Tina »

Неактивен Kida

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
  • The hardest thing in the world is to be alive...
Относно: Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #17 -: Февруари 15, 2009, 00:23:51 am »
не мисля, че да допукат туристи до мегалитите ще е добра идея. Английските власти късно се усетиха за Стоунхендж. Дано поне наще не решат да правят бизнес от това. Примерът с Перперикон е най-добър. Куцо, кьораво и сакато се юрнаха да зяпат. Като отидох и аз си помислих, че Макдоналдс ще направят добри пари ако отворят едно заведение там.

Надали повечето хора ще се заинтересуват от историческата стойност на Бейлик Таш. Сигурно някое малко момченце пак ще се изцепи - "Мамо, за какво ме доведе да гледам камъни"
Been smashed to the ground Arose from devotion To take a look and see what is inside Sight of the cr

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Относно: Беглик Таш - Българският Стоунхен
« Отговор #18 -: Февруари 16, 2009, 11:28:36 am »
Моля, моля - трябва само да го "гугълваш"  :D: Ето така:
 ;D Ок, по-добре късно отколкото никога..В интерес на истината през деня съм на компютъра и вечер често не ми се сяда пак-да сърфирам из нета.
За сателитните снимкие вярно, за 5 год. период-иначе всеки ще може да види някой военен обект.
Между другото, от сателита в Египет видях два много интересни обекта-един голям и в долния му десен край един по-малък, с много интерески геометрични форми.Нещо като град с улици но без сгради. На картата излиза като точка „В” (чете се б на латиница),с координати  :  29.899219 , 31.076696 .Това нещо е в триъгълника,където от шосе 10 излиза шосе 20, до самото шосе 20.

не мисля, че да допускат туристи до мегалитите ще е добра идея. Английските власти късно се усетиха за Стоунхендж. Дано поне наще не решат да правят бизнес от това. Примерът с Перперикон е най-добър. Куцо, кьораво и сакато се юрнаха да зяпат. Като отидох и аз си помислих, че Макдоналдс ще направят добри пари ако отворят едно заведение там.

Надали повечето хора ще се заинтересуват от историческата стойност на Бейлик Таш. Сигурно някое малко момченце пак ще се изцепи - "Мамо, за какво ме доведе да гледам камъни"

Е децата все пак още не разбират и ценят история, култура и т.н.
Даааа, а има и такива по-големи ора, които съм чувал,да викат  на Айфеловата кула "Арматура". ;D ;D.Мии такава им е ценностната система.Не могат всички да са еднакви.Еволюция. ;D ;D ;)
« Последна редакция: Февруари 16, 2009, 11:36:54 am от marhs »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #19 -: Май 01, 2009, 17:52:05 pm »
Скоро ходих до Приморско.Наистина има само две табели, на които пише "Беглик Таш".Едната е на главния път, преди разклона за Приморско, а другата след 250 м. на разклона за Я.Поляна и Приморско.След това нищо, което да каже, накъде да поемеш.Ходих до Перла, но и там не видях табелка за посоката.Друг път като имам време ще тръгна с някой от града за да ме заведе.
« Последна редакция: Май 01, 2009, 17:55:38 pm от marhs »

Неактивен jeni

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 30
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #20 -: Май 04, 2009, 03:58:46 am »
Влизаш в Приморско и тръгваш към Перла. Караш по шосето, така че резиденцият да остане в дясно /не завиваш към плажа/. След километър - два в ляво има поляна с малък долмен, а в дясно навремето беше коларски път, по който при сухо време можеше да се мине с кола /или да затънеш в коловозите на дърварите/ и информационна табела. Ходила съм много пъти, още преди археолозите, без последните две години. Чувам, че го били облагородили и сега даже имало паркинг и вход. Не търси там камъни. Виж стъпката на бога, долмена-утроба, който ражда бога, жертвеника-какви цветя, като легнах в него точно ми пасна /намира се върху единия камък/, огледалото, промушвалото. Усещай. Навътре в гората по посока морето има редица каменни съоръжения, някои приличат на ковчези, други на вагина.
Този начин на гледане и съпреживяване крие рискове.Ако ти стане зле, излез на пътеката, успокой пулса, задръж дишането и излез от съзнанието си. Не мисля, че е място за постоянни любопитни посещения.
« Последна редакция: Май 04, 2009, 12:58:48 pm от jeni »

Неактивен Mothman

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 54
  • Отвори ума, сърцето и душата си!
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #21 -: Май 04, 2009, 11:40:39 am »
Само не мога да разбера как ще е хубаво да се развива туристически бизнес с това свещено място?! Това, че на други места по света го правят и унищожават енергийните точки в страните си, не означава, че и ние трябваа да го правим! Въпреки че вече, за съжаление, на много места именно това се случи и у нас! Така че колкото по-малко хора знаят за това светилище, толкова по-добре!
Истината е винаги пред очите ти, стига само да не си ги затворил за нея! ;)

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #22 -: Май 05, 2009, 14:52:45 pm »
Привет Jeni. :)Мерси за указанията.Снимките са много добри.Нека спрат дъждовете и изсъхнат пътищата и ще отида.Иначе, наистина знам, колко непроходими са горските пътища с коловози от "Прага" или "Газка".И аз съм ходил тук там из Странджа.Казват, че с джип или с по-висока кола,през сухо време, може да се отиде до самото светилище.
А за усещанията, наистина ще е интересно да се изпитат.Значи има немалко енергия по тези места.

Само не мога да разбера как ще е хубаво да се развива туристически бизнес с това свещено място?! Това, че на други места по света го правят и унищожават енергийните точки в страните си, не означава, че и ние трябваа да го правим!
Ами има един действащ термин-исторически туризъм.А и ако се разработи, (при спазване на изисквания за съхраняване на оригинала)тогава мястото ще се пази.А сега някой, който отиде може, евентуално, да направи някаква поразия-съзнателно или несъзнателно.Така мисля аз де.
И смятам, че енергийните точки не се унищожават така лесно, а и дали въобще могат да се премахнат. ;)Каква е енергията, която ни въздейства? Къде точно се намира?Лично аз не съм чувал някой да е изследвал тези неща (много милиони долари трябват) и да знае как да ги премахва.


Неактивен ketix

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 84
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #23 -: Май 11, 2009, 00:18:08 am »
Влизаш в Приморско и тръгваш към Перла. Караш по шосето, така че резиденцият да остане в дясно /не завиваш към плажа/. След километър - два в ляво има поляна с малък долмен, а в дясно навремето беше коларски път, по който при сухо време можеше да се мине с кола /или да затънеш в коловозите на дърварите/ и информационна табела. Ходила съм много пъти, още преди археолозите, без последните две години. Чувам, че го били облагородили и сега даже имало паркинг и вход. Не търси там камъни. Виж стъпката на бога, долмена-утроба, който ражда бога, жертвеника-какви цветя, като легнах в него точно ми пасна /намира се върху единия камък/, огледалото, промушвалото. Усещай. Навътре в гората по посока морето има редица каменни съоръжения, някои приличат на ковчези, други на вагина.
Този начин на гледане и съпреживяване крие рискове.Ако ти стане зле, излез на пътеката, успокой пулса, задръж дишането и излез от съзнанието си. Не мисля, че е място за постоянни любопитни посещения.


Смятам да пробвам да го видя, има и други такива места в страната.

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #24 -: Май 19, 2009, 16:44:59 pm »
Смятам да пробвам да го видя, има и други такива места в страната.
Днес бях в Приморско и ви пращам топли снимки на единствените табели, преди града, та чак до Перла.На по-далечната пише 4 км.А на по-близката 6 км. :-X .. Разстоянието мужду двете табели е около 300 метра.И аз примижах, laugh  ама ае туй да е.  :) Важен е обекта.
« Последна редакция: Май 19, 2009, 17:54:33 pm от marhs »

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #25 -: Юли 12, 2009, 19:10:19 pm »
Една снимка на Беглик таш от по-високо.

Неактивен fufy

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 33
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #26 -: Юли 12, 2009, 21:00:25 pm »
Лелеее това е открито 2003, а аз до сега си нямах ни най- малка представа, че съществува! А като се замисля, че съм била на лагер там от училище! Ама защо да ни кажат да не вземе пък да не стане интересно? :D
Таа хиляди благодарности за темата ;)
При първа възможност ще се занеса да видя мястото лично!

Иначе да се превърне в туристическа атракция е много хубаво стига цялата работа да се върши с акъл. Една ограда би била прекрасно нещо, защото ок- туристите най- много да се качат да се снимат по камъните, но нали се сещате, че българската интелЕгенция веднага ще се прояви и заедно с древното светилище ще можем да се насладим на "Пешо беше тук" или "ЦСКА форевър", "Сини шампиони" или нещо от този вид- все с дълбок смисъл   ;D
That is not dead which can eternal lie. And with strange aeons even death may die...!

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #27 -: Юли 13, 2009, 16:17:03 pm »
Според мен задължително трябва да стане един от паметниците на историческия туризъм у нас.Но със ограничен достъп до самите камъни-да се гледат от дистанция 2-3 метра, така, че да не се докосват с ръце и каквото и да било друго.А след работно време номплексът да се охранява. : :)

Неактивен Hacko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 007
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #28 -: Юли 23, 2011, 17:33:19 pm »
Светилището Беглик Таш води в тайнствата на древните траки

<a href="http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=23212933&amp;amp;server=vimeo.com&amp;amp;show_title=0&amp;amp;show_byline=0&amp;amp;show_portrait=0&amp;amp;color=00adef&amp;amp;fullscreen=1&amp;amp;autoplay=0&amp;amp;loop=0" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=23212933&amp;amp;server=vimeo.com&amp;amp;show_title=0&amp;amp;show_byline=0&amp;amp;show_portrait=0&amp;amp;color=00adef&amp;amp;fullscreen=1&amp;amp;autoplay=0&amp;amp;loop=0</a>

Вижте как се стига до Беглик Таш

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re:Беглик Таш - Българският Стоунхендж?
« Отговор #29 -: Септември 02, 2011, 23:13:07 pm »
Преди 5 г. ходих там. Спомням си, че ходихме около 20 мин. пеша и доста се чудихме дали въобще ще намерим мястото, но определено си заслужаваше! Изключително интересно! Имаше един археолог, (който по-скоро играеше ролята на пазач) обясни ни доста неща, но много ме потресе, това че по време на комунизма са разбили каменния трон... Минах през нещо като каменен процеп и човекът обясни, че древните по този начин са смятали, че пречиствали (или нещо подобно беше)... Доста обясни човекът, за което бях изключително доволна от посещението на това място. И на мен ми направиха силно впечатление каменните съоръжения в гората.
Направо ме запалихте пак да отида! Ще се пробвам тези дни.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27