За разлика от другите неща,които са си свободни съчинения, тук имаме само факти и никъде няма прабългари в китай или преди петхиляди години. Простира се максимално до Атила, и то само като хипотеза, при това основана на наличните източници.
Сириус, браво че си се заел да преведеш тая статия, само че тя по принцип си е българска -автор е И. Добрев.
Ето и коментар:
http://nauka.bg/forum/index.php?s=&showtopic=4701&view=findpost&p=36072Към тоя коментар смо ще добавя:Технологията на закаляването е известна още от древността,а римляните и келтите широко използват стоманени остриета доста преди да се появят хуните. А сабята като оръжие не е нищо особено - просто поредната разновидност на меча.
Тежката конница е известна също от преди идването на българи или хуни, като принос на българите можем да търсим единствено при сабята и стремето, но той е споеделен с авари и маджари. Крепостно-обсадните технологии и техники са аналогични от Кале до Китай.
На съкровеището нт Наг-Сент Миклюш е изобразен войн с плетена или люспеста ризница, все познати от преди това на целия свят. Плетената се появява още 1-2 век пр.н. е. и бързо получава широко разпространение. Люспестата е малко по-късна - 1-2в. но пак е известна. Тук нищо ново не донасят нашите предци.
През времето когато идват нашите предци, така наречените гамаши, или "hosen" вече са навлезли в европейската мода под влияние не само на българите но и на други източни племена. Панталоните макар и да са бил иизвестни още на келтите, и по това време да са използвани от викингите, бързо излизат от употреба,за да бъдат заместени от по-практичните и удобни "жартиери". Чак през 15-ти век се проявява прототипа на съвременния пантаон, но окончателното му оформяне е през 18-19 ти век.