Автор Тема: Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка  (Прочетена 11401 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Революцията на една сламка


Тази книга, на пръв поглед "земеделска", има повече философия в нея, отколкото "земеделие". Това е причината да я слагам тук. Мисля, че ще е от полза.
Чудех се какъв цитат да сложа от нея и реших да бъде това:

Цитат
Хората мислят, че познават предметите, когато ги опознават отблизо. Но това е само повърхностно познание. Това е знанието на астронома, който знае имената на звездите, на ботаника, който знае класификацията на листата и цветовете, на художника, който знае естетиката на зеления и червения цвят. Разпознаването на земя и небе, червено и зелено, не означава познаване на природата. Астрономът, ботаникът и художникът само възприемат впечатленията и ги интерпретират, всеки в рамките на своето собствено съзнание. Колко по-активен е техният интелект, толкова повече се отделят от природата и толкова по трудно осъществимо става за тях воденето на натурален живот.
    Трагедията е в това, че в своето невежество хората се опитват да подчинят природата на своята воля. Човешките същества могат да разрушат природните форми, но те не могат да ги създадат. Разделеното, фрагментираното и непълно разбиране винаги връща човешкото познание до изходната позиция. Неспособни да възприемат природата в нейната цялост, хората не могат да направят нищо повече от това да конструират несъвършен неин модел и по този начин да излъжат себе си , че са създали нещо натурално.
    Всичко, което трябва да направи човек, за да опознае природата е да осъзнае, че на практика нищо не знае, че е неспособен да познае каквото и да е. Тогава може да очаква, че ще изгуби интерес към различаващото знание. Когато отхвърли различаващото знание, не-различаващото знание само ще изникне вътре в него. Ако той не се опитва да мисли за знанието, ако той не се грижи за разбирането, ще дойде време когато той ще разбере. Няма друг път, освен чрез разрушаване на егото, като се откажем от мисълта, че човечеството съществува без участието на небето и земята.

Може да си я изтеглите от тук
Както и от тук
Или от прикачения файл по-долу :)
« Последна редакция: Януари 18, 2010, 23:31:26 pm от H. »

Неактивен oknele

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 812
  • Всъщност
    • www.thespiritofoknele.org
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #1 -: Януари 18, 2010, 14:09:28 pm »
Благодаря emilkos!

Ето това много ме впечатли от книгата:


"Някои хора могат да се отнесат скептично към използването на оборски тор и човешки отпадъци, като смятат това за примитивно и мръсно. Днес хората търсят "чисти" зеленчуци, затова фермерите ги отглеждат в парници съвсем без почва. Чакълената култура, пясъчната култура и хидропониката стават все по-популярни. Зеленчуци се отглеждат с химическо подхранване, на светлина, филтрирана през винилово покритие. Много е странно ,че хората смятат тези химически отгледани зеленчуци за "чисти" и безопасни за хранене. Продуктите, отгледани върху почва, балансирана от дейността на червеите, микроорганизмите и разлагащият се оборски тор, са най чистата и богата храна.
    При "полудивия" начин за отглеждане на зеленчуци по пустеещи места, брегове на реки или изоставени ниви, моята идея се състои в това, да се разпръснат семената и да се даде възможност на зеленчуците да растат заедно с плевелите. Аз отглеждам моите зеленчуци по склоновете на хълмовете между цитрусовите дървета."


Аз затова задълбавам повече от година по медиите в теории и факти за конспирацията, за да разберат хората измамата(злия фокус и вече да не се хващат лесно) на световни ТРОВЕЩИ НИ психопатски корпорации като най-престъпната "Монсанто". Тя е покровителствена и до днес от стария студенокръвен Буш още от времето му на вице на Рейгън.

Това е много ценна и практически даваща ИЗХОД книга.
http://www.thespiritofoknele.org/ Всъщност единственият истински закон е този, който води към моята

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #2 -: Януари 18, 2010, 15:04:22 pm »
Моля, моля  :hi:
Правя квото мога  :drinks:

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #3 -: Януари 19, 2010, 15:03:01 pm »
Може да се чете и онлай Тук

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #4 -: Януари 25, 2010, 21:40:02 pm »
Благодаря  emilkos ! :hi:

Тази книга ми напомня на "Без земя. Наръчник за изправяне на крака "на Франц-Карл Рьоделбергер. И тя не е само наръчник, а отразява постоянните търсения на решения на автора "извън правилата".
Спомням си неговото правило: Наблюдавай внимателно какво правят другите и прави точно обратното!  :)
Препоръчвам я горещо!
« Последна редакция: Януари 25, 2010, 21:43:51 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #5 -: Януари 26, 2010, 00:21:13 am »
Маги за какво се отнася тази книга?

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #6 -: Януари 26, 2010, 11:02:07 am »
Маги за какво се отнася тази книга?
За биодинамично земеделие. Ще гледам да я сканирам тези дни. :)Биографията на автора също е много впечатляваща, както и желанието му да прекара остатъка от живота си без традиционните средства за връзка със света- без електричество, без телефон. Откъдето е минал е оставил след себе си биодинамични стопанства, а "венецът" на живота му е стопанството "Голденхоф", където и умира.
Можел е да бъде спасен, но поради липсата на комуникации и отдалечеността на фермата, това не става. Но това е било неговото решение, тоест на Висшия му Аз, нали? Мен лично тази книга много ме трогна.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #7 -: Януари 26, 2010, 18:37:30 pm »
Супер, ще си я взема :) Мерси :)

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #8 -: Януари 28, 2010, 18:28:18 pm »
Някой ме е изпреварил.  Благодаря за което! :-*

Ето я книгата:

http://star05.net/e-books/prilojni.estesveni.nauki/ekologia/rodelberger-bez.zemi.pdf
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сла
« Отговор #9 -: Януари 28, 2010, 18:34:57 pm »
Благодарско  :drinks:, уж търсих там, но явно не съм го правил както трябва.  ::)
« Последна редакция: Февруари 16, 2010, 17:19:11 pm от Mirotvorec »

Неактивен El Freegano

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 69
    • www.myspace.com/xsanitymonkx
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #10 -: Февруари 16, 2010, 17:15:24 pm »
Много силна книга!
Фукуока е баш майсторът! а тези които питат какво е решението на проблемите - като за начало може да се насочим към идеите, които господин Фукуока ни разкрива :)
Прост и задоволителен живот ;)
Total Liberation

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сла
« Отговор #11 -: Февруари 16, 2010, 18:11:52 pm »
Прочети и книгата от линка на Magnolia, и тя ще ти хареса  :drinks:
« Последна редакция: Февруари 17, 2010, 07:56:16 am от Mirotvorec »

Неактивен El Freegano

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 69
    • www.myspace.com/xsanitymonkx
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #12 -: Февруари 16, 2010, 18:24:04 pm »
 :good: ще :) това издателство на книгата, която ми препоръчваш, публикува миналата година и една друга книга "въведение в пермакултурата" на Б. Молисън ;) за съжаление не съм я  виждал на ел. вариант, имам я само на хартия. мисля, че беше 10 лева и обределено си заслужава :) ок поздрави от мен
« Последна редакция: Февруари 16, 2010, 18:29:20 pm от El Freegano »
Total Liberation

Неактивен Milena

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #13 -: Март 19, 2010, 16:18:09 pm »
Книжката на Масанобу Фукуока е много ценна,просто и ясно и истинно написана! Много ми хареса... благодаря!  ;) :hi:

Неактивен raliko

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 146
Re:Масанобу Фукуока - Революцията на една сламка
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2011, 16:07:26 pm »
Благодаря за книгата,ще я прочета с удоволствие! :)
Боиш ли се от Мрака,превърни се в Слънце. Ако ли не – изчакай утрото./Африканска поговорка/

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27