Автор Тема: Българските подземия! Кой какво знае?  (Прочетена 225421 пъти)

0 Потребители и 13 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoicho85

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 105
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #330 -: Май 03, 2012, 22:37:43 pm »
ARRI, много се надявам това е истина.Ту е обичам тази държава, ту не е обичам.Нещо като Москвич, може да е чупен и стар ама си е твоя Москвич.Може би и за това и през ум не ми е минавало да ходя да живея в други държави, някак са ми чужди и не си представям, че мога да вирея там.Дразня се на цялата простотия и като срещна един Човек и си повтарям, че макар и за един трябва да сме тук и да се опитаме да подобрим нещата.

Неактивен z0rba

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #331 -: Юли 14, 2012, 12:56:21 pm »
Някой влизал ли е в подземията под паметника, намиращ се на възвишението над Шумен. Вчера минавах от там и видях 4 заключени врати. Всъщност 2 бяха заключени и 2 заварени. Паметника е изграден от 3 бетонни "блока" в процепите между тези блокове се намират самите врати.

Неактивен sTaTix

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 71
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #332 -: Юли 18, 2012, 08:46:29 am »
аз съм ги виждал също,едната дори ми направи впечетление че можеше да се отвори много лесно,НО пък охраната на самият паметник беше много готин човек и си полафихме с него.Та той разказа,че през тях се качва на самият паметник отгоре имало си тераса,а от вътре можело да се гледа през очите на Лъва.. за катакомби не го питахме ама тогава бяхме прехласнати да се качим на тераската но така и не ни заведе човека от съображения за сигорност:) но 100% има и подземия там дори до стария град ли как се води там до двореца стигат каза той самия.

Неактивен z0rba

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #333 -: Юли 19, 2012, 00:02:59 am »
Ами, аз като ходих нямаше никаква охрана, ама беше заключено. Ако си от там, защо не наминеш да разгледаш? Може и някъде отстрани да има вход за катакомбите, ама не съм разглеждал.

Неактивен sTaTix

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 71
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #334 -: Юли 21, 2012, 09:24:10 am »
не съм от там за съжаление ходихме преди често на разходка вече почти няма време:(

Неактивен Slim313Shady

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 8
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #335 -: Юли 22, 2012, 08:38:49 am »
Здравейте на всички!Това ми е първият пост тук много се радвам ,че се присъединих към вашият екип.

Има подземна база която почва от края на с.Кътина до центъра на София.Имало е голям пожар в с.Кътина преди около 15г. и са идвали военни да обезапасяват района и на дядо ми са му казали ,че ако гръмне ще изравни със земята цяла София.Складирали са се оръжия и бомби но всичко след този инцидент е било изнесено незнайно каде?Тунела е дълаг около 18км.Имало е климатици,пожарогасители,маски,система за чист възддух и много други неща.За съжаление всичко след като е било изнесено са запълнили входовете с бетон и не може да се влезне само едно място са оставили да може да се влиза.

Едни приятели влизаха (разбиха катинара) и откраднаха 2-3 маски като са влезнали е имало коридор около 100 метра с осветление.Показаха ми клипче но това беше преди 3-4г и клипчето вече го няма.

Да добавя още нещо 2-3 пъти в годината идват военни с големи стари джипове и влизат там.

« Последна редакция: Юли 22, 2012, 08:43:55 am от Slim313Shady »

Неактивен fuliana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #336 -: Август 22, 2012, 18:41:42 pm »
в кв.лагера има такова убежище знам че е голямо и че стига до Н.Д.К, знам със сигурност,че съществува защото живеех до входа на убежището

Неактивен Xoddoth

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 38
  • I want to believe
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #337 -: Август 23, 2012, 14:02:46 pm »
Бургас, подобно на Варна е разпран от тунели, като се започне от морската градина и се стигне до центъра. Има доста входове, едни полегати постройки с врата. Като малък помня, че ги ползвахме за парзалки. Заключени са естествено, но мои познати са прониквали преди години, бродили са и става дума за стандартната гледка - тунели, тунели, тунели, спални отделения и т.н. .

Нормално е да има такива неща във всеки голям град. Въпроса е дали ако наистина стане нещо, ще могат да си изпълнят функцията. Честно казано, предпочитам да ми падне бомба на главата, отколкото да умра в мизеря, влага и глад. Някой беше споменал за случая с Варна, как нямало пари вече да се поддържат тунелите и държавата просто ги е зарязала.

Допълнително, преди време един близък приятел ми сподели, как бил на маса с негов приятел, служел в някакво секретно поделение. Ставало дума за база на няколко нива, в която си имало всичко - лазарета, кухня, спални отделения, оръжейница, място за отдих и някакви контролни центрове. Човека го заключили, заедно с още служещи там за 3 месеца ако не се лъжа и разправял, че по цял ден цъкали белот, пушели цигари и общо взето...какво можеш да правиш затворен под земята. Имало си готвач и медик, които били на редовна смяна. Но така и не споменал къде се намирала тази база, но казал че не е единствената.

Като цяло е логично да има такива неща. Не са като подземните градове в Норвегия или секретните бази в САЩ, но имаме някво извинение за втори вариант за обежище при потенциална военна агресия.

Но дали има нещо повече?  Не сме някаква забутана държавица ами сме на границата с Близкия Изток. Ако тръгва да става нещо по-сериозно между изтока и запада, сме на много цветущо място и е редно нашите горди управляващи да са взели това в предвид. За жалост не е така и укритията са ни в окаяно състояние. Ако идеята им е за запазване на народ под формата на една шепа военни и политици, успех им пожелавам за после.

Ако някой е на зор, мога да снимам някои от входовете.
daku ilu

Неактивен T.N.A.

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #338 -: Август 27, 2012, 10:08:50 am »
Цитат
в кв.лагера има такова убежище

За тези зад Лагера, долу в горичката ли имаш впредвид?

Като деца ходихме и влизахме в някои от тях.

Зад някогашния Балкантон, след последните блокове имаше едни стълби надолу през горичката.Та по тези стълби се излизаше на една улица, която започва от Житница и стига към ТЕЦ-а, а по надолу още в посока сегашния бул.Гешош имаше и една поизоставена гара.

Веднага след слизането по стълбите имаше вход на едно от тези подземия. С притворена врата, наводнено и особен мирис на нещо като химикали,  отвън беше и с почернели стени от пушек.
Веднъж там видяхме пожарникари, но екипирани с противогази, фенери, някакви дълги метални пръчки носеха по спомен, и  наметала от нещо като дебел найлон. По спемен бяха и със радиостанции. Не съм сигурен но мисля че носеха и бутилки с кислород на гърбовете си. Ние подминахме и продължихме в посока ул. Житница.До това горялото имаше на близко още едно затворено и обезопасено със здрава метална врата, която беше заварена.
По продължение на улицата имаше със сигурност още две, на едно от които вратата беше отворена. Събирахме се на групички и влизахме доста навътре, спомням се че беше жестока тъмнина, светехме със запалки и имаше мирис на застоял въздух. Тогава по онова време  фенери и такива екстри си бяха кът.

Още по-близко до ул.Житница имаше някаква изоставена ведомствена бензиностанция и до нея имаше още два входа на такива подземния.На едното вратата си спомням че беше разбита, а на другото, решетката на вратата беше скъсана.Като влезеш в едното и вървиш се стигаше до това със скъсаната решетка, но през цялото време, като се движи човек  кънтеше на кухо от към пода, имаше и затворени входове за не знам къде си.
Аз лично не съм присъствал, но мой приятел ми казваше че на едно от поредните влизания, дърпали някакви щепсели или ръчки, нищо не се случило, но са дошли двама униформени, водели и куче и им записали имената.Склонен съм да му вярвам, тъй като отгоре над горичката, до жилищните блокове, ако не се лъжа е военното разузваване.

Във въпросната горичка, ама настрани от подземията  сме виждаи нещо като авариен изход, представляваше една много широка тръба, хоризонтално поставена, която завършваше с дебела решетка и то здраво заварена.А над гарата, някъде пак в гората имаше 4-5 бр. нещо като днешните незаконни гаражни клетки, ама на приблизително 1/3 от размера им, които имаха процепи от около м. по цялата им дължина, дете можеше да се провре навътре, ама беше отвес надолу, мятали сме камъчета и доста надълбока падаха.
Като цяло ни беше много забавно, 20 дечурлига и всичко ни изглеждаше супер зловещо.Ама бяха други години, сега сигурно са се превърнали в сборище на наркомани, клошари и други подобни елементи и трудно бих отишъл пак там.Още по онова време си беше зловещо, накакви изоставени кантони, гара със стари вагони, полуразрушени къщи, промишлените инсталации на ТЕЦ-Земление и един безлюден прашен път..За тези които не се ориетират това участъка между ТЕЦ- Земление и Лагера /Красно село/.

Преди няколко години в медиите имаше статии за подземията в София.Та за тези в Лагера си спомням че пишеха, че в едното имало голям пожар, горели някакви химикали, дори имало план да се евакуира кв. Лагера, поради токсичните газове от пожара, ако не се овладее навреме. Проблем било,  тъй като подземията  били към Гражданска защита и плановете им били секретни, а военните отказвали на пожарната въпросните планове. Дори бяха написали, че един от пожарникарите бил починал от някаква болест причинена от вдишването им.Сега дали това са градски легенди или журналистически измислици нямам представа, но със сигурност едното подземие беше горяло и съответно наводнено. А и тези екипираните пожарникари си ги спомням много добре, ние сме били малки и представяте ли си подобни хора как са ни впечатлили с екипите си.
Чувал съм че там всичко било прошарено от подзмени галерии, които излизали на Южния парк, бул.България и Бояна.До къде стигат, кой ги е строил, по кое време и т.н. ще ми бъде интеренсо някой да сподели ако знае повече.



Неактивен Smile

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 2
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #339 -: Септември 02, 2012, 10:34:34 am »
Някой знае ли до Цариградско при Метро - дето сега строят и големия Небостъргач има ли тунели някакви? И въобще ние от Дружба къде може да се евакуираме, освен в новопостроеното метро до Интер Експо центъра.
След пернишкото заметресение много се замислих. Имаше съседи дето излязоха напълно оборудвани с аптечки и спални чували, платки и се евакуираха нанякъде. Явно някои действат а други като мен мислят повечко и дотам  :)

Неактивен z0rba

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #340 -: Септември 07, 2012, 23:21:15 pm »
Хайде, някой да говори от първо лице, де! Стига с това "един приятел имал приятел, който му казал еди-какво си"! Има ли някой, който знае и е ходил лично в подземията във Варна? Освен под паметника на Българо-съветската дружба, къде има. Със сигурност ще е свързано с тунел до общината или морската, но къде е входа? Обикалял съм няколко пъти това подземие и шахтите около самия паметник, но не съм намерил вход към тунел...

Неактивен del

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 522

Неактивен Svetlio

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #342 -: Октомври 24, 2012, 11:32:59 am »
Здравейте.Някои  от  вас  да  е  посещавал бункера в  Западен парк?Преди половин година като  ходих , бяха  опънали ламаринени платна и  мрежа  пред входа.

Пишете  ми на лично или на  пощата ,ако искате  да  слизате  в  катокамбите  из  София.Преди години влизахме  с  приятели,но сега само аз  имам желание.Тези под Лагера/до ТЕЦ-а съм ги обикалял/.ще ми  е  интересно да  посетя и други подземия.

Неактивен Girion

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 42
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #343 -: Ноември 10, 2012, 15:56:01 pm »
Някой знае ли до Цариградско при Метро - дето сега строят и големия Небостъргач има ли тунели някакви? И въобще ние от Дружба къде може да се евакуираме, освен в новопостроеното метро до Интер Експо центъра.
След пернишкото заметресение много се замислих. Имаше съседи дето излязоха напълно оборудвани с аптечки и спални чували, платки и се евакуираха нанякъде. Явно някои действат а други като мен мислят повечко и дотам  :)

Рожбе, освен под големия булевард дето минава по маршрута на 204 и тролеите ( в дружба 1) - пред Фесто, за друго не се сещам. Там отдолу има много тунели, но ги държат запечатани/заварени заради манга....циганите! Макар че ония не се отказват. То при земетресение е по-добре на откритичко да бъдеш,че не се знае - знае ли се , тунелите са за войнъ! Примерно до Искъро в пета част.
Gortozet 'm eus, gortozet pell E skeud teñval tourioù gell C'hwi am gwelo 'c'hortoz atav

Неактивен varg

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re: Българските подземия! Кой какво знае?
« Отговор #344 -: Април 07, 2013, 19:39:45 pm »
Ето два нови за мен бункера в Шумен






 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27