Китайският космически опит е подсилен с появата на нова технология, която мнозинството от учени в момента обмислят. Китайските изследователи се опитват да построят EmDrive, който може да промени из основи всички начини на задвижване в космоса, ако се реализира.
Технологията се базира на преобразуването на ток в тяга чрез микровълни, без да се нарушават законите на физиката. Идеята е на британският учен Роджър Шоуйер и след като британското правителство е загубило интерес към нея, е финансирана от китайска компания. В момента проекта се развива в Northwestern Polytechnical University в Сиан, Китай, под ръководството на професор Йанг Джуан, който е натрупал доста опит при работа с микровълнови плазмени двигатели - подобна технология базирана на различна теория.
Двигателите, построени от комапнията на Шоуйер (Satellite Propulsion Research – SPR) са за демонстриране на тяга чрез микровълни. Австралийският професор Джон Костела каза: "
Известно е, че електромагнитният двигател на Шоуйер нарушава законите свързани с момента на импулса, което го прави последният от вече изброените "перпетум мобиле" машини, които са доказвани и отхвърляни през вековете. Неговият анализ е боклук, а "двигателя" - невъзможен." Това е пример за това как е възприета теорията на Шоуйер от други експерти. Но всяка една велика идея първо е била отричана и осмивана. Някои твърдят, че въпреки че SPR напълно се основава на законите на Айнщайн, теорията за това устройство ги нарушава и затова е грешна или невярна донякъде.
В отговор, Шоуйер казва така: "
NPU стартира своята програма през Юни 2007 г. под ръководството на професор Йанг Джуан. Те са разработили независима математическа симулация, която показва, че тяга може да бъде генерирана от обикновен електромагнитен резонанс. Резултатите от тестовете им са сходни с тези на SPR."
Ако сравним C-Band Emdrive с йонния NSTAR двигател на NASA, Emdrive го превъзхожда: Emdrive получава 85 mN тяга, използвайки само 25% от енергията, с която NSTAR създава 92 mN тяга (около 9 грама). Също така апарата тежи 7 килограма, а NSTAR - 30 килограма. Да не споменаваме, че NSTAR използва само 10 грама гориво на час, Emdrive не използва гориво!
Ако технологията се докаже и работи, приложенията ще са направо фантастични. Сателитите ще могат да се използват по-дълго време, маневреността им ще бъде на високо ниво. Пътешествията в дълбокия космос ще са по-бързи, с по-голям обхват и ще могат да спират по свяко време, щом стигнат до целта си или се наложи да спрат за малко, ако нещо интересно се изпречи на пътя им. Според Шоуйер, соларно-захранван Emdrive ще може да превози екипаж до Марс само за 41 дена.
Превод: Peacekeeper
Редакция: H.