Съзнание – едно от основните понятия във философията, социологията и психологията, обозначаващо способността за идеално възпроизвеждане на действителността, а също и специфичните механизми и форми за такова възпроизвеждане на различни равнища. ...[/b]
Това определение ми харесва повече от другото. В него се разглежда съзнанието като способност, а способността е нещо, което се развива. Наистина във вечността това развитие няма предел, но във времето, то е ограничено от достигнатата в съответния момент степен.
Iris,не знам за теб какво е "съзнание".Ако искаш и имаш желание-сподели.Но че повечето действия на хората са водени от подсъзнанието,предполагам,че не го отричаш?Това,че ние не умеем да контролираме под-съзнанието,означава,че ние използваме само една малка част от съзнанието си съзнателно,поне според мен,макар че знае ли човек може и да греша. 
Повечето действия на хората са водени от подсъзнанието, но подсъзнанието не е съзнание. Това са автоматизми, навици, инстинкти, предразположения, които обикновено хората допускат да се изявяват механически, без участието на волята и съзнанието. Волята при хората не е достатъчно силна за да поддържа непрекъсната будност на съзнанието и необходимата широта, така че тази будност да обхваща всички аспекти от живота им. Това дава възможност на подсъзнанието, което действа механически, рефлекторно, да се изявява. Хората са с изключително занижено внимание към по-голямата част от случващото се в живота им. Съзнанието е нещо, което се разширява. То е като река през която протича такава част от Живота, съответстваща на широчината на съзнанието.