Автор Тема: 27 години дзен, унищожиха живота ми  (Прочетена 12403 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #15 -: Април 21, 2008, 19:37:15 pm »
Днес попаднах на 2 книги за дзен, които търсех под дърво и камък през годините. Бяха наредени една до друга - точно мен са чакали. Както и да е, имаха смешна цена и разбира се ги грабнах с настървение веднага.
5 минути след като отминах сергията в главата ми прозвуча въпроса: "Защо продължавам да си купувам книги за дзен, след като претендирам да съм схванал същността?" В този момент ме удари мокрия парцал в главата, както се е случвало няколко пъти през живота ми. Няма да казвам, че получих сатори, защото тогава си го помислих и разбира се - го загубих веднага. Но ме обля друга приятна вълна, породена от още една мисъл, която е че хората не осъзнават колко трябва да са щастливи, заради това, че са несъвършени. Повечето не са щастливи и при мисълта, че им предстои толкова много (независимо какво е то по характер). Така или иначе, за мен всичко това днес, беше своеобразно полу-стъпало. Едно от тези, за които много си чел и си усвоил на теория, но е доста по-различно, когато ти се случи.

Знам че в някоя паралелна реалност, моето алтернативно аз, след същото прозрение, се върна назад и остави току-що купените книги на продавачката и не си взе обратно парите.
Поздравявам това мое друго аз. Той е една крачка по-близо.
Аз не го направих. Все още не... Все още не е настъпил часът...

И както се пее в една песен на Conjure One:

Tomorrow i will have no shame,
i will start again...

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #16 -: Април 21, 2008, 23:59:45 pm »
И КАКВО направи Н.?

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #17 -: Април 22, 2008, 02:02:55 am »
Прибрах се и написах горното. А после ти ме попита какво направих. И сега аз ти отговарям :P

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #18 -: Април 22, 2008, 09:10:29 am »
Zombie Nation ...

musica universalis

Неактивен rid

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #19 -: Април 24, 2008, 12:22:03 pm »
Според мен пък акцента на статията изобщо не е върху "дзен". По-скоро е общо върху гледната точка...

А гледната точка не съществува... Схванахте ли? :)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #20 -: Април 25, 2008, 00:09:52 am »
Според мен пък акцента на статията изобщо не е върху "дзен". По-скоро е общо върху гледната точка...

А гледната точка не съществува... Схванахте ли? :)

Тц rid - ти пък от край на астрала се появи?

Неактивен rid

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #21 -: Април 25, 2008, 11:07:34 am »
Здрасти Tina,

Въпросът е реторичен, но всъщност ти знаеш това. :)

Понеже се зарадвах, че вас ви има (хората от форума), реших да драсна 1-2 реда да ви зарадвам че и мен ме има - не съм се появявал, винаги си ме е имало... :)

Поздрави на всички! :)

Неактивен Tina

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 696
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #22 -: Април 25, 2008, 19:33:07 pm »
Здрасти Tina,

Въпросът е реторичен, но всъщност ти знаеш това. :)

Не-е-е  ;) - всъщност исках да знам дали се увличаш от нещо като дзен или дао или каквото и да е.  :D

Неактивен mvm

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 18
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #23 -: Април 28, 2008, 00:12:02 am »
Според мен пък акцента на статията изобщо не е върху "дзен". По-скоро е общо върху гледната точка...

А гледната точка не съществува... Схванахте ли? :)

И аз съгласен. Ето как завършва статията :""И аз си помислих: „Ооо! Живота на Майк също е бил разбит от дзен и късметлията дори не е трябвало да зяпа стената веднъж на ден в продължение на 27 години!” Нито е пък трябвало и аз да го правя. Това се отнася и за вас читателите.""

Е, човека си го е казал, със или без дзен, всички са/сме в един кюп

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #24 -: Април 28, 2008, 09:42:35 am »
Ето как завършва статията :""И аз си помислих: „Ооо! Живота на Майк също е бил разбит от дзен и късметлията дори не е трябвало да зяпа стената веднъж на ден в продължение на 27 години!” Нито е пък трябвало и аз да го правя. Това се отнася и за вас читателите.""

Хаха, 'късметлията', казваш ... Аз пък си мисля, че за някои, неподготвени емоционално хора, опознаването на дзен и Дао се превръща в непосилен кошмар, който ги изпива психически, и ги залъгва с единствената спасителна вратичка в такъв момент - илюзията за 'пропиляните години от живота'...
musica universalis

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #25 -: Април 28, 2008, 17:55:59 pm »
Еми това е вид философия на човешкият дух. Въобще на мисленето извън ежедневните житейски проблеми. Това води към едно и също, към въпроси за смисъла и всичко от този род. Простата истина е, че там където и когато хората не са имали време да мислят за неща извън ежедневието ги е нямало и тези неща.
« Последна редакция: Април 28, 2008, 20:15:58 pm от Mirotvorec »

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #26 -: Април 29, 2008, 09:44:11 am »
Да отричаш видимия свят като илюзорен, без да знаеш с какво да го замениш е опасно. Медитациите върху нищото и пустотата могат да доведат до нещо подобно. Целта на тези медитации не е да отричаш, а в тишината (затихването на мислите, чувствата и сетивните възприятия) да доловиш гласа на Висшето си "Аз". Но това не може да стане ако нямаш известна представа за същността му, за това какво е добро, какво е духовно, т.е. известна основа от знания и проявени добродетели. Подобното се привлича от подобното. Без тази основа чрез медитация можем да привлечем и чуем нещо друго, но не и Висшето си "Аз".
Видимият свят е илюзорен, но илюзията не е нищо. Илюзията е отражение на действителността; но често доста изопачено отражение. Мога само да предполагам каква е била целта на автора на статията и честно казано не ме интересува, но това което описва показва, че въпросния автор след 27 годишна практика на "дзен" е заменил една илюзия с друга, много по-финна и недоловима.

Неактивен rid

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #27 -: Април 29, 2008, 17:04:50 pm »
Не-е-е  ;) - всъщност исках да знам дали се увличаш от нещо като дзен или дао или каквото и да е.  :D

Ами да се увличам - не, имам само обща представа от нещата и не практикувам. По-скоро се увличам от нестандартно мислене и философстване на разни такива теми. Хареса ми, че Кен гледа от един различен ъгъл на нещата, затова коментирам темата. :)

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #28 -: Май 09, 2008, 01:32:24 am »
Как така нещо може да унищожи живота ти, всеки човек сам си го унищожава, всеки човек сам избира дали да жививее под нормите на добро и лошо, а целта на медитацията да гледаш стената не е някакъв тъп фактор, а начин да изчистиш съзнанието си от мислите и понеже неможе човек напълно да не мисли за нищо се казва:"гледай стената концентрирай се над нея", както едно време когато бях 15 годишна един човек ми казваше изчисти си съзнанието, не мисли за нищо, а само си предстявяи едно бяло платно. Яд ме е, че на всички им е по-лесно да обвиняват другите или нещо без да съзнават, че сами са си виновни. Медитацията да гледаш в пространството е начин да успокоиш мислите си от всичко и да не прегрееш, начин когато се натовари лявата половина на мозъка да напрегнеш дясната, за да има баланс. В друга статия говорих, че човек има свободният избор да примеме или отхвърли нещата. Дзен не е виновен за нищо, човек е виновен сам за възприемането си, но явно винаги е по-лесно да обвиниш някой друг, а не да се замислиш защо е разбил всъщост живота ми и че го е разбил, защото човека е позволил и мисли от тази гледна точка и е позволил животът му да се обърка.
« Последна редакция: Май 10, 2008, 08:50:03 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

Неактивен aviana

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 110
Относно: 27 години дзен, унищожиха живота ми
« Отговор #29 -: Май 09, 2008, 13:08:45 pm »
Извинявам се, ако думите ми изглеждат груби или категорични, но просто не смятам за правилно да обвиняваш нещо, което си избрал сам да правиш в продължение на 27 години, още повече, че изборът е бил към нещо, което мразиш, но незнайно защо си продължил, а и ако нямаш тези 27 години опит няма да имаш и сегашната осъзнатост.
« Последна редакция: Май 10, 2008, 08:51:02 am от Mirotvorec »
Най-голямата истина е тази в която искаш да повярваш.Най-голямата сила е тази да пребориш себе си.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27