Автор Тема: Хищничество и паразитизъм във Вселената и къде сме ние във всичко тов  (Прочетена 25666 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Old4 може и да не е вярно, нали чоплим въпроса ..за сега.

Нека съберем малко материал и на базата на неговия анализ да кажем "ВЯРНО" или "НЕВЯРНО".

Идеята ми е, че много често (не казвам, че това е закон някакъв, а че имам доста такива няблюдения) се случва така, че точно този, който го раздава "жертва" в живота,т.е обект на нечие посегателство (примерно домашно насилие, лошо поведение от околните и пр. и пр.),ако си направиш труда да се поразръчкаш, да поанализираш, да видиш как стоят нещата...ще се окаже...че той не е точно ОБЕКТ, а сам предизвиква това поведение. Защо, това вече е друг въпрос. Още няма да го нищим него.
Но аз съм видяла това и го твърдя със сигурност.
В живота на хората ЖЕРТВАТА ...СЪЗДАВА хищника. Т.е. създава предпоставки да получи лошото отношение от дадения човек.

Погледнато отстрани без задълбаване сякаш е ясно кой е "жертвата" (потърпевшия) и кой "хищника" (посегателят), но ако отидеш на по-дълбока....се вижда една доста различна картина.
За това говоря.

Поста е залепен на Юни 03, 2010, 14:01:01 pm
Еоне, много уважавам хората които спокойно могат да кажат "не знам". :yes:

Верно е, че хората не се замислят много много, даже често съм чувала "абе ти защо мислиш за такива неща, ами не си живееш живота?"

Обаче когато си въвлечен в драмата....някак става належащо... :)
« Последна редакция: Юни 03, 2010, 14:01:02 pm от алибаба »

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Цитат
П.С. Само немога да разбера защо такава тема е в раздел Езотерика и какво е общото ?


Понеже съм заподозрял конспирация във всичките езотерични учения . Имам чувството , че в тези духовни извисявания и просвещения има нещо гнило . Сигурен съм , че те помагат на лошите да ''изяждат''  смирените и добрите . 
Оф ,не мога да не се включа вече .Ама ти защо така си настроен към духовното извисяване? Според мен,който наистина е избрал добрината и смирението само би спечелил накрая от това ,дори съм и сигурна.Аз лично винаги съм се интересувала от тъй нареченото духовно извисяване.Стигнах до истината ,че любезността е обезоражаваща и ,че любовта е най-добрата защита.И по-важното го прилагам на практика.Аз съм добронамерена и  опитвам да не се вкарвам в негативни ситуации.Знам какво претставлявам и нямам проблем да си преглътна егото.От там идва според мен желанието непременно да отвърнеш на обидата или шамара.Добрите и смирените не отвръщайки на удара си спестяват негативни емоции,непозволяват гневът им да ги ръководи,в последствие си спестяват и някои болести........
Цитат
То че могат могат да се видят ама защо като попитах "човекът жертва ли е или хищник" никой не каза "нито едното нито другото, ами каза "човекът е най-големия хищник" или "човекът е и жертва и хищник" мм?
А на въпроса
Цитат
човекът жертва ли е или хищник"
бих отговорила ,че зависи от начина му на мислене.

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Благодаря ти Търсеща :hi:. Чудесен анализ.Важното е да мислим позитивно :).
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Търсеща

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 103
Благодаря ти Търсеща :hi:. Чудесен анализ.Важното е да мислим позитивно :).
И аз ти благодаря :yes:Наистина това е важното.Но  ми се иска да споделя и другите си размишления по темата.алибаба,неможе ли нито едното ,нито другото?Защото ,аз не искам да съм хищник,значи зависи до голяма степен от избора на човека.Работя по въпроса да не съм жертва ,поне по отношение на заблудите ,които сме склонни да изпадаме хората,а иначе съм приела твърде отговорно отношение за живота си.Нямам навика да обвинявам съдбата,родителите си,хората  и прочие ,а само и единствено избора си и начина си на мислене.

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
    "Всеки  днешен  проблем  е  резултат  на  вчерашно  решение!"
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Ясно е, че човек може да играе ролята и на хищник и на жертва и на каквото и да било друго. Точно така, това е роля. Никой още не е разрешил въпроса кое прави човека човек, дали човек при раждането си е една чиста дъска или се ражда с определени качества. Както всяко нещо и тук правилното решение трябва да е някъде между двете крайности. Човек е надарен със разум, което му отваря съзможността съзнателно да прави своя избор. Но това също не е много близо до истината. Най-малкото трябва да се вземе под внимание масивният фактор на несъзнателното (подсъзнанието) и неговата неизвестна роля за формирането на идивида. Аз съм съгласен, че човека е и "социално животно" и това какъв съм аз се определя до-голяма степен от средата.Особено в нашето време на глобална комуникация. Тя води след себе си глобалната манипулация. Повечето от нас тук сме прозрели това, но незнам дали си даваме сметка за мащабността на атките които без да съзнаваме атакуват подсъзнанието ни и без съмнение слагат отпеатъка си върху нас. Изобщо целият ни живот е низ от формиране на личността.


Неактивен Ashaman

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 816
Old4
В живота на хората ЖЕРТВАТА ...СЪЗДАВА хищника.
По правилно е да се каже, че изпълнявайки ролята на жертва човек предизвиква хищническото в другите индивиди. Това още веднъж подвърждава, че човек може да играе всяка една роля, така няма да е неочаквано ако жертвата в една ситуация бъде хищник в дръга и то е точно така.Въпроса мисля, се свежда до това доколко даваме изява на инстинктите си или иначе казано първосигналните реакции :) Защото аз съм убеден, че във всеки човек дреме и хищника и жертвата. Човек изпълнявайки ролята на жертва, наистина предизвиква хищническият инстинкт в средностатистическият индивид около него.
Но мисля, че разумът ни дава възможност да коригираме тези животински черти и да избираме доколко и дали да бъдем хищници и жертви.
Честно казано колкото е трагикомично да наблюдаваш човек поставящ се сам в ролята на жертва, дваж по-грозно и дори садистично е да наблюдаваш група зажаднели за кръв хищници, особено когато става въпрос за жертва до голяма степен направена такава от самата природа !

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Ashamsn, чудесни разсъждения...право в целта!
Действително при човек "хищник" и "жертва" са роли (бих добавила и паразит) и е абсолютно правилно твоето наблюдение, че един и същи човек играе ту едната, ту другата в различни ситуации.
Да, грозно е да гледаш поведение на жертва, още по-грозно е на хищник и на паразит...но има едно нещо, което е наистина красиво..но и много трудно - да видиш как един човек осъзнал ролята си и пожелал да излезе от нея със свои собствени усилия минава от състояние на жертва или хищник в СВОБОДНО състояние...да, човекът може да бъде свободен...

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
можем да разглеждаме отношенията на хищника и жертвата като поведение с манипулация. Жертвата също провявава манипулация в поведението си.

А при свободния човек няма манипулация.

Понякога в хрисимото поведение може да има много манипулация. А някои хора се подвеждат по него.
Манипулацията може да е много незабележима.
Например ако някой ти е досаден много, говори глупости или не знам какво; ако ти му се усмихваш благо, кимаш с глава, а вътрешно само чакаш тоя тъпанар да спре; ти реагираш манипулативно спрямо него, неискрено. Ти се стараеш с поведението си да провокираш определен тип реакция у него. Да провокираш реакция на неконфликт.

А неманипулативното поведение би било, да му кажеш "Абе, я се чупи и не ми говори глупости"
Е, трудно за изпълнение нали? Колко хора са така искрени и директни? Малко.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен алибаба

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 794
Да, така е Tangrata, но вместо манипулация можем да използваме и друга дума - ЛЪЖА.
Значи от казаното дотук следва, че когато лъжем сме в системата на хищник-жертва-паразитизма. Можем ли да приемем този извод?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27