Автор Тема: Днешният век е век на свободата  (Прочетена 3000 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Днешният век е век на свободата
« -: Юли 29, 2007, 02:43:52 am »
Навършиха се 170 години от рождението на Левски и ми направиха впечатление едни негови думи:

Цитат
Г-не, днешният век е век на свободата и равноправието на всички народности. Днес всеки притеснен и потиснат, всеки, комуто тежат робските синджири на врата и който носи жалостното и срамно име роб, е напънал всичките си сили - и нравствени, и физически - и търси случай да отърси от себе си по какъвто и начин да би било робското тегло, да разкъса робските вериги и да отстрани далеч от себе си името роб. [Всеки] иска да живее свободно и да се наслаждава на божията природа, [всеки] иска да бъде човек. Роби сме и ние българите. В нашата татковина върлуват турски разбойници и еничери и нашите долини ечат от робски въздишки и охкания. Но и ние търсим случай да разкъсаме роските вериги, да изгоним далече от земята си турските кеседжии, да подигнем и изградим храма на първата свобода и да дадем всекиму своето.

Е, днес 130 години по-късно, имаме шанса да ги преосмислим от гледна точка на времето. Наистина ли тези робски синджири тежат на всеки? Ако е така, защо след тези 130 години, българския народ намира в не особено по-различно положение. Разликата е най-вече в това, че ги няма българите от онова време. Които са били далеч по-необразовани, но за сметка на това с доста повече вътрешна вяра от съвременниците си.

Та темата може да се насочи и в този смисъл. Кое е по-важното - тоновете информация които се излизават или вярата? Което е доста свързано с предишната тема която пуснах и не беше особено разбрана. Е - ще го кажа направо - става дума за два типа психика. От една страна за вътрешна неудовлетвореност задоволена по някакъв си начин - четене, писане. Тази психика нещо й тежи, но тя определено не осъзнава особено робските синджири. Тя е просто объркана, при нея няма вяра, а желание. Другата психика е осъзнаващата, сигурната в целите си, способна наистина да вярва, да се развада, да твори. Може ли втория тип психика да освободи първата? Явно не. Навремето е дала пример. Може би това е максимума. Важният въпрос е следния - за да еволюира първият тип психика във втория (ако това е възможно изобщо), първо трябва да се разграничат една от друга. Иначе... просто няма да има движение. Прочелият няколко книги объркан, ще си мисли, че вярва и вече не е объркан, но той само е последвал своето желание да излезе от объркаността си. По какво се познава обаче истинската вяра и истинските намерения? Навремето е било лесно - плащали са с живота си. Най-сигурният метод за разделянето на истината от лъжата. Но сега?
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Днешният век е век на свободата
« Отговор #1 -: Юли 29, 2007, 09:27:56 am »
За мене повече е ценна вярата ,но и знанията не са за оставане. 8)
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

Неактивен iti

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 123
Re: Днешният век е век на свободата
« Отговор #2 -: Юли 30, 2007, 15:05:21 pm »
Има вяра и вяра, както знание и знание... Затова дадох пример с вярата на Левски и другите по това време, а не с някой друг. Знанията също са нещо толкова разтегливо. Някой може да е прочел Ошо и Кришнамурти и да каже, че знае какво пише в книгите им. Но това не го прави да знае каквото знаят те, нали?
Да се опитате да разберете Муад' Диб, без да познавате неговите смъртни врагове, харконите, е все ед

Неактивен Силата

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 264
Re: Днешният век е век на свободата
« Отговор #3 -: Юли 31, 2007, 18:25:18 pm »
ДА
...и нека силата да бъде с теб.Aз знам неща ,за които ти даже не си и подозирал... че знам.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27