Автор Тема: Езотеричната чалга  (Прочетена 11250 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #15 -: Март 06, 2009, 06:04:43 am »
Поразена съм от яростта на автора на статията.
И тук е мястото да задам най-плодотворния въпрос: Защо? ... Защо е тази ярост? Граничи ли тя с надменност или е вик за помощ?
Можеш ли да връчиш на новака книгите на Дейвид Айк или Заратустра? Не е ли по-добре да започне с един Доналд Уолш?

Всеки трябва да изгради сам критично мислене и поради тази причина езотеричната чалга добива своя истински смисъл.

Аз, ти, той, всички сме минали по този път- има много хора пред нас и много, които сега поемат. Никой не е казвал, че ще е леко, бързо, красиво и разтърсващо. Ще бродим дълго още и ще трябва да целунем още много жаби...

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #16 -: Март 06, 2009, 10:38:14 am »
Гил, точно в това се състои основната разлика - твърдението че нещата не се познават и че не са проучени а на базата на много логически и исторически фактори аз заключавам че са  ;)
можеш ли да дадеш някакъв пример

Иначе е вярна тезата за личния опит и в сферите в които е възможно той да се приложи винаги трябва да е водещ само че няма никаква гаранция че при едни и същи условия двама души ще имат еднакви резултати  ;) И тогава единия ще каже - ето видяхте ли аз се лекувах еди как си  от тази неизлчечима болест и успях, но ако друг не успее първия ще бъде набеден за шарлатанин.

Напротив. Личния опит е много важен и винаги се взима в предвид. Важното е че не трябва да се забравя че личния опит е субективен. Може да доведе до подвеждащи резултати. Именно във възможността за повтаряне на дадено нещо се крие оътят към истината. Търси се и други да направят същото нещо - ако успеят значи първият е прав, ако не успеят значи някъде нещо куца. А това не означава непременно че първия е шарлатанин.

ThreeFaces, не е ли по-добре да имаш критично мислене преди да подходиш към която и да е книга в областта. Така отрано ще можеш да избереш само качествени неща
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #17 -: Март 06, 2009, 11:30:34 am »
Поразена съм от яростта на автора на статията.
И тук е мястото да задам най-плодотворния въпрос: Защо? ... Защо е тази ярост?

Защото тъкмо любовта му към обратното е силна.Но за нея не питаш...
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #18 -: Март 06, 2009, 11:42:35 am »
Там, където има истинска любов, ярост няма. Но за това се иска по-активна интелигентност, за да го осъзнаеш, не умението просто да излееш пороя от мисли в главата си. Човек не осъзнава, но обикновено, когато се опитва да каже на света какво мисли за него, обикновено просто говори за себе си. Аз разбрах повече неща за автора (макар че трябва да разпънем до скъсване смисъла на тази дума, за да я приложим за горното съчинение), отколкото за т.нар. езотерични писатели.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #19 -: Март 06, 2009, 11:49:00 am »
Там, където има истинска любов, ярост няма. Но за това се иска по-активна интелигентност, за да го осъзнаеш,

Айде пак.А аз си мислех, че донякъде съм успял да осъзная Ницше...По-активна интелигентност от неговата не съм срещал да си призная.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #20 -: Март 06, 2009, 12:05:25 pm »
... Сякаш болен и недоволен "филофос" пък е в състояние да изведе някого от заблужденията на живота...
« Последна редакция: Март 06, 2009, 12:06:13 pm от Mirotvorec »
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #21 -: Март 06, 2009, 15:11:25 pm »
Кой е учител: който само ти разправя за нещата, които не виждаш или който ти помага да прогледнеш? Интересно, че повечето хора искат да научат какво има около тях от разказите на другите. Има достатъчно книги показващи на хората как сами да прогледнат, но точно техните съвети остават неприложени, дори и от тези, които на думи ги подкрепят. Нормално предвид височината на летвата, сериозната промяна и трудностите, които трябва да си самоналожи човек.

Неактивен Una

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 229
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #22 -: Март 06, 2009, 17:51:45 pm »
Да, никой не е по-подготвен от теб самия и никой не знае по-добре как стоят нещата от теб самия. Но все ни се изтъква обратното. Или пък всеки иска "да спасява" някого или нещо (което не е нищо друго освен духовно самозадоволяване от страна на "спасяващия").
« Последна редакция: Март 06, 2009, 22:38:26 pm от Mirotvorec »

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #23 -: Март 06, 2009, 20:09:31 pm »
Гил, точно в това се състои основната разлика - твърдението че нещата не се познават и че не са проучени а на базата на много логически и исторически фактори аз заключавам че са  ;)
можеш ли да дадеш някакъв пример



Да ще ти дам пример как аз базирайки се на елементарна логика и исторически факти стигам до извода че при научните изследвания има много по-големи достижения от тези които ни се представят.
Тръгвам първо от това че "езотерични" или теории базирани на тайно знание има не от вчера - тоест "теориите" не са от сега.Те под една или друга форма са станали достояние на тези които управляват и имат властта и ресурсите в даден момент. Какво ги спира да ги пробват ? Мен и теб ни спира главно ресурси финанси и т.н. Тях какво ги спира ? Морал ? Такъв очевидно  нямат защото има избити милиони и милиони по най-различни поводи - военни, междуособици в самата държава и т.н. Лагери, изобщо престъпления срещу човешката личност в историята има предостатъчно за да се подложи на съмнение. В един момент тези същите които имат властта и имат различни многобройни теории които ако се осъществят на практика биха им донесли още по-голяма власт.Имат ресурса имат  хората които да жертват при опитите - какво ги спира да пробват - от всички опити (които очевидно ще са опасни и с жертви) полза няма как да не  е извлечена!

Искам да ти дам и друг пример как вече официално излиза информацията че учените знаят как да клонират човек но видите ли няма да го направят щото ги спира морала и закона. Пак се връщаме на историята - кое от всичко случило се досега може да ни накара да си мислим че те ще могат да правят нещо което им е от полза и няма да го направят ? Та това е моята логика просто не ми се струва логично изобщо развитието на цялата цивилизация по пътя който това става ако всичко не е дирижирано - това по естествен път по мое мнение е много малко вероятно и се отнася за всички области, които се сетиш.
Това се отнася и за космоса - ще имаш възможност да изследваш чужди планети което ще ти донесе уникална информация и предимство и няма да го направиш щото мислиш за здравето на космонавтите ? И това са същите хора които са избили милиони - Сталин от глад колко милиона умори в Украйна ? Та при положение че исторически зловещата "човешка" природа се е доказала а и в момента на базата на това което става всеки ден по света спокойно можем да заключим че нищо не се е променило ако не е и по-зле. Та какво ги спира да правят  неетични научни експерименти с цел власт и контрол - Отговора е нищо и следователно по мое мнение го и правят.
Не е  логично да чакат някой университет да се сети да направи проучване вместо да вземат нещата в свои ръце   ;)
« Последна редакция: Март 06, 2009, 20:18:34 pm от Alien »

Неактивен ThreeFaces

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 137
  • Omnia ab Uno
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #24 -: Март 07, 2009, 03:33:23 am »
ThreeFaces, не е ли по-добре да имаш критично мислене преди да подходиш към която и да е книга в областта. Така отрано ще можеш да избереш само качествени неща

То- критичното мислене, нито е вродено, нито е заразно.
То се придобива и ако ти, аз и много други тук (включително и автора на материала) имаме вече тази привилегия, то тя е в резултат на упорит труд и много четене.

Да разделяш книгите на качествени и некачествени е невъзможно. Литературата, като всяко изкуство е субективана, всеки жанр притежава своята чалга и всеки възприема матеря, която резонира с неговото ниво.

...но тук много по- интересно е настроението на пишещия, естетствено анонимен, защото не е много лесно да поставиш името си.

Много малко автори могат да си позволят подобна ярост, граничеща с отчаяние.
Една Ориана Фалачи може да пише на смъртния си одър с много злост и цинизъм съзирайки ислямизацията на Европа и превръщането и в Еврабия. Това е акт на страх и безсилие, осъзнаван и критикуван дори от самата нея.

Един Кърт Вонегът, велик ум, който в края на живота си се отрече от американското си гражданство и написа "Безотечественик", до последно не се подаде на яростта и успя да запази чувството си за хумор макар да заяви открито отвращението си от цивилизацията.

Разбирам, че автора на статията по- горе няма за цел да печели Пулицър, но чрез пускането й в този форум тя се счита за публикувана и съм длъжна да кажа: темата е добра, тезата е недоразвита, яростта и цинизмът идват в повече.

Ако някой не е готов да приеме критики нека не допуска литературния му онанизъм да излиза извън пределите на личния му дневник.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #25 -: Март 07, 2009, 08:56:53 am »
Темата според мен беше много по-проста и ставаше дума за чалгата в езотериката, а общоизвестната езотерична информация буквално изобилства от чалга.Какво се хванахте да оценявате автора на статията и как го е казал.Явно е емоционално,да.Това да не би да отрича пълните глупости, които МНОЗИНА автори на езотерична литература бълват повсеместно и които се просмукват от съзнанията на най-начинаещите и тепърва започващите да се информират?

Защо не започнем да говорим за глупостите в езотериката, вместо да разнищтваме безпочвени спорове на съвсем други философски и принципни въпроси, когато заглавието на темата е много конкретно!?


И аз смятам да започна с изреждането на нещата, за които се сещам в момента, които лично аз смятам за половинчата, не безполезна, а невярна и боклукчава информация...най-често плод на автори, които са превърнали писателството в изкарване на насъщния си.


Първо, това според мен са многобройните помагала, наръчници, препоръки, и прочие уроци, които в резюмето си ти казват, че е достатъчно само да вървиш стъпка по стъпка по медитациите и излизането от тялото / духовното просветление / засилването на пси-способностите ти е в кърпа вързано.

Това според мен НЕ Е така.Тези помагала може да служат като информация; като информация, стимулираща изводи; като информация, отключваща събития или водеща до равносметки и разкрития, но не и като формула за успех!
Защото ако даденото нещо не е част от събитията, които трябва да се състоят в инкарнацията ви - никой не може да каже ще станат ли или не.А ако даденото събитие е от онази група събития, които НЕ ТРЯБВА да се случват в дадената инкарнация, защото това не е полезно за целта на съответния Висш Аз, то това със сигурност няма да се случи, колкото и помагала да се изчетат и извървят. На това нещо авторите не обръщат внимание.Защо?
-ако целта на помагалото е пари - никой няма да вземе продукт с такова резюме
-ако целта на помагалото е да информира - с такова резюме ще си го купи само аудиторията, която вече е навътре и се е научила да отсява
-ако целта на помагалото е да насочи масовата мисъл към други, забравени посоки - супер, само че отново се изгражда общественото мнение, че щом авторът не го казва, значи такъв проблем няма.

Това е чалга ефект, защото вярата в принципа за информацията, която винаги достига до когото трябва, въпреки събитията, се погребва.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Спорт-Здраве3

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
  • ако четеш това,значи един сириусец те хапе по гъза
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #26 -: Март 07, 2009, 09:14:10 am »
Друго нещо, което според мен представлява глупост в сферата, това са безокнечните надъхвания, че човекът няма нужда от нищо друго, освен от...Бог.
Или вода.Или светлина.


Следните неща са много земни, много близки до нормалния разсъдък и информация и същевременно постоянно пренебрегвани като нещо невярно.А именно:
-че вселената е йерархална
-че вселената е дуалистична
(говоря конкретно за физическите измерения)

Тоест - ако това не е поставено като преживяване в съответната инкарнация (а 99,99% от случаите то НЕ Е), йерархията и дуалистичността не могат да бъдат превъзмогнати.Защо? Защото тъкмо това е една от основните цели на Играта - тъкмо това е главният й урок.

Човек винаги ще е зависим от нещо друго, защото се намира в йерархална структура.Човек винаги ще е на дадена страна и никога 100%тово безпристрастен (естествено че нюансите си ги има), защото се намира в дуалистична структура.


Това е едната част от конкретния проблем.Другата част отново са наръчника и помагалото, които ти казват как да станеш независим или зависим от много малко неща.Слънцегледане, други неща като гладуване, религия (която до сега има най-голям успех конкретно в това, и този факт би трябвало да говори нещо) и други методи.

Всиички тези методи са безсмислени по начина, по който са описани.Техният смисъл не е строго научният.Всички тези методи са крайно субективни и базирани напълно на принципа на автосугестията, автохипнозата и внушението - тоест себепрограмирането.

Тези методи представляват просто еднакви по същност ритуали, които имат за цел да накарат практикуващия за програмира съзнанието си в дадената посока - да не зависи от храна, от вода и прочие.Също така да се извиси духовно и тн.

И нямат нищо общо с твърдостта на една формула за съкратено умножение.
"Where am I" is the usual question... In this case "when" might be more apt.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #27 -: Март 08, 2009, 17:38:08 pm »
Да ще ти дам пример как аз базирайки се на елементарна логика и исторически факти стигам до извода че при научните изследвания има много по-големи достижения от тези които ни се представят.
Тръгвам първо от това че "езотерични" или теории базирани на тайно знание има не от вчера - тоест "теориите" не са от сега.
Щом сме хванали логиката
А = има езотерични теории,базирани на някакво тайно знание
Те под една или друга форма са станали достояние на тези които управляват и имат властта и ресурсите в даден момент.
Б - едикой си има достъп до тези теории.
следователно от А и Б следва С - най-вероятно са ги пробвали. Но това не означава нищо. Как ти влияе това на твоя живот? Аз в моя не виждам никакво влияние - правя каквото си зависи от мен и си получавм съответните резултати... а властта изобщо не идва от разни езотерични практики.

Какво ги спира да ги пробват ? Мен и теб ни спира главно ресурси финанси и т.н. Тях какво ги спира ? Морал ? Такъв очевидно  нямат защото има избити милиони и милиони по най-различни поводи - военни, междуособици в самата държава и т.н.
Лагери, изобщо престъпления срещу човешката личност в историята има предостатъчно за да се подложи на съмнение. В един момент тези същите които имат властта и имат различни многобройни теории които ако се осъществят на практика биха им донесли още по-голяма власт.Имат ресурса имат  хората които да жертват при опитите - какво ги спира да пробват - от всички опити (които очевидно ще са опасни и с жертви) полза няма как да не  е извлечена!
Но от горните неща не следва нито едно от тези. Откъде знаеш че нямаме ресурсите- все пак става дума за нещо "духовно". И много от войни междуособици и така нататък са процеси,които са прекалено мащабни за да бъдат контролирани, но дори да могат, това е въпрос на власт и практически действия а не на езотерични манипулации. Моралът какво общо има тука?
И нали техниките са тайни, откъде се знае че ще има жертви?
И напрактика каква власт повече, те така или иначе контролират всичко. След това повече власт просто не им трябва, защото е достигнала максимума си, очаква се че владеят целия свят.

Искам да ти дам и друг пример как вече официално излиза информацията че учените знаят как да клонират човек но видите ли няма да го направят щото ги спира морала и закона. Пак се връщаме на историята - кое от всичко случило се досега може да ни накара да си мислим че те ще могат да правят нещо което им е от полза и няма да го направят ? Та това е моята логика просто не ми се струва логично изобщо развитието на цялата цивилизация по пътя който това става ако всичко не е дирижирано - това по естествен път по мое мнение е много малко вероятно и се отнася за всички области, които се сетиш.
Те могат да го направят и знаят как да го направят. Има учени според които клонрането е против научния морал, а има и такива според които не е. Въпросът е субективен, но така или иначе няма отношение към темата за криенето на познание. И както виждаш всъщност пордължават да правят експерименти и си ги публикуват в съответните издания.

А за развитието на цивилизацията, много по-логично, особено с кратките си промени,внезапни събития и други подобни, е да се е развила сама, без чуждо дирижиране. Вземи например една френска революция. Каква полза е тя за контролиращите. Имат си крал, който има абсолютна власт, и който според всички мнения във форума е рептил. Обаче те понеже имат власт решават да катурнат техния човек,за да могат да сложат пак техен човек, и за целта трябва да подпалят цяла държава, при условие че цялото нещо може да стане много по-дискретно.Ей в това липсва всякаква логика.

Това се отнася и за космоса - ще имаш възможност да изследваш чужди планети което ще ти донесе уникална информация и предимство и няма да го направиш щото мислиш за здравето на космонавтите ? И това са същите хора които са избили милиони - Сталин от глад колко милиона умори в Украйна ? Та при положение че исторически зловещата "човешка" природа се е доказала а и в момента на базата на това което става всеки ден по света спокойно можем да заключим че нищо не се е променило ако не е и по-зле. Та какво ги спира да правят  неетични научни експерименти с цел власт и контрол - Отговора е нищо и следователно по мое мнение го и правят.
Не е  логично да чакат някой университет да се сети да направи проучване вместо да вземат нещата в свои ръце   ;)
Имаме ли възможност? Аз все още не съм видял такава. ИМа разни полу-конспиративни сайтове,в които има твърдения без никакви доказателства. Да правят неетични експерименти означава само да си усложнят работата. Много по-добре  е да си правят напълно нормални етични експерименти,които да си се публикуват по реда. По този начин впрягт най-малко ресурси, могат да се извадят същите изводи, и може да се постигне по широко включване и участие на учени, които после от своя страна пак да си публикуват всичко официално. По-малко ресурси и по-вискоа ефективност в крайна сметка. А така или иначе широката публика не се интересува от наука, не я разбира,и не и се мисли научно и логично. Тогава се появяват креационисти,врачки и т.н. които експлоатират незнанието на хората.
 И това е основният аргумент защо няма никой,който да дърпа конците на глобално ниво. Ако ти имаш неограничена власт ти ще се стремиш да я задържиш.  А най-ефективният начин да я задържиш,при условие,че вече  е неограничена е да осигуриш интелигентно и добре обучено общество, и да подсигуриш развитието му. Ефективен мениджмънт. След като е интелигентно и вижда че се грижиш за доброто му развитие то ще те подкрепи,а ти не само че няма да загубиш властта си, ами ще имаш и хора,които са лоялни.
 Това,че се всява хаос и страх, и то предимно регионално показва че в най-лошия случай има тук-там някой но той има повече от скромна власт над хората, а самите хора не искат повече. Естествено хората искат да са прости и да им е лесно и разни жадни за пари ненормалници експлоатират това,както и естественото любопитство на хората, създавайки по този начин само сензации. Не отричам че разни правителства крият разни неща, но едва ли е нещо от голям мащаб, а това че крият каквото и да е само потвърждава,че не управялват някакви всемогъщи и всевластни тъмни фигури,а обикновени смотлеци.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #28 -: Април 01, 2009, 03:14:24 am »
Не е ли странно, че навсякъде се говори за съзнанието от гледната точка на висшия аз? Ако няма висш аз, няма съзнание.Ако е колективна душа, няма съзнание.

Естествено трябва да си дадем сметка, че не е така.Но не е листранно, че навсякъде съществата, които взаимодестват с човека, са разглеждани като вредители и невредители? Невредителите постоянно са обсъждани като по-висши съзнания(по-възрастни), а вредителите, в зависимост по-силни ли са или са по-слаби от човека съответно като съзнателни(все пак нисши) и безсъзнателни?

Тва е най-малкото тъпо - ако някое същество е по-могъщо от човека и му вреди, значи има съзнание, но съзнанието му е по-нисшо.А ако му вреди, но е по-слабо от човека, няма съзнание! Матрица!


По-специално говоря за ОПовете.Това, че съзнанието им е колективно, не означава, че не трупат опит и не вървят свой път - това е факт, който произтича от това, че се намират в полигона на 3Д.

АКО пък не е колективно, то със сигурност имат съзнание, защото всеки камък за бога има съзнание.Да - не мърда много и преживяванията му са доста ограничени най-вероятно, но нали цялата идея е, че съзнанието се самоизучава? Значи все отнякъде трябва да се тръгне, макар и от камък.
(но нека най-добре не си вадим никакви изводи за посоката)

Така че това си е чист снобизъм - кое има и кое няма съзнание, кое е "просто портал", кое е "просто извънземно,но не баш просто, щото може да ми навреди".

Нали уж всичко е едно в крайна сметка, но за сега е на различни части?

Може би бездуховните неща не са баш бездуховни, а все още, на по-дълбоките нива, не са набъбнали до азове, за да осъществяват инкарнации, за да разполагат с наръч души(или с една душа уоевър) дето да са безсмъртни.

С други думи - всяка частица съзнание намира свои начини за развитие на различните полигони.И конкретно в 3Д, кой е казал, че хората или имат азове, или нямат съзнания??
И кой е казал, че само едновременни азове или само азове могат да използват човешки тела?

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Езотеричната чалга
« Отговор #29 -: Април 01, 2009, 13:24:23 pm »
Никой сериозен, който пише по темата, не разделя висшите нива на вредни и не-вредни, това не е поглед, който е креативен, защото нещо поставено на основата на страх, предпазливост и защита не може да израстне в светлината. наистина има замърсени нива на съзнание, но те са далеч от измерението на висшата същност (и спрете с този висш аз, self не е аз, а е съм-ност).
ОПтата имат интересна енергия за защита, която много прилича на начина, по който змиите хипнотизират жертвите си и ги карат да дойдат сами при тях или паяците омотават жертвите си и соковете, които пускат в тялото им, ги карат да се чувстват добре, докато се разлагат. недейте да оправдавате или да търсите смисъл в съществуването им. със сигурност има такъв, щом са в проявлението, но той е по-скоро да те бутат и да те ръфат, докато не решиш да осъзнаеш силата си и да решиш, че повече няма да позволяваш такива игри на сила и безсилие.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27