Автор Тема: Kаква е истинската природа на хипнозата?  (Прочетена 25637 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #30 -: Април 20, 2009, 12:07:12 pm »
Драги, аз не ти ги хваля, а подчертавам очевидната за запознатите разлика между психология и психиатрия. Но нека да не продължаваме темата в тази посока, тя е за хипнозата. Зная, че стриктно се придържаш към оффтопиците и имаш тенденцията да изказваш тежки мнения, които не водят до по-нататъшен диалог, но това е нещо, от което в след-дипломните си занимания по психология ще бъдеш излекуван. :)

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #31 -: Април 20, 2009, 19:04:40 pm »
Именно, и основата на по-предното ми мнение беше,че повечето от хората са податливи на хипноза,а не само 8%,и че въпросните психолози с практика са забравили неща от първи-втори курс.
А природата на шизофренията можем и в друга тема да я нищим.
Колкото до офтопиците - ако са интересни,склонен съм да ги подкрепя :)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #32 -: Април 20, 2009, 20:20:13 pm »
Повечето хора са податливи на хипноза, ако не осъзнават, че са хипнотизирани.

Ако им се каже, че сега ги хипнотизират, тогава са 8%.

Неактивен ShadowOfSun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #33 -: Април 20, 2009, 22:16:35 pm »
Така и така тук се нищи истинската природа на хипнозата и ми е интересно дали бихме могли невероятно нагло и безочливо да кажем, че медитацията и хипнозата имат еднаква природа?

 Дали пък медитацията не е просто опит на човек да се самохипнотизира, за да стигне до по-дълбоки пластове от себе си, откъдето да работи над това "себе си"? Знаем, че възможностите и на двете са меко казано впечатляващи, а дори и "безгранични"...  8)
« Последна редакция: Април 20, 2009, 22:17:32 pm от ShadowOfSun »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #34 -: Април 20, 2009, 22:45:23 pm »
Е нали и аз това казах по-горе!!!
« Последна редакция: Април 21, 2009, 17:37:26 pm от Mirotvorec »

Неактивен ShadowOfSun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #35 -: Април 20, 2009, 23:36:44 pm »
Прав си. Не ти бях чел мнението...  :---

Ееее, ок. А ти имаш ли опит с медитацията или с хипнозата? За да знаем горе-долу на каква база се крепи мнението ти.

Сега се сещам, че Робърт Монро говори за фокуси на съзнанието. Може хипнозата да е едно състояние, медитацията - друго, и двете да нямат никаква връзка помежду си.

 Нали знаеш, от голяма полза е по такива форуми като дойде някой човек в тях и каже "Аз съм правил това и това, случи се онова и онова". Реален опит... и после другите "се надъхват", както и ти си писал, така че опитът да се прехвърли и на тях, досущ като 100те маймуни. 
« Последна редакция: Април 21, 2009, 17:38:00 pm от Mirotvorec »

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #36 -: Април 21, 2009, 05:38:24 am »
Базата ми е сравнителна.Чел съм книги за медитация, психо-работа(долнопробни), кундалини и прочие, чел съм и книги за хипноза и манипулации на хората и също така съм чел друга нехудожествена литература за по-философски въпроси, които засягат темата за съзнанието...

...и на базата на това, което съм прочел и ми се струва че съм разбрал, ако трябва да сравнявам двете неща, ми изглежда като да са деривати едон от друго.

При промяна на магнитно поле получаваш електрическо поле.При промяна на електрическо поле получаваш магнитно поле.

Защо не и при промяна степента на медитация да получиш хипноза и при промяна степента на хипнозата да получиш медитация...

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #37 -: Април 21, 2009, 10:22:32 am »
При хипнозата будност на съзнанието липсва. Волята на хипнотизирания се замества от тази на хипнотизатора. Дори и автохипнозата е доста различна от хипнозата, а какво остава за медитацията. Освен това внушението и самовнушението също са различни неща от хипнозата и самохипнозата. Хипнотизираният просто изпълнява заповеди. Например в клипа по-горе се заповядва на жената да не вижда червения цвят и тя изпълнява. Не че не вижда червеното, но го игнорира в съзнанието си. Интересно ще е да се направи опит: да се постави червен параван без хипнотизирания да знае какво има зад него. Възможностите са две или хипнотизирания да блокира, или просто да си измисли това, което е зад паравана (което разбира се ще е доста различно от това, което действително е там). Хипнотизираният ще каже че вижда това, което си представя, че е зад паравана, но само ако си има някаква представа или тя е достатъчно ясно формулирана.

При внушението се повлиява на съзнанието на човека отсреща, без при това да се изземва контрола над съзнанието му. Например на човек му се представя определена идея, по начин да бъде възприета и одобрена. Изборът е манипулиран, възможностите за избор са погрешно изложени, но изборът си остава в човека на който се внушава нещо. Доста реклами и политици действат по този начин. Това не е хипноза.

За медитацията има тема, а и видовете медитация и степените са толкова много и различни, че едва ли може да се говори общо. Например при медитация човек може да направи опит да осъзнае отделността на Висшето си аз от мислите, чувствата и тялото си, т.е. да изолира съзнанието си от грубия обективен свят, което автоматично води до получаване на впечатления от по-висшите светове. При друга медитация медитиращият може да се концентрира върху даден въпрос (философски, научен или какъвто и да е) и да получи идеи, свързана с него, които водят до осветляването и разбирането му. Умът при всичко това участва само като регистратор на идеите. Съзнанието се превръща в нещо като фотографска лента, на която идеите се отпечатват. Тук самият човек напълно контролира случващото се.

Самовнушението е утвърждаването на някаква идея в собственото съзнание. Отработването на някакво действие или мисъл в съзнанието на човека, преди да бъде реализирана външно. Целта е тази мисъл да придобие сила и устойчивост, човек да привикне към нея, да добие известен автоматизъм. Например, ако си хирург и ти предстои сложна операция, можеш мислено да си представиш последователността на действията, да ги извършиш първо в съзнанието си; също така да си внуши спокойствие, оптимизъм (тук методите са най-различни).

Самохипнозата аз поне я разбирам като форма на въздействие върху себе си при което човек си внушава известни действия (най-вече психологични), които подсъзнателно ще извърши по време на сън или транс. Това е един вид самопрограмиране. Човек задава програма на подсъзнанието си, което започва да я изпълнява от момента в който съзнанието е приспано. Разликата със самовнушението е че едното се извършва в пълно съзнание, а другото – не.
« Последна редакция: Април 21, 2009, 10:26:47 am от Iris »

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #38 -: Април 21, 2009, 10:32:56 am »
Iris в голяма заблуда си.Хипнотизираният има собствена воля и не се превръща в зомби.Той си има съзнание и избира какво да приеме и какво-не.Хипнотизаторът само му помага да навлезе в алфа честота ,той е нещо като спасителен пояс за хипнотизирания.Виж линка преди няколко поста и много ще научиш за хипнозата. ;)
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен ShadowOfSun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 31
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #39 -: Април 21, 2009, 13:10:43 pm »
Базата ми е сравнителна.Чел съм книги за медитация, психо-работа(долнопробни), кундалини и прочие, чел съм и книги за хипноза и манипулации на хората и също така съм чел друга нехудожествена литература за по-философски въпроси, които засягат темата за съзнанието...

...и на базата на това, което съм прочел и ми се струва че съм разбрал, ако трябва да сравнявам двете неща, ми изглежда като да са деривати едон от друго.

При промяна на магнитно поле получаваш електрическо поле.При промяна на електрическо поле получаваш магнитно поле.

Защо не и при промяна степента на медитация да получиш хипноза и при промяна степента на хипнозата да получиш медитация...

Именно това имах предвид, Спорт-Здраве. Сигурен съм, че ти, както и много други хора, са чели доста и за двете състояния, но доколко правилни ще са мненията ни, формирани на базата "интелектуално знание", е съвсем различен въпрос. Хубаво е да го има, разбира се, но сякаш е по-рядко срещано в комбинация с реалната опитност. Обикновено тя отсъства.

Ние си имаме теория, но тя е полезна само когато бъде обвързана с практиката. Ако по даден въпрос имаме само теория в себе си, но никаква практика, тогава опитът ни остава незавършен и никога не знаем дали изведените заключения са правилни. Понякога теорията се създава първа и чак след време пристъпваме към практиката, която да я докаже. Друг път пък определена практика, която откриваме, се нуждае от теория, която да я обясни, за да е умът ни спокоен, че всичко е наред и няма "магически врели-некипели".

Та, зададох си въпроса, защото знам, че във форума има хора със сериозна практика в медитацията и ми беше интересно и те да споделят мнението си.  :) Пък ние теоритично много добре ги разбираме нещата.  ;)

Например в клипа по-горе се заповядва на жената да не вижда червения цвят и тя изпълнява. Не че не вижда червеното, но го игнорира в съзнанието си. Интересно ще е да се направи опит: да се постави червен параван без хипнотизирания да знае какво има зад него. Възможностите са две или хипнотизирания да блокира, или просто да си измисли това, което е зад паравана (което разбира се ще е доста различно от това, което действително е там). Хипнотизираният ще каже че вижда това, което си представя, че е зад паравана, но само ако си има някаква представа или тя е достатъчно ясно формулирана.

Не, ей сега прелиствах "Холографската вселена", за да намеря точния цитат, но не успях да открия главата за хипнозата. Iris, такъв експеримент вече е правен и човекът спокойно "познава" какъв е скрития предмет. Само че в книгата историята е следната.

А намерих го! Цитираме точно случката.

Един възможен отговор е, че нашите възприятия на света не могат да се основават единствено на информацията, която получаваме от петте си сетива. Колкото и фантастично може би да звучи, един много добър случай може да допринесе за подобен възглед. Преди да обясня, бих искал да разкажа за една случка, на която бях очевидец в средата на 70те години на 20ти век. Баща ми нае професионален хипнотизатор да забавлява група приятели у дома му и ме покани да присъствам на събитието. След като бързо определи кой от присъстващите доколко се поддава на хипноза, хипнотизаторът избра един приятел на баща ми на име Том като негов подопитен. Това беше първият път, когато Том срещаше хипнотизатор.
    Том се оказа много добър подопитен и за няколко секунди хипнотизаторът го потопи в дълбок транс. След това той продължи с обичайните номера, изпълнявани от сценичните хипнотизатори. Убеди Том, че в стаята има жираф и Том го зяпаше изумено. После му каза, че един картоф е ябълка и Том я изяде с удоволствие. Но гвоздеят на програмата беше, когато той каза на Том, че щом излезе от транс, то дъщеря му, тийнейджърката Лора, ще бъде напълно невидима за него. После, като накара Лора да застане точно срещу стола, на който седеше Том, хипнотизаторът го събуди и го попита дали може да я види.
    Том се огледа из стаята и изглеждаше, че погледът му минава право през неговата кикотеща се дъщеря. "Не" - отвърна той. Хипнотизаторът го попита дали е сигурен в това и още веднъж, макар Лора все по-силно да се кикотеше, той отговори, че не я вижда. След това хипнотизаторът застана зад Лора, така че беше скрит от погледа на Том, и извади нещо от джоба си. Той държеше предмета грижливо скрит, така че никой в стаята не можеше да го види и го притискаше към талията на Лора. После помоли Том да разпознае предмета. Том се наклони напред, като че ли гледаше направо през стомаха на Лора, и каза, че това е часовник. Хипнотизаторът кимна и попита дали Том може да прочете надписа върху часовника. Том присви очи, като че ли се мъчеше да разчете написаното, и издекламира името на притежателя на часовника (Който се оказа човек, когото никой от присъстващите не познаваше) и надписа. След това хипнотизаторът ни показа, че предметът действително е часовник и обиколи цялата стая, така че всеки да може да види, че Том е прочел гравирания надпис правилно.
    Когато говорих с Том след случая, той ми каза, че дъщеря му е била абсолютно невидима ( или прозрачна - бел. ShadowOfSun) за него. Всичко, което той виждал, бил хипнотизаторът, който стоял и държал в шепата си един часовник. Ако хипнотизаторът си беше отишъл, без да му разкаже за случилото се, той никога нямало да узнае, че не е възприемал нормалната консенсусна реалност.


                                    "Холографската Вселена", Майкъл Толбот ( 220 -221 стр.)

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #40 -: Април 21, 2009, 13:23:14 pm »
Виж Шадоу, хипнозата има много измерения, както енергийни, така и такива, свързани само с мозъка. Помня на една голяма среща с хора от друг форум, как аз и още един приятел "накархме" единия от модераторите да не ни вижда, стояхме пред него, той не видя, че сме дошли, казахме няколко реплики на друг човек, пак никаква реакция, аз му щракнах с пръсти пред лицето, пак нищо. Чак когато освободихме сетивата му, се сепна като ни видя. Хипноза, нещо друго? Влиянието винаги е комбинирано, никога не е само един трик, а много заедно. Не сме го приспивали и не сме му говорили нищо, мислите, както всеки с достатъчно медитативна практика знае, са веществени, материални от гледна точка на по-фините нива и могат да се управляват. Реалността на хората е изцяло изградена от мисли, който може да управлява мислите, управлява и хората.

Трикът да не можеш да бъдеш "хипнотизиран", а тук в темата имаше много мнения за това какво е хипноза, е да бъдеш съзнателен. Тогава дори някой майстор в НЛП няма да може да вкара нищо в теб, нито някоя реклама, нито медиите. Съзнателност във всеки момент.

В предишните ми мнения, както винаги, не си бях направил труда да изчета темата от началото и реших, че пишете само за медицинската хипноза или това, което дават в Хипнотизираторът, затова казах, че само 7-8% от хората се подават на това. Но истината е, че хората вече са хипнотизирани, имат своите бутони и който знае как да ги натиска, получава и желаната реакция от хората. Всеки от масата вече е до толкова обусловен и програмиран, че се иска много сериозно вглеждане и голяма честност, за да започне пътя по възстановяване на съзнателността си.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #41 -: Април 21, 2009, 15:42:18 pm »
Между медицинската и спонтанната всекидневна хипноза ато състояние няма разлика. Разликата е в начина на предизвикване. И при условие,че е състояние присъщо на всеки, то всеки е податлив и на "медицинска" хипноза. Въпрос на подход към човека е.
 Интересно е как може да стане номера с пълната съзнателност. Все пак като хора имаме склонност да насочваме вниманието си нанякъде, да се фокусираме върху нещо...и да пренебрегваме други неща,докато трае фокуса.

Ирис, хипнотизираният не е безволеви робот, дори може сам когато поиска да излезне от състоянието, последните изследвания всъщност показват че не е форма на спане,а на много силно фокусирано внимание.
 Медитацията в някой случаи е аналогична - например мантра медитацията, или когато се фокусираш върху дишането си. Крайната цел на медитацията обаче е изпразнен ум, без фокус върху нищо.
  Хипнозата Е в пълно съзнание.
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен WhiteRider

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 521
  • *terrafim*
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #42 -: Април 21, 2009, 15:48:26 pm »
Изпразнен ум означава такъв, свободен от васани (обуславяния), ум, който не е в миналото или бъдещето или на някое по-приятно "място", различно от тук и сега.
Мантрите могат да дадат и повече съзнателност, могат и да те успят и да стигнеш до състояние на хипнотичен сън. Както и дишането. Но могат да ти дадат и много остър фокус и способност за еднопосочен ум (съзнателен такъв). Хубаво е да не се бъркат наглед еднакви неща от психологията и източната философия, защото зад термините има различен смисъл. Ако вземем за пример Буда, цялото му учение е под уговорката, че спазва съществуващите тогава езикови конвенции. Иначе става миш-маш и само си мислим, че мислим правилно :)

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #43 -: Април 21, 2009, 16:39:58 pm »
Ирис, хипнотизираният не е безволеви робот, дори може сам когато поиска да излезне от състоянието, последните изследвания всъщност показват че не е форма на спане,а на много силно фокусирано внимание.
Не, наясно съм, че хипнотизираният има воля, но не я проявява. Може да я прояви при известни обстоятелства, когато съществуват сериозни вътрешни прегради за изпълнение на поставената задача от хипнотизатора. Но дори и в тези случаи волята се проявява единствено като излизане от състоянието на хипноза. Да оставим спането и будното състояние. Съзнанието може да е будно и когато физическото тяло спи. Това няма как да се регистрира с медицинска апаратура. При хипноза нервната система и сетивата може да са с изострена чувствителност, но нищо от това, което се регистрира да не се отпечатва върху съзнанието. По време на хипнозата съзнанието просто е отделено от физическото тяло. Тука може да се направи връзка между съзнанието и паметта. Хипнотизираните доколкото знам нямат спомен за случващото се по време на хипнозата. Колкото по-силно бива привлечено вниманието към нещо, толкава по-ярък спомен в съзнанието оставя.

Неактивен Iris

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 922
Re:Kаква е истинската природа на хипнозата?
« Отговор #44 -: Април 21, 2009, 17:26:07 pm »

Не, ей сега прелиствах "Холографската вселена", за да намеря точния цитат, но не успях да открия главата за хипнозата. Iris, такъв експеримент вече е правен и човекът спокойно "познава" какъв е скрития предмет. Само че в книгата историята е следната.

А намерих го! Цитираме точно случката.

Един възможен отговор е, че нашите възприятия на света не могат да се основават единствено на информацията, която получаваме от петте си сетива. Колкото и фантастично може би да звучи, един много добър случай може да допринесе за подобен възглед. Преди да обясня, бих искал да разкажа за една случка, на която бях очевидец в средата на 70те години на 20ти век. Баща ми нае професионален хипнотизатор да забавлява група приятели у дома му и ме покани да присъствам на събитието. След като бързо определи кой от присъстващите доколко се поддава на хипноза, хипнотизаторът избра един приятел на баща ми на име Том като негов подопитен. Това беше първият път, когато Том срещаше хипнотизатор.
    Том се оказа много добър подопитен и за няколко секунди хипнотизаторът го потопи в дълбок транс. След това той продължи с обичайните номера, изпълнявани от сценичните хипнотизатори. Убеди Том, че в стаята има жираф и Том го зяпаше изумено. После му каза, че един картоф е ябълка и Том я изяде с удоволствие. Но гвоздеят на програмата беше, когато той каза на Том, че щом излезе от транс, то дъщеря му, тийнейджърката Лора, ще бъде напълно невидима за него. После, като накара Лора да застане точно срещу стола, на който седеше Том, хипнотизаторът го събуди и го попита дали може да я види.
    Том се огледа из стаята и изглеждаше, че погледът му минава право през неговата кикотеща се дъщеря. "Не" - отвърна той. Хипнотизаторът го попита дали е сигурен в това и още веднъж, макар Лора все по-силно да се кикотеше, той отговори, че не я вижда. След това хипнотизаторът застана зад Лора, така че беше скрит от погледа на Том, и извади нещо от джоба си. Той държеше предмета грижливо скрит, така че никой в стаята не можеше да го види и го притискаше към талията на Лора. После помоли Том да разпознае предмета. Том се наклони напред, като че ли гледаше направо през стомаха на Лора, и каза, че това е часовник. Хипнотизаторът кимна и попита дали Том може да прочете надписа върху часовника. Том присви очи, като че ли се мъчеше да разчете написаното, и издекламира името на притежателя на часовника (Който се оказа човек, когото никой от присъстващите не познаваше) и надписа. След това хипнотизаторът ни показа, че предметът действително е часовник и обиколи цялата стая, така че всеки да може да види, че Том е прочел гравирания надпис правилно.
    Когато говорих с Том след случая, той ми каза, че дъщеря му е била абсолютно невидима ( или прозрачна - бел. ShadowOfSun) за него. Всичко, което той виждал, бил хипнотизаторът, който стоял и държал в шепата си един часовник. Ако хипнотизаторът си беше отишъл, без да му разкаже за случилото се, той никога нямало да узнае, че не е възприемал нормалната консенсусна реалност.


                                    "Холографската Вселена", Майкъл Толбот ( 220 -221 стр.)
Добре де, възможността да се вижда зад плътни предмети си е налице, без значение дали човек е под хипноза или не. Историята ясно подкрепя такава възможност, но остава въпросът дали това е правило или изключение.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27