Автор Тема: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло  (Прочетена 14312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
actualno.com

Един милион и половина българи страдат от затлъстяване. Съотношението на затлъстелите жени и мъже е 3 към 2. България е на пето място в Европа по брой пациенти с наднормено тегло.

Младежите на възраст между 11 и 18 години са на шесто място по затлъстяване сред връстниците си от останалите европейски държави. Това сочат данните от подробно изследване в страната ни, което бе оповестено в София.

Поради неправилното хранене броят на хората с наднормено тегло в света ще се увеличава непрекъснато. Според специалистите обездвижването и психосоциалният стрес са сред основните причини, които водят до наднорменото тегло.

Лекарите препоръчват всеки ден 60 минути ходене пеша, за да се избегнат нежеланите килограми.

Дъвиан

  • Гост
Богатите са по-стройни
« Отговор #1 -: Август 28, 2006, 16:35:01 pm »
AFIS - Агенция за социални и политически изследвания, икономически и пазарни проучвания, наблюдения и анализи:

БОГАТИТЕ СА ПО-СТРОЙНИ

19-21 юли 2006 година
1000 интервюта - София, областни центрове, малки градове и села


Както всяка година, темата за хубава фигура се радва на широк обществен интерес, особено в летните месеци. Медиите предлагат изобилие от съвети и предложение за сваляне на сантиметри от талията. Истината е, че много хора са генетично предразположени към пълнеене и полагат неимоверни усилия да свалят излишните килограми с помощта на всевъзможни диети. Режимът на хранене обаче, трябва да е добре балансиран, тъй като организмът възприема глада като стрес и започва да натрупва запаси от мазнини, дори от най-леките продукти.
За 30.6% от българите придържането към някаква диета е с лечебна цел, за 31.1% – с естетическа, за 28.8% – с цел поддържане на добра физическа форма, а за 5.8% причината е финансова.
Напоследък терминът "здравословното хранене" е придобил елитарно значение. Предлага се разнообразна литература по темата, има специализирани ресторанти, на опаковките на повечето хранителни стоки са посочени техните енергийни стойности. Това от своя страна спомага за по-голямата информираност на масовия клиент. Термини като въглехидрати, протеини, килокалории, хранителен режим и прочие се радват на висока популярност.
Българинът обича да похапва. Това сочат данните от проведеното проучване. 34% от запитаните смятат, че страдат от форма на затлъстяване. 60% от българите считат, че теглото им е нормално, но в действителност 38.6% от тях са с наднормени килограми.
Основна грешка е, че хората ядат по-малко, но неправилно. Като следствие провалът в борбата с излишното тегло увеличава желанието да се поддържат диетите, което е за сметка на физическата активност. 76.2% от българите все още са склонни да се доверят на поредната диета и независимо, че най-добрият начин за постигане на идеална фигура още от древни времена е бил спортът, 61.8% от анкетираните не са склонни да използват този начин за регулиране на теглото си. При желание да стопят сантиметрите в ханша 52.4% от хората намаляват въглехидратите, а 71.1% ограничават храните с високо съдържание на мазнини.
Повечето българи предпочитат в летните дни да похапват предимно плодове и зеленчуци, а суровоядствово е предпочетено от 9.8% от анкетираните. Разделното хранене и лунната диета са със съответно 29.9% и 2% разпространени сред българските граждани.
Специалистите са определили количеството калории, които трябва да присъстват в нашето дневно меню по следния начин: 2200 ккал за жените и 3000 ккал за мъжете.
Критерий за определяне теглото на човек е и Индексът на телесна маса (ИТМ), който се определя, като се раздели ръстът на човек в метри на квадрат на теглото в килограми. За нормален се счита индекс между 18.5 и 24.9. По-високите стойности са признак за затлъстяване. Учени са доказали, че при жените, чието тегло се е увеличило в периода на менопаузата (в сравнение с теглото им на 18 г.), се повишава рискът от рак на млечната жлеза. Хората с наднормено тегло са по-склонни към депресивни състояния, защото пълнотата е свързана с чувство за потиснатост и рязка смяна на настроенията.
Данните от проучването сочат, че хората в малките градове и селата са със завишен индекс, а в столицата и големите градове са повечето хора с ниско тегло и тези, страдащи от анорексия. У нас по-закръглени са мъжете от жените. При представителките на нежния пол са високи стойностите на ниско тегло и анорексия.
Анорексията е доста често срещано явление през последните години в България, особено сред младите момичета. Общото схващане е, че анорексията започва с диета и желание да се регулира теглото, като по-късно диетата се превръща в ежедневие. Всъщност развиването на анорексична симптоматика няма нищо общо в своята същност с диетите, а е психично заболяване.
Най-висок процент недохранени са между 18 и 29 години. 8.1% от гимназистите и 13% от полувисшистите страдат от ниско тегло. Хората със средно специално, средно гимназиално и основно образование в по-голяма степен са с висок ИТМ.
С нормално телосложение са мъжете и жените до 40г.; по-възрастните са в по-голяма степен с наднормено тегло. Според американски учени хората на преклонна възраст с повечко килограми имат шансове да живеят по-дълго, отколкото техните връстници с ниско тегло.
50.8% от българите с доходи до 200 лв. са със завишен ИТМ. Най-висок процент недохранени има при хората с доходи до 300 лв. И дали поради възможност за избор на качествени хранителни продукти или за спортуване, тези, които получават над 400 лв. месечна заплата, се радват на добра фигура.

Графики и диаграми

Неактивен sunflower

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 207
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #2 -: Август 29, 2006, 14:07:50 pm »
Учени съветват: Ако искате повече пари, пораснете! :P


Според ново изследване високите хора са по-умни и печелят по-добре от ниските си колеги
28.08.2006
Учените отдавна ни убеждават, че високите хора печелят повече пари от ниските си колеги, но излиза, че не само дискриминацията е в основата на тази социалната несправедливост. Според ново изследване високите са просто по-умни.

Още от тригодишни - преди възпитанието и образованието да са си казали думата, и през цялото детство, по-високите деца се справят значително по-добре с когнитивните тестове, пишат в доклада си Анне Кейс и Кристина Паксън от университета "Принстън" в САЩ.

Откритията им се базират главно на две британски изследвания на деца, родени съответно през 1958 и 1970 г., чието развитие се проследява до зряла възраст, както и на американски труд върху височината и избора на професия.

Предишни изследвания сочат ниското самочувствие, по-доброто здраве на високите хора и социалната дискриминация като "виновниците" за

по-ниските доходи на ниските хора

Кейс и Паксън обаче смятат, че предимството на високия ръст в професионалната сфера е много повече от въпрос на външност.

Като възрастни високите хора по-успешно се ориентират към добре платени позиции, където се изискват сериозни умения за смятане и общуване, както и по-голям интелект като цяло.

И за мъжете, и за жените в САЩ и Великобритания разлика в ръста от около 10 см се равнява на средно 10% по-висока заплата.

Според учените обаче разликите в постиженията при хората с различен ръст се проявяват

много преди те да влязат в света на бизнеса

Родителските грижи и времето между раждането и 3-годишна възраст са критичен период, в който се определят бъдещите когнитивни способности и височината.

Скоростта на растежа е по-голяма през това време, отколкото през всеки друг период в живота на човек, а хранителните нужди са най-големи, обясняват специалистите.

Трудът им потвърждава предишни изследвания, според които ранното хранене е важна предпоставка за силен интелект и висок ръст.

Тъй като изследването засяга само населението в САЩ и Великобритания обаче, не е ясно дали заключенията му са приложими и в други части на света, предупреждава Кейс.

Колко високи са самите изследователки? И двете са над средния за американките ръст - 163 см.


Превод: Антония Апостолова 
 
 ;) ;) ;) ;) ;)
 
"В изпълнение волята на Бога е силата на човешката душа."                                           

Дъвиан

  • Гост
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #3 -: Август 29, 2006, 18:51:41 pm »
Много ясно, че високите са по-умни - имат повече костен мозък. :P :P :P

Шегувам се, разбира се. Всички хора са умни. :)

Oberon

  • Гост
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #4 -: Август 29, 2006, 19:42:24 pm »
Алиен, а кой ти каза че страдат? Според стандартите и аз съм с наднормено тегло, макар и с няколко кила над нормата. Маниги тия статистки, ако знаеш кви лелки бачкат в НСИ....

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #5 -: Август 29, 2006, 20:50:17 pm »
Алиен, а кой ти каза че страдат? Според стандартите и аз съм с наднормено тегло, макар и с няколко кила над нормата. Маниги тия статистки, ако знаеш кви лелки бачкат в НСИ....

Абе страда ти бюджета  - даваш повече за манджа   :P :P

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #6 -: Август 29, 2006, 20:59:11 pm »
... и хляб  :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Отг: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #7 -: Август 30, 2006, 02:12:33 am »
Йес, благодаря на мама и тате, че ме създадоха висок :) . И тези изводи, които ги правят въз основа на тестовете не са много правилни. Има много хора, които незавършили начално училище са огромни капацитети. Така, че тези тестове не са критерий за мен.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Дъвиан

  • Гост
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #8 -: Октомври 16, 2006, 20:59:44 pm »
Настигаме американците: Всеки пети ученик у нас с наднормено тегло

На второ място сме в света по затлъстяване и свръхтегло сред децата, констатират специалистите
16.10.2006, www.netinfo.bg

Всеки пети български ученик е с наднормено тегло, каза доц. Стефка Петрова, национален консултант по хранене.

Страната ни е на второ място в света по затлъстяване и свръхтегло сред децата. Водещи в тази класация са САЩ, уточни доц. Петрова. Сред възрастните процентът е 50-70%, допълни тя. По думите й от този проблем страдат бедните хора поради консумацията на нездравословни храни и високите цени на плодовете и зеленчуците. Силно занижената физическа активност заради липса на условия за спорт също е фактор. При жените на възраст 18-30 години с поднормено тегло са 17%, а при младите момичета под 18-годишна възраст - 8%. Не повече от веднъж седмично децата в училище трябва да се хранят с тестена закуска, допълни доц. Петрова.

Какво правят тези деца бе?? Отвратително!

Eon

  • Гост
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #9 -: Октомври 16, 2006, 21:00:33 pm »

Какво правят тези деца бе?? Отвратително!

Плюскат!

Дъвиан

  • Гост
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #10 -: Октомври 16, 2006, 21:41:18 pm »
Защо? >:(

:)

Eon

  • Гост
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #11 -: Октомври 16, 2006, 21:42:11 pm »
Ми как защо? Защото са гладни.

Дъвиан

  • Гост
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #12 -: Октомври 16, 2006, 21:50:41 pm »
Абе и аз съм гладен, ама не се тъпча така, че да съм дебел като свинче. Трябва малко норма, спорт - говорим за деца! Аз като бях малък по цял ден тичах на футболното игрище в квартала, а не стоях пред компютъра да играя на игрички и да затъпявам. Колко книги съм изчел като малък - приказки, приключенски, криминални, поезия, романи, а сега съвременните деца четат ли въобще, образоват ли се, имат ли въобще морал, етика, културно поведение. Къде са родителите? Къде са учителите? Къде е самосъзнанието? Къде е обществото? Къде е държавата? Къде сме НИЕ?!!!
« Последна редакция: Октомври 16, 2006, 23:24:07 pm от Дъвиан »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #13 -: Октомври 16, 2006, 23:59:12 pm »
Тва е супер невярно, просто се огледайте около вас.
Много малко хора са с наднормено тегло.
Тва ми звучи като успокоение за затлъстелите хамериканци и "европейци" ;)

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: В България има 1.5 млн. хора с наднормено тегло
« Отговор #14 -: Октомври 17, 2006, 03:13:47 am »
Абе и аз съм гладен, ама не се тъпча така, че да съм дебел като свинче. Трябва малко норма, спорт - говорим за деца! Аз като бях малък по цял ден тичах на футболното игрище в квартала, а не стоях пред компютъра да играя на игрички и да затъпявам. Колко книги съм изчел като малък - приказки, приключенски, криминални, поезия, романи, а сега съвременните деца четат ли въобще, образоват ли се, имат ли въобще морал, етика, културно поведение. Къде са родителите? Къде са учителите? Къде е самосъзнанието? Къде е обществото? Къде е държавата? Къде сме НИЕ?!!!

Вече до определена възраст, тичат да играят, като ударят 10 - 11 и почват да ги вълнуват други теми, като: "На кой телефон, ще се чува най - добре новата песен на Шакира? Къде мога да си намеря от онези готините джапанки?..." И съвременната реалност ги помита, озлобява и убива детското в тях. По селата все още се намират читави хлапета. Аз дори сега бих излязъл да поритам, ако имаше с кого (кой ли ще се навие в 03:08? :) ) Това е съвременната реалност. Лошото е, че съм забелязъл и една друга тенденция. С нарастването на затлъстелите се увеличава и тъпотията.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27