Учени от НАСА свързват атмосферни смущения с предстоящи земетресения
Специалисти от НАСА смятат, че са на път да създадат технология за предсказване на земетресения. По-точно те са открили, че има тясна връзка между електрически смущения на ръба на земната атмосфера и предстоящи земетресения, предаде Би Би Си.
Точно такъв сигнал е бил забелязан в дните преди катастрофалното земетресение в Китай. Американските учени съвместно с експерти от Великобритания изследват възможностите да се създаде космическа система за ранно предупреждаване за земетресения.
Тя вероятно ще използва изкуствен спътник. Физикът и експерт по модерни аерокосмически материали и устройства от изследователския център на НАСА "Еймс" в Калифорния Минору Фройнд вярва, че учените ще могат да установят ясна корелация между някои земетресения и някои сигнали, предхождащи земетресение.
Англо-американският екип вече подготвя поредица експерименти, за да провери теорията си. В редица случаи изкуствени спътници са улавяли смущения в йоносферата на височина 100-600 км над райони, в които по-късно е имало земетресения.
Едно от най-значимите смущения е колебание в плътността на електроните и други наелектризирани частици в йоносферата. В едно изследване тайвански учени са анализирали над 100 земетресения с магнитуд 5 или повече, станали в Тайван за няколко десетки години.
Установено е било, че забележими електрически смущения в йоносферата са предхождали почти всички земетресения на дълбочина около 35 км. Преди земетресението на 12 май в Китай, чиято степен бе 7,8, учените са забелязали "силен" сигнал в йоносферата над района на земетресението.
Минору Фройнд и баща му Фридеман Фройнд, който също работи в центъра "Еймс", са създали научната теория за прекурсорите на земетресенията.
Според нея когато скалите се притискат при движението на тектоничните плочи, те действат като акумулаторни батерии и произвеждат ток. Двамата Фройнд свързват електрическите изменения в скалите с електрическите смущения в йоносферата.