Автор Тема: Цените на храните и горивата в Европа растат неудържимо  (Прочетена 4379 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
     


       Това предизвиква пробиви на семейните бюджети и безредици и разклаща основите на правителства, пише британският в. "Телеграф"
31.05.2008

В цяла Европа цените на хранителните стоки и горивата растат неудържимо, пише днес британския вестник "Телеграф", цитиран от БТА. Това предизвиква пробиви на семейните бюджети и безредици и разклаща основите на правителства.

Във Франция дори президентът Саркози бе изумен от цените на стоките в супермаркет от веригата "Рунги". Англичаните, които зареждат колите си с бензин или дизел, с всеки изминал ден плащат повече и повече. И не само те - объркването и негодуванието от високите цени се ширят в цяла Европа, посочва вестникът.

В България протестират шофьорите на камиони и автобуси. Италианските рибари също спряха работа. Камиони блокираха петролни рафинерии в цяла Франция. Дори белгийските рибари, които досега никой не вярваше, че могат да бъдат и политически активни, се канят да се съберат в Брюксел.

Френските рибари, които по принцип никога не са доволни от цените на горивата, блокираха Шербур, като по примера на наполеоновата армия
опънаха скрити под водата въжета на входа на пристанището. От тази акция пострадаха главно десетки англичани, чиито яхти останаха блокирани в пристанището на Шербур.

Според проучване на френското министерство на финансите, цените на хранителните стоки в страната са се увеличили с 18% за последните два месеца.

"Защо да продавам франзелата по едно евро, след като ще я купят и за евро и двайсет цента", цитира вестникът риторичния въпрос на френски хлебар. По силата на тази логика цените без съмнение ще продължат да растат.

В Германия единствено месото е поскъпнало със средния размер на инфлацията. При повечето хранителни стоки поскъпването е между 10 и 20%.

Най-голямо е увеличението на цените на хранителните стоки в Испания. За една година брашното и млякото например са поскъпнали между 23 и 40%. А инфлацията в страната надхвърли 4%, което е най-високата стойност поне от десет години.

Високите цени на храните и горивата и упадъкът на пазара на имоти в Испания доведоха до застой на испанската икономика, която в момента е с най-нисък растеж през последните 13 години.

Политиците в цяла Европа усещат натиска от внезапно разразилата се икономическа нестабилност, която прилича в много отношения на събитията от 70-те години на миналия век.

Още следващата седмица ООН свиква извънредно заседание в Рим по проблемите на цените на храните. А през юли същата тема, наред с непрекъснато поскъпващия петрол, ще е в центъра на вниманието на страните от Голямата осморка, които се събират в Япония за годишната си среща.

Причините за създалото се положение обаче не са съсредоточени в една или друга страна - те са глобални и сложно преплетени, посочва "Телеграф".

Петролните кризи от 1973 г. и 1979 г., които предизвикаха хаос в западните икономики и помогнаха Великобритания да се превърне в "болния човек от
Европа", имаха много прости корени - големите доставчици на петрол в Близкия изток затвориха кранчето.

Първо, Саудитска Арабия оглави през 1973 г. петролното ембарго, с което искаше да накаже Запада заради подкрепата на САЩ за Израел във войната в деня на Йом Кипур (през октомври същата година). Шест години по-късно ислямската революция в Иран хвърли огромен гаечен ключ в зъбните колела на световната икономика, подчертава вестникът.

Този път няма проблем с доставките. Всички износители на петрол в Близкия изток, в това число и Иран, изпомпват своя петрол с максимални темпове и го продават на Запада максимално бързо. И заради високите цени печелят стотици милиарди долари.

В същото време търсенето нараства изключително бързо. Китай и Индия, в които живее една трета от населението на земята, променят глобалния икономически пейзаж. Икономиките и на двете страни се развиват изключително бързо - с 8 до 10% годишно увеличение на брутния им вътрешен продукт.

Но нито една от двете гигантски страни не притежава петролни запаси. И двете страни купуват толкова петрол, колкото могат да намерят на пазара - и плащат колкото им поискат.

При храните причините са сходни. Според Пол Робъртс, автор на книгата "Свършекът на храната", светът навлиза "в окото на буря от природни и политически бедствия" - суша в Австралия, лоша реколта в Канада и прекалено агресивна политика на САЩ и Европейския съюз в сферата на биогоривата.

Всичко това удари по световните запаси от храни. В САЩ тази година ще бъдат събрани над 100 милиона тона царевица с единствената цел да се пълнят резервоарите на автомобилите, след като зърната бъдат превърнати в етанол.

В целия свят близо пет на сто от зърнените храни в момента се използват за колите, а не за хората.

Но и при храните това не е толкова тежък проблем: както и при петрола, проблемът е в рязкото увеличение на търсенето. Появата на милиони заможни китайски и индийски потребители е решаващият фактор.

В Китай и Индия днес се купува почти толкова месо, колкото в целия останал свят. В Китай 200 милиона тона зърно се използват единствено за изхранване на животни, отглеждани с цел да се задоволи гладът за месо.

В крайна сметка се получава, че през последните три години светът е произвел по-малко храни, отколкото е изял. Стратегическите запаси постоянно изтъняват.

Всичко това означава, че храните и горивата ще си останат скъпи, освен ако китайците изведнъж не обеднеят драстично. Но за да стане това е необходима световна икономическа катастрофа, която ще има много по-сериозни последствия от днешната криза с цените.

Единственият изход е да се произвеждат повече храни. Но за да се постигне това, са необходими земеделски машини, торове и нови култивирани площи.

Отново пари, пари, пари - така че и да има повече предлагане на храни, цените едва ли ще спаднат скоро, посочва в заключение британският вестник "Телеграф".



        http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=1204955

cdms

  • Гост
Някой си мисли за Трета световна, ама не е познал.

cdms

  • Гост
Световните лидери се събират в Рим, за да решават кризата с храните
Държавни и правителствени ръководители от цял свят се събират в Рим за започващата днес тридневна среща на върха на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО), посветена на търсенето на изход от кризата с храните, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Рязкото повишаване на цените на на хранителните продукти доведе до глад 100 милиона души на планетата, заплаши социалния и политическия ред в редица страни и върна глобалната борба срещу бедността със седем години назад.

ФАО и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупредиха в публикуван миналата седмица съвместен доклад, че цените на селскостопанската продукция по всяка вероятност ще се запазят на много високи равнища през следващото десетилетие, макар че се очаква да спаднат постепенно след историческите рекорди, които достигнаха през последните месеци.

"Време е за действие", призова генералният директор на Организацията на ООН за прехрана и земеделие Жак Диуф, който свика срещата в края на миналата година - преди пълният мащаб на кризата да стане известен.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, който ще открие форума, ще представи план за действие, разкриха дипломатически източници.

Изготвен от кризисна група, в която влязоха ръководители на агенции на световната организация, директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан и президентът на Световната банка (СБ) Робърт Зелик, той съдържа принципи за действие с цел решаване на проблема с рязкото поскъпване на храните.

Очаква се планът да бъде обсъден в Рим от 193-те страни членки на ФАО и да бъде споменат в заключителната декларация на срещата, с оглед на евентуалното му приемане от Общото събрание на ООН през септември.

Други основни теми на форума ще бъдат имащите пряко отношение към проблема с глада свободна търговия, биогорива и генно-модифицирани храни. В момент, когато глобалната хранителна криза засяга тежко най-бедните страни на планетата и предизвика размирици в Африка, Азия и на Карибите, около 40 лидери съобщиха, че ще участват на срещата в Рим.

Сред тях са президентите на Франция Никола Саркози, на Бразилия Луис Инасиу Лула да Силва, на Египет Хосни Мубарак, премиерите на Испания Хосе Луис Родригес Сапатеро и на Япония Ясуо Фукуда, както и шефовете на МВФ и СБ.

Специално впечатление прави участието на иранския президент Махмуд Ахмадинеджад. Това ще е първото пътуване на Ахмадинеджад до Западна Европа, откакто зае поста през 2005 г., и първата му поява пред западна аудитория от годишната среща на върха на Общото събрание на ООН миналия септември.

Участието на иранския президент предизвика остри критики от страна на израелския посланик в Рим, а италианският премиер Силвио Берлускони отказа да го приеме на среща.

Неактивен =======

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385


           Скъпата храна: бич за милиони
Причината за главоломния скок в цените на храните са няколко: лошата реколта в страни като Австралия, производството на биогорива, за което се използват земеделски земи, голямото търсене на храни в Китай и Индия и високите цени на петрола

cdms

  • Гост
Реколтите са добри. Проблемът е че хората сме много. Трябва да се въведе световно законодателство да се ограничи раждаемостта, както е в Китай. Някакви учени бяха изчислили, че можем и 30млрд. души да живееем на Земята, но ако има хранителна криза 100 годишната война ще се види песен за историците.

cdms

  • Гост
Хранителната криза в центъра на италианското председателство на Г-8
Продоволствената криза и цените на храните ще бъдат в центъра на вниманието на италианското председателство на Г-8 през 2009 г.

Това съобщи италианският външен министър Франко Фратини ден след полупровала на срещата на ФАО в Рим.

"Резултатите от тази конференция са малко разочароващи, единственият положителен резултат е, че тази среща можа да бъде организирана и позволи да бъде привлечено вниманието на международната общност върху факта, че гладът, несигурността в хранителния сектор са придобили формата на световна криза", заяви Фратини.

Той изрази съжаление от липсата на "пътна карта" за преодоляване на кризата и отсъствието на категорични решения във връзка с "големия проблем за стабилността на цените на храните", каза още италианският първи дипломат, като напомни, че Рим предложи да бъде създадена "Световна банка за стабилизиране на цените на храните".

Фратини съобщи намерението си да покани на срещата на върха на Г-8 "шест страни, които не са членки на Г-8, Мексико, Бразилия, Китай, Индия и две африкански страни, ЮАР и най-голямата арабска страна в Северна Африка, Египет, които никога не са били канени на срещите на Г-8".

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27