Автор Тема: Крадат личните ни данни  (Прочетена 2576 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Крадат личните ни данни
« -: Май 13, 2008, 21:46:56 pm »
Обърнете внимание на последното изречение. ;D

Крадат личните ни данни


Чувствително са зачестили напоследък оплакванията на граждани за това, че личните им данни се използват неправомерно, стана ясно през тази седмица. Оказа се, че най-големите нарушители са мобилните оператори, Столична община и банките. В следващия репортаж ще ви разкажем за един младеж – студент в Софийския университет, който без да иска и без да знае за това, става абонат на мобилен оператор. В последствие на негово име е начислена огромна сума.

Според Комисията за защита на личните данни, това е един от многото примери за това как, ако не внимаваме на кого даваме личната си карта, можем да си навлечем огромни неприятности.
Неприятната и странна история с участието на това момче, чиято анонимност ще запазим по негово желание, е с начало - есента на 2005 година. Тогава фирма, събираща вземанията на мобилен оператор, с който то никога не е имало отношения, го изненадва с новината, че натрупал солидна сметка. Най-интересното е, че договорът е сключен в Русе, а адресът, на който е получавана сметката, е във Ветово, където младежът никога не е бил:


- Аз лично не съм подписвал такъв договор и при подадената жалба стана ясно, че договорът е подписан с копие на изтичащата ми в този момент, след две седмици, лична карта.

По думите на младежа, някой се е добрал до ксерокопие на личната му карта, каквото се е налагало да оставя при купуване на електроуреди. Никога не е губил документа си за самоличност, нито пък е бил краден.

- Има ли са и подписа ми, който е фалшифициран, вече давах графологичен материал за анализ. Виждал съм подписа, няма почти нищо общо с моя.

От Комисията за защита на личните данни коментираха, че измамата може би е станала с фалшива карта, направена на базата на копието. Случай, който не е първият, нито пък последният.

Красимир Добрев – Комисия за защита на личните данни: “Една част от тези длъжници не са длъжници. Ето тук е незаконосъобразното. Те изобщо в някои случаи не са клиенти на мобилния оператор, на банката, на финансовата институция. И тази на пръв поглед дребна грешка води до това, че едно физическо лице се поставя в един водовъртеж. Него започват да го притесняват, без да знае то защо.”

“Банка обещава автомобил за 1 час само срещу лична карта” - е гръмкото съобщение, което срещаме в интернет. Също там, странно защо, във всяка втора обява за работа има изискване при кандидатстване за нея да изпратиш копие на личната си карта.

Красимир Добрев – Комисия за защита на личните данни: “Може ли някой да бъде нает на работа, дори да има електронен подпис, без изобщо да направи някаква среща, не само виртуална? Не ми се връзва нещо.”

По случая на младежа, върху който продължава да работи Русенската прокуратура, все още няма резултат. И това донякъде е разбираемо, защото, както от Комисията за защита на данните ни обясниха, много често нещата са предполагаеми, а доказването – прекалено трудно. За да не се окажем “лице назаем” и за да не се събудим някой ден с продадено жилище, автомобил или пък с огромни дългове, за които дори не подозираме, не ни остава нищо друго, освен винаги да сме нащрек. И най-вече – да пазим личните си данни като очите си!
« Последна редакция: Май 13, 2008, 21:51:07 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Крадат личните ни данни
« Отговор #1 -: Май 14, 2008, 14:48:16 pm »
Хакер публикува в Интернет данните на 6 милиона души

дата : 13 май 2008 г. 21:35 ч

Компютърен хакер в Чили публикува в Интернет лични данни на около 6 милиона души, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация във вестник "Меркурио".
Хакерът източил информацията от правителствени и военни сървъри и я публикувал на технологичен блог.
Публикувани са номера на лични карти, адреси, телефонни номера и други данни.
Хакерът оставил бележка, че целта му е да покаже колко е слабо нивото на защита на личните данни в Чили. Информацията бързо била свалена от блога, а случаят - докладван в полицията. БТА


http://curious.actualno.com/new_162115.html


« Последна редакция: Май 14, 2008, 14:49:56 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27