Автор Тема: Биогорива  (Прочетена 9951 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jediguardian

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 571
    • Сериалът Heroes
Относно: Биогорива
« Отговор #15 -: Януари 10, 2008, 21:52:02 pm »
Брауновият двигател му е майката.

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Относно: Биогорива
« Отговор #16 -: Февруари 12, 2008, 10:00:23 am »
Биогоривото е вредно за околната среда
11 Февруари 2008, 10:04 / БГНЕС
Производството на биогориво може да съдейства за ускоряване на климатичните промени, пише „Ханделсблат“, позовавайки се на три изследвания, публикувани в специализираните списания „Science“ и „Atmospheric Chemistry and Physics“.
При отглеждането на царевица, рапица или добиването на палмово масло се отделят повече парникови газове, отколкото се икономисват за сметка на получените от тези растения биогорива. Заради добиването на биогорива се унищожават тропическите гори, а земите под тях се превръщат в земеделски. При изгарянията на гори в Индонезия се отделя над 400 пъти повече въглероден диоксид, отколкото се намалява при ежегодното използване на произведеното от тази територия палмово масло, пише авторът на материала в „Science“ Джо Фарджионе от екологичната организация „The Nature Conservancy“. Превърнатите в соеви плантации тропични гори на Бразилия отделят 300 пъти повече въглероден диоксид от възможното му съкращаване за сметка на използването на биогориво в течение на 1 година.

Носителят на Нобелова награда в областта на химията Пол Крутцен смята, че за климата са безопасни само тези видове биогорива, които са създадени на основата на отпадъци от селското и горско стопанства. Политиците и учените възлагат по-големи надежди на биогоривото от второ поколение, което не вреди на климата. За неговото производство може да се използват всички части на растенията, както и отпадъци от дървопреработването. Първоначално дървесината чрез технологията BtL /Biomass to Liquid/ се превръща в газ, а след това в етанол.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Относно: Биогорива
« Отговор #17 -: Февруари 12, 2008, 10:32:11 am »
Хаха! Когато изведнъж петрола е застрашен започнаха да се притесняват, че

Цитат
се унищожават тропическите гори, а земите под тях се превръщат в земеделски.
;D ;D ;D

И биогоривото е вредно за средата, но петролните продукти - не :P Смях, смях, смях...

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Биогорива
« Отговор #18 -: Март 10, 2008, 21:44:33 pm »
Чудесна поредица статии в MIT Technology Review обсъжда темата в пряк и преносен смисъл. Ако биогоривата и екологията са въпроси, които ви интересуват, вероятно си струва да погледнете тези статии.

Част I. Икономика на биогоривата.
Енергийната независимост на САЩ и целите на Буш. Проблемите, свързани с високата цена на царевицата и проблемите с пазара на етанола. Екологично ли е наистина производството на етанол? Етанолът като биогориво и храната.

Част II. Етанол от биоцелулоза (разбирай от "листа и трева").
Икономическите предпоставки. Проблемите на учените пред превръщането на целулозата в захар и по-насетне в етанол. Как стои въпросът със суровината и екологично ли е производството на етанол от целулозна биомаса.

Част III. Съществува ли алтернатива на етанола?
Недостатъците на етанола като гориво.  За какво мислят учените? За какво мисли милиардерът Vinod Khosla, наричан "The No. 1 Venture Capitalist on the Planet". Глобалното затопляне, биогоривата, Индия и Китай. Скептиците. Поглед в бъдещето.


Още по темата: Интересен обзорен материал за научните разработки през 2007 г. в областта на алтернативните източници на енергия. Вижте и статията "гориво от боклук".



Процесът на производство на етанол от целулозна биомаса и неговата употреба като гориво. Обърнете внимание на "кръговрата на СО2". Графика: The Joint Genome Institute of the US Department of Energy (www.jgi.doe.gov/education/bioenergy).

източник: www.capital.bg
« Последна редакция: Март 10, 2008, 21:46:32 pm от Eon »

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Относно: Биогорива
« Отговор #19 -: Юли 30, 2008, 11:22:53 am »
Биогоривата отстъпват за сметка на мерките за по-голяма енергийна ефикасност в плана на ЕС за борба с климатичните промени, който трябва да бъде приет като закон, пише Ройтерс.

Миналата година лидерите на страните от ЕС приеха цели за намаляване на вредните емисии и увеличаване на енергията от алтернативни източници. В решението им се включваше до 2020 г. 10 на сто от горивата за транспорт да са произведени от енергийни култури и биомаса, припомня Ройтерс.

При растящите цени на храните в световен мащаб обаче, които се приписват отчасти на превземането на обработваемата земя от производители на енергийни култури, биогоривата вече не са толкова популярни.

„Това, което се приветстваше като чудотворно решение преди 18 месеца, сега се проклина“, коментира френският министър на екологията Жан-Луи Борло след разговори по въпроса с колегите му от ЕС този месец.

Сега министрите на екологията от Общността вече смятат, че най-добрата възможност за бързо спечелване на битката с глобалното затопляне е спестяването на енергия.

„Новата Голяма надежда“ за спасяването на планетата са строителството на по-енергийно ефективно сгради, производството на техника, която използва по-малко електричество, въвеждането на енергоспестяващо осветление в домовете, офисите и по улиците.

В резултат на тази промяна в мисленето индикативната цел, приета през март 2007 г., за намаляване на потреблението на енергия в ЕС с 20 на сто до 2020 г. спрямо сегашните нива, може да стане задължителна.

Тъй като и двамата кандидати за президент на САЩ обещават да се присъединят към стремежите за намаляване на вредните емисии, расте натискът върху ЕС да изпълни обещанията си, като приеме законодателството относно климатичните промени до март 2009 г. Това обаче означава, че правителствата на ЕС трябва да постигнат политическо съгласие относно мерките до декември, което е сериозно предизвикателство, коментира Ройтерс.

Промененото мнение относно биогоривата не е единственият проблем пред ЕС. Индустриите, които използват много енергия, се бунтуват срещу плана да купуват на търг квоти за вредни емисии, докато конкурентите им от другите части на света може да не са изправени пред такива ограничения.

Страните от Централна и Източна Европа, т.нар. нови страни членки, пък се противопоставят на плановете електроенергийният им сектор, който е силно зависим от изкопаеми горива или от внос на петрол и газ от Русия, да плаща изцяло за разрешителните за вредни емисии от 2012 г.

Полша например твърди, че това ще доведе до ръст на цените на тока за домакинствата с около 70 на сто (цифра, която Брюксел оспорва).

Предлаганото от Борло решение на този проблем е част от очакваните приходи в размер на 55 млрд. евро от търговия с емисии да се използват от новите страни членки за подобряване на енергийната ефективност и „изчистване“ на електроенергийния им сектор.

Някои стари страни членки като Великобритания, Швеция и Холандия обаче смятат, че парите трябва да отиват в държавната хазна и се противопоставят на разпределението им сред по-бедните страни от Общността, които получават и щедри помощи по регионалните програми на ЕС.

http://www.investor.bg/?id=67060

Баси олигофрените са тия... Като излязоха на мода, веднага предрекох какви ще са проблемите, а тия "умници" чак сега се усещат, че биогоривата са пълен шит! Нямам думи просто - олигофренията е пълна.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27