Автор Тема: Българският език да не е задължителен, предлага закон (!!!)  (Прочетена 67738 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236

От парламентарното заседание на 8.05.2008г:

Цитат
"ТАТЯНА КАЛКАНОВА (БНД): Уважаеми господин председател, колеги! Позволих си да отнема още парламентарно време. Реших да направя изказване най-вече с разбирането, със съзнанието, че нашата дискусия в момента е една от тези дискусии, които се следи в публичното пространство.
Колеги, не знам дали сте обърнали внимание на факта, че за броени дни са събрани 90 000 подписа в Интернет в подкрепа на оставането на тази, иначе чисто техническа и формална т. 4, а именно изискване да бъде направено изискване на закона, което е вменено през 1999 г. в Закона за народната просвета – да бъде направено държавно образователно изискване за усвояване на българския книжовен език.
Всъщност първата причина, поради която реших да взема думата е точно тази подписка, събрана за броени дни. Аз не знам, не се сещам, това мислих преди малко, дали има друга такава тема, която напоследък да е фокусирала толкова обществена енергия. Сещам се за „Натура”, сещам се за неща, свързани най-вече с екологията, но ето и книжовният език се оказва една такава тема, по която обществото е изключително чувствително."

 :D  :)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
Браво,значи подписките понякога работят.Как ли биха погледнали на подписка срещу чиповете? :-\
Ако не и обърнат внимaние в парламента,поне много хора ще си поотворят затворените очи.

cdms

  • Гост
По-добре с петиции по Интернет отколкото с павета пред парламента.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен nedelia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html

Моля, подкрепете Петицията!И това доживяхме... Срам за нас, ако го допуснем!

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Знам ,че съм доста нагъл с моят скептисизъм ,но това едва ли ще промени нещо.Те са свикнали на виждат големи суми и едни 500000 няма да ги впечатли ,а по-малка бройка направо ще ги разсмее.Иначе подписах с няколко пощи.
« Последна редакция: Април 23, 2009, 16:54:08 pm от A познай кой »
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен nedelia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Доколкото вникнах в нещата, Лютви Местан е внесъл предложението, което е прието на първо четене единодушно!!!!

cdms

  • Гост
Петицията е бита карта. Съберете пак 20 човека на протест пред пл. "Александър Невски". Може и да ви покажат в Господари на ефира.
С петиции и протестчета няма да се реши проблемът.

Неактивен nedelia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Петицията е бита карта. Съберете пак 20 човека на протест пред пл. "Александър Невски". Може и да ви покажат в Господари на ефира.
С петиции и протестчета няма да се реши проблемът.

Точно такава е истината, за съжаление...

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
nedelia , много си назад с материала. ;) :D
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен nedelia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Не знам дали съм изостанала с материала, всъщност в този случай бих се радвала да е така! Обаче, днес в медиите се коментира точно това, като актуално предложение, внесено от ДПС.

Неактивен Тук и сега

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 253
Получих това по мейла,но никъде не откривм онфо в нета.някой да знае али е истина?
Цитат
    Научихме, че освен всичко, което ни докараха, нашите политици искат да отменят българския език като задължителен за изучаване в българските училища. Той пак ще се изучава, но не като задължителен предмет! Това означава, че държавата ни няма да изисква от гражданите си да са грамотни спрямо официалния език в нея - българският!
    Предложението за отмяна на задължителността в изучаването на български език е дело на Лютви Местан (чийто майчин език е турският) и е прието на 20 март 2009 година на първо четене - без възражение!!!
    Защо не се даде публичност? Защо не беше съобщено в "Новините", например? Защото е повече от скандално! Защото ще провокира едно насила създадено етническо напрежение! Защото е поредната свръхнаглост от страна на властимащите, която ще даде повод за граждански протести в този крехък за тях предизборен момент!
    Няма държава, която да не изисква от гражданите си да не изучават нейният официален книжовен език. Ние отново ставаме прецедент в историята, за жалост с безумието си! Независимо от националността си, всички трябва да се съобразяваме със законите и правилата на държавата, в която имаме гражданство. Оказва се обаче, че всеки, който поиска, възползвайки се от политическото си положение, може да ги промени. Най-грозното в случая е, че българските политици отново позволиха това да се случи, както позволиха да се случат купища още неща, разрушаващи националните ни интереси като цяло и интересите на отделния българин в частност.
    Апелирам всички, които имат българско самосъзнание да подпишат петицията, за да се противопоставим на поредния циничен акт, който управляващите извършиха. Безучастието спрямо безумието е по-лошо от самото безумие.
    На долупосочения електронен адрес можете да подкрепите българския език, като така подкрепяте България и себе си.
    http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Сега питам парламента чрез емайл.Надявам се скоро да ми отговорят.
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Не знам дали съм изостанала с материала, всъщност в този случай бих се радвала да е така! Обаче, днес в медиите се коментира точно това, като актуално предложение, внесено от ДПС.


Кои медии? Дайте един линк поне! Или цитат от стенограмата на парламента от 20. март? :-\
Петицията е от миналата година.
Според мен някой си плете предизборната кошница. 8)
« Последна редакция: Април 27, 2009, 16:09:02 pm от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен nedelia

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 7
Коментираха го в "Здравей, България", като преглеждаха печата от днес.Просто не можах да чуя в кой от вестниците го пише! Казаха, че ще направят отделна тема за това в следващите дни.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27