Първи космически хотел през 2012 г.Първият хотел в космоса ще бъде отворен още след пет години. По информация публикувана в Reuters, архитекти от Барселона очакват хотелът им Galactic Suite да приеме първите си гости до 2012 година.
Авторите на проекта гордо твърдят, че това ще е най-скъпият хотел в галактиката. Три дни престой в него ще струват четири милиона долара.
В хотела ще има три стаи. Изграден е от модули и наподобява структурата на молекула.Интерес към проекта са заявили инвеститори от Япония, САЩ и ОАЕ. Дейностите по строителството ще излязат $3 млрд.Полетът около земята с космическия хотел ще отнеме 80 минути. Гостите ще могат да гледат изгрева ежедневно по 15 пъти.
За придвижване в стаите ще се ползват специални костюми, движението с които е на принципа на човека-паяк.
Душът ще бъде разположен в отделен модул, където водни мехури ще се реят в безтегловност.
Авторите на проекта изчисляват, че потенциалната им аудитория в целия свят възлиза на 40 хиляди души, но се затрудняват да определят колко от богаташите ще искат да прекарат отпуска си тъкмо по този начин.
Засега туристи в космоса изпраща компанията Space Adventures, като космическите пътешествия струват по $25 млн.
Интернет сайта на проекта може да разгледате на
http://www.galacticsuite.com/Забравете за екзотичните тихоокеански острови и величествените ледници на Гренландия. Защото само след броени години ще отвори врати първият в човешката история космически хотел, отбелязвайки началото на нова ера в световния туризъм. Вече се приемат резервации, а плащанията могат да започнат от 2008 г. Цената е 4 милиона долара за тридневен престой. Има ли клиенти? Да, поне 40 хиляди земляни.
Това е обещанието на испанската компания "Галактик сюит проджект" (Galactic Suite Project), която преди няколко дни обяви амбициозния си план до 2012 г. да построи орбиталния хотел. "Погледнете Земята под друг ъгъл", "Отдайте се на едно трансцедентално преживяване", "Обиколете света за 80 минути" са другите приканващи послания на сайта на компанията HYPERLINK "
www.galacticsuite.com"
www.galacticsuite.com. Ако обаче идеята да прекарате няколко незабравими дни в Космоса ви се струва примамлива, се пригответе да се разделите с една наистина внушителна сума. Но пък какво са парите, когато ще присъствате на раждането на Homo Spacious (човек космически).
Цената ще включва много повече от самата разходка в Космоса. По думите на основателя на компанията Хавиер Кларамунт желаещите да се превърнат в космически туристи първо ще трябва да отседнат в хотелски комплекс на "Галактик сюит проджект", който ще бъде построен на един от Карибските острови, където ще бъдат подложени на сериозна подготовка за бъдещото си преживяване. След това туристите ще бъдат откарвани до хотела си в специални алуминиеви модули, разположени на борда на космически кораби.
Модулите, които ще бъдат общо пет на брой, всъщност представляват съставните части на хотелското построение. Съгласно плановете на Кларамунт, бивш космически инженер, те ще бъдат свързани помежду си, като всеки един от тях ще съдържа по три стаи. За да бъдат избегнати излишни притеснения от страна на гостите, космическите кораби ще останат прикрепени към модулите през целия им престой, за да могат да ги откарат обратно до Земята по всяко време.
Сред рекламираните предимства на хотела "Галактик сюит" е фактът, че той ще прави пълна обиколка на Земята на всеки 80 минути. Това ще позволява на гостите му да се наслаждават на неповторимата гледка на 15 изгрева и залеза всеки ден. Друго вълнуващо преживяване ще бъде отсъствието на гравитация - затова всеки посетител ще бъде облечен в специално защитно облекло, марка "Велкро", което ще му позволява да спи, яде и да се предвижва, залепвайки по стените и мебелите в стаите.
Нулевата гравитация обаче поражда и основните проблеми за създателите на галактическия хотел. "Засега още не е ясно как именно ще функционират тоалетните", заяви Кларамунт. Въпросът с душовете обаче вече е бил решен - за да се изкъпят, гостите ще влизат в специални помещения, изпълнени с водни мехурчета. Друг важен въпрос - кой всъщност разполага с достатъчно излишни пари, за да се реши на орбитално пътешествие, също е бил внимателно проучен от компанията. "Изчислихме, че в момента в света съществуват около 40 хил. души, които могат да съставят потенциалната ни клиентела в бъдеще", посочи Кларамунт.
Испанският инженер сподели, че идеята за построяване на орбитален хотел го споходила отдавна, но отначало той не се отнасял сериозно към нея най-вече заради огромните разноски, свързани с подобно начинание. Когато обаче запален по Космоса милиардер се съгласил да предостави по-голямата част от необходимата сума от 3 млрд. долара, проектът бавно започнал да придобива по-конкретни очертания. Не след дълго към Кларамунт се присъединили и други космически и индустриални инженери и архитекти от Испания и САЩ, с които той основал компанията си в началото на 2007 г. В момента "Галактик сюит проджект" води преговори с частни инвеститори от Япония и Обединените арабски емирства, както и с американска компания, искаща да използва космическия хотел като първата стъпка към колонизацията на Марс. Освен това към програмата са проявили интерес и няколко научни организации, които планират да провеждат експерименти с помощта на бъдещите космически туристи.
Амбициозният проект обаче има и достатъчно противници, според които начинанието ще нанесе неоправдано голяма вреда на околната среда. Според тях космическите кораби на "Галактик сюит", които ще превозват само по шестима пътници наведнъж, ще доведат до значително повишаване на емисиите от въглероден двуокис в атмосферата. Испанският инженер обаче е на противоположното мнение - той смята, че космическото пътуване ще окаже облагородяващ ефект върху пътниците, разполагащи с достатъчно средства, за да допринесат в борбата с климатичните промени. "Надявам се, че незабравимото впечатление, което гледката на Земята от Космоса ще остави в паметта на клиентите ни, ще ги накара да прилагат повече усилия в опазването на планетата ни", заяви испанецът.
Подобни уникални гледки ще предлага на своите клиенти бъдещият космически хотел