Виждаш сам какво става с базите в близкия космос. Критични апаратури ( като кислородни генератори ) се повреждат непрекъснато. Това е недопустимо да се случва на Луната.
Иначе има и още една причина да не се строи база на Луната - възможността на ракетите. Давам ти няколко примера.
Ракета Восток - извела Юрий Гагарин на орбита и първите безпилотни сонди към Луната. Възможността ракетата да изведе в околоземна орбита полезен товар е най-много 4 700 килограма. Ако използваме Восток за ускоряване на сонда до Луната ( добавяме допълнителни степени и гориво ) - капацитетът е само 500 килограма. Факт! Да приемем хипотетично, че тези 500 килограма са заделени за транспортен кораб до Луната. Но този транспортен кораб трябва да има системи и са приземяване. В най-добрий случай възможността му няма да е повече от 100 килограма. Недостатъчно да осигури лунна база.
Ракетата Сатурн 5, извела Аполо 11 до Луната. Възможността й да извежда товар в близкия космос в цифри изразено е 118 888 килограма ( така е извела станцията Скайлаб ). Като добавим горни степени полезния товар, който остава до Луната е едва 47 000 килограма. Цифрите не си ги измислям.
И така, виждаш колко по-лесно е да се изведат модули на околоземна орбита ( Салют, Скайлаб, модули на Мир и МКС ). Та какво остава за Луната?
Като човек който е на голямо ти с физиката твърдението е доста изненадващо. Има и други принципи за движение в Космоса освен ракетния. Примери за това могат да се видят в
http://evg-ars.narod.ru/. Нещата там са предадени ясно и разбираеми за лаици. Говоря за движение не само в Космоса, но и в атмосферата.
Но по главната тема. Мисля че както и да гледаме на Луната първостепенно е това, че тя ще бъде нашето първо стъпало към тримерната част на Космоса. Не дай си боже и тя да се окаже огромен космически кораб, както се предполага напоследък.
Апропо Вие като физик можете спокойно да изкоментирате главния въпрос за ниската плътност на Луната спрямо обема й. Бихте изкоментирали и ниската дълбочина на големите кратери и това че ако планетата е куха тя, в момента на попадане на астероид върху нея, пружинира обратно на посоката на удара и затова кратерът не става дълбок. Друг аргумент в полза на изкуствеността на Луната е високото присъствие на по-тежки метали на повърхността й, и различието на елементите спрямо земните.
С една дума интересът към Луната ще се засилва, тъй като тя най-близко до Земята, от нея ще тръгнем към Слънчевата система, защото на нея има ресурси и МНОГО ВОДА, която не можем икономически да извеждане от Земята в Космоса. На Луната има и много ДЕУТЕРИЙ...