Автор Тема: Свободата в интернет  (Прочетена 112619 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Breath

  • Гост
Re:Свободата в интернет
« Отговор #120 -: Септември 19, 2008, 12:52:33 pm »
Доставчика ти казва ако я нямаш,няма Интернет за теб и готово.Начини за слагането много,дано не успеят да го наложат или ако успеят да намерим и възможност за преодоляването им.

Не разбирам много, но това не звучи ли логично?

Цитат
Това нещо няма да се случи, технологично е възможно, но само теоретично. Аз като компютърен специалист не мога да се съглася че това ще стане, още повече че работя в компания, която е измислила повечето стандарти и знам как стоят нещата. На практика това няма да стане по ред причини, някои от които са:

1. Такова следене ще увеличи мрежовия трафик, минаващ през интернет до неузнаваеми размери, което от своя страна ще наложи закупуването на нови или повече мрежови устройства и оборудване от страна на интернет доставчиците. Представете си милиарди компютри да започнат да изпращат информация по мрежата по едно и също време - просто ще е катастрофа.

2. Интернет доставчиците ще трябва да разполагат със сървърна версия на този софтуер, инсталирана на техните сървъри за да могат агентите да комуникират. А после какво става, къде отива тази информация след като стигне до сървъра? Това налага централизирана състема от сървъри, които да събират и обработат информацията, изпратена от всички сървъри на доставчиците.

3. Такава централизирана мрежа от сървъри ще изисква да бъде в някой дейта център. Това ще струва милиарди. С кои пари ще се построи такъв център? Кой ще закупи, транспортира и инсталира дадените сървъри? Как ще се имплементира мрежовата среда, какви мрежови устройства трябва да се сложат и т.н., все въпроси без отговор.

4. Да не забравяме и човешкия фактор. Някои трябва да мониторва тази информация. Колко човека ще са нужни за да могат да обработят всичката тази информация и от къде ще им плаща? Сървърите ще си свършат работата, но без хората тази информация е безмислена. А кой ще поддържа цялата тази инфраструктура? Колко компютърни специалисти или компании трябва да се наемат и кой ще им плаща заплатите? Да не говорим, че всеки уважаващ себе си компютърен специалист няма да се навие да работи за такъв проект, защото знае че това не е правилно и по ред други причини.

5. Мислите ли че компании като IBM, HP или Microsoft ще се съгласят да им бъде следена конфиденциалната информация, която струва милиарди долари и евро, при положение че тази компании контролират IT стандартите и бизнеса по света, как така някой ще им следи информацията. Те никога няма да се съгласят да инсталират софтуер на сървърите си.

6. А какво ако информацията е криптирана от страна на потребителя, аз в момента съм си криптирал целия идващ и излизащ трафик. Как ще се декриптура този трафик при доставчика? Този софтуер ще трябва да използва някакъв порт за комуникация със сървъра. А какво ако имам рутер и забраня порт-а? Или ако използвам прокси, през което да ми излиза трафика и по този начин да неутрлизирам софтуера като пратя пакетите в задънена улица и не използвам реалния си IP адрес.

7. Ние използваме интернет за да се свържем със сървърите ни, които са по целия свят като постоянно изпращаме и получаваме конфиденциална информация. При положение че този трафик също ще се следи каква е вероятността, някои хакер или конкурентна компания да успее по някакъв начин да получи тази информация? Това е изключително голям проблем със сигурността на информацията и съм сигурен че никоя компания не иска такава информация да бъде компрометирана.

8. Да не забравяме и хакерите. Какво би станало ако половин милион хакери сае организират и започнат да пращат заявки към централизираните сървъри, които събират информацията от този софтуер. Чудя се колко време ще издържат сървърите при такова натоварване. Понеже толкова информация предполага база данни, която да я съхранява, тази база данни няма да изкара и 10 минути при 10 милиона заявки в секунда примерно, а и сървъра също може да бъде хакнат на ниво операционна система.

9 И последно ние всички сме си купили компютрите с наши пари. Някои от нас са платили лицензни права за операционната система. Никой не може да ме задължи да инсталирам приложен софтуер без аз да съм съгласен с това. В противен случай е нарушение на правата ми. Те ме карат да се съглася с услуга, която не искам да ползвам. Какво ще стане ако този софтуер ми скапе системата и загубя важна информация? Кой ще е виновен - Майкрософт, аз или софтуера? Поради тези причини няма как да се приеме такъв закон. Enjoy the life guys

Източник: http://e-vestnik.bg/4640

Неактивен Rokambol

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 75
Re:Свободата в интернет
« Отговор #121 -: Септември 20, 2008, 08:18:28 am »
     "...Да кажа ли на „елитарния” претендент за безсмъртие един от капаните, в които вече се е хванал? Той малко се усеща, но недостатъчно. Капанът се нарича компютър.

    Да, елитът вече не ползва Мрежата, разбрали са. Дори хлапетата усещат, че държавите са в паника от Интернет. Заради тегленето на песнички и филмчета? Специалистите на по-високо ниво са озадачени: Мрежата сама, без човешка намеса почва да се брани, да отвръща на ударите, целящи посегателства над нея. На най-високо ниво вече се опитаха да спрат Интернет, без оглед на последиците, да го унищожат. Не успяха. Сега се опитват да уплашат потребителите: „МВР ще знае по всяко време на денонощието кога сме били в интернет, на кого сме пращали имейл или съобщение по ICQ, както и с кого сме говорили по телефона, използвайки глобалната мрежа.” Денонощното следене на стотици хиляди потребители изисква огромен ресурс. Човешки и финансов. В името на какво? Но не в Мрежата се състои главната опасност, а в самата машина. Още през 2000 година имаше успешни експерименти за пряко превръщане на мисъл в текст върху монитора на компютър. Фактът противоречи на всичките човешки научни представи, но си остава факт. А толкова отдавна им беше казано, че не бива да отварят „Кутията”! Как ще защитят беззащитните си приемо-предаватели, наречени „мозъци” от нея? Ще се откажат от ползването на компютри? Тогава ще изостанат, ще бъдат изместени от други. Ще продължат да ги ползват? А как ще се откъснат от техния контрол? Известни са множество случаи на разумна намеса в работата на компютри, несвързани с никаква, даже локална мрежа. Намесата не е дело на никаква земна Служба. Кой и как ще осуети намеса, за чиято природа нищо не е известно? Припомням непубликуван никъде конкретен случай. През 2000 година в компютър с параметри 185 МВ хард диск и 17 мегахерца тактова честота, несвързан с никаква мрежа отникъде се появява текст, който едва бил отворен с някакъв рядък шрифт. Текстът бил на лош латински език. С правилна латинска граматика, но съдържащ множество непознати думи. По-нататък няма да разказвам. Човекът, който успя поне отчасти да разчете текста знае защо. Останалите е по-добре да не научават. Подобни текстове са пращани сред представители на елита и те са уплашени. Опитват ход след ход с цел неутрализация, без никой да даде желания резултат. Единственият верен ход е да научат кой контролира компютрите, кой и с какви цели се ползва от тях. И да постигнат някакво споразумение. Дори да научат, връзката и споразумението са напълно изключени. Знае ли „елитът” защо?..."


           
от "Последният" на  Елтимир


                                                             
« Последна редакция: Септември 20, 2008, 08:20:26 am от Rokambol »

Неактивен UpsideDown

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 228
Re:Свободата в интернет
« Отговор #122 -: Септември 25, 2008, 00:20:57 am »
Доставчика ти казва ако я нямаш,няма Интернет за теб и готово.Начини за слагането много,дано не успеят да го наложат или ако успеят да намерим и възможност за преодоляването им.

Не разбирам много, но това не звучи ли логично?

.....
Звучи логично,въпреки че повечето могат доста лесно да се опровергаят.Колкото повече пречки за нереализирането на това има,толкова по добре за нас. Но...

Поискат ли (които и да са те  :D )да наложат подобни мерки за контрол,едва ли ще можем да окажем някаква съпротива.Аз лично се съмнявам да се наложи такъва ограничение,поне не в такъв вид.

Протести?Няма да се дадем и ще отстояваме правата си?Хакери ще помогнат и всичко ще се провали...и още и още.Поне до колкото са моите познания Интернет е огромна група от компютри свързани помежду си/с помоща на сървъри и т.н/ но в основната си част се изискват сателити за функционирането му/дори и да бъркам и основата да е друга ,принципа е същия/.Ясно е ,че при добро желание може да бъде спрян на секундата и това ще си бъде доста катастрофално.Смисълът е, че по този въпрос от нас не зависи нищо,защото играем в чуждо игрище.Колко ли ще е трудно да се наложи ограничение тип кабелна телевизия както беше споменато по-рано тук? Плащаш си и имаш достъп до 20-30 ограничени сайта и от там си купуваш всичко лицензирано. Да ама нали някой хакер ще намери начин да се преодолее това? 10-15 години затвор /примерно/ за всеки решил да хитрува,няколко елементарни и ""въздействащи"" клипа по телевизията,придружени с арести на обикновенни потребители и доста хора ще се замислят дали искат да си пробват късмета.

Могат да ни наложат някаква алтернатива на Интернет за която неможем и да си представим и от там да идва контрола/следенето и всички приятни неща.
Единствената причина поради която Интернет в момента е такъв какъвто го познаваме е понеже имат явна полза /и всеки може да види това/ от него.

Отново - сценарии има много и дано не ни дойде на главата такова нещо,защото доста мъчно ще стане.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re:Свободата в интернет
« Отговор #123 -: Ноември 25, 2008, 18:29:35 pm »
На безсилието ушите са големи

Защо съдът трябва да отмени наредбата позволяваща безконтролното следене в интернет



Дали покрай превръщането на "Биг брадър" от знак за тревожещ тоталитаризъм в реалити шоу, или покрай провала на публичните институции да гарантират правата на гражданите, но чувствителността към някои теми се притъпи.

Споменът за следенето и подслушването на хората от режима преди 1989 г. като че ли избледня през последните години, а държавната тайна от онези времена се завърна на бял кон под благовидния лик на "класифицирана информация". Залагайки на приспаната бдителност на хората, в началото на тази година МВР заедно с Държавната агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) прие наредба, с която задължава мобилните оператори и интернет доставчиците да запазват данни за електронните съобщения на хората (Наредба 40). Накратко, това означава, че полицията и службите за сигурност ще могат без каквото и да е разрешение и контрол да видят с кого си говорите по ICQ-то или Skype-a и си пишете мейли.

Какво гласи Наредба 40

Според наредбата всички интернет провайдъри и мобилни оператори са длъжни да пазят данни за всички съобщения и повиквания за период от една година. Достъп до информацията за кореспонденцията ни в национален мащаб има МВР, обозначен в чл.5 като "пасивен технически достъп чрез компютърен терминал".В официални изявления по въпроса ни утешаваха, че този режим започва от март 2009 г. Истината е, че спрямо мобилните съобщения наредбата вече действа. (Спомнете си само скандалите около ДАНС с разпечатките на разговорите на политици и журналисти от преди два месеца - бел. ред.) От догодина ще започне прилагането й спрямо интернет комуникациите.

Друга подчертавана утеха е, че съдържанието на съобщенията не се разкривало. Наистина подлежащите на запазване и на споменатия достъп данни са свързани само с това кой, на кого, откога и откъде е писал или звъннал, или дори само го е набрал. Резултатът е, че някой, който си седи удобно в служебното кресло, може да напише за нас доста по-добра история за последната година, отколкото ние сами за себе си. В правото на защита на личните данни това се нарича "профилиране".

На този фон се явява дребна краска към сюжета това, че целта на запазването на електронните данни е прекалено широко формулирана в наредбата, като е отишла отвъд разкриването на т.нар в Директива 24 от 2006 г. "сериозни престъпления" и се е разпростряла до престъпления изобщо. Дребна е и защото бездруго, ако никой не контролира предвидения достъп чрез компютър до събираните електронни данни, няма как да се знае и с каква цел някой ги гледа.

Кампанията

Срещу така приетата наредба организации от гражданското общество протестираха публично. Беше проведено и обсъждане с участието на омбудсмана. Наредбата бе атакувана във Върховния административен съд (ВАС) от неправителствената организация Програма достъп до информация (ПДИ). През лятото тричленен състав отхвърли жалбата, без да се произнесе по спора за съответствие с конституцията и Европейската конвенция за правата на човека. Миналата седмица след жалба на ПДИ делото бе разгледано от петчленен състав на ВАС. Законният срок за решението е 30 дни.

Междувременно въвеждането на директивата в тези страни - членки на ЕС, където това е извършено, бе посрещнато с ответни правни действия. Ирландия атакува самата директива пред първоинстанционния съд в Люксембург, докато в Германия и Унгария са заведени дела пред конституционните съдилища. Може би да уточним, че делата са именно пред тези съдилища, защото там директивата е въведена със закон, не с наредби.

Проблемите

Засега България е единствената страна в ЕС, в която директивата е въведена с наредба, а не със закон. Проблемът тук не е просто в противоречието с чл.32 от конституцията, а че смисълът на тази норма е следният - в демократичното общество не може наблюдаващите сами да определят правилата на наблюдението. Също така смисълът на приемането на акт на парламента е в това, че там се провежда дебат между законно избраните представители на суверена. Ако някой не разбира това, значи 19 години наистина не стигат, за да се научи АБ-то на демокрацията.

Директивата не решава кой и как да получава достъп до съхраняваните електронни данни. Напротив, тя изрично препраща към Европейската конвенция за правата на човека по този въпрос. Достъпът само чрез компютърен терминал, т.е. автоматично, а не при поискване и ясна процедура е най-голямото нарушение на изискванията на конституцията, конвенцията и Закона за защита на личните данни, което може да бъде измислено.

Директивата въвежда като цел на запазването на данните разкриването на "сериозни престъпления", нашата наредба разширява този термин до всички престъпления.

Също така профилирането е строго забранено от правото - това е смисълът на защитата на личните данни. Особено когато е на неимоверно широк кръг хора и може да се върши без процедури, без гаранции.

В целия този контекст смайващото е, че вместо да направи стъпки за решаването на проблемите, правителството внесе проект за изменения в Закона за електронните съобщения, на който наредба 40 е основана, с които разширява целта на ползването на електронните данни. Ако проектът се приеме вече законно, личните данни на всички ни ще се използват не само за разкриване, но и за предотвратяване на престъпления. Началото на едно досъдебно производство се дава от прокурорско постановление, обаче кога някой започва "да предотвратява" престъпления - това никой не знае.

Някои изводи

В случая под въпрос са поставени и човешките права, но не само. Широко дефинираната власт на правоохранителните органи да се намесват в личната сфера на хората без гаранции за законност е средство за тяхното отклоняване от основната им задача - борбата с престъпността. По парадоксален начин, тясно и ясно формулираните функции помагат за целенасочената дейност, а широко и размито формулираните са източник на евентуални нарушения, злоупотреби, бездействие и корупция. Да не забравяме, че най-добре противодействащите на престъпността държави са формулирали най-тясно правомощията на своята полиция.

http://capital.bg/show.php?storyid=586996

Неактивен nettle

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 75
Re:Свободата в интернет
« Отговор #124 -: Ноември 25, 2008, 22:14:30 pm »
Според смисъла на тези разпоредби, за да се изпълняват, трябва сериозна инвестиция от страна на доставчиците на интернет и други подобни услуги в хардуер. Съхраняването на контента на и-нет трафика (генериран дори за един ден) хич не е лесна задачка от гледна точка на настоящата техника, която се използва от средностатистическите и-нет доставчици. Това означава, че цената трябва да скочи драстично, за да може да се избие направената инвестиция в тази "биг брадър" техника. Както и да се въртят нещата крайните потребители(т.е. ние) ще сме ощетените, хем ще си плащаме интернет услугата скъпо, хем ще си плащаме допълнително техниката, която ще е предназначена да ни "дебне" в кои проно сайтове ходиме и какви конспиратори сме и колко застрашаваме сигурноста им ;D
In a Mirror, Darkly!

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 539
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re:Свободата в интернет
« Отговор #125 -: Ноември 26, 2008, 00:13:26 am »
Също така профилирането е строго забранено от правото - това е смисълът на защитата на личните данни. Особено когато е на неимоверно широк кръг хора и може да се върши без процедури, без гаранции.
   Преди време споделих във форума мнението си, че предавания от типа на "Биг брадър" и "Сървайвър" са точно с тази цел - "профилиране на широк кръг хора".
   В тази връзка, дали някой ще се сети да се самосезира и ги спре законно, както му е реда?
   Риторичен въпрос ...
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

cdms

  • Гост
Re:Свободата в интернет
« Отговор #126 -: Ноември 26, 2008, 09:41:26 am »
Накрая ще си слагаме собствен Интернет, като сателитната телевизия.

METAL

  • Гост
Re:Свободата в интернет
« Отговор #127 -: Януари 11, 2009, 02:51:27 am »
They can’t stop us
Let ‘em try
For INTERNET-a
We will die!!!!!!!!!!!!

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Свободата в интернет
« Отговор #128 -: Февруари 04, 2009, 08:08:59 am »
  е-Слухтене = сигурност?

Може.... Но в друг свят и друг Интернет

От престараване пред ЕС парламентът ще направи нежелателни услуги на злосторниците в киберпространството


   Да не би някой да се изкушава от виртуалното могъщество на "Матрицата"?  Но това е само филм, мрачна антиутопия - и нищо повече... ;) През последните 2-3 дни окончателно се изясни, че българският парламент в ускорени темпове, парче по парче, реализира в промени на Закона за електронните съобщения своята представа за "мъдрите указания" на Директива 2006/24 на ЕС.

   Същата, която възприемат със съпротива и резерви в засега малобройните държави от Евросъюза, които я прилагат. Депутатите ни обаче променят без колебание. :P С престараване, което надхвърли рамките на споменатата директива. :o Без да се държи сметка за гражданските протести, до които доведоха всички тези мерки за дръзко посегателство срещу правата на българите на личен живот, на съхранение на личните данни и на свободни електронни комуникации.

 

   И в това, което току-що прочетохте, няма нито една буква, оцветена от партийни пристрастия.

   Тези проблеми са важни за всички нас - червени, сини, жълти, зелени... всякакви.
   "Няма как да стане" срещу "Няма как да не стане"

   Присъствието на Богомил Шопов от сдружението "Електронна граница" на заседанието на парламентарната Комисия по транспорта и съобщенията, на което бяха приети текстове, задължаващи мобилните оператори да събират и съхраняват (т.е. "задържат", на бюрократичен жаргон) лични данни на потребителите на предплатени карти, изглежда не е попречило, а дори е стимулирало депутатите да допуснат поредна грешка. Неговата реплика, цитирана от някои медии, че нищо не пречи на престъпниците да си купят карти от държави, където такива ограничения не съществуват, може би само ги е подразнила.

Не е изключено и някой да е отвърнал със сакрална фраза: "Това е технически невъзможно!".

С други думи - "Няма как да стане". Защо? Сигурно понеже той така си мисли.

   Дали политиците питат признати професионалисти в сигурността на мобилните комуникации, преди да се ангажират с безсмислено категорични изявления? Може би питат, но не чуват какво им се отговаря, ако истината не е каквато те предварително са решили, че трябва да е. Добрите експерти биха отговорили приблизително следното: "Според мен, на сегашния етап на технологична компетентност и при съществуващите средства за контрол и защита при българските мобилни оператори е малко вероятно, а може би и технически невъзможно да се "пробие" или заобиколи системата по подобен начин".

   Разликите са значителни. Експертите, с които съм разговарял, най-често избягват да се обвързват с категорични изявления. Богатият им опит подсказва, че технологии, за които довчера се мислеше, че са невъзможни, днес вече са масово прилагани. И обратното - неща, които се очакваше да завладеят света, изобщо не се случиха.

   Защото такава е реалността, в която живеем: едно си въобразяваме, друго се случва. ;) Ако разберете какво предстои - добре, ако не - ще си останете с твърде глупави "изхвърляния".

   Изглежда сега наближава моментът да падне капката, с която ще прелее чашата на търпението на хората в България. Въпросните текстове например, които не са визирани от никаква европейска директива, наистина едва ли ще спрат престъпниците и терористите. Но най-лошото е, че с тях се създава възможност за възникването на нови престъпни бизнес начинания. От това няма никаква нужда при кризата, която полека-лека стяга България в ледени клещи. >:(

   Нямам намерение тук да навлизам в трудната технологична "територия" на мобилната телефония, в частност във връзка с вероятно визираните в промените предплатени SIM карти (SIM, от Subscriber Identity Module - Модул за идентичността на абоната, англ.). Това е извън кръга на интересите ми и над моето равнище на компетентност. Има си предостатъчно открити източници, дебели учебници, стотици страници техническа документация, форуми - който търси, ще намери.

   Ще напомня на читателите нещо друго: във всяка пазарна икономика правилата се диктуват и от обективния, независим от нас икономически закон за търсенето и предлагането. ;) Държавата, след промените в Закона за електронните съобщения, може да предизвика негодувание и недоволство сред милиони потребители, срещу които се използват некоректни техники, засягащи чувството им за справедливост, без да са нито престъпници, нито виновни в нещо, нито дори заподозрени. Те не искат естествено полицията да разполага с личните им данни и да знае с кого, кога и откъде са си говорили по мобилните телефони. Тогава сред тях, сред милионите, които са силни точно чрез своята множественост и анонимност, ще възникне усилено търсене за услуги и средства, които елиминират нежеланите практики. :D ;D

   А появи ли се търсене, "черната" и "сивата" икономика обикновено бързо осигуряват предлагане. Примерно, на модифицирани SIM карти. И не се залъгвайте, че това ще става с продажби "на парче" на съответните средства. Животът показва, че при други случаи у нас ги предлагат и направо на килограми... Къде ли не.

   Вероятно ще е доста неудобно, ако зададем на инициаторите на промените още някои прости въпроси. Например - "А какво става с уличните телефони, колкото и малко да са вече, и с публичните телефонни постове, докато се трупа 90% ненужна и остаряла информация от лични карти за предплатени SIM-ове на гражданите? И на тях ли ще ни следите поименно, ЕСГРАОНно и покартно, докато си бъбрим глупости?" Да, ами те също са електронна комуникация, ще се сетят веднага и по-неосведомени българи. Нещо повече, чува се, че много от престъпниците ги използвали... Трябва нещо да измислят и за тях. Но какво? И каква ли бъркотия ще настане с цялото това следене...

   Има обаче и още нещо. Мобилните телефони и картите за тях са много "фриволни" устройства. Губим ги, забравяме ги някъде, подаряваме ги, сменяме ги, захвърляме ги, купуваме си по два-три, без да ни трябват - и после не ги ползваме... Изобщо, всякакви работи се случват. Нерядко си вземаме и някой по-модерен, с Интернет достъп, с вградена 7-8-мегапикселова камера, с музикални опции колкото щеш, а старото устройство даваме на някой възрастен роднина да си служи. И какво се случва, ако по лична карта на някого се води определена SIM карта в мобилен телефон, който отдавна е пратен "на село, за баба"? И тя, старицата,  съвсем е забравила къде го е забутала - което означава, че лесно може да го задигнат?

   Ченгетата ще ви търсят по тези данни, но само ще си губят времето - всъщност трябва да гонят някой съвсем друг...

   Почти всеки независим експерт по сигурността би казал на родните депутати и политици, че подобен развой на събитията е нежелателен, но не и невъзможен. Това навежда на неприятната мисъл, че едва ли са питани и чути достатъчно на брой независими експерти, когато са подготвяни законовите поправки. Не се знае дали е чуто мнението и на повече опитни, добросъвестни служители на МВР и ДАНС, които всеки ден се "пържат" в казана на борбата с организираната (и не) престъпност. В реалния свят. А не там някъде, в някаква достолепна зала и "на теория".

   На теория "и баба знае". Да бе, да, онази на село.

   Ироничното в случая е, че и председателят на парламентарната вътрешна комисия Минчо Спасов, и зам.-председателката на същата тази комисия Татяна Дончева разбраха през септември 2008 г. какво значи "да ти видят разпечатката" - и от това нищо да не излезе. Поне тая случка би трябвало да светне "червен сигнал" в съзнанието на депутатите и изобщо на елита у нас. Защото ние, обикновените хора, с тривиалните си лични данни, не сме достатъчно "интересни" обекти. Но те са.
Тази безкрайна, щура мъглявина

   Ако оставим телефоните и погледнем какво се налага като промени при следенето и "задържането на данни" за активността на гражданите в Интернет, под който сега всички почнаха да разбират, макар и не дотам точно, Уеб (World Wide Web), нещата придобиват абсурдни измерения. И от гледна точка на сигурността, и от гледна точка на технологиите, и от гледна точка на истинския живот.

   Няма да предлагам недемократични и унизителни идеи, като да се инициира парламентарен тест с участието на всички депутати, с въпроси от типа: "Що е IP адрес и за какво служи?" Предполагам - знаят.

   Да погледнем отново нещата от друг ъгъл. В службите и структурите, заети със сигурността в Република България, си има специализирани звена, които се занимават с компютрите и информационните мрежи. И те неизбежно пишат за началството дълги отчети със статистика и графики в тях, като обясняват нагледно общия растеж на киберпрестъпленията и злонамерените посегателства.

   Чете ли някой тези отчети? Не е за вярване. Ето защо.

   Пак не желая да задълбавам в теми като например по какво IP (Internet Protocol) адрес и VIP адрес се различават, кои IP адреси са статични и кои - динамични, какво значи MAC адрес, или - какво е DNS, как се придобива автоматично IP адрес, и т. н., и т. н. Един нормален учебник в тази област е най-малко 350 - 400 страници; техническата документация включва още дълги-дълги файлове. Трудно е да пресоваш всичко в 2-3 изречения. Освен това малка част от всички тези неща са тривиални, но повечето не са. И отново далеч надминават моето равнище на компетентност.

   Но дори и от сравнително невисокото ми ниво се забелязват прекалено много противоречия.

   Една от най-големите заплахи в Интернет например са известните като "фишинг" (phishing) техники, използвани от киберпрестъпници и злосторници. В тези техники ключово значение за крекърите, т. е. "разбивачите", които целят да се доберат преди всичко до парите в сметки (разплащателни и т. н.) с уеб базиране на компании и физически лица и да ги източат, имат тъкмо IP адресите. И личните данни, естествено - колкото повече, толкова по-добре, на реални потребители, които сърфират в Мрежата. Научат ли това, все едно са свършили една трета от работата си, или повече.

   Други значителни заплахи са така нареченият "спуфинг" (IP spoofing, по-точно) и свързаните с него DoS атаки (Denial-of-Services Attacks), чиято цел е да извадят от строя сървърите на жертвите чрез "затрупване" със заявки. И при тези опасности злосторниците също се стремят да си издирят първо много подходящи IP адреси.

   А че така наречените "спамъри" (spamers) живо се интересуват от адреси, имейли, лични данни и т. н. на невинни Интернет потребители просто си е известно на всеки, който се е сблъсквал с дълги списъци с нежелани послания в пощенската си кутия.

   При почти всички тези техники за злосторства се използват и така наречените ботове (от robot - автоматични програми, често неголеми "парчета" софтуер). Целта на някои от тях може да бъде да ви заблудят, че зад компютъра, с който сте се свързали през Интернет, има човек, когато всъщност там  няма никого.

  Според най-новите данни в сайта на Internet World Stats (www.internetworldstats.com - от самото им название личи с какво се занимават, с глобални статистики за Интернет), в края на юни 2008 г.  в света е имало над 1 млрд. 463 млн. и 632 хил. потребители на Мрежата. Според най-новите данни пък от Netcraft, които са специализирани в Интернет изследвания, анти-"фишинг" и т. н., през януари 2009 г. те се се свързват чрез твърде значителен брой сайтове - над 185 млн. и 497 хиляди.

   С други думи, "целият" Интернет е огромно множество от хора, които се свързват един с друг и група с група, чрез компютри, комуникационни средства и софтуер, като си обменят грамади от данни. Най-важното са хората, каквото и да сте чували за "Матрицата" и властта на машините. Без хора няма нито компютри, нито комуникации, нито софтуер, нито Интернет. Но пак хората, чиито настроения се менят всяка секунда и са общо взето трудно предсказуеми, са технологично най-нестабилната съставка в Интернет. Не бих казал, че тази "супер-държава" вече подлежи на контрол. В нея се спазват собствени правила и законите, нравите и обичаите на всички държави и религии,  хората от които излизат в киберпространството. Само най-условно може да се говори за "териториални", физически или други граници. Дори и за част от нея - колкото българската зона, напъните за контрол са съмнителни.

   Само Интернет може да контролира Интернет.

   И го прави. Ако тръгнете срещу тази тенденция, ще загубите време и пари. Мрежата е проектирана така, че просто заобикаля преградите и продължава напред.

   Осъзнават ли политиците какво ще поискат от българските служители в полицията и другите структури за сигурност, когато им възложат да проследяват,  анализират, контролират растящия стремително поток от лични данни, имейли, международни връзки, СКАЙП-разговори, чатове, форуми и участия, и т. н.? Та нали поне 2 милиона българи, ако не и повече, сега са се пръснали по всички континенти на света? И Интернет е най-доброто ни средство да комуникираме с близките си, често на десетки хиляди километри от нас? Наистина ли някой е толкова заслепен да си въобразява, че нещо ще направи?

   А сега, след цялата тази информация, си представете за миг какво би се случило, ако сред личните данни на Интернет потребителите, попаднали в ръцете на полицията, има например така наречените "зомбирани" компютри, завладени от злосторници, дебнещи някъде там в огромната мъглявина на Мрежата. Такива компютри се използват без знанието на притежателите, за да се свързват с други адреси, базирани също кой знае къде.

   Или си представете какво става, ако даден IP адрес (може и вашият!) е ползван във верига, по която се препраща спам, или вируси, или се прави нещо по-лошо.

   Как ще обясните, че не сте никак замесен лично вие в подобни ситуации? И доколко ще ви вярват?

   Или пък си представете - ако сте видна публична фигура (може и депутат), как при вас идва вежлив служител и ви предупреждава, че от домашния ви компютър е влизано в съмнителни сайтове. И са осъществявани примерно секс чат сеанси с гражданка с неморално поведение, притежателка на уеб камера и компютър с този и този адрес, която се подозира във връзки с криминални типове. И вие стъписан осъзнавате, че любимото ви чедо, раздрусано от хормони, вместо да си пълни главата със знания, калпазанинът му с калпазанин, зяпа порно, праска игри и се свързва с разголени каки, готови за определена сума "да го светнат" по всякакви теми табу.

   Винаги можете "да понаместите" ума на чедото, без да стигате до крайности. :o И то накрая да израсне свестен човек. :D Но защо трябва толкова много хора да знаят, че почти сте се провалили като родител? :-[ И това работа на полицията ли е?  ???В края на краищата, момчето нищо чак пък толкоз лошо не е направило (поне довреме)... Обикновен пубер. А как ще се чувствате, ако подобна информация се просмуче в медиите? :o

   Но и тези наши мрачни видения и очаквания не са най-тревожното.

  След предвидените промени при българските доставчици на Интернет и услуги ще се натрупват много повече лични данни, отколкото досега - и то за срок от 2 години. Подобни масиви ще са като "златни мини" за злонамерени групи и "единаци" в киберпространството.

С други думи, законодателят ще накара компаниите (и те ще се съгласят - нямат избор), не само да бръкнат в джобовете си за допълнителни ресурси, за да се справят с нарасналите обеми информация, но и да осигурят защита при значително по-висока степен на заплаха и за по-дълги периоди. При това с гаранции, че във всеки момент данните ще се предоставят на МВР по най-безопасен начин. Което отваря за злосторниците поне малко вратичката към използването на техника, известна като "човекът-по-средата" (Man-in-the-Middle). ;)

   Не, не се съмнявам, че ИТ-специалистите в България могат да се справят с предизвикателствата. Но все пак, както всеки се сеща, едно е да обезпечаваш трайно сигурността на сървъри, които съхраняват досегашния обем от данни, и друго - при новите изисквания.

   Все едно да накараш някой банков клон в провинциално градче да почне да съхранява златни кюлчета, като съобщиш за това предварително на всички заинтересувани.

   Злосторниците ще налитат като оси на рояци. И ще опитват не само технически "пробиви". По-полезни за тях понякога се оказват методите на "социалното инженерство" (social engineering), при които не се ползва никаква техника. Или директното купуване на информацията "на черно".

   Тук му е мястото да разкажа една анекдотична случка. В служба, в която работех преди време, взеха (най-накрая) чисто нов и по-мощен сървър. Зарадваните от събитието системни администратори почнали да умуват какво по-интересно име да му измислят, преди да го пуснат "на плаване" (задължителна процедура при инсталацията на определени операционни системи). Едно предлагат - отхвърля се; друго предлагат - и то... Накрая един нашега подхвърлил да нарекат сървърчето или "Емануела", или "Лолита". Щото било "като страхотна мацка, нали така?". Другите наскачали връз човека: "Абе, ти чуваш ли се? Нали всичко, дето се пише хакерче в Нета, ще му се пробва още като види името! Луди ще ни направят!". Насмалко да опухат шегобиеца...

   Та, на мен току-що ми хрумна, че българските фирми може да предложат на законодателя да запише черно на бяло - всичките им сървъри да имат в названието си и по едно "Лолита". Или направо да си го декларират в Уеб адреса, примерно: Lolita.something-bg.com. :D ;D

   Като ще е гарга - рошава да е. Щом сме направили грешката да предизвикваме злосторниците, да си носим последствията.

   Шегите са признато средство срещу стреса. Но в сегашната ситуация не ни е до смях. Тези мерки, които можем да наречем "е-Слухтене", вероятно ще "вдигнат акциите" ни пред ЕС. ;) Но (доколкото сработят) те според мен чувствително ще накърнят правата на българите, може за кратко да направят журналистиката невъзможна професия и да създадат огромно количество безполезна работа. Но най-вероятно без съществени резултати в борбата с тероризма и престъпността. За да се борим срещу тях трябва истински висок професионализъм в използването на разрешените досега от законите, познати и изпитани средства, а не измишльотини.

Може би сегашните мерки са равни на сигурност. Но това е възможно в друг свят, с различни Интернет и мобилни комуникации. Не са за нашата реалност.
« Последна редакция: Февруари 05, 2009, 16:32:09 pm от H. »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Свободата в интернет
« Отговор #130 -: Февруари 04, 2009, 08:16:08 am »
Тристанката тъй и тъй ще го приеме,въпросът е следващия парламент свестен ли ще е,че да отмени всички безмислия които сътвори този парламент.
Проблемът за мен е че Съюза на Държавна Сигурност,Ваньо Кумуниста и съдружници, съвецкофилите от Атака и гавазката партия Герб. няма за си мръднат пръста за да почистят след тези мушмороци,защот� � и на тях им са изгодни творенията на настоящите. Та се чудя кой ще пусне водата в кенефа.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 658
  • WATCHER
Re:Свободата в интернет
« Отговор #131 -: Февруари 13, 2009, 01:14:26 am »
Гражданите като публичен враг №1

Докато в поредния си доклад Европейската комисия настоява за засилване на парламентарния контрол върху специалните служби, в парламента за пореден път беше направен опит и вече почти нелегално да се коригира проектозакон - така че да даде право на същите служби без какъвто и да е контрол да следят връзките и комуникациите на гражданите. Това се е случило на практика с окончателния вариант за промени в Закона за електронните съобщения, в който неизвестно как отново се е появила добавката, с която МВР да получи улеснен достъп както до данните от телефонните разговори, така и до електронната поща, интернет комуникациите, посещаваните страници в мрежата... Разграниченията от нерегламентираното депутатско творчество, които неминуемо ще последват, няма да променят факта на упоритите опити властта да сложи ръка върху личното общуване в мрежата. Въпреки че съдът отмени вече наредбата с въпросния текст - никакво униние в преследването на целта от страна на силовото ведомство. Още в края на януари лобистите на тоталния контрол успяха да промушат в проектозакона нуждата от искане и съхраняване на данни за гражданите, без да е налице определеното от европейската директива основание, а именно "разкриване и разследване на сериозни престъпления". Така службите на МВР и ДАНС си осигуряват възможност за достъп до личните данни по прословутата "оперативна необходимост" - онова изпразнено отдавна от съдържание клише на борбата с престъпността, което нито доведе до пробив чрез съдебни присъди в организирания подземен свят, нито във високата корупция. На фона на този грижливо поддържан провал безконтролното следене на най-активната част от гражданите най-много да донесе на властта още неприятни изненади.
http://www.dnevnik.bg/analizi/redakcionni_komentari/2009/02/11/673788_grajdanite_kato_publichen_vrag_1/

Неактивен bai_lun

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
Re:Свободата в интернет
« Отговор #132 -: Февруари 13, 2009, 10:29:46 am »
Напомня на едно време, само че се пестят пари за доносници, просто ти четат пощата и разбират политическите убеждения, че не одобряваш правителството например! ;)
Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Неактивен Gogo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 275
Re:Свободата в интернет
« Отговор #133 -: Февруари 14, 2009, 23:05:22 pm »
Е, ще открият топлата вода, чудо голямо, цял свят знае, само наште управляващи и полиция не знаят какви са възгледите на обикновения човек.
« Последна редакция: Февруари 14, 2009, 23:37:45 pm от Mirotvorec »

Неактивен A познай кой

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 385
Re:Свободата в интернет
« Отговор #134 -: Февруари 15, 2009, 13:51:09 pm »
Съгласен съм с теб.
...и нека Силата бъде с теб. Аз ще се завърна ;) Дано през 2012 всички умрем.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27