Великобритания започва масово следене в интернет
"Сега" 6 април 2009 , 8 стр.
От днес във Великобритания влиза в сила мярка, съобразена с евродиректива, която ще позволи на властите да изискват от интернет доставчиците информация за трафика в световната мрежа, съобщи в. "Сънди телеграф".
Те вече ще получават данните за това кой какви уебстраници посещава и за телефонните обаждания през интернет. Информацията ще се пази 1 година, като управляващите неведнъж заявиха, че тя ще се използва от полицията и силите за сигурност за борба с престъпността и тероризма. Достъп до системата ще имат и стотици правителствени служби, както и местните власти, за да разследват по-леките престъпления. Първоначално се предполагаше, че само големите компании, които покриват 95% от Великобритания, ще бъдат принудени да предоставят данните си, но говорител на МВР потвърди, че това ще засегне и най-малките фирми в тази сфера.
Защитници на личната свобода твърдят, че новата мярка за пазене на данните от глобалната мрежа е първата стъпка за създаването на противоречивата база данни за прехващане на кореспонденцията в интернет, стартирана от вътрешното министерство в Лондон. "Аз не мисля, че хората осъзнават какво значи тази мярка. Това значи, че всичко, каквото правим онлайн или по телефона, вече ще е известно на властите", заяви Симон Дейвис, шеф на "Прайвъси интернешенъл". "Те използват това, за да създадат най-ефективната система за'дледене в света", допълва той. Неговият колега фил Нобъл от организацията N02ID стига по-далеч и заявява: "Ние сме заплашени от координирана стратегия да се следят всички комуникации, като по този начин ще се правят досиета на всеки за неговите отношения и действия", убеден е Нобъл.
Друга директива на ЕС, която изисква компаниите да съхраняват данни за телефонните разговори за 1 година, вече е в сила във Великобритания и въпреки че тепърва ще се събират данните от интернет, това е първият път, когато тази индустрия е принудена да започне да съхранява подобни материали. Досега тази информация включваше подробности кой с кого се е свързал и кога, но не принуждаваше да се запазват електронните съобщения за по-дълъг срок. На всичкото отгоре данъкоплатците ще трябва да възстановят парите на интернет доставчиците и телефонните компании за разходите, свързани със съхраняването на лични данни.
СМЕТКИ
Европейската идея за съхраняване на данните бе
предложена от бившия британски вътрешен министър Чарлз Кларк през 2005 г. Тогава говорител на МВР потвърди, че голяма мобилна телефонна компания, която дотогава е пазила своите данни само за два дни, се е съгласила да запази информацията за цяла година срещу 875 000 лири стерлинги (960 000 евро) от парите на данъкоплатците. Доклад на ЕОТМ, публикуван през 2004 г., разкри, че за 12 месеца голям доставчик на интернет трябва да съхранява между 20 000 и 40 000 терабайта с данни, което се равнява на 40 трилиона имейла.