По-малоумно-некомпетентно-лаишко четиво скоро не бях чел. Пълно с измислици и елементарно непознаване на всичко свързано с ОС, мрежи и компютри.
а това "които тайно се свързват с вашия компютър по електрическата мрежа чрез USB входовете" е върха на идиотщината.
/между другото, същото писание го има качено на 05.07. в блог именуван - "сайт на Елтимир"/
Всъщност точно това е едно от малкото смислени твърдения.
От това писание лъха на посредственост и оставям без коментар мерки за сигурност като преименуване на файлове и забрана на работата на мрежови карти и услуги. То в такъв случай най-добре да си спрем компютъра, защото той все едно нищо няма да може да върши ;D
Но искам да обърна внимание на възможността за връзка по захранващата мрежа, защото по коментарите разбирам, че участниците не са запознати с това.
Началните условия за следните:
- Всички устройства свързани към захранването (в контакта) имат галванична връзка помежду си. Тази връзка е двупроводна, неиндуктивна и некапацитивна. По същия начин чрез двете медни жици на стационарния домашен телефон БТК ви доставя интернет.
- За изграждане на локална мрежа между включени в контакта устройства е необходимо освен кабелната система, която е налице, още конуникационна част и софтуер (протокол и драйвери).
- Единственото съществено препятствие е наличието на мрежови трансформатор в захранващия блок на устройството, защото този трансформатор би преобразувал нивата на сигнала по неизвестен за проектанта на мрежата начин и най-вече той е нискочестотен и не би могъл да отговори на изискванията за обмен на данни в реално време.
Както знаят повечето хардуеристи, в съвременната техника почти не се използват мрежови трансформатори. Изключение правят някои скенери и принтери, които работят с външни адаптери. Така, че в момента почти цялата електронно изчислителна техника отговаря на минималните изисквания за изграждане на локална мрежа през захранващите кабели.
Как работи LAN използваща захранващата мрежа:
- На пазара от много години има специализирани интегрални схеми, посветени на тази задача. Първоначалната идея е била да се изгради единен интерфейс за домашното оборудване - печки, бойлери, перални и т.н., като те да могат да бъдат управлявани и наблюдавани. Значи слагате си в дома един компютър със съответния софтуер и може да укажете примерно в 10:30 да се включи заредената пералня, така че като се върне на обяд домакинята, да простре прането; в 11:40 да се включи фурната на 3-та степен, за да затопли оставените от сутринта кюфтета; през нощта от 3 до 5 часа да работи бойлера, за да се използва нощната тарифа и т.н. Освен управление, имаме и постоянна обратна връзка с цел диагностика на всички прибори и евентуално докладване. Въобще възможностите на такава система са напълно ясни.
- Интегралните схеми като минимум изпълняват функцията на модем и поставят данните в кабела на захранването най-често чрез галваническо разделяне от слаботоковата част. По-съвременните имат и вграден протокол за работа.
- За връзка между устройствата се ползва някой от промишлените протоколи и интерфейси стандартизирани от IEEE. Идейно това могат да са RS232, IEEE487, I2C и по-прости от тях.
- И накрая един пример - преди повече от 10 години чифутите пуснаха пробно в Израел локална мрежа през захранването. Сега не ми се рови, но дали не беше и нещо повече - един интернет доставчик беше решил да доставя интернет през захранването, като трябваше само да монтира специална карта за целта. Но идеята все пак не е разпространена, защото има трафопостове и други ограничения, когато говорим за WAN.
Та да обобщим:
- Всеки компютър, принтер, монитор, тонколонки и др. може да изпрати сигналите от/към него до произволно устройство в сградата или квартала, което е свързано в същия захранващ кръг.
- Събирането на информацията може да става в обикновен компютър, но може да е и в някой "по-специален" принтер, да речем - снабден с памет само за нужната информация, която се взема от екипа примерно по време на месечната профилактика. В най-тежкия случай, устройството може да е монтирано направо в трафопоста и до него да има достъп "специална" група.