Автор Тема: Психоистория  (Прочетена 5202 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Психоистория
« -: Октомври 28, 2007, 10:07:38 am »
Не знам колко от вас са чели "Фондацията" на Айзък Азимов,но на тези,които не са горещо препоръчвам да и хвърлят едно око.Във въпросната поредица има една много готина идея,която ще е цел и на  настоящият текст-Психоисторията. Накратко това представлялва наука,възникнала от смесицата на история,психология и статистика и дава възможност с доста добра точност да се предвидят реакциите на големи групи хора,както и общия поток на събитията за неограничено време....и колкото повече хора,толкова по-точни са резултатите...  Самият Азимов използва за аналогия газът  частиците в него-докато не можеш да предвидиш движенията на една отделна частица,можеш да предвидиш движението на целия газ.
 Като идея за научно-фантастична книга звучи добре....но има и нещо отвъд фантастиката,а именно възможността психоисторията да стане реалност...поне донякъде...
  Сегашните социология и статистика биха ни дали доста добри отговори за изходът от дадена ситуация(например стачката на учителите),но се нуждае от доста събиране на данни...Всъщност колото повече,толкова по-добре ще познаем изхода от ситуацията...
 А съвременната психология-ако я познаваме по-добре ще можем с доста голяма точност д апредвидим нечие действие само по проявяваното поведение...донякъде тези неща се пренасят и върху групи хора,като спокойно може д асе определи доколко устойчива  едадена група,къде  евъзможно да се появят търкания и разногласия,и кои елементи ще се откъснат...при достатъчно данни дори как ще реагира групата като цяло...Има и една психологическа теотрия,която едва сега набира скорост...но според която,освен че всеки от нас влиза в дадена роля и зависимост от сдруг човек,това с еслучва и с групи от хора като цяло.
 От всички тея дрънканици следва,че е сравнително лесно да се предвиди най-вероятната  реакция на група хора,но за жалост само на даден стимул или няколко стимула,без прекалено голяма отдалеченост напред във времето и при това с намаляваща точност.
  Това,което ни липсва в реалността е именно такъв апарат,който да ни позволи повишена точност при "предсказването"....засега можем да имаме само най-обща насока(което също не е никак зле)
 Всъщност подобни методи биха били полезни най-вече на управляващите,а тъй като тези,за които се прави предположението не трябва да знаят за това,вече спокойно може да има действащ модел.-Американското правителство провежд апрез 1964 така нареченият проект Камелот,чиято цел е да се предвидят дадени настроения в една държава,които ще доведат до диктаторски режим,и по дадени признаци да се разбере ще започне ли той война.Проектът е спрян поради обвинения,че правителството разваля проучванията...предполагам е ясно,че дори и само определените цели да следва този проект,то той реално дава метод за предвиждане ан развитието на дадена държава,и как да се повлияе върху него,а и най-добрият начин д засекретиш даден проект е да го "закриеш.
 Толкоз от мен,мързи ме за повече....
 
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Психоистория
« Отговор #1 -: Октомври 28, 2007, 13:04:23 pm »
Цитат
От всички тея дрънканици следва,че е сравнително лесно да се предвиди най-вероятната  реакция на група хора,но за жалост само на даден стимул или няколко стимула,без прекалено голяма отдалеченост напред във времето и при това с намаляваща точност.

Под група от хора какво се  разбира ? Хора които са просто заедно  , но с абсолютно различни нагласи, поведение и филосифия за живота, или подбрани по дадени признаци, които ги обединяват ? Щото лично според мен  много зависи какви са конкретните хора, колко е голяма  групата и т.н за да се предвиди резултата.
И най важното е  да си зададем въпроса дали дадена хипотетична ситуция си възниква  "нормално" или е инциирана за да се случи от предварително измислили схемата "архитекти". Защото когато ситуацията е "изкуствена" нещата се променят тъй като предпоставките заложени в ситуацията предполагат определен тип избор за основаната маса от хора. И ако масата е по-голяма тези които мислят по-различно ще бъдат малцинство и ще бъдат заглушени! Ако групата обаче е в по-малък състав можем да имаме по-реални резултати.

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Психоистория
« Отговор #2 -: Октомври 28, 2007, 13:29:56 pm »
ДА,под група се разбира хора,събрани по опредлен признак-например Българи,мъже,до 20 години...
Когато групата е по-голяма повече се елиминира индивидуалния фактор, и достоверността на общите факти е по-голяма..иначе ако е по-малка ще трябва да вземаме в предвид все повече и повече индивидуални особености.

Иначе във въпросната книжка фабулата е основно около един план изработен чрез тая наука,и следването му...и имаше едни пичове,тайно общество,които следяха изпълнението му,и при нужда пренареждахга събитията така че да се избегнат отклоненията в тоя план...Така или иначе според мен ако е изкуствено създадена ситуацията предвидимостта и контролът ще са по-големи,доклко обаче не знам
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен Alien

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 6 668
  • WATCHER
Re: Психоистория
« Отговор #3 -: Октомври 28, 2007, 13:37:06 pm »
Цитат
Иначе във въпросната книжка фабулата е основно около един план изработен чрез тая наука,и следването му...и имаше едни пичове,тайно общество,които следяха изпълнението му,и при нужда пренареждахга събитията така че да се избегнат отклоненията в тоя план...Така или иначе според мен ако е изкуствено създадена ситуацията предвидимостта и контролът ще са по-големи,доклко обаче не знам


Ами именно то точно на това се "крепи" и нашето съвремнно общество което има да решава поне 80% изкуствено създадени проблеми и ситуации и на които е изчислено предварително по-голямата част как ще реагират  ;)

Неактивен Jean-Luc Picard

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 351
  • Starfleet Captain
Относно: Психоистория
« Отговор #4 -: Януари 15, 2008, 10:45:16 am »
Планът на Селдън имаше две важни условия: самите изследвани да не знаят за него, и да се прилага върху особено големи популации (в книгата ставаше въпрос за милиони населени планети с квадрилиони население). Освен това, поне в галактиката извънземни нямаше, хората бяха единствените и колонизатори. И съществуваше презумпцията, че самите хора са нормални - т.е. няма мутанти, четящи мисли, левитиращи и т.н. Все пак в един момент се оказа, че понякога качествата на един единствен индивид, мутант, могат да имат огромно значение и да променят съдбите на милиарди. Тайното общество бяха и те такива .. не-нормални хора, които следяха за индивиди, способни да нарушават онези две правила на плана. Поизпуснаха появата на един такъв, но пък оправиха нещата накрая :)

На мен в книгите най-вече ми харесаха описания път на развиване и консолидиране на нова империя в рамките на няколко века: религиозен контрол, политически контрол, търговски контрол, федерализиране и т.н.

Малко наивно звучат нещата на Азимов в наше време, но провокират много мислене.


Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Психоистория
« Отговор #5 -: Май 29, 2009, 23:18:44 pm »
В празната историческа ниша неизбежно се наместват лъжата и клеветата

http://www.epochtimes-bg.com/2009-02/2009-05-29_08.html

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27