Автор Тема: Птичи грип  (Прочетена 54547 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Отг: Птичи грип
« Отговор #135 -: Май 06, 2006, 11:39:44 am »
Дали човек ще се зарази с “птичи грип”, се определя от гените

 5 Май 2006


Заболеваемостта е тясно свързана с кръвното родство и типа въглеводородни рецептори в горните дихателни пътища


 
     Предразположеността на човек към заразяване с “птичи грип” вероятно до голяма степен се дължи на гените. С такава хипотеза излязоха медицински експерти в рамките на организираната от специализираното издание Lancet конференция по проблемите с “птичия грип”, която се провежда в Сингапур, съобщава Reuters.

     Учените обръщат внимание на факта, че сред 205-те доказани случая на “птичи грип” при човека, има много свързани случаи на заразяване сред близки роднини по кръвна линия, като бащи и деца или майки и дъщери. При това, случаи на едновременно заболяване на членове на семейството, които нямат кръвна връзка – каквито са съпруга и съпругата, например, практически не се наблюдават.

     Кръвното родство насочва към генетическото сходство между заболелите, което дава основание да се предположи, че гените играят съществена, ако не и решаваща роля при заразяването на човек с “птичи грип”.

     Японският специалист Хироши Кида (Hiroshi Kida) от Факултета за контрол на заболяванията в Университета на Хокайдо, допълва наблюденията на колегите си, посочвайки че хората-жертви на “птичия грип”, могат да се различават от останалите по вида на въглеводородните рецептори в епителните клетки на горните дихателни пътища.

     В епитела на горните дихателни пътища при човека се срещат 2 типа рецептори – алфа-2,3 и алфа-2,6. Рецепторите алфа-2,3 се срещат и при птиците и именно с тях се свързва вирусът на “птичия грип” при заразяване. При повечето хора обаче преобладават рецепторите алфа-2,6, които се използват от обикновените, “човешки” разновидности на грипа.

     Според Хироши Кида, склонността към заразяване с щама на “птичия грип” H5N1 при човека, може да се дължи на аномално голям брой рецептори алфа-2,3 в организма. За да потвърди хипотезата си, проф. Кида ще проведе изследване сред оцелелите жертви на “птичия грип” в Тайланд и Виетнам. Специалистът на изключва възможността, при поредна мутация на вируса H5N1, той да придобие способността да се прикача и към другия, по-широко разпространен тип рецептори. В този случай, смъртоносното заболяване ще се разпространява със същата скорост, както и обикновения грип, което може да коства живота на десетки милиони души.


www.bgfactor.org
musica universalis

Eon

  • Гост
Отг: Птичи грип
« Отговор #136 -: Май 06, 2006, 17:52:01 pm »
всяко чудо за 3 дни
ето и това отмина, а щеше да има световна пандемия :P
Медийни сензации.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Re:Птичи грип
« Отговор #137 -: Декември 01, 2011, 21:05:32 pm »
Учен създаде супергрип убиец
Заразата може да изтреби половината човечество


Има опасения, че биотерористите могат да се възползват от информацията за биологични атаки.

Холандски изследовател е създал вирус, който би могъл да убие половината от населението на планетата. Сега, изследователи и експерти по биотероризъм обсъждат дали да се публикува "рецептата" за създаване на вируса. Чуваме гласове, и твърдения, че на първо място такива проучвания като цяло не трябва да се извършват.
Вирусът е щам на птичия грип H5N1, генетично модифициран да бъде силно заразен.
 Той е създаден от Рон Фоукър от Медицинският център Еразъм в Ротердам. Работата беше представена за първи път по време на конференция по грипа, която се проведе през септември в Малта.
За тестването Фоукър и екипът му използвали двойка порове, тъй като те реагират по същия начин, както хората, заразени с вируса. Учените са прехвърлили вируса от един пор на друг, за да го направят по-адаптивен към новия носител. След 10 поколения вируса мутира, което му позволява да се предава чрез въздуха. Резултатът е, че поровете започнали да се заразяват, просто намиращи се в непосредствена близост до заразеното животно.
Генетичните изследвания показват, че новия щам представлява петте мутации, всяка от които може да се наблюдава в природата, но поотделно. Щамйт на Фоукър е заразен както сезонния грип, но убива много повече хора.
"Аз не мисля, че патогенът може да бъде по-опасен от това", казва един експерт в областта на генетиката на микроорганизмите, Пол Kейм, който е прекарал много години в работа с антракс. "Мисля, че антракса не е толкова ужасен в сравнение с вируса", добавя той.

Болестта

Птичият грип се появи в Азия преди около 10 години. От тогава е имало по-малко от 600 случаи на заразяване на хора. Въпреки това, генетично модифицирания щам на Fouker е изключително опасен и заразен и убива около 50 процента от заразените. Предишният щам не представляваше глобална заплаха, тъй като рядко се разпространява от човек на човек.

Източник: http://republika.bg/index.php?id=39050

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Птичи грип
« Отговор #138 -: Декември 08, 2011, 17:48:08 pm »
Сега, изследователи и експерти по биотероризъм обсъждат дали да се публикува "рецептата" за създаване на вируса.
Интересно би било да се разбере каква е причината да публикуват тази "рецепта".
Тези изследователи и експерти май се опитват да се правят на помагачи на терористите.
Dreams are messages from the deep.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27