Планът “Баязид-2”
Секретен доклад на НСС уличава ДПС в шпионаж
Димитър В. Аврамов
След провала на активното мероприятие срещу България при преброяването на населението, лидерите на ДПС и съветниците им в Анкара насочват усилията си в друга посока. Ахмед Доган вече отдавна е предложил агентурните си услуги на турската разузнавателна централа МИТ при знаменателна среща с нейни служители в Париж - февруари 1990 г. За днешните му политически ухажьори би било любопитно да го видят как стои верноподанно пред резиденцията на турския посланик в София с молба за прием. Соколът е неспокоен, защото в папката носи изключително доказателство за това чии интереси обслужва. Получава отказ - посланикът е в леглото си болен от грип. Доган настоява, че въпросът е много важен и не търпи отлагане.
Срещата е уредена, а опитният дипломат Ялчън Орал не вярва на очите си: нечаканият гост му поднася това което могъщата МИТ години наред не могла да придобие - имената и биографиите на десетки наши посланици и разузнавачи на прикритие.
"Оня списък"
Срещу предателството си Доган наивно иска да бъде освободен от "задълженията си в България" и Турция да го устрои в друга страна. Сравнително неопитен тогава, той още не знае, че веднъж попаднал в мрежите на МИТ, условията ще поставят други.
Сред коридорите на властта в Анкара придобивката предизвиква истинска еуфория, охладена от неочакваната реакция на разузнавателната централа - рязко неодобрение. Спецовете в нея отлично познават връзките на Доган с бившата Държавна сигурност, имат и горчиви спомени от преките или косвени сблъсъци с българските тайни служби. И логично допускат, че това може да е провокация, тяхно активно мероприятие. От друга страна изготвянето на списъка неминуемо води до разконспирирането на турската агентура във важни звена на нашата държавна йерархия. Скандалът се пренася и в посолството в София, където вземат екстремни мерки за затягане на дисциплината и противодействие срещу евентуални акции на българското контраразузнаване. А Доган остава в България, радвайки се на нарастващото си благополучие, на политически и медиен комфорт. И на позорното мълчание на следствието и прокуратурата. Нещо повече, туркофилите в президентството, начело с Желю Желев, правят всичко възможно обществото да не научи за съществуването на видеокасетата, запечатала визитата на Доган в турското посолство. Както и други неудобни факти - установено е дори на коя точно машина е съставен списъка. За такова тежко престъпление срещу държавата в Турция Доган не би стигнал и до съда - щяха да го изправят пред трибунал.
По това време оперативните донесения на българските контраразузнавачи се попълват с все по-тревожно съдържание. В Националната служба за сигурност подготвят и сборен строго секретен доклад - той проследява двегодишната задкусилна дейност на лидерите на ДПС и тоталният им шпионаж срещу България. Прелюбопитно (не единствено) четиво за политици и държавници, за следователи, съдии и прокурори. Документът е твърде обемист, ето част от него:
"Първите контакти на Ахмед Доган и упълномощени от него лица с официални турски представители датират от пролетта на 1990 г. При няколко поредни посещения на лидерите на ДПС в посолството на Турция в София е постигнато споразумение за оказване от турска страна на всестранна подкрепа на движението, без тя да се афишира, за да не последват обвинения за намеса във вътрешните работи на България. Ахмед Доган и останалите членове на ръководството предявяват искания за значителна финансова, материална и техническа помощ, необходима им още в предизборния период. Те предават цялата документация за официалната си дейност до момента и съгласуват в подробности бъдещите си планове. По такъв начин още с първите си контакти лидерите на ДПС съзнателно се поставят в зависимост от помощта на Турция и поради естественото съвпадение на общите цели последователно насочват дейността на движението към осъществяване на стратегическите интереси на Турция в съответствие с доктрината за външните турци.
Пред турски дипломат по онова време Ахмед Доган сам изтъква: "За своето съществуване, за своята сила и постигнати успехи ДПС е задължено на обстоятелството, че съществува Турция. От страх пред силата на Турция българите не посмяха да ни попречат да участваме в изборите. Страхуват се от нас, тъй като зад гърба ни е Турция."
"На движението е предоставена значителна парична помощ в левове и валута, технически и материални средства и др. както директно, така и посредством организации и частни лица от Германия. Стриктното придържане към даваните в посолството на Турция указания след изборите става повод за постепенно регулиране на предаваната помощ и разширяване на пътищата и източниците, от които тя постъпва. Един от каналите, който се използува най-често, е "Ислямският културен център" в Германия. ДПС получава от Турция чрез този център транспортни средства, голям брой компютърна техника, ксерокси, факсове, телевизори, видеокамери, фотоматериали, хартия и пр. Контактите на официални турски представители с дейци и ръководители на ДПС се развиват на всички равнища. До настоящия момент са ни известни над 300 срещи на лидери и активисти на движението с дипломати от посолството на Турция в София и генералните консулства в Пловдив и Бургас. По-голямата част от тях са осъществени в дипломатическите представителства при всички необходими превантивни мерки за сигурност. По такъв начин турската страна през целия период от създаването на ДПС регулярно е получавала и понастоящем продължава да получава всестранна информация, в т.ч. и от поверителен характер, за работата на ВНС, президентството и Министерския съвет. Турските дипломати своевременно се информират от Ахмед Доган и останалите членове на ЦС на ДПС за съдържанието на разговорите им с представители на държавното ръководство и изпълнителната власт, за предстоящи решения и стъпки на България във вътрешнополитическата и външнополитическата област. Чрез тях турските представители у нас изучават определени лица-държавници, политици, интелектуалци и др., следят развитието на процесите и тенденциите сред турската етническа общност, българомохамеданите и циганите, политическите партии и техните лидери; придобиват секретни документи на МВР, правителството, архива на бившия ЦК на БКП от времето на т.нар. "възродителен процес" и др.
Данните, с които разполагаме, сочат, че всяко отговорно решение на ръководството на ДПС и парламентарната му група се взема след предварително съгласуване с официалните турски представители. Те, наред с даваните указания за провеждане на акциите на движението, културно-просветните, религиозните мероприятия и икономическите инициативи, осигуряват контактите на движението с ислямски и изселнически организации в чужбина, с международните правозащитни организации "Хелзинки уоч", "Амнести интернешънъл" и др., с протурските емигрантски и изселнически организации в Турция, САЩ и Западна Европа. Турската дипломация е ангажирана със създаване на такива условия във външнополитически план, които да разширяват международните връзки на движението и да подпомогнат неговото признаване като политическа организация на "турското малцинство" в България. В Съвета на Европа, НАТО, Западноевропейският парламент и други международни организации Турция постоянно лансира тезата за продължаващи нарушения на правата на мюсюлманите в нашата страна. Турската позиция по този въпрос активно се подкрепя и от ДПС.
Анализът, извършен в НСС доказва, че изпратената от турската страна през юли т.г. информация до видни чуждестранни обществени дейци, участници в заседанието на Международния комитет за борба с расовата дискриминация, която е подписана от Ахмед Доган, всъщност е изготвена в посолството на Турция в София.
На практика почти всички членове на парламентарната група на Движението по различно време осъществиха посещения в Турция, където се ангажираха със солидарни публични заявления. Гостуванията на парламентаристи и лидерите на ДПС в Турция се използуват за създаване на трайни контакти с турски културни и ислямски, организации някои от които с пантюркистка идейна насоченост. Така например от 14 до 22 юни т.г. по покана на ръководителя на пантюркисткия "Център за изследване на турския свят" проф. Туран Язган Турция посетиха членовете на ЦС на ДПС Шерифе Мустафа, проф. Ибрахим Татарлъ и Мехмед Бейтула.
Наред с официалните представители на Турция у нас и зад граница активни връзки с ДПС осъществяват и турските специални служби. Резидентурите им на дипломатическо прикритие са създали "дублиращи" позиции на всички организационни равнища на движението. Заедно с генералните консули те провеждат постоянни срещи с активисти по места, от които получават сведения за дейността и плановете на окръжните и общинските организации и им дават съответстващи на интересите на Турция ръководни указания. През 1991 г. интензивността на контактите им с лидери и членове на окръжните съвети е много по-висока от предишната година. По същество значителен брой от регионалните ръководители на движението сега работят под диктовката на прикритите в дипломатическите представителства на Турция у нас служители на МИТ. От извършения анализ в НСС се вижда, че връзките на разузнавачите с лица от средите на ДПС в повечето случаи се осъществяват на конспиративна основа, от официални дипломатически позиции, маскиращи наличието на действителни агентурни отношения".
Така "гарантът" на етническия мир у нас - ДПС, всъщност се оказва гарант за разложението на българската държава и етно-религиозното обособяване на смесените райони в полза на турските великодържавни интереси.