Подобна кампания вече бе осъществена в САЩ. Ето уеб адреса на инициативата, която тече там вмомента.
ВРЕМЕ Е ДА ОСЪЩЕСТВИМ ПОДОБНО НЕЩО И В БЪЛГАРИЯ!
http://www.planetary.org/programs/projects/sos/Повода: една публикация:
http://www.cosmos.1.bg/index.php?option=co...32&Itemid=1и пълния текст:
България няма да участва в експериментите на модула Колумбус, който ще бъде изстрелян към Международната космическа станция през следващите седмици, съобщиха от dnesplus.bg.
Според публикацията страната си е извоювала правото да участва в експериментите, но не е платила необходимите за това 100 000 евро.
------------------------------------------------
Имахме редкия шанс да участваме в новите космически експеримента на ЕС и ЕКА /Европейската Космическа Агенция/, но го загубихме, тъй като последният срок за плащане на сумата, което беше известно поне от една година на нашите власти, беше 1 януари 2008 г. Това е жалко и в същото време странно, след като правителството точно преди година с постановление направи космическите изследвания свой приоритет пред ЕС, коментира ст.н.с. Филипов.
България е единствената страна в ЕС, която не е член на нейната програма за космически наблюдения и на ЕКА. Позорно е - когато започваме да преговаряме с ЕКА за нашето асоциирано членство, ние проваляме техни проекти, заяви Филипов. Как България ще гарантира необходимата вноска за членство в ЕКА от 1 200 000 евро, когато се скри и не плати 12 пъти по-малка сума?
Според Филипов, който е и заместник-директор на Института за космически изследвания към БАН, членството в ЕКА e от изключителна важност за страната, тъй като членовете на програмата могат да получават спътникова информация от целия ЕС - за наводнения,пожари и други природни катаклизми.
В момента България купува такава информация чрез трети лица. Когато станем нормални европейци, тогава Космосът ще бъде достъпен и за нас, заяви още Филипов. /БГНЕС
Информация: dnesplus.bg
---------------------------------
Как ще изкоментираме тази ситуация?
Доскоро обсъждахме възможността за членството на България в Европейската космическа агенция на страниците на нашия форум и за това дали България би могла да даде необходимите пари за тази инициатива. Но в един момент се оказва, че страната не е дала смешната сума за космическите изследвания от 100 000 евро- сума, която е несравнимо ниска в сравнение с това, което се прави в САЩ например. И така си отрязваме сами достъпа до ценни научни експерименти.
Какво бихме могли да направим по въпроса?
Най-логичната стъпка, за която самия аз се сещам е осъществяване на кампания "Спасете науката". Подобна кампания вече бе организирана от Планетното общество в САЩ. За тази цел обаче ние имаме нужда от вашата подкрепа - на организации, университети, училища, уебсайтове.
При добро желание бихме могли да направим нещо.
А ако имате предложения - изпращайте e-mail-и на
[email protected]Това е от мен.