Автор Тема: Какво препоръчваш?...  (Прочетена 269751 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Milena

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 29
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #315 -: Февруари 01, 2009, 15:51:07 pm »
Бих препоръчала една книга на Валерий Синельников , казва се- `Възлюби своята болест` /в превод от руски/ в нея накратко ще кажа, че става въпрос за болестите, които хората сами си навличат и после се опитват да се отърват от тях, не ги лекувайки , а заглушавайки ги с хапчета и подобни. Интересно  и полезно е всеки да знае за какво става вьпрос, защото най-първото е човека да е здрав. С промяната на нашите мисли и действия както сами се разболяваме , така можем и да се излекуваме/всеки орган в нашето тяло съответства на дадена болест и т.н./.
« Последна редакция: Февруари 02, 2009, 00:10:51 am от Mirotvorec »

Неактивен Здравец

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 156
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #316 -: Февруари 04, 2009, 07:11:47 am »
"МАСТИЛЕНИЯТ ЛАБИРИНТ" на Людмила Филипова май ще се окаже интересна книга, като имаме в предвид, че е предизвикала интереса на Ватикана!? :-\

Людмила Филипова: "Цивилизацията тръгва не от Египет и Шумер, а от забутаните Балкани"

Интервю с авторката:
http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&sql=TWpnMk1Ec3lNQT09OzU1&mater=Mjg2MDsyMA==#

Сайта и:
http://ludmilafilipova.com/component/option,com_frontpage/Itemid,128/lang,bg/
Благодарение на евреите Българското царство се разпада на части, благодарение на тях и турците из

Неактивен merulious

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 548
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #317 -: Февруари 05, 2009, 12:47:45 pm »
Наскоро се сетих за една книга, която в младежките ми години остави в мен силни впечатления; включени в нея са три произведения (само две от тях помня- и двете на Айра Левин):
"Момчетата от Бразилия" (издадена още през 1976г.)- за клонинги на Хитлер, растящи в подходящи семейства (които обаче и не подозират за пъкления експеримент)и за това, как кукловодите (тоест др. Менгеле) се опитват да режисират събитията според случилото се в миналото, за да се пресъздадат условията за израстването на евентуалния бъдещ фюрер.
"Степфордските съпруги" (1972г)- за странната трансформация на съпругите на членуващите в мъжкия клуб на едно малко забутано градче в перфектните съпруги, извадени като от каталог и постоянно цитиращи рекламни слогани.
...water can flow, and water can crash...

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #318 -: Февруари 15, 2009, 11:33:25 am »
Не знам дали някой се интересува, но с една безплатна регистрация в Capital.bg можете да теглите целия брой на в-к Капитал на PDF формат всяка седмица безплатно и да си го четете на лаптопа или e-book устройството (който го има).

Също така и геополитическото списание Foreign Policy. Вече и на български :).

Доколкото ми е известно е нужна само регистрация в capital.bg като по този начин автоматично можете безплатно да сваляте и FP.

Остава сега и NewsWeek да го направят на български и ще е супер.

Ето и линковете:

www.capital.bg
www.foreignpolicy.bg
« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 11:36:02 am от Eon »

Неактивен Kida

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 36
  • The hardest thing in the world is to be alive...
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #319 -: Февруари 15, 2009, 20:47:38 pm »
Ако някой се интересува от качествено фентъзи да се захване с Малазанска книга на мъртвите. Първата и петата вървят отначало бая мудно и на много места се цикли брутално, но иначе книжките са уникално добри
Been smashed to the ground Arose from devotion To take a look and see what is inside Sight of the cr

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #320 -: Февруари 15, 2009, 23:12:31 pm »
АПОСТРОФИ: Капитализмът и загубата на чувството за действителност
 
Да премахнем капитализма?

Стоян Гяуров представя новата книга на американския икономист Джон Кенет Галбрейт, озаглавена “Икономията на невинната измама”:
 

    Откакто след последното завъртане на колелото на историята в началото на 90-те години се разбра, че капитализмът е нашето, на цялото човечество, настояще и бъдеще, критиката на капитализма, ако перифразираме Маркс, става началото на всяка друга критика. Това не е нещо ново за Джон Кенет Галбрейт, либералния американски икономист, който от десетилетия насам се занимава тъкмо с това: да ни помогне да отделим капитализма от неговата мимикрия. Преодоляването на бездната, която дели действителността от словото за нея, е в най-общ смисъл и темата на последната му книга “Икономията на невинната измама”, едно малко по обем есе, посветено на “митовете, лъжите и погрешното възприемане на съвременния капитализъм”.

    За капитализъм днес е неприлично да се говори – за предпочитане е терминът “пазарно стопанство”, който не събужда негативни асоциации. “В Европа думата “капитализъм” предизвика революция; в САЩ тя доведе до издаването на нови закони, антикапиталистически съдебни решения и по-строг държавен контрол”, пише Галбрейт. В Европа възниква “социалдемокрацията”, но тъй като понятието “социализъм” е отрова за повечето американци, а “Новият курс” на Рузвелт е обвързан твърде тясно с неговото управление, в крайна сметка се стига до “нищо незначещото, погрешно и заблуждаващо” определение “пазарно стопанство”, което постепенно завладява света. Измамата, според Галбрейт, се състои в това да бъдат накарани хората да повярват, че пазарът, тоест тяхното суверенно решение какво да купят или не, диктува какво да се произвежда и продава. В действителност понятието “пазарно стопанство” просто прикрива базисния факт, че производителите са онези, които влияят, нещо повече – направляват поведението на потребителите.

    Преподавател в Принстън и Харвард, член на военновременния кабинет на Рузвелт, съветник на президентите Кенеди и Джонсън, посланик в Индия, носител на многобройни отличия, автор на повече от 30 книги: днес Джон Кенет Галбрейт е на 97 години и, както може да се заключи от новата му книга, не е загубил нищо от полемичната си острота. Подзаглавието на есето му гласи “Истина за нашето време”. Главната истина, която той държи да ни завещае, е тази за тоталното влияние на концерните и техните мениджъри  върху съвременния икономически живот. “След преименуването на капитализма в пазарно стопанство, следващата измама се състоеше в запазването на традиционната представа за капитализма като царство на малките и средни предприятия, докато фактически концерните се бяха превърнали вече в сърцевината на модерното стопанство.” Властта в самия концерн пък е в ръцете на мениджърите - представителното название на бюрокрацията, - които на практика сами определят своите задачи и заплати. Акционерите, тоест номиналните собственици, чиито събрания “приличат на баптистка църковна служба”, са според Галбрейт напълно обезвластени; те са просто част от камуфлажа. 

    Разграничението между частния сектор и държавата е нещо, което винаги сме смятали за саморазбиращо се. “Още една победа на реториката над действителността” – предупреждава обаче Галбрейт, като подчертава, че държавният сектор все повече се превръща в периметър на частната икономика, най-убедителен пример за което е съществуването на военно-промишления комплекс. Авторът пише, че закупуването на оръжие не става, както е прието да се мисли, на базата на трезв анализ от страна на отговорните политически лица, а зависи съществено от инициативата, влиянието и политическата тежест на оръжейната индустрия. Той сочи Виетнам и Ирак като примери и за въздействието на оръжейното лоби върху външната политика; едно познато обвинение, което, неподплатено с факти, също навежда на размисъл върху опозицията реторика – действителност, този път не в полза на автора.

    Нобелистът Пол Самуелсън бе казал веднъж, че Галбрейт всъщност не е истински икономист. Доколкото последният не е пурист и без угризения заменя катедрата на учения с ролята на провокатора, Самуелсън може и да е прав. Галбрейт явно смята, че развенчаването на митовете, темата на книгата му, оправдава предизвикателните обобщения. Ето няколко примера: понижаването на лихвите по време на рецесия не върши никаква работа, защото фирмите взимат кредити само когато могат да разчитат на инвестициите си, а не защото лихвите са ниски; само един дилетант може да вярва, че паричната политика определя потребителските и инвестиционните разходи; и гвоздеят:  Централната банка на САЩ е една беззъба институция, чиято репутация се крепи не на последно място на актьорския талант на нейния шеф Алън Грийнспан. Грубичко, наистина, но кой няма да се съгласи, че някой би трябвало най-сетне да се погаври с иконата Грийнспан.

    Заключителната реплика на американския икономист отново фиксира концерните и техните мениджъри, чието влияние върху икономиката и политиката, напомня той, ние трябва да приемем, но не и да търпим безкритично. Това не е някакво ново прозрение, както не са нови повечето от тезите, които Галбрейт развива в последната си работа. Гуруту на либерализма убеждава не с ученост, а с нещо, което бихме могли да определим като реалистичния оптимизъм на един буден столетник: искаме ли да живеем с капитализма, трябва да го разберем, а това означава да го критикуваме.

John Kenneth Galbraith, „The Economics of Innocent Fraud“. Houghton Mifflin, New York
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,2601331,00.html

Неактивен Fi Tanis

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 82
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #321 -: Март 01, 2009, 13:46:43 pm »
Аз вчера си купих книгата на Gregg Bradon - God Code, та между другото видях друга със заглавие "Световна здравна конспирация", от българин е, но забравих името - някой друг да я е срещал?


пп: Докато четях първите 50 страници на God Code, намерих две неточности, не знам дали са технически (при превода), но не правят добро впечатление - 1-вата:
цитат - "На 28 април 2001 на Земята се получи същият сигнал, който бе изпратен около 22 часа по-рано (Pioneer 10 вече се намира на около 11 светлинни години от нас, така че са били необходими 11 часа, за да стигне до него, и още 11, за да се върне)."
По мои груби изчисления, за 11 часа със скоростта на светлината ще стигнеш на ~12 000 000 000 km (т.е. 1.3*10^-3 св.г.), а 1LY=9 460 730 472 580km. И сега как Pioneer ще е на 11 св.год.?
Явно превода може да не е точен, щото в един сайт си пише точно: Round-trip Light Time: 21 hours 45 minutes
2. На едно място (формулата на Дрейк), звездите в галактиките са ~300млрд.,  после на друго място че са м/у 200-500млн.

 laugh взех да се обърквам вече ;D
« Последна редакция: Март 02, 2009, 00:37:54 am от Fi Tanis »

Неактивен kissi1983

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 1
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #322 -: Март 02, 2009, 23:50:40 pm »
 Между другото видях друга със заглавие "Световна здравна конспирация", от българин е, но забравих името - някой друг да я е срещал?
На Атанас Гълъбов е, но трудно се намира на пазара, аз си й свалих от нета. В нея са обяснени здравните световни конспирации-трябва да се прочете. :-\


« Последна редакция: Март 03, 2009, 08:24:36 am от Mirotvorec »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #323 -: Март 10, 2009, 22:37:41 pm »
Павел Гоневски: Не бих се върнал в България, в Лондон се чувствам сред свои
http://www.epochtimes-bg.com/2009-01/2009-03-09_13.html

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #324 -: Март 11, 2009, 00:02:01 am »
“Зодиак на смъртта” с премиера в София

   В книжарница “Хеликон” /на ъгъла на Витоша и Патриарха/ от 18,30 ч на 11 март ще се състои софийската премиера на поетичната книга на Пламен Асенов “Зодиак на смъртта”.

   Тя излезе в края на октомври миналата година, издадена от голямото българско издателство “Жанет 45”. Художник е Румен Жеков.
Пловдивската премиера на Зодиака, която се състоя в края на ноември, предизвика сериозен интерес, като събра над сто души любители на поезията и многобройни медийни отзиви. В Пловдив “Зодиак на смъртта” бе представена от поета Николай Заяков. Ето само един пасаж от казаното от него:

   С навлизането в текстовете чувството за планиране на написаното не изчезва, а се засилва. Но поради доброто си изпълнение, стиховете въздействат като една модерна интерпретация на магичното. Като всеки изкушен, и аз се надявах да съумея да хвана автора в собствената му клопка, това обаче не се случи. Той е съумял да не се повтори, а цикълът, който дава заглавието на тази книга, е между най-доброто, което изобщо съм чел.....Поезията на Пламен Асенов вдъхва душа на категории от метафизиката, което по принцип, а и извън принципите, се явява начало и смисъл на поезията. Така поетът е вътре в поезията в не по-малка степен, отколкото поезията е вътре в него.”
На премиерата в София книгата ще бъде представена от преводача и  познавач на литературата Георги Ангелов. От него тук и сега няма да прочетете нищо, защото той реши да остане верен на себе си и да импровизира. Така че на 11 март в книжарница “Хеликон” духът на поезията ще се съчетае с духа на джаза.
От този поетичен джем-сешън със сигурност ще се роди магична вечер.

          РАБИНДРАНАТ ТАГОР СЕ МОЛИ НА БОГА В ЛОНДОН

   Както и да се наричаш, не преставам да те виждам
всеки път, щом те погледна. Аз съм крехката тръстика
през която преминава светлината като мисъл.
   И косата ми е дълга - крайчетата и потапям
в някаква река течаща през средата на живота
и достигаща до края. Сякаш ти си я създал когато
си решил, че да създаваш, е единственото нещо.
   И ръцете ми докосват всичко свързано със тебе
всеки път, щом ги протегна. Не от липсата на думи
се страхувам да ти кажа как във мене се наричаш,
а от липсата на мене, щом съм свещ, която гасне
в твоите ръце без пламък.

   През очите ми се вижда стръкчето трева
зелено от земята до небето. Неговият цвят ми
стига да позная, че в живота мисълта не се загубва
както слънцето на залез - само вечно се повтаря.
   Някъде отвъд изглежда съществуват други мерки - по-големи
или пък по-малки, или просто няма нищо. Твойта светлина обаче
преминава през нещата в този свят и се завръща,
за да продължи да свети докогато съществуваш.
   Откогато съществувам, думите, с които пазя
равновесие в живота, идват винаги когато
се опитам да ги кажа. Моля те, не ги забравяй,
както не забравяш нищо.

http://asenov2007.wordpress.com/2008/11/04/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D0%B7%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%B0%D0%BA-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82%D1%82%D0%B0/

http://frognews.bg//index.php?option=com_content&task=view&id=11527&Itemid=1

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #325 -: Март 11, 2009, 19:19:09 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #326 -: Март 14, 2009, 12:54:26 pm »

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #327 -: Март 14, 2009, 13:05:14 pm »
Чух Елиът Уайнбъргър  да казва, цитирайки Емпедокъл: “‘Онова, което човек трябва да каже, може да бъде казано и два пъти.’ Емпедокъл, подобно на питагорейците, забранявал на последователите си да ядат боб.  ‘Боб’ била вулгарната дума за ‘тестиси’.”

Какво чух за Елиът Уайнбъргър
„Аз никога не измислям”, казва този поет на вселената. Стоян Гяуров представя книгата на Елиът Уайнбъргър „Същността на нещата”:
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4013341,00.html
 

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #328 -: Март 22, 2009, 17:36:21 pm »
Едно драматично заглавие ...

Трябваше да измисля за последния си пост тук. Драматично – за да не бъде подминато съдържанието. Да не бъде подминато по много причини. Понеже е искрено, понеже е тъжно и понеже го пише 50 годишен човек.  Иначе казано – 50 годишното ми съдържание.
Слаби, зли , комерсиални – ние сме лош материал, от който се изгражда лошия ни живот. Колкото и да не харесвам ББ – той е прав и ще му се сърдят само лицемерите. Защото нашите слабости, злоби и интереси работят против самите нас в личен план. Срещу стремежа ни да бъдем хора. Да бъдем хора не по моето разбиране, а по разбирането на всеки един по отделно, индивидуално.
Не срещнах човек / за тези 50 години/ който явно да не прощава на себе си, който явно да съжалява и явно да обича. Артистите играят пред себе си авторска пиеса и си ръкопляскат от СНИЗХОЖДЕНИЕ. Лош автор, лощи артисти, лоша пиеса и снизходителни ръкопляскания на калпава публика. Това е животът ни.
Не всеки ден е празник, не всеки ден е РОЖДЕН. Нашето ежедневие е в прозата. Но празнична е подготовката за празника. Със завършването на една подготовка започва новата. Празници да искаш. Не търси премиери.
Моята утрешна премиера е утрешната ми адекватност на утрешната ситуация.
Време за подготовка – нула. Утре на премиерата е възможно да имам друго правителство, друга публика, или за огромна моя изненада – вчерашното статукво. На утрешната премиера публика ще бъде днешния скептицизъм, инерция и безхаберие. Ще живея кратко и няма да дочакам те да се уморят и омръзнат на себе си. Някои неща трябва да им кажа сега. И то не защото ще им свършат работа и ще им помогнат да оцеляват, а понеже НЯМА ВРЕМЕ. ВРЕМЕТО ВЕЧЕ НЕ Е НАШЕ. ТРЯБВА ДА СИ ВЪРНЕМ ВРЕМЕТО.
Отписал съм го тоя свят. Не ме интересува кой колко краде, колко е интересен и какъв му е рейтинга. Интересуват ме едениците – ония, редките, незабележимите,  истински стойностните според Вселенската мъдрост хора. Хората без счетоводство за приходите, хората помагащи и мислещи без обезпечение. Хората които са стойностни безплатно. Каквито искаме да срещнем, но се страхуваме да бъдем.
Искам да подам ръка на човека – човеколюбец, на идеалиста склонен да не чака „нещо”.  На съзнаващия, но и срамуващия се, че нищо човешко не му е чуждо.
Много човешки неща са грозни. И по-много са грозните човешки неща. Не може със смирение да твърдим,  че нищо човешко не ни е чуждо, а да роптаем трябва срещу себе си че сме такива.
Ако усилията, които полагаме, за да променяме и критикуваме другите, бяхме положили за да критикуваме  и разбираме себе си, щяхме да сме много по- напред. Ако вместо да се стараем и издигаме победата в култ, се стараехме да издигаме добротата  / кой както я разбира /,  светът щеше да е друг. Ако вместо да искаме да ни има, искахме да бъдем, половината от народните мъдрости щяха да са излишни и смешни.
Ако не уважавахме стремежа за надмогване на опонента, а стремежа да усъвършенстваме себе си... Стремежа да се приемаме и намираме в противоречията. Не победата, а рационализма.
Болен съм и си тръгвам от тука. Без съжаление, понеже красотата я бленуваме, но не се научихме да разпознаваме. Добротата и рационализма също. Не разбрахме че да си полезен егоистично за себе си, означава да си вреден за всички останали – значи враг на всички останали. И така изправяме срещу себе си човечеството. Ставаме самотни и противни на света, а плачем за близост. Живи нещастници на които ежедневието е война. Съюзите ни се израждат в котерии, а плановете в конспирации. Победите ни са собсвени, персонални загуби. Маскирани с некой лев и нарастваща несигурност. Помислял ли е някой преди 20 години да слага детектор за оръжие в съдебната палата??? А?
Щом там има такъв детектор, за какво правосъдие говорим. Когато правосъдието се страхува, какво да кажем за престъпността???  Щом държавата няма граждани, които да защитят парламента от вандали, на платената полиция ли ще разчитаме? Щом властта е източник на богатство, а богатството на власт, защо очакваме ред законност и справедливост. А? А? А?
АТАКА, СОЦИАЛИЗЪМ И СИМЕОН, са заменили чест, доблест и труд. Дори ги пиша с малки букви.
Искам си държавата и свободата! От кого ли? - От ТЕБ –ОБИКНОВЕНИЯ ЧОВЕК.
ВИЖ КОЛКО СИ CЕ ИЗРОДИЛ, ЧЕ ДА МИ ГИ ОТНЕМЕШ....

 
evrazol.blog.bg



Неактивен July

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 242
Re:Какво препоръчваш?...
« Отговор #329 -: Март 26, 2009, 12:59:11 pm »
Какво кара добри хора да вършат лоши неща? Как морални хора могат да бъдат съблазнени да действат аморално? Къде е границата, която разделя доброто от злото и кой е в опасност да я прекрачи. Известният социален психолог Филип Зимбардо има отговорите и в „Ефектът Луцифер”, той обяснява как – и мириади причини – защо, ние всички сме подвластни на влечението към „тъмната страна”.
Посочвайки примери от историята, както и от неговите забележителни проучвания, Зимбардо подробно обяснява, как ситуационни сили и групови динамики могат да си взаимодействат,  произвеждайки чудовища от нормални, свестни хора.  Зимбардо е, може би, най-добре познат като създателят на Експериментът „Станфордски Затвор”. Тук, той за първи път подробно разказва цялата история на тази забележителна студия, в която група доброволци, всичките  студенти-колежани от Станфордския университет, биват  произволно разделени на „пазачи” и „затворници” и поставени в модел на истински затвор. Само след седмица експериментът е трябвало да бъде преустановен, защото обикновени студенти били трансформирани или в брутални, садистични пазачи или в емоционално съкрушени затворници.  Осветлявайки психологическите причини за такъв ефект, Зимбардо ни позволява по-добре да разберем вариациите на такива опостушителни феномени, от корпоративна злоупотреба до организиран геноцид. Той заменя стария израз  за „гнилата ябълка” с нов -  „гнил резервоар” – идеята, че социалните условия и системата в която индивидът живее  го заразяват, а не обратния вариант.
Това е книга, която дръзва да подаде на човечеството огледало, показвайки ни, че ние може би не сме това, което мислим, че сме. Като с това ни кара да изследваме сами себе си и на какво сме способни, когато сме хванати в тежка ситуация на поведенческа динамика, въпреки, че заедно с това предлага и надежда.  Ние сме способни да устоим на злото, казва той и можем даже да учим другите да се държат героично. Шокоращо и увлекателно изследване, което ще промени, виждането ни за човешкото поведение.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27