Буш тормозел сексуално Меркел
Експерт: Случката може да бъде обект на съдебен процес
Тези тв-кадри предизвикаха бурен дебат в Щатите за поведението на Буш.
Физическата атака на американския президент Джордж У. Буш срещу германската канцлерка Ангела Меркел, по време на срещата на върха на Г-8 в Санкт Петербург, предизвика бурни дебати в САЩ, съобщи сп. "Шпигел". По време на форума миналата седмица, най-могъщият човек на света разтри за няколко секунди врата на Меркел. Атаката бе толкова изненадваща, че германската канцлерка подскочи на стола си и вдигна ръце, все едно искаше да каже "предавам се".
"Кадрите от случката могат да бъдат използвани във видеоматериал, показващ класически сексуален тормоз върху колежка", заяви демократката Марта Уетстоун пред в. "Сан Франциско кроникъл" и допълни, че такова поведение би било пагубно за всеки един високопоставен мениджър в някоя компания.
"Сиатъл пост-интелидженсър" се разрови сред директивите на ООН за сексуалния тормоз. В тях е посочено, че нежеланият физически допир е сред най-недопустимите неща сред служители. В изброените неща, които при никакъв случай не трябва да бъдат правени е "масаж на врата". "Ужас, колко неприятно", коментира вестникът поведението на Буш.
Американският президент намери яростен защитник в лицето на коментаторката на "Фокс нюз" Карен Ханрети. Буш, каквото и да направи, оставя неразбран от обществото, заяви тя. "Тези феминистки, не са ли същите, които недоволстваха срещу неговата "каубойска" дипломация? Какъв Буш искате - чувствителен и нежен или представящ се като каубой? Просто на жените не може да се угоди", заключи Ханерти.
На друго мнение е говорителката на националната организация на жените в САЩ - NOW ("Сега"). "Той се държи като хулиган. Този път Буш определено прекали", възмути се Олга Вивес. Според нея американският президент никога не би постъпил по същия начин с някои от присъстващите мъже на Г-8. "Буш е лош пример за САЩ и урони престижа на страната ни. Неговите действия го показват като мъж, който се държи нетактично с жените", отбеляза Вивес.
В Германия случката бе отразена като неуместно поведение на Буш, отколкото като сексуален тормоз върху Меркел.
Професорът по политически науки в университета Вирджиня, Лари Сабато, се опита да обясни различните оценки за физическата атака на Буш. "Феминизмът в Щатите вече навлече дълбоко в отношенията между хората. В университета аз самият също внимавам контактът ми със студентките да не бъде повече от ръкостискане или потупване по рамото", обясни Сабато пред "Шпигел". Според него физическата атака на Буш спокойно може да бъде обект на съдебен процес в Щатите.
От германското канцлерство отказаха коментар по темата, като посочиха, че това е чист американски дебат, отбеляза "Шпигел".