Медицината се гугълизирала
18.11.06
ДЕМОКРИТ
Случва се и това чудо, преди да ви прати по клиничната пътека, вашият личен лекар да изпита затруднения с поставянето на диагнозата. Изследователите от австралийската болница "Принцеса Александра"(Princess Alexandra Hospital), както разбираме от Membrana.ru, са открили средството, което ще сложи край на мъките им:
вездесъщата търсачка Google.
Не, във въпросната болница не е имало изтичане на необичайни газове.
Смайващо е, че за светлите перспективи на търсачката в областта на медицината се пише не къде да е, а в статия в мега-авторитетното "Британско медицинско списание" (British Medical Journal), което има убийствен импакт фактор, т.е. малко са именитите учени в областта, които буквално доживяват да видят своя публикация в него.
Статията смело носи и заглавието "Гуглинг за диагноза" (Googling for a diagnosis). Думата "гуглинг" (googling от Google) масово навлиза и в българския, след като попадна и в много световни речници и енциклопедии. Някои предпочитат
побългарявания като
"гугълинг",
"гугълизирам",
дори "гугълирам",
и игривото "гугълувам"...
Но да се върнем на авторитетното научно изследване.
Изследователите взели 26 случая на диагностицирани заболявания, описани в "Медицинско списание на Нова Англия" (New England Journal of Medicine). За всяко от тях избрали от три до пет характерни симптоми и по тях започнали да търсят в Google.
Резултатите се оказали неочаквано добри: за 15 от случаите били намерени уебстраници с подробно описание на верните диагнози. Както виждате, ефективността е доста висока - над 50%.
Затова изследователите смятат, че не е грях да се допитват до търсачката тези, които могат да съставят грамотно заявката за търсене на нужната диагноза. Дебело подчетават, че "гугъл-диагностиката" ще е от полза само, когато се прави от хора с специалисти-медици.
Така че, следащият път искайте от GP-то си да ви направи подробна и точна "Гугълоза", преди да ви даде направление при специалист.
;D laugh laugh laugh