"Труд" 12 октомври 2005 , 8 стр.
Доставчиците ще пазят по 6 месеца имейли и чат съобщения
Полицаи ще четат и писмата в Интернет
Светослав Метанов
Спецслужбите ще събират данни и за разговорите в Интернет. Това предвижда нова директива на Европейската комисия, която влиза в сила от януари догодина.
Тези жестоки и ограничаващи свободата на електронните комуникации мерки ще бъдат приложени и у нас с промяна в Закона за далекосъобщенията, съобщиха източници от Комисията за регулиране на съобщенията вчера. По предварителна информация Интернет фирмите ще водят справка за срок от 6 месеца назад кой с кого е говорил, кога е станало това и каква е била продължителността на обаждането. Същото ще се прави и с имейлите. След това при поискване тази информация ще се дава на полицията.
Все още не е ясно какъв точно ще бъде обхватът на информацията, която фирмите за разговори през Интернет ще трябва да събират. Засега става дума само за гласовите съобщения, но има вариант да бъдат описвани и трафика на данни, и имейлите, каза членът на КРС Петър Рендов.
Според него страхът на държавите в Южна Европа от терористични актове като този в Мадрид се е оказал решаващ за приемането на новата директива, въпреки острите протести на северните страни. Скандинавците били категорични, че полицейщината в Интернет ще доведе до злоупотреба с лични данни. По тази причина директивата на два пъти бе отлагана за гласуване в Еврокомисията, но накрая тя мина.
Въпреки разногласията в Европа България няма да може да заобиколи директивата и със сигурност ще се записва информацията както за разговорите в глобалната мрежа, така и електронната поща и дори популярният чат чрез системата ICQ, заяви пред "Труд" член на комисията.
Все още не е ясно как ще се осигурят парите на Интернет фирмите за нови сървъри, харддискове и персонал, който да събира и обработва данните за електронния трафик. Най-вероятно средствата ще дойдат от КРС или от МВР, след като полицията ще ги използва.
В момента, за да се подслушва някой телефон, съответният далекосъобщителен оператор трябва да е получил писмо от Окръжния съд. Според неофициални данни полицията у нас има техническа възможност да подслушва не повече от 60 телефона едновременно.
В Европарламента засега този закон го отхвърлиха обаче България продължава да следва принципа на прекаленото подражание "Ако някой пръдне ни да се насерем!Или просто е изгодно всичко да се следи. Досега поне беше незаконно а сега щом е законно за ква демокрация говорим и кви 5 лева - От тва по здрава диктатура няма!