Автор Тема: 3 март - Национален празник на България  (Прочетена 16532 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Albinoni

• Пишещ
  • Публикации: 866
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
Честит 3 март - Национален празник на България!

От 1888 г. се празнува като Ден на Освобождението  на България от турско робство. 

Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод 100-годишнината от Освобождението. 10 години по-късно той става официален празник. 

С решение на парламента от 5 март 1990 г.  датата е обявена  за национален празник.

На  3 март  1878 г.   в градчето  Сан Стефано е подписан мирен договор  между Русия  и Османската империя. С него се слага  край на   Руско-турската  освободителна   война.
Пълномощници от руска страна са граф. Н.П.Игнатиев и А.И.Нелидов, а от турска страна  -  Савфет  паша  и Садулах  бей.
      Чл.  6 -11  се отнасят  до  България,  която  е  създадена   като  автономно  трибунално  княжество  с  християнско  правителство  и  своя  войска.  Границите  на  княжеството  обхващат Северна  България  (без Северна Добруджа),  Тракия  (без  Гюмюрджинско и Одринско)  и  Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). По договора  България  е  населена от 4 800 000 човека.
      Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението.  Държавата  се  управлява от княз,  избран от  населението  с  одобрението на  великите сили и Високата  порта. Парламентът  е  трябвало да  изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се  и  временно  руско  управление  за  срок от  две години,  което  се  осъществява от специален  императорски комисар.  Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.
       Англия и Австро-Унгария се обявяват против договора. По тяхна инициатива той е ревизиран и заменен с Берлинския договор, юли 1878 г.

* * * * * * * * * *

Какво мислите за символизма на този ден, избран за национален празник?
За мен това е една тъжна констатация... Като че ли не можем все още да се отърсим като народ от бремето на миналото ни и да продължим напред  с нова енергия почерпена от други символи. По мое лично мнение, много по подходящ и обновяващ щеше да е 24 Май за национален празник. Питах се дали да не си направим една анкета тук и да видим сред нас, кой от найпопулярните български празници би бил най-подходящ за Национален празник на България
. :)

Затова точно махам - честито;

« Последна редакция: Март 03, 2007, 10:57:48 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен Albinoni

• Пишещ
Re: 3 март - Национален празник на България
« Отговор #1 -: Март 03, 2007, 10:28:33 am »
И аз това се питам - до кога този национален духовен нихилизъм, да се изживяваме  българите в  21 век  все още  като жертви, ми това вече е нелепо... Според мен, този ден е неподходящ за символ на България!
« Последна редакция: Март 03, 2007, 10:30:31 am от Albinoni »
„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Неактивен H.

• Много Писал
  • Публикации: 8 667
  • In Lies We Trust...
Какво освобождение празнувате при положение, че в момента сме по-заробени от всякога? И то не само от турци.

Неактивен ultrafutur

• Много Писал
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
« Отговор #3 -: Март 03, 2007, 11:02:03 am »
( Надали някой тук празнува...)   :)
musica universalis

Неактивен Gabaro

• Четящ
  • *
  • Публикации: 247
  • Джангър тайфа "Тенеке ханъм"
« Отговор #4 -: Март 03, 2007, 11:03:00 am »
То е ясно че са ни заробили още повече, но все пак ЧЕСТИТО.  :D
Бтв според мен съединението трябва да бъде официалния празник на държавата, но това си е само мое мнение.
[/U

Неактивен Eltimir

• Пишещ
  • Публикации: 520
« Отговор #5 -: Март 03, 2007, 11:03:53 am »
Да, заробени сме, и то от старите Сюлеймановци, които си върнаха старите имена и вече се наричат Соломоновци.
Разполагам с данни, че Доган всъщост е дьонме, потомък на евреи, приели исляма. Ами чифутинът си остава чифутин. Като Сер Гей, например. Или като оня с дългия нос, от еврейския род Кохари, който днес се нарича Кобург.
Хорус е прав. Не мога да празнувам някакво освобождение, когато моят народ се намира под робство.

Неактивен Albinoni

• Пишещ
« Отговор #6 -: Март 03, 2007, 11:11:51 am »
Съгласна съм, че сме дали жертви, че имаме герои, които обичаме и почитаме, но някак не ми се връзва идеята националния ни празник да е някаква печална  обрядност  и т.н. и непрестанно набиване в главите на нови и нови поколения изтъркани до безкрай дори и фалшиви "факти", които вече не са носители на нищо, а само смучат енергията на националната ни сила. Имаме къде по-светли символи към които можем  да се обърнем вече, има много големи промени в цялостен аспект  и ако наистина  се целеше възход на тази държава, досега щеше и това  да е променено. Този ден може и да е свят  по своето си значение, но не е необходим вече като парадигма на нацията ни.

Неактивен ultrafutur

• Много Писал
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
« Отговор #7 -: Март 03, 2007, 11:12:12 am »
 ;)
musica universalis

Неактивен Gil-Galadh

• Много Писал
  • Публикации: 2 988
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
« Отговор #8 -: Март 03, 2007, 11:40:31 am »
Честит празник.И тогава не е започнало "руско" робство.Вярно е че са имали интерес на балканите,обаче той е можел да се постигне чрез суверенна държава,и т.нар. Велики сили са ни прецакали яката,и най-вече Австрия,която не е искала силни държави в региона
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен DreamCatcher

• Малко Писал
  • **
  • Публикации: 373
« Отговор #9 -: Март 03, 2007, 20:39:28 pm »
М да, тъкмо за това и според мен Съединението е най-светлият ни национален празник (казвам това не само заради голямата роля която пловдивчани са изиграли в него  ;)). Какво освобождение е другото, като половин сегашна България остава официално под султанско. А Съединението е първото дело, което народът ни постига и защитава сам, без ничия помощ!
Вярно е трябва да имаме и нови символи и нови цели, но колкото и банално да звучи - народ без история не е народ, а също и такъв, чиято история е забъркана, който не празнува същинските си постижения. Постиженията от миналото са добра основа и пример.
Ако аргумент за празнуването на трети март е смъртта на българите опълченци, паднали в боевете редом с русите, то тяхната памет може да се почита заедно с тази на падналите в балканската и междусъюзническата война.

anna

• Гост
« Отговор #10 -: Март 03, 2007, 23:53:09 pm »
  Ако  не  бе  имало  Съединение, не  би  имало  България, каквото  е  днес(с  всичките  й  положителни  и  отрицателни качества)!
Габаро  го  каза:
Цитат
То е ясно че са ни заробили още повече, но все пак ЧЕСТИТО. 
Бтв според мен съединението трябва да бъде официалния празник на държавата, но това си е само мое мнение.
  За  национален  празник  могат  да  бъдат  обявени  още  дати, имайки  предвид  историческите  събития.
Братята  руси  може  да  са  добри, но  важен  е  главатарят  им- той  диктува  парада!
Доста  спорен  въпрос  според  мен.

Неактивен asdfghjkl

• Много Писал
  • Публикации: 2 794
  • Невъзможно е нищо
« Отговор #11 -: Март 04, 2007, 04:07:23 am »
Абе, че след освобождението пак сме били заробени така е. Но все пак това е прекалено важен ден за да бъде отхвърлен с лека ръка. Когато чуя 3 март, първата ми асоциация е връх Шипка и "Боят настава". ultrafutur, българският химн има още един куплет, който никой не пее.
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен DreamCatcher

• Малко Писал
  • **
  • Публикации: 373
« Отговор #12 -: Март 04, 2007, 09:46:52 am »
Ами всъщност химна, според закона е това. Самата песен има още един куплет, а именно:

Паднаха борци безчет
за народа наш любим,
майко, дай ни мъжка сила
пътя им да продължим.

Мене, ако питаш е доста силен и не знам, защо е отпаднал от химна, може би защото тогава ще стане твърде дълъг. А може да е защото от всички куплети най-много събужда в мен борбеният дух. Явно и това е някаква конспирация - пеем си за горички и тревички, за красота, а ни тъпчат, тъпчат.

Seine Saint Denis Style, статията е върха, голямо БЛАГОДАРЯ!  :D

ssi

• Гост
« Отговор #13 -: Март 04, 2007, 17:49:20 pm »
Дружно братя българи
с нас Москва е в мир и в бой
партия велика води
нашият победен строй.

Съжалявам, но когато съм го пял беше ТРИ куплета. Не зная дали това е оригинала или ПАРТИЯТА го е наложила допълнително.

Heinie

• Гост
« Отговор #14 -: Март 04, 2007, 19:08:55 pm »
Сегашният химн е с много красив текст и аз лично го харесвам. Чувал съм мнения, че музиката е изкопирана от клезмерска пиянска песен (май се цитираше "Имате ли вино").

Малко история на българските химни

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27