Автор Тема: Честита Баба Марта!  (Прочетена 7842 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Честита Баба Марта!
« -: Март 01, 2007, 09:26:48 am »
...1 март е древен български празник...

С ТАЗИ ДАТА СЕ СВЪРЗВА НАЧАЛОТО НА ПРОЛЕТНО-ЛЕТНИЯ СЕЗОН.

Обичаите на този ден са свързани със стопанката на къщата. Тя трябва да подпомогне възродителният процес в природата след тежката зима, като започне с обновяването на къщата. На всеки член от семейството се връзва мартеница. За разлика от другите първомартенски обреди, които отдавна са забравени и не се практикуват никъде в България, обичаят връзване и кичене с мартеница на този ден не само се е съхранил, но е претърпял развитие. Днес той е широко популярен в цялата страна.

Началото на обичая се свързва с легенда-"Провъзгласен за хан на славяно-българите, Исперих получава на 1 март по лястовица  от сестра си в бащините Кубратови палати в Русия поздрав-китка, завързана с бял и червен копринен конец. Така хан Исперих пръв въвежда пролетния поздрав с мартеница и затова тя се среща само у българите".
Традиционната мартеница се прави от червен и бял вълнен конец. те се усукват поотделно наляво, след което двата конеца се свързват и отново се усукват - този път надясно.Носенето на мартеницата има магическа сила. Тя се възприема като амулет, който трябва да прогони злото и да привлече доброто   В мартеницата е скрит и друг магически смисъл - да предизвика нов живот. Не случайно тя се изработва като се увиват в едно бял и червен конец. В българската символика червеният цвят се свързва с мъжкото начало, а белият - с женското. Тяхното свързване в едно означава зараждане на нов живот. Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче. 
Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата. 
Разпространен е и гадателският обичай за избиране на ден. От 1 до 22 март всеки си намисля един определен ден от този период и по него съди каква ще е годината - ако е слънчев, ще е успешна, ако вали и времето е лошо - ще има трудности.
 

Да съхраним българщината!!!
« Последна редакция: Март 01, 2007, 09:33:10 am от Mirotvorec »
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен Mystic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 169
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #1 -: Март 01, 2007, 14:37:09 pm »
Честита Баба Марта на всички и от мен!Бели и червени,здрави и засмени! :D

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #2 -: Март 01, 2007, 14:49:35 pm »
Това съчетание с подковата ми хареса   :P
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #3 -: Март 01, 2007, 15:16:04 pm »
Честита Баба Марта и от мен ! Бъдете усмихнати и топли като днешния ден :) :) :)
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #4 -: Март 01, 2007, 15:32:31 pm »
Айде и от мен :):):)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

Неактивен asdfghjkl

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 783
  • Невъзможно е нищо
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #5 -: Март 01, 2007, 17:56:29 pm »
О, ние си имаме тема за мартеницата: http://www.xnetbg.com/www/site/smf/index.php?topic=1110.0
 Но си мисля, че и Хорус беше пускал нещо за мартениците, легендата и какво представлява този символ. В коя тема обаче? Хайде честита Баба Марта и от мен :) :) :)
Oh, look at you... Look at you! Stop trying to control everything and just LET GO! LET

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #6 -: Март 04, 2007, 15:34:39 pm »
 :P
хм, що за мартенички пък са това...?:


musica universalis

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: Честита Баба Марта!
« Отговор #7 -: Март 04, 2007, 20:30:06 pm »
Обесени американски войници!!! Ухааа,мамо..мамо купи ми  един от тея...
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27