Автор Тема: В Америка създадоха “Уикипедия” за шпиони  (Прочетена 3072 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Albinoni

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 859
  • „L'amour est l'enfant de la liberte"
В Америка създадоха “Уикипедия” за шпиони

2 Ноември 2006
БГ ФАКТОР

“Шпионопедията” към момента е достъпна за 3 600 души в секретната правителствена мрежа на САЩ Intelink

Директорът на Националното разузнаване на САЩ Джон Негропонте.
Ръководството на американските спецслужби разкри пред медиите, че разузнавателните сътрудници на САЩ разполагат със свой собствен шпионски вариант на отворената интернет-енциклопедия “Уикипедия", съобщава Reuters. Този формат, заради своята лекота и откритост в комуникацията и оперативността във внасянето на промени и допълнения към информационната база-данни, е “ключът” към бъдещето на американския шпионаж, смята директорът на Националното разузнаване на САЩ (DNI) Джон Негропонте (John Negroponte). Шпионската “Уикипедия” позволява на разузнавателни анализатори и други официални лица в службите за сигурност, да се включат в допълването и редактирането на съдържанието й, което е достъпно в секретната правителствена мрежа Intelink, подобно на много по-известната й съименничка в Световната Мрежа.

“Шпионопедията” (Intellipedia) бе представеня лично от боса на DNI Джон Негропонте. “Свръхсекретната” версия на “Шпионопедията”, която се ползвала от сътрудниците на 16-те секретни ведомства на САЩ, съдържала вече над 28 000 статии. Броят на регистрираните потребители на шпионска енциклопедия за първата половин година след откриването й (17 април т. г.), достигнал 3 600 души. Съществували и по-малко класифицирани версии на “Шпионопедията” за информация с грифове “секретно” и “поверителна, но не класифицирана”. Системата с разузнавателни данни била достъпна и за Федералната администрация за транспортна сигурност (Transportation Security Administration) и националните лаборатории за разследване.

Едно от главните преимущества на подобен обмен на информация, според разузнавателните експерти, е възможността за сравняването на всички гледни точки по даден проблем, както и сортирането на всички доклади по темата в единна база-данни. Според спецслужбите, това ще позволи да бъдат ограничени провалите на разузнаването, като безуспешните опити за откриване на оръжия за масово унищожаване в Ирак, например. В момента, “Шпионопедията” изпълнява функцията на сборник на докладите на спецслужбите, касаещи въпроси както от национално, така и от международно естество. Плановете за развитие на “Шпионопедията” предвиждат постепенно тя да се превърне в основен източник на информация за ежедневните доклади на специалните служби пред президента на САЩ.
 


„L'amour est l'enfant de la liberte" Всяко нещо, до което се докосваш е част от Пътя! Достигни до ис

Oberon

  • Гост
Re: В Америка създадоха “Уикипедия” за шпиони
« Отговор #1 -: Ноември 17, 2006, 10:48:01 am »
IBM в помощ на американската армия, или Как да кажем "Не стреляй" на иракски

От фирмата разрешиха инсталирането на своя Multilingual Automatic Speech-to-Speech Translator (MASTOR) върху лаптопите "Панасоник", които използват US военните
14.10.2006

От IBM подпомагат американските военни в Ирак с нова технология, представляваща уникална двупусочна система за разговор и превод.

Целите и предимствата на въвеждането в действие на новата разработка са ясни - подобряване на комуникациите между частите на US армията, цивилните иракчани и иракските органи на реда, както и съответно намаляване на евентуални инциденти, а оттам - и на и без това немалкия брой на цивилните жертви.

Предоставянето на технологията на военните части на САЩ в Ирак стана възможно след като IBM разрешиха инсталирането на своя Multilingual Automatic Speech-to-Speech Translator (MASTOR) върху лаптопите "Панасоник", които използва щатската армия.

MASTOR ще бъде използван, за да улесни военните и медицински разговори на щатските сили с членовете на иракските органи на реда, а също така и комуникациите между американските патрули и цивилното население.

От друга страна, някои от устройствата ще бъдат използвани от САЩ при подготвянето и тренировката на военен персонал, който по-късно ще бъде изпратен в Ирак.

Това не е оръжие, обясняват от отдела за разпознаване на гласове в IBM по повод нападките, че по този начин компанията подпомага военните действия в Ирак.

Светът е разделен и затова има толкова много конфликти, а една от най-големите пречки е именно езиковата бариера, твърдят от фирмата.

MASTOR предлага на потребителите възможност за превод на раговори в свободна форма, т.е. без да е необходимо запомнянето на предварително определени изрази и фрази, с които софтуерът борави.

Целта на MASTOR е да може да преведе значението на казаното, дори когато говорещият е допуснал незначителни грешки в произношението.

По време на превода потребителят говори пред микрофон, свързан с MASTOR. Транслаторът разпознава и превежда речта, след което превръща данните в реч на избрания за превод език.

След това чужденецът може да говори пред микрофона на своя собствен език, а MASTOR ще преведе и вокализира неговото изявление.
Източник: IDG.BG

Неактивен Gil-Galadh

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 983
  • V to the A to the D-E-R
    • chigot.blogspot.com
Re: В Америка създадоха “Уикипедия” за шпиони
« Отговор #2 -: Ноември 17, 2006, 18:03:44 pm »
IBM в помощ на американската армия, или Как да кажем "Не стреляй" на иракски
:):):):)
-Какво е дзен?  -Fire-water burn на Bloodhound gang chigot.blogspot.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27