Бизнесът на Борислав СарандевОткакто оглави ложата, Сарандев, който е магистър на науките, почти е зарязал личния си бизнес. Ангажиментът му към братството изисква от него да пътува всяка седмица в чужбина и да координира работата на българските масони с колегите им зад граница. Сарандев е икономист, завършил е в Румъния и основната му дейност в обикновения живот е да консултира в областта на външната търговия. Участвал е в близо 30 дружества със стопанска или идеална цел, но впоследствие е напуснал повечето. В момента е в "БС Консултанти", "Българска индустриална и търговска корпорация", "Капитал Пи Ес", "Пластимо" АД и ТЛТ БГ ООД. В агенция за модели "Петра" е бил съдружник с Иван Ставрев от другата Велика ложа, но след като се скарват, излиза.
В управата на "Велика ложа на старите свободни и приети зидари на България - В.Л.С.С.П.З.Б." според публичния регистър влизат още двама: бившият зам.-министър на промишлеността Григорий Вазов и актьорът Ангел Ангелов.
Григорий Вазов участва предимно в консултантски фирми, между които "Вазов консулт", "Вазов институт", "Проекти, анализи, консултации, търговия-пакт" и "Пик-96", в която са съдружници със Сарандев. Вазов е също в управите на Висше училище по застраховане и финанси, "Етно арт балканика", "Либерална академия" и др.
Третият човек в ръководството на ложата Ангел Ангелов няма регистрирани фирми.
17 ложи са обединени при този Велик майстор.В ложата с Велик майстор Сарандев влизат 17 ложи от столицата и страната, като някои от тях (като "Сердика" и "Светлина") са разцепени на две и присъстват и в другата велика ложа. В същото време ложите в Русе, Плевен и Шумен, както и няколко столични са изцяло преминали при Великия майстор Сарандев. Какъв е бизнесът им?
В сдружението на русенските зидари "Балканска звезда" участват трима: Михаил Михайлов, Тодор Мусев и Янко Бонев. Михайлов е съдружник и прокурист в няколко строително-архитектурни фирми. В "Струма енерджи" ООД е съдружник с ексминистъра на промишлеността Иван Пушкаров.
Янко Бонев има фирма "Партнерс" ЕТ - за архитектурни дейности. Той участва в земеделската кооперация "Изток 2000", в която са и други масони от ложи, свързани със Сарандев. Същите са и в русенското сдружение "Североизток XXI век".
От тях в русенската ложа е Тодор Мусев, който участва и в софийската "Светлина 92". Там партньори са му Иван Режев и Малей Малеев. Режев освен в "Изток 2000" е прокурист на Диагностично-консултативен център и в управителния съвет на столичния спортен клуб "Локомотив - спешъл олимпикс".
Малей Малеев е във фондацията "Д-р Мария Монтесори", където е и Спас Панчев от търновските зидари, свързани с Иван Ставрев. В същата фондация участват художникът Иван Яхнаджиев, правителственият говорител Димитър Цонев и др.
В сдружението на свободните зидари "Зора" са Алексей Иванов и Иван Начев. И двамата зидари са в строителния бранш с фирмите "Алфа инв" ООД и "Технострада" ООД, в която участват италиански капитали. Фирмите строят пътища, самолетни писти и спортни терени.
Александър Воронов, синът на певеца Стефан Воронов, е в управата на сдружението на свободните зидари "Сговор 92". В управата са още Васил Бъчваров и Крум Крумов.
74-годишните Ангел Досков и Максим Стоименов и 63-годишният Атанас Марков са в управата на сдружение "Заря 92". Те нямат фирми.
И шефът на "Пирогов" е масон.Шефът на "Пирогов" д-р Спас Спасков е в управата на регулярна ложа на свободните и признати зидари "Светлина". Според информационната система "Сиела" там влизат още Емил Стоянов (не е братът на експрезидента Стоянов-б. р.), Пламен Генчев, Алексей Лазаров и Тошко Тенев.
Пламен Генчев е съсобственик на "А-три архитектура и изпълнение" ООД. Участва и във "Френдс клуб" ООД, където съдружник е "Лекта" АД, което е свързано с хора от непризнатата Велика смесена ложа.
Зидарите от "Светлина", където е и бившият майстор Петър Горновски, обмислят откъсване от Великата ложа на Румен Ралчев, който бе избран с подкрепата на хората на покойния Илия Павлов.
Говори се, че кръгът около Петър Горновски ще сформира трета Велика ложа, или ще се влее в структурите на Борислав Сарандев. "В момента се водят разговори. Моята главна цел винаги е била обединението на двете ложи", каза вчера Горновски.
Бизнесът на непризнатите.В ръководството на Велика смесена ложа участват 9 мъже и две жени. Георги Минчев Георгиев е в управата на спортен клуб по лека атлетика "Сити експрес - Кремиковци". Бизнесът на Георги Цветанов Георгиев е в сферата на консултантските услуги, туризма, превоз на товари и производство на минерални води и безалкохолни. В управата на Институт за социалнополитически анализи той е с ексдепутата Нансен Бехар, а във Фондация за единство и развитие на България и региона си партнира с американци и руснаци.
Иван Филипов е съдружник в "Ким 2000" заедно с Калчо Хинов от "Ротари клуб", в който пък участва близкият до Симеон юрист Асен Ошанов. Филипов има фирми за търговия, счетоводство, минерална вода, водопроводно оборудване и др.
Любомир Петров е съдружник в "Интеркар 2001" с екстранспортния министър Кирил Ерменков и с Йонко Кръстев от “ТБС Хотели". Фирмата е за даване под наем на леки и тежкотоварни автомобили. Петров има и няколко счетоводни фирми.
В ръководството на русенската Универсална масонска ложа-1905 са петима, като трима от тях участват в бизнесструктури. Венцислав Алексиев е в "Дунав прес инвест холдинг". Емил Вичев е в седем структури, занимава се със строителство, производство на метални конструкции и др. Кирил Блъсков е директор на русенския клон на БНБ и член на общоградския комитет "Баба Тонка Обретенова".
По паспортите и значката ще ги познаете. Никой зидар не може да откаже среща на друг.За да се разпознават един друг братята зидари и да си имат пълно доверие при разговорите, които водят, те общуват по свой уникален начин. Правилата за контактите, описани в Основния закон на движението на старите свободни и приети зидари на България например, звучат така:
За да докаже своята принадлежност към ложата всеки брат зидар е длъжен да притежава масонски паспорт, а братята майстори - и удостоверение за символична степен майстор. Подписани от Великия Майстор и Великия Секретар тези документи са валидни пред целия масонски свят. Където и да отиде един масон, той задължително ги носи със себе си и при необходимост удостоверява принадлежността си към братството. Масонът може да установи масонски контакти само когато категорично се е уверил в принадлежността към масонството на лицето, с което контактува. Масоните си разменят
особено ръкостискане и братска прегръдка, които се изискват от ритуала, оцелял през вековете.
Контактите си извън масонството зидарите наричат профански. Тогава всеки има право да признае, че е масон, но му е забранено да разкрива кои други са масони. Другото, което улеснява бизнеса на масоните, е начинът и лекотата, с които организират срещите си. Според масонските правила нито един масон не може да откаже среща, поискана от друг масон, независимо от положението, което заема в гражданското общество. Пак според правилата е задължен и да му окаже необходимото съдействие съобразно възможностите си. Оказването на взаимопомощ е един от 9-те основни принципа на масоните. Никой обаче не е задължен да съдейства на друг, ако той влиза в противоречие със законите на гражданското общество, с правилата на службата, която изпълнява, или с общоприетия морал.
Внасят светлината в Боровец.Ритуалът по внасяне на светлината във Великата ложа на България се е състоял в Боровец през 1992 г. Светлината е получена от Великата ложа на Югославия. С този ритуал е възстановено масонството, забранено през 1940 г. от Закона за защита на нацията. Реактивирането започва година преди това, през 1991 г. Няколко българи са посветени в масонството в Югославия. Сред тях е и Георги Крумов, който става първият Велик майстор. По същото време друга група българи са посветени в масонството от немската ложа "Лесинг", в която членува емигрантът д-р Иван Войнов. След завръщането си те основават през 1994 г. ложите "Светлина", "Зора" и "Сердика". През ноември 1994 г. в манастира "Св. Кирик" край Пловдив се провежда първият Велик събор на Великата ложа. Скоро след това възникват първи противоречия между част от българските масони и Великата ложа на Югославия. През март 1995 г. се свиква извънреден Велик събор. На него много от делегатите искат оттегляне на Крумов и нов избор. За нов Велик майстор е избран Иван Ставрев. През 1996 г. са инсталирани още 2 ложи и са отворени масонски огнища в Шумен, Русе и Добрич. На 20 септември 1997 г. 5-те ложи се обединяват във Великата ложа на старите свободни и приети зидари на България. На 22 септември 1997 г. Обединените Велики ложи на Германия разпространяват меморандум, с който препоръчват на редовните ложи по света да признаят регулярността на българската ложа и да установят контакти с нея.
Димитър Недков: Сделките между братя масони са по-коректни. Доверието, което има между тях, спестява разходи по проучване на партньора.Димитър Недков, 43-годишен, Велик оратор на Великата ложа на старите свободни и признати зидари с Велик майстор Румен Ралчев. Недков е автор на 3 книги за масонството и е един от основателите на Изследователския институт на Стария и приет шотландски ритуал в България.
- Мнозина искат да станат масони, защото смятат, че масонството дава особени привилегии в бизнеса, г-н Недков...
- Това не е така. Човек трябва достатъчно добре да е запознат с основните принципи на масонството, за да разбере практическия смисъл от членството в ложите на Свободните зидари. Масонството действително предоставя огромни "дивиденти" на посветените в неговото тайнство.
Най-голямата печалба, която извлича един масон, е едно от най-скъпите удоволствия - да се обяви за свободен човек. Само като такъв той може да бъде приет в масонската ложа и там се заклева да действа според своята съвест, чест и морал. Там среща добронамерени хора, които на спокойствие излагат и обсъждат идеите си. Затова вторият "чек", който получава масонът, не е с изписани цифри, а се свежда до безценната дума доверие. Никой договор, никоя политическа декларация, обществен проект и т.н. не са печеливши, ако не са произтекли от взаимното доверие. Доверието, което имат масоните помежду си, е това, което им помага най-много в живота.
- Въртите ли бизнес помежду си?
- В една малка по размери държава, като България например, това е често срещано явление - сериозните икономически субекти не са чак толкова много. Но да се казва, че масоните въртят бизнес помежду си е неправилно. Да, в много случаи те имат общи бизнесотношения, но не поради членството им в ложите, а поради установилите се пазарни отношения в обществото. В този смисъл много случаи сделките между братя масони са много по-коректни. Съвсем естествено е, ако искам да построя къща, ще се обърна първо към брата строител, а ако аз продавам леки коли, той да се обърне първо към мен.
- Защо?
- Тъкмо заради съществуващото безапелационно доверие между братята. То спестява доста сериозните разходи по събирането на информация за партньора, както и претрупването на договорите с излишни презастраховащи клаузи. По израза на Фукояма най-ефективните организации се формират в общности с еднакви етични ценности. Масонските ложи са точно такива общности. Но ложите, като организации с идеална цел, не правят бизнес и не участват в икономическия живот. Това трябва ясно и категорично да се знае.
- Какво привлича бизнесмени към братството?
- В ложата човек се учи да се държи и общува по човешки с другите, а как използва тия умения извън нея, си е негова лична работа. Разбира се, ако ги има и усъвършенства, те му помагат навсякъде, включително в бизнеса, в деловия живот.
- Около десетина американски президенти и стотици видни политици и бизнесмени са били масони - братството прилича на трамплин...
- Масонството не гарантира нито кариерата, нито преуспяването на когото и да е било от членовете си. Напротив, по същество то представлява един постоянен процес на даване, а не на вземане. Като се започне от доста сериозния членски внос и дарения, отделянето на голяма част от свободното време и се стигне до моралната забрана за участие в противоречащи на закона машинации, от които лесно и бързо се печели.
- Твърдите, че нито един от вашите членове не е замесен в тъмни сделки и "приятелски" кръгове?
- Всеки член индивидуално отговаря за действията си пред обществото. Но никоя ложа не би се ангажирала да го покровителства, ако той е преминал границите на разрешеното. Един от основните масонски принципи задължава свободния зидар да не изтъква публично нещата, които върши в полза на обществото.
Ложата не раздава постовете и статус, който политиците или бизнесмените заемат, а се опитва да им създаде благоприятна обстановка, в която да се самоусъвършенстват като хора и да бъдат полезни на попрището, където работят.
- Обезкуражавате тези, които биха се присъединили заради някаква изгода?
- Да. Ако търсят това, ще бъдат разочаровани. Подборът е много внимателен, изискват се минимум 2 препоръки и определени качества. Цената на отстояването на масонските принципи винаги е излизала "солена" на посветените. Ще дам пример с основателя на българското масонство Иван Ведър. През 1883 г., благодарение на висшия си масонски сан, след един разговор на четири очи с турски военачалник, който също се оказва масон, Ведър успява да спаси Русе от опожаряване, а населението му от безмилостна сеч. 10 години по-късно той умира в спасения от него град, изпаднал в крайна социална нужда. Нищо чудно в условията на развихрилата се тогава партизанщина в българския обществен живот, тъкмо принадлежността му към масонството да е станало причина да бъде гонен, преследван, унижаван и невъзнаграждаван подобаващо за труда си.
Source:
http://www.geocities.com/svaglenov/masoni.htmКопирах го щото текстове чезнат постоянно от нета.
Copyright: Станимир Въгленов. Разследващ журналист за вестник "24 часа". тел. 02 942 25 74, GSM 087 728 705 и-мейл
[email protected]ще му драсна един мей дали все пак няма нещо против ейтака да копирам негови трудове.
Поздрави
Атила, бич божи