Всички сте чували, предполагам, за композитора Моцарт-син - детето-чудо, емблемата на класическия период в музиката, известен със свежия си музикален стил. Но това са само известните, комерсиални страни, с които е свързвана личността на твореца в наши дни...
Както и други известни хора в историята, и Моцарт е имал по-тъмни и недотам популярни моменти от биографията си. (освен това творчеството му има също далеч по-мрачна и дълбока, а и по-красива част, като "Господи помилуй" в ре минор, симфония № 40 в сол минор, Меса К.427 в до минор, Погребална меса К.626 в ре минор, останала незавършена след смъртта на автора и т. н.) Но, например сравнително малко (не броя членовете на форума) се знае, че е бил масон - член на една от новосформираните по онова време ложи "За Благотворителност" - и че обстоятелствата около сравнително ранната му смърт (35 - годишен) не са съвсем ясни, дори гробът му не открит и до днес.
Засега обаче ще се спра на някои от подробностите около характера и живота на самия Моцарт. Според биографиите му и това, което е достигнало до нас от творчеството и писмата до близките му, композиторът е бил добродушен човек, с лек характер, наивно чувство за хумор, макар и склонен към ирония и сарказъм, и същевременно склонен към размисъл и сериозност, освен това е уважавал по-възрастните си колеги (братя Хайдн) и е показвал разбиране към по младите си такива, изпълнявайки техни произведения на организираните от него самия концерти. Хранел е голям респект към баща си Леополд (и го е присъединил към една от виенските масонски ложи). Волфганг скоро след пристигането си във Виена се оженил и разходите му се увеличили. Той сравнително често местел жилището си, защото невинаги можел да плаща наемите си. Всъщност творецът бил човек с широка ръка и не се въздържал да наема концертни зали, да наема хубави жилища и т. н. Обаче приходите му, макар и големи от единични концерти, били непостоянни...
Тук ще си позволя да вметна няколко думи: Барон Готфрид ван Свитен е син на Герхард в. С., придворен лекар на императрица Мария Терезия. Баронът е един от "дейците на Просвещението", имперски библиотекар, успешен дипломат и ... масон - илюминат. Освен това той е покровител на изкуствата и в частност на музиката, меценат, притежател на уникална за времето си колекция на барокови творби като Меса в си минор БВФ 232 и органови и клавирни творби на Й. С. Бах, "Месия" на Г. Ф. Хендел, и самият той аматьор-композитор. Именно баронът е този, който запознава Моцарт с последните творби, и който присъединява него и Ф. Йозеф Хайдн към масонството. Също така той дава в началото заеми на Моцарт и му осигурява известно количество връзки в новия за композитора град Виена.
Така, това е връзката между барон Готфрид ван Свитен и Моцарт. Както казах вече, музикалният творец е имал широка длан, а ван Свитен му е осигурявал пари и подкрепа с надеждата вероятно да избута младия композитор напред и така да спечели нещо и той. Моцарт е имал обаче променливи отношения с двора на Йосиф Втори, а баронът открил таланта му и "инвестирал" в него, за да може да носи приходи на него и на ложата, вероятно. Тук обаче Волфганг постъпил егоистично-идеалистично - харчел парите за квартири, концерти, пътувания (до Прага), помощ и дребни заеми на познати и т. н. и не връщал заемите си навреме, а особена промяна в несигурното му положение не настъпила. Така лека-полека отношенията между него и барона охладнели. Моцарт започнал да разчита на Михаел Пухберг (също масон)
за финансова помощ и също не връщал винаги заемите си навреме.
Помощта му към ложата била съвсем малка: с изключение на известен брой ритуални творби, композирани специално за масонските обреди, единствено организирал чести концерти с невисоки цени. Лека-полека доверието на някои масони към композитора отслабнало.
Кога умира Моцарт? Той умира на 5. декември
1791 година. Тогава Франция е в годините на революцията. Кралят още е жив по това време, но революцията набира сили. Както знаете, тя е масонско дело с явна Ротшилдова намеса. По това време банкерският род има и клон в Австрия, а именно във Виена по това време илюминатите имат известно влияние. Така че средства за революцията (оръжие, подкупи, заплати) би трябвало да идват и оттам. И следователно нищо чудно Моцарт да е отровен
именно от масоните
именно заради факта, че е създавал излишни разходи във време на "сериозна работа" за европейските ложи.
http://glasove.com/svetut-spored-muzata/24450-motsart-bil-otroven-s-likior- Това учудва ли ви? Всъщност то ме наведе на мислите за мотива, въпреки че аз подозирах масоните от самото начало.