Автор Тема: Метаезик  (Прочетена 6031 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Rado

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
    • Infernal Works
Метаезик
« -: Август 08, 2011, 17:58:29 pm »
Метаезик

Всички ние използваме този мета езкик несъзнателно в нашето ежедневие.Метаезикът предизвиква нещо като предчувствие за това което говори другият.Ние не винаги говорим това което мислим, а този метаезик ни разкрива напълно, какво мислим, чувстваме и така нататък.Затова е хубаво да се научим да си подбираме думите според това на кой говорите, с как му говорите.Всички използваме фразите „Как сте”, „Добре съм!Вие?”.Това са начини за ритуално въвеждане в разговора.Тоест метафрази и изрази.Много от тях ние не превеждаме на съзнателно ниво.След като ние не знаем за тях за хората е по лесно да ви подведат, да излъжат, да измъкнат от вас имформация и прочие.Всъщност определението за метаезик е „Скрит език в които са закодирани различни идей от момента на говоренето посредством естествен език.В нашето съвремие всички реклами агенций, компании, и други си служат с този език.

Ако искате да си купите нова къща или просто оглаждате.Вие вероятно ще чуете

„Сега имате единствената възможност да стане ваша!”  на метаезик това се превежда като „Трудно ни е да я продадем затова гледаме да се отървем от нея”.Или „Разполага с оригинални пристроики” това може да значи „Тоалетната и пералното са извън къщата” и така нататък.

Раздразнение

Съществуват думи и изрази (метаизрази) който предизвикват раздразнение в слушателя.Някой от тях са:
-знаеш, знаете
-нали разбираш, разбирате
-един вид
-на практика
Изразите:”Знаеш, знаете” , „Нали разбирате, разбираш” са досадни, защото техният смисъл е „Знам че не се изразявам ясно, НО вие сте достатъчно умен да ме разберете” това създава у някой хора известно не удобсво.А изрази като „един вид”, „на практика” служат за извинение когато вие не можете да намерите подходящата дума или израз.


Метаезикът

Този език ни позволява в някаква степен да манипулираме другите, омекотява ударите който си нанасяме взаимно.Слез като извадим всички форми на мета езикът общуването ни се състой от кратки фрази, и ще се възприемаме като сурови или неуки хора.Благодарение на този скрит език ние можем да знаем какво си мисли другият, какви са действителните му вамерения и прочие.Ето една шега в която има доза истина

„Ако една жена каже не това значи може би, ако една жена каже може би това значи да”

Думи като „определено” и „нещо такова” също имат своето значение.
„Определено вие сте прав” думата определено се използва за подчертаване на друга дума.В случая на думата „прав”!”Нещо такова” се използва за извинение ако има не правилна дума.

„Съобразно интензивната реорганизация на
фирмения отдел за внос-износ възникна неотложната необходимост да бъдат обединени службите
за ... и за ..., в полза на всички служители и в името на
просперитета на фирмата като цяло. Ръководителят на службата за ... Джо
взе благородното решение да освободи своя пост и да си потърси друга работа на
трудовата борса, където неговите всепризнати умения и огромен опит несъмнено ще го наложат
бързо." Това значи „Махай се от очите ми лентяй такъв”.Естествено работодатулят не може да му го каже така защото правозащитните организаций ще го притиснат.


Емоционална обвързаност

 „Моята съпруга”, „Моята държава” издава емоционалната обвързаност на човека с две думи това какво чувства към тях.Това става заради думите „мой” също и моя, мое мой.В зависимост от това какво искате да покажете можете да кажете и „съпругата”, „шефът”,стратата” което излъчва доста хладнина.Тоест „не ме интересува”
            

Акцент върху определена дума

Както знаете при акцент върху дадена дума можете да промените смисъла на цялото изречение.Ето няколко прости примера.

1 Аз  трябва да се заема с тази работа.
2 Аз трябва да се заема с тази работа
3 Аз трябва да се заема с тази работа.
4 Аз трябва да се заема с тази работа.
5 Аз трябва да се заема с тази работа.
 
                Ето и как се тълкуват те.!
1 Аз, а не ти  трябва да се заема с тази работа
2 Трябва да се  заема с тази работа, а не да се чудя какво да правя.
3 Трябва да се  заема с тази работа, а не да я критикувам.
4 Трябва да се  заема с тази работа, а не с някоя друга.
5 Трябва да се  заема с тази работа  въпреки, че тя ме отвращава.

Опитайте се да зададете на някой следният въпрос.
„По колко животни от всеки вид е качил Мойсей в ковчега си?”.Всички ще ви кажат някакво чило, повечето вероятно две.Но верният отговор е нула.Когато наблягате на на „всеки вид” вие манипулирате отговора на вашият слушател така че той да каже някакво число.Е не при всички става разбира си.

„Кога през вековете първата буква на думата Австралия е била А, а на „края”е била К”.Ако някой ви следи внимателно би ви казал че думата „край”  е започвала винаги с „К”, а Австалия винаги с „А”.Но може и да получите отговор като напримерно.”Австралия винаги е започвала с А и не е завършвала на „К”.След като наблягате на Австралия вие отново подвеждате слушателите си.


Метаезик на една дума

Думи като „честно”,”откровенно”, „искренно” навяват на слушателя чувството че говорещия ги лъже.Затова е най-добре да ограничите и да спрете да ги използвате.”Да ви кажа честно това е най-изгодната оферта която мога да ваправя за вас” но вътрешно вероятно има предвид „Това съвсем не е най-изгодната за вас оферта , дано се хванете”.Ако обичате някой бихте ми казали „   Искренно те обичам”  най-добре не го правете.Ако сте наистина искренни кажете просто „Обичам те”.”Несъмнено” също не е толква подходяжа защото оставя някакво съмнение.Бихте могли да използвате „Без никакво съмнение” което звучи по-убедително.Ако искате някой да се в извества степен да се съгласи с вас, можете да му подхвърлите „Съгласен си нали?”.Би трябвало да предизвика отговор като „Да” или „Не”.Думата „само” често се използва за умаловажаване на обстоятелствата.Вероятно понякога ви казват „Само минутка” а минутката е между половин час.Така можете да въвлечете вашите познати и приятели в дълъг разговор.В кръга на шегата това е половин часовата им минутка.Това се наблюдава и във всички реклами.Повечето реклами който съм наблюдавал завършват с „.... само за 5 и 99 ...”  те ви убеждават незънателно че цената е малка.”Опитвам се” се употребява от хора който предимно се провалят, не са убедени в себе си или просто ви казват че няма да се справят.Забелязвали ли сте как големите шефове, политици, бизнесмени, и други подобни хора се измъкват.Ето как:
-Ще се погрижим за това
-Ще положим всички усилия
-Ще видя какво мога да направя
  Това са сред най-добрите специялно заучени фрази.

Метаезик от две думи

„Да, но „ е  престорено съгласие.То се използва за отрицание на казаното ни преди „ ... добре съм, но ... „ Изрази като:
-Повярвай те ми
-Не си измислям
-Не се шегувам
-Защо да ви лъжа
Са едни от малкото вариянти на „Повярвайте ми”.Също и изразът „Разбира си” подканя в извества степен слушаштия да сподели убеждението на говорителя.”Разбира се очаквам обичайните 10% отстъпка от цената”.


Метафрази и изрази

Томи манипулатиман език има намерението да ви подмами към нещо което говорещият се стреми иска, и прочие.”Не  мислиш ли” с вариянти „Не си ли и ти на същото мнение”, „Нямаш ли същото усещане” , „нали така” изискват отговор с да! „Вие несъмнено съзнавате, че
би трябвало да постъпите по най-правилния начин" това означава „Направи каквото ти казвам”.”Би трябвало е доста манипулативна фраза”.Има мого хора който са готови да ви занимават с клюки.Те биха подходили горе-долу така:
-Просто няма да повярваш, но ...
-Не би трябвало да ти го казвам, но ...
-Никому дума за това.


Всекидневен метаезик

„Не съм прекалил нали?”                                                           „Знам че прекалих, не ми пука”
„Не говорих твърде дълго,нали?”            „Знам, че говорих доста дълго, но ви моля да го отречете"

При последният пример вие задължавате хората да ви отговорят са „не”, това е заради думата „нали”

Делови метаезик


Повечето от този език се употребява от политици, чиновници, корпораци, бизнесмени, а златното правило при тях, е че трябва да прецакаш другия.Когато някой измами друг се оправдава с фразата „Бизнесът си е бизнес”Ето един пример:

-Шефе, не искам да ви прозвучи сякаш се оплаквам, но както много добре знаете, заплатата ми не
е мръднала от цели две години и, при цялото ми уважение към вас, вие би следвало да обмислите въпроса за известно повишение на заплащането ми.
-Вероятно ще ви е интересно да узнаете , че съм мислил
по въпроса и че като цяло работата ви е била добра, но ще трябва да почакате и ще видим. Ще ви кажа какво ще направим по въпроса за заплатата. Утрото е по-мъдро от вечерта, затова ще
преспя и ще ви съобщя как по-точно си представям изпълняването на вашите
служебни задължения, така че да постигате по-висока продуктивност.

Изводите можете да си направите сами.
 

Семеен


„Съпругата: Как мина конференцията във Фиджи, скъпи? (ритуално започване на разговор)
Съпругът: Страхотно. (Прекарах си чудесно.)
Съпругата: Как беше храната? (стъпка към основната тема)
Съпругът: Направо фантастична! (Жалко, че ти не готвиш така вкусно.)
Съпругата: Запозна ли се с интересни хора? (Кръшна ли?)
Съпругът: Момчетата от централния офис, с които се запознах, са много свестни. С повечето от
тях се събирахме на карти вечер, (заемане на отбранителна позиция)
Малко по-късно съпругата слага масата за вечеря, а съпругът окачва някаква картина.
Съпругата: Вечерята е готова. (Идвай! Веднага!)
Съпругът: Само минутка. (Не ми пречи точно сега!)
Съпругата: На масата е. (Идвай веднага, глупако!)
Съпругът: Ей сегинка. (Остави ме на мира!)
Съпругата: Изстива! (Ще ти дам аз да се разбереш!)
Съпругът: Добре де, добре! Май никога нищо не мога да довърша докрай в тая къща!
(Неорганизиран съм, но няма да си го призная, а ще прехвърля вината върху теб.)
Съпругата: Нещо неподходящо ли казах? (Много добре знам, че е така, но изобщо не ми пука.)”


...Infernal Works...

Неактивен Rado

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
    • Infernal Works
Re:Метаезик
« Отговор #1 -: Август 08, 2011, 17:59:09 pm »
Политически


Всъщност най-много с този метаезик си служат политиците.Тяхната цел е да се самовъзхваляват, да настроиват избирателите против опонентите им или да се спасявт от не удобни въпроси с подходящи фрази(според мен).Нещо което наблюдаваме откакто сме живи.
 
„Репортерът: Бихте ли коментирали сведенията за корупция на членове в оглавяваното от вас
правителство?
Политикът: Искам едно нещо да бъде пределно ясно. (Презирам ви!) Джо Безличников никога
няма да допусне нищо подобно (Прекланяйте се пред мен, боготворете ме!) в своето
правителство.
Репортерът: Мислили ли сте по въпроса (Според моето лично мнение това е задължително*) за
цялостно разследване?
Политикът: Какво по-точно имате предвид? (Много добре знам какво имате предвид и изобщо не
харесвам отношението ви по въпроса.)
Репортерът: Да разследвате всичките си министри за корупция.
Политикът: Както вероятно и сами се досещате (Аз съм по-умен!), имаше такова предложение, но
(противоречие), повярвайте на думите ми (В момента ви лъжа!), че ще направя всичко възможно
(Ще го забравя пет минути след края на интервюто!), за да разкрия всички некоректни постъпки
на министрите. Излишно е да казвам (Не искам да се случи това, което се готвя да кажа\), че
всички ние искаме евентуално корумпираните министри да бъдат разкрити. Не ме разбирайте
погрешно (Точно погрешно искам да ме разберете]), но (противоречие) аз не се каня да линчувам
хората заради това (Само да ми паднат!). Не това искам (Точно това искам!), но (противоречие) от
само себе си се подразбира (опит да принуди слушателя да се съгласи), че правителствените
служители би трябвало (това е моето лично убеждение) да са чисти като сълза (преувеличение с
цел да принуди слушателя да се съгласи). Честно казано, това е моето отношение по този въпрос!
(Но по други въпроси изобщо не съм бил честен?)”

Или

Метаизявление: Ние, участниците в профсъюзното движение, съжаляваме за неудобствата, които
нашата обща стачка причинява на всички вас, широката общественост.
Превод: Ние, участниците в профсъюзното движение, съжаляваме за неудобствата, които нашата
обща стачка причинява на всички вас, широката общественост, но сме убедени, че тя ще ни
помогне да получим всичко, каквото поискаме.
Метаизявление: Трябва да наминеш някой път към нас на вечеря. Превод: Да не си посмял да
идваш без покана.
Метаизявление: Надявам се, че харесваш китайската кухня. Превод: Ще ядеш китайска храна,
независимо дали я харесваш или не.
Метаизявление: Моля ви, не се съобразявайте с мен.
Превод: Моля ви, не се съобразявайте с мен, свикнал съм да се отнасят към мен като към изтри-
валка.
Метаизявление: Всички сме заедно в кюпа.
Превод: Ще си поделим вината, ако се провалим, а в случай на успех аз ще обера лаврите.
Метаизявление: Лесно ли ни намерихте?
Превод: Защо закъсняхте толкова много?
Метаизявление: Условията и качеството на обслужването в този хотел са толкова добри, колкото
бяха и преди десет години.
Превод: Условията и качеството на обслужването в този хотел не са се подобрили за изминалите
десет години.
Метаизявление: Не че не ти вярвам...
Превод: Не че не ти вярвам, аз просто ти нямам никакво доверие за нищо.
Метаизявление: Надявам се, че не ви прекъсвам...
Превод: Знам, че ви прекъсвам, но ще го направя, независимо дали това ви харесва или не.
Метаизявление: Тази година имахме двойно повече продажби.
Превод: Миналата година имахме само половината от тазгодишните продажби.
Превод: Преди наистина изглеждаше страшно дебела!
Метаизявление: Разбира се, че не се обиждам. Мога да понасям шеги. Превод: Тъпкано ще ти го
върна!
Метаизявление: Да, конференцията мина наистина добре, бяха обсъдени доста от основните
проблеми и бяха изказани редица откровени и обосновани мнения. Превод: Пълна загуба на време.
Метаизявление: Заповядайте, ето ви пепелник.
Превод: Ето ти пепелник, простако, преди окончателно да си ми съсипал килима с цигарите си.
Метаизявление: Когато ги сварих заедно в леглото, просто не знаех какво да мисля.
Превод: Когато ги сварих заедно в леглото, много добре знаех какво да мисля!
Метаизявление: Сега наистина изглеждаш толкова стройна!


Как да откажем това което не искаме да правим


Когато някой от иска нещо от вас, а на не ви се занимава.Може да приложете ефекта на повредена плоча.Просто повтаряте едни и същи думи (ако можете и по различни начини) като ... развалена плоча.” Първо, ако не сте съвсем наясно какво има предвид
съответният човек, поискайте да ви каже повече подробности. Второ, след като нещата са изяснени,
приемете и се съгласете с истината, а също и с правото на критикуващия ви човек да има свое
собствено мнение по въпроса. Трето, себеразкрийте се и категорично заявете, че не желаете да
направите онова, което иска от вас.”

„Гари: Здравей, Бил. Как си? (Ритуално начало на разговор.)
Бил: Чудесно. А ти? (Ритуално начало на разговор.)
Гари: Добре. А как е ролс-ройсът ти? (Усмихва се.)
Бил: О, и той също е добре. (Смее се.)
Гари: Виж, Бил, довечера посрещам на летището едни роднини от провинцията.
Бил: Прекрасно!
Гари: И, приятел, само си представи какво страхотно впечатление ще им направя, ако ги посрещна
с твоя ролс-ройс!
Бил: Сигурен съм, че би им направил страхотно впечатление, но смятам да изляза с ролса
довечера. (Съгласява се с истината и се себеразкрива.)
Гари: Хм, ей, слушай, а защо не вземеш моята кола за тази вечер?
Бил: Да, наистина, Гари, бих могъл да взема и твоята кола, но смятам да изляза с ролса довечера.
(Съгласява се с истината и прилага техниката на повредената плоча.)
Гари: Слушай, Бил, та нали за това са приятелите? Искам да кажа, че приятелите трябва да си
помагат един на друг.
Бил: Съгласен съм, че приятелите трябва да си помагат един на друг, но смятам да изляза с ролса
довечера. (Съгласява се с истината и прилага техниката на повредената плоча.)
Гари: И къде ще ходиш, че ти е толкова важно да бъдеш с ролса?
Бил: Ще водя Маджи на кино. (Себеразкрива се.)
Гари: О, сигурен съм, че тя няма да има нищо против, ако я заведеш с моята кола.
Бил: Вероятно си прав, Гари, но смятам да изляза с ролса довечера. (Признава правото на
критикуващия да има собствено мнение и прилага техниката на повредената плоча.)
Гари: Бил, не е като да не си ми давал и друг път колата си.
Бил: Така е, наистина, но смятам... (Съгласява се с истината.)
Гари: Нима не съм ти я връщал винаги в пълна изправност? А последния път дори я измих и лъснах
до блясък, пък и напълних догоре резервоара с бензин, преди да ти я докарам обратно. О, щях да
забравя, дори я изчистих отвътре с прахосмукачка и изпразних пепелниците.
Бил: (Смее се.) Наистина се грижиш страхотно добре за колата ми и нямам нищо против да ти я
давам и друг път. Но смятам да изляза с ролса довечера. (Съгласява се с истината, себеразкрива
се и прилага техниката на повредената плоча.)
Гари: О, добре де, а какво ще кажеш за четвъртък? Тогава ще ги водя на вечеря в града и колата ти
наистина ще допринесе за настроението.
Бил: За четвъртък нямаш никакви проблеми, Гари, няма да ми трябва за тогава. (Себеразкрива се.)”
...Infernal Works...

Неактивен Mercury

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Re:Метаезик
« Отговор #2 -: Август 09, 2011, 13:51:23 pm »
Веднъж в нета намерих една книга в ел. формат и ставаше дума за точно това.
СКРИТИЯТ СМИСЪЛ НА ДУМИТЕ на Алан Гарнър е книгата. http://star05.net/e-books/obshtestveni.nauki/psihologia/alan.garnur-skritia.smisul.na.dumite.pdf
 Само че така и не я прочетох, не знам защо, може би пак нямах време...  ;D
"Въображението е по-важно от знанието." Албърт Айнщайн

Неактивен Rado

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 143
    • Infernal Works
Re:Метаезик
« Отговор #3 -: Август 09, 2011, 17:16:35 pm »
Извадих това което е най-важното (поне според мен).Някъде съм съкращавал другаде прибавял.И не е 1 към 1 с оригинала.
...Infernal Works...

Неактивен xtring

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 132
Re:Метаезик
« Отговор #4 -: Декември 07, 2011, 00:18:28 am »
Аз наскоро се запознах с формулировки, що е на практика матакомуникация - но по същество това си е нещо обичайно и се използва ежедневно, както беше даден позитивният пример - някой ти казва "обичам те" - ти се усмихваш - това са две нива на комуникация, прегръщате се - вече са най-малко три.
Това което се прави е да се подават противоречащи сигнали. Специално за музикален клип/филм може да има много нива, страшно много - казва се нещо, тонът с който се казва противоречи на съдържанието, казва го хубаво момиче, но е облечено като мръсница, на преден план играят безгрижно деца, на заден план се прожектират взривове, върви основен фон и бекграунд + многото неща, които ги регистрира само подсъзнанието - невидими детайли, 25 кадър, мозайка комбинирано с посланията от музикалният съпровод - основен и поддържащ, обърнат смисъл и още какво ли?
Безумна трагикомедия.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27